Најновије

trpeza

У данима поста верници се припремају за обележавање једног од најрадоснијих хришћанских празника тако што се посвећују молитви и чишћењу тела и душе кроз исхрану, добра дела и позитивне мисли.

Божићни пост траје 40 дана и није строг као Ускршњи. Уведен је по узору на самог Исуса Христа који је, према предању, 40 дана провео у пустињи у молитви и постећи. Пост је раније трајао само седам дана, али је на Свехришћанском сабору 1166. године донета одлука да убудуће траје 40 дана. Ипак, они који имају здравствени или неки други проблем због ког не могу да избегавају храну животињског порекла 40 дана, имају могућност такозваног малог поста, који траје седам дана.

Пост код православних верника значи неконзумирање хране и пића животињског порекла, односно меса, млека, јаја и животињске масти, до Божића.

На води се, односно строго, пости само средом и петком, док су понедељком, уторком и четвртком уље и вино дозвољени, а суботом и недељом се једе и риба. Риба је дозвољена и на Ваведење Пресвете Богородице као и на Никољдан, Најстрожи пост је на Бадњи дан, када верници све до вечере посте искључиво на води.

Пост има два аспекта: телесни и духовни, а оба су једнако важна и један не иде без другог. Према речима Светог Јована Златоустог, телесни пост, односно уздржавање од хране животињског порекла, нема користи за верника ако није повезан с духовним.

„Не говори ми: Толико дана сам постио нисам јео ово или оно, нисам пио вина, ишао сам у грубој хаљини; него кажи нам да ли си од гневног човека постао тих, од жестоког – благ. Ако си изнутра пун злобе, зашто си тело мучио?”, речи су Светог Јована Златоустог.

keselj bvs

Државни секретар у Министарству спорта Марко Кешељ, са градоначелником Николом Лукачем и његовим сарадницима, присуствовао је тренингу фудбалских клубова „Делија“ из Мокрина и „Козара“ из Банатског Великог Села. Овом приликом истакао је да Министарство спорта Републике Србије препознаје и мање средине као и да су сви спортски клубови подједнако важни.

-Драго ми је што сам упознао ову дивну децу и хвала свима на изузетном гостопримству. Министарство спорта на територији целе Србије организује акцију којом желимо да покажемо да не постоје велики и мали спортски клубови. Важно нам је свако дете и за његов развој важно је да омогућимо да свако може да се бави спортом. Акцију ћемо наставити и у наредном периоду јер желимо да свако дете у Србији има што боље услове за бављење спортом. Овом приликом уручили смо клубовима лопте и спортску опрему  са жељом да је што пре потроше. То ће значити да су вредно радили и тренирали, а Министарство и локалне самоуправе су ту да брину о њиховом развоју и да им обезбедимо нову опрему и још боље услове – рекао је Кешељ.

Градоначелник Лукач додао је да се наставља обилазак  свих такозваних малих  фудбалских клубова који раде на територији Града.

-Хвала Марку Кешељу на донацији, али и на томе што је свим малишанима указао на важност бављења спортом. Свима нам пуно значи када нас посети врхунски спортиста који је бранио боје Србије. То што се брине о клубовима значи свој деци која проводе време тренирајући, али и тренерима. Опрема која је донирана биће мотив више деци да се посвете тренинзима и буду још бољи. Сигуран сам да је разговор са прослављеним кошаркашем у некоме од деце пробудио жељу да  буде врхунски спортиста. Локална самоуправа, републички и покрајински органи раде на томе да услови за бављење спортом буду за све исти, али и доступни. На нама је да промовишемо здраве стилове живота и да децу од малих ногу привучемо да се баве спортом – прецизирао је Никола Лукач.

Предаји опреме присуствовали су чланови Градског већа Небојша Јованов и Драган Пецарски, као и чланови савета обе месне заједнице. У име деце на донацији су захвалили Даријан Симић, председник ФК „Делија“ и Никола Никић, председник ФК „Козара“.

-Ово је значајна донација за наш клуб. За нас је ово велики дан јер је требало за оволики број деце обезбедити спортску опрему. Сада смо у потпуности опремљени за пролећни део првенства, а лопте и реквизити пуно ће значити за одржавање тренинга и бољи рад са децом. Можемо да се похвалимо да имамо 90 деце која тренирају у оквиру млађе и старије школице фудбала, имамо млађе пионире, кадете и сениорску екипу. Имамо више од 130 активних играча – навео је Симић.

Никић је додао да је опрема дошла у прави час.

-У нашем клубу имамо 60 деце и сви они су добили спортску опрему. Велика нам је част што су нас посетили Марко Кешељ и градоначелник Лукач и малишане мотивисали да још више раде и буду још бољи на терену. Опрема нам је значајна ставка и пуно нам значи ова донација – напоменуо је Никола Никић.

Спортску опрему и лопте  недавно су добили и остали фудбалски клубови на територији Града.

 

 

 

 

DZUDISTI 1

Џудисти „Партизана“ екипно су освојили бронзану медаљу на државном првенству односно у Супер џудо лиги Србије. Сениори су Кикинди донели пету медаљу са овог првенства у клупској историји, сазнајемо од спортског директора Светислава Вукмирице.

-Ово је велики успех јер смо после 16 година поново освојили медаљу. Прошле године медаља нам је измакла и првенство смо завршили на петом месту, а ове смо се потрудили и остварили зацртани циљ. Успех је додатно већи када узмемо у обзир да је Кикинда мала средина, а наши џудисти у континуитету остварују значајне резултате – истакао је Вукмирица.

Као и у свакој малој средини највећи проблем је одлазак младих на студије и самим тим прелазак у веће клубове.

-Успели смо да у клуб вратимо Илију Цигановића и Немању Милића, а задржали смо Матеју Вукмирицу и Слободана Бакића. Они су окосница тима и ту су да помогну осталим такмичарима: Матији Илићу, Растку Анђелковићу, Милошу Ракину, Николи Исакову, Николи Тодоровићу, Михајлу Анђелковићу, Урошу Маџаревићу, Срђану Вукмирици, Божидару Вучуревићу, Вељку Вишњеи и Василију Вујичићу. Сви су заслужни за овај успех и њихова имена биће уписана златним словима у историју нашег клуба – напомиње наш саговорник.

Са овим резултатом обезбеђени су наступи на европским такмичењима.

-Први европски деби очекује нас већ 9. децембра у Београду  у оквиру европске Лиге шампиона. До овог успеха нисмо дошли лако. Било је успона и падова, па и чудних судијских одлука, ипак успели смо да са 3:2 победимо џудо клуб „Новосадски“  и добијемо заслужену медаљу – додао је Вукмирица.

Прву медаљу џудисти „Партизана“ су освојили 1991, такође бронзу, у оквиру такмичења тадашње СФРЈ. Исту медаљу у оквиру тадашње Србије и Црне Горе „партизановци“ су освојили и 2005. године. Већ наредне 2006. године историјски успех остварен је добијањем златне медаље, док је 2007. клуб заузео такође треће место.

Jesenja sadnja (5)

Последња овогодишња, јесења садња, у току је у граду и околини, сазнајемо од Мирославе Наранчић, секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

– Актуелна је садња ветрозаштитног појаса Мокрин – Млака са 4.400 садница пољског јасена у дужини од осам километара и то у две фазе: шест километара од Мокрина до Падеја и два километра на деоници Млака – Мокрин. За овај посао средства смо добили на конкурсу Министарства за заштиту животне средине – укупно 8.541.000 динара уложили су Министарство и Град – каже Наранчићева и најављује садњу десете, последње, школске шуме у Башаиду.

Садња школских шума започета је 2014 средствима Града, заснивањем засада код ОШ „Жарко Зрењанин“ у Кикинди и до данас су ђаци у свим селима добили своју шуму коју сами одржавају и негују. Садњом у Башаиду биће заокружен циклус и завршен пројекат школских шума.

Такође, у јесењој садњи биће попуњени улични дрвореди у Првом рејону, у улицама Николе Пашића, Браће Лаковић, Николе Тесле и у Југовићевој, биће уређен крак од „Ловца“ према новој фабрици „Банини“, као и игралиште у Партизанској улици ободним зеленилом.

Мирослава Наранчић истиче да је Секретаријат морао, трећи пут да, са 800 садница пирамидалних храстова попуњава ветрозаштитни појас на Бочарском путу због несавесних корисника пољопривредног земљишта који га стално уништавају.

Укупно је, у јесењу садњу, рачунајући и средства по конкурсу Министарства, уложено око девет милиона динара. Садња се наставља у јануару, средствима локалне самоуправе за 2024. годину, кажу у Секретаријату.

 

400546963_367270285779574_7739965938709969540_n

Другог дана КУП-а Србије одржана су надметања у борбама, а кикиндски „Феникс“ представљало је пет такмичара. Бронзу је освојила Милана Терзин и тако овом клубу донела шесту медаљу на поменутом такмичењу.

На КУП-у Србије у Чачку учествовало је хиљаду такмичара из преко стотину клубова.

saobracajna policija 3

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се две саобраћајне незгоде у којима су две особе задобиле лакше телесне повреде. Настала је материјална штета у износу од 70 хиљада динара. Саобраћајне незгоде су се догодиле због: радње возилом и неприлагођене брзине.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 26 учесника у саобраћају и издато је 76 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 11 возача, од чега је шесторо задржано у трајању до 12 сати јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,2 промила, односно, имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривенa су 24 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 39 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 94 осталих прекршаја.

Вакцина против сезонског грипа још увек има у амбулантама, бесплатне су и још увек није касно да је приме сви који желе да се заштите, без обзира на то да ли припадају ризичним категоријама.

– На територији града вакцинисало се 2.800 људи, пре свега хроничних болесника и старијих од 65 година који су се јавили, као и сви здравствени радници – каже директорица Дома здравља, др Биљана Марковић. – Иако је већина примила вакцину почетком октобра, још увек није касно ни за остале који су заинтересовани да се јаве свом изабраном лекару и да се заштите.

За подручје града стигло је 3.270 доза вакцине „Influvac Tetra“ у којој се налазе  четири соја вируса грипа: A – H1N1, A – H3N2, B – 2021 и B – 2013.

Како сазнајемо у Заводу за заштиту здравља, вирус сезонског грипа за сада није изолован у Кикинди. Сви који желе да приме вакцину која је једина адекватна превенција, могу да се јаве свом изабраном лекару. Време неопходно за стицање имунитета је 2 – 3 недеље након давања вакцине, а трајање поствакциналног имунитета покрива једну сезону. Имунизацију је потребно одложити у случају болести праћене повишеном телесном температуром или акутне инфекције.

kk basaid

Kуп Војводине одржан је у Молу протеклог викенда. На такмичењу су учествовала 22 клуба из Србије и Румуније, са око 250 такмичара.

За Карате клуб Башаид наступало је седам такмичара и остварили су одличан резултат у катама и борбама.

Нада Шајн (борбе 1. место, кате 3. место)

Зорица Балог (кате 1. место)
Немања Захири (кате 1. место)

Лена Црњански ( кате 2. место)
Николина Црњански. ( кате 2. место)
Давид Ленард ( кате 3. место)
Светозар Шајн (кате  3. место, борбе 3. место)
У генарал ном пласману, клуб Чока освојио је прво место, Енпи Суботица 2. место и Yуко Банат Зрењанин 3. место.

У КК Башаид задовољни су учинком.

– Све похвале техничком организатору Алекси Андрашу на одличној организацији и гостопримству. Хвала Месној Заједници Башаид и председнику Бојану Микалачком на организованом превозу, и много хвала деци на одличном залагању- рекао је Радован Балог, тренер.

pexels-fox-1595385

Председник Србије Александар Вучић најавио је новчану помоћ средњошколцима у висини од 10.000 динара у наредних 10 дана.

Вучић је изјавио да ће у наредних 10 дана држава Србија свим локалним самоуправама пребацити средства како би се сваком средњошколцу у Србији исплатило по 10.000 динара.

Како је рекао, о томе је разговарао са премијерком Аном Брнабић и министром финансија Синишом Малим око додатних мера које се односе великом већином на оне који немају право гласа.

„Исплатићемо 10.000 динара сваком средњошколцу, преко мајки, где живи са оцем преко оца, или преко хранитељске породице или посебних центара. Сматрамо да је то пред празнике важна мера и да ће помоћи родитељима да могу да уштеде. Стање у финансијама је добро”, рекао је Вучић.

Рекао је и да је договорена и друга мера – да се преко Поштанске штедионице свим корисницима студентских картица пребаци 1.000 динара, а да ће држава банци то надокнадити.

(РТС)

403892032_844332677697271_7508803937840886986_n

Добитник овогодишњег покрајинског признања „Ференц Фехер”, у области културе су АДЗНМ „Гусле“. Награду је директору Зорану Петровићу уручио предеседник Покрајинске владе Игор Мировић  на Свечаној академији, којом је обележено 105 година од присаједињења Војводине Краљевини Србији.

-После још једне успешне концертне и календарске године и уочи годишњих концерата „Гусле“ су добиле највише покрајинско признање у области културе. Веома је значајно јер говори да квалитетно и успешно радимо, а да је све што је иза нас, све ове године, и вредновано. „Гусле“ су на крају 148. и почињу 149. концертну сезону и ова награда биће подстрек да још боље и квалитетније обављамо свој посао, чувамо традицију, културу и обичаје нашег, али и свих других народа који живе на овом простору. Музика и игра су наш прошлост, али и наша будућност и прави начин да се представимо као део културне елите нашег народа – рекао је Зоран Петровић.

Вредно признање, друштво основано давне 1876. године, заслужило је на основу квалитетног и континуираног рада, који се протеже безмало век и по. Неизоставна је културно-васпитна и социјална улога, али и богата и разноврсна културна делатност, стоји у образложењу комисије.

Чланови извођачког фолклорног ансамбла „Гусала“, у сарадњи са члановима новосадског Фолклорног ансамбла “Вила” свечаност поводом важног датума у историји Војводине употпунили су својим наступом.

Подсетимо и да је 25. новембар, дан када је 1918. године Велика народна скупштина у Новом Саду прогласила присаједињење Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији. Одлуком Скупштине Војводине 2018. године установљен је као датум од покрајинског значаја.

error: Content is protected !!