Најновије

Advent

Adventski koncert biće priređen u Rimokatoličkoj crkvi Svetog Franje Asiškog u Kikindi u subotu, 16. decembra, od 19 sati. Nastupiće Ženski crkveni hor  „Sveti Josif Temišvarski“ iz Kikinde i Hor „Juventus“ iz Temerina.

Pretpraznično raspoloženje upotpuniće Božićni vašar koji će se održati ispred Crkve od 16 sati.

Advent počinje 1. decembra i završava se 24. decembra. Označava pripremanje za dolazak Isusa Hrista. Za crkve koje koriste Gregorijanski kalendar Advent počinje četvrte nedelje pre Božića i obeležava početak liturgijske godine.

U vreme Adventa preovladavaju nada, budnost i čežnja, podsećaju u Rimokatoličkoj crkvi i pozivaju građane da se pridruže prazniku.

viber_image_2023-12-13_16-44-28-163

„Izgradnja brze saobraćajnice, u dužini od 185 kilometara, koja će povezati teritorije Sombora, Kule, Vrbasa, Srbobrana, Bečeja, Novog Bečeja i Kikinde, poznate kao „Osmeh Vojvodine“ – jedna je od najvažnijih vesti za Vojvodinu minulih decenija, a zajedno sa drugim projektima i cele naše države. Ovako veliku i značajnu brzu saobraćajnicu nismo gradili još od početka 70-ih godina i izgradnje auto-puta Beograd-Subotica, koji je građen u fazama“, izjavio je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović u Bačkom Bregu gde su u sredu počeli radovi na izgradnji prve deonice brze saobraćajnice od granice sa Mađarskom do Srpske Crnje – graničnog prelaza sa Rumunijom.

Događaju su prisustvovali potpredsednik Vlade Srbije i ministar odbrane Miloš Vučević, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, ambasador NR Kine Li Ming, gradonačelnici Sombora i Kikinde Antonio Ratković i Nikola Lukač i drugi zvaničnici.

Mirović je dodao da veruje u partnerstvo Srbije i Kine koje je dokazano mnogo puta na brojnim zajedničkim projektima, te da ćemo u roku koji je predviđen ugovorom imati realizovanu ovu investiciju.

„Počeli su radovi na izgradnji auto-puta  Beograd – Zrenjanin – Novi Sad,  i na izgradnji brze saobraćajnice „Osmeh Vojvodine“. Sa ovim, ali i sa svim drugim konkretnim projektima, u narednih sedam do osam godina, videćemo potpuno novu sliku Vojvodine, a time i cele naše države“, istakao je Mirović i dodao da je uveren da građani cele Srbije vide konkretne rezultate politike zajedništva i rada na severu naše zemlje.

„Izgradnja ove brze saobraćajnice značiće za građane Sombora, Kule, Vrbasa, Novog Bečeja, Bečeja, Kikinde, Srbobrana, ali i drugih opština koje se nalaze u široj zoni auto-puta. To će značiti nova radna mesta u budućnosti, nove industrijske zone, domaće i strane kompanije, kao i šansu za razvoj turizama“, naveo je Mirović i ukazao da će to značiti mnogo za budućnost i zajedničku borbu da ljudi ostanu u manjim mestima, da se ne sele u gradove i ne odlaze u inostranstvo, već da ovde osnuju svoje porodice.

ZA BRZINU 100 KM NA SAT

Saobraćajnica poznata kao „Osmeh Vojvodine“ odnosno „Smajli” projektovana je za brzinu od 100 kilometara na sat.

Na delu trase planirane brze saobraćajnice, od Sombora do Kikinde, planirana je izgradnja 46 mostova (preko kanala i prolaza za put), 34 nadvožnjaka, pet podvožnjaka i 35 propusta.

Na trasi brze saobraćajnice planirana je izgradnja 12 petlji: Sombor, Kljajićevo, Sivac, Crvenka, Kula, Vrbas Zapad, Vrbas Sever, Vrbas Istok, Vrbas E75, Srbobran Sever, Turija i Kikinda Istok.  Planirana je izgradnja i 13 površinskih kružnih raskrsnica.

VELIKI DAN ZA SRBIJU I VOJVODINU

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je da je ovo veliki dan za Srbiju i Vojvodinu, jer će ova saobraćajnica promeniti život građanima Vojvodine. Ovaj put važan je i za Mađarsku i Rumuniju.

„Politika predsednika Vučića je da se Srbija saobraćajno poveže što će omogućiti investicije, nova radna mesta i bolji životni standard“, rekao je Vesić i istakao da je plan da se radi i rekonstrukcija oko 400 kilometara pruge u Vojvodini, paralelna pruga sa brzom prugom za brzine od 120 kilometara na sat.

SIMBOL PRIJATELjSTVA KINE I SRBIJE

Ambasador NR Kine Li Ming izjavio je da je početak izgradnje ove saobraćajnice – događaj koji predstavlja jednu vrstu prekretnice za Republiku Srbiju.

„Kina je veoma ponosna što zajedno sa Srbijom radi na izgradnji njene infrastrukture. Današnji dan predstavlja još jedan simbol prijateljstva između Kine i Srbije“, naveo je ambasador Ming.

 

viber_image_2023-12-13_16-44-28-215

Simboličnim polaganjem kamena temeljca, važnom događaju kom je prisustvovao i Nikola Lukač, gradonačelnik Kikinde, danas je zvanično počela izgradnja „Osmeha Vojvodine”.

Brza saobraćajnica, od Bačkog Brega do Srpske Crnje, pod nazivom “Osmeh Vojvodine” podrazumeva put dužine 186 kilometara, koji će povezati Bački Breg, odnosno granični prelaz sa Mađarskom, Sombor, Kulu, Vrbas, Srbobran, Novi i Stari Bečej, Kikindu, Srpsku Crnju i Nakovo, odnosno granicu sa Rumunijom.

Mađarski partneri će raditi auto-put ka Bačkom Bregu, sa mostom na Mohaču kod Dunava, a rumunski sa svoje strane autoput ka Srpskoj Crnji i to će postati najbrža veza sa Evropom, što će imati veliki značaj, kako za Kikindu, Severni Banat, tako i za čitav region. Autoput će skratiti dužinu putovanja za čak sat ipo, koliko je sada potrebno da bi se prošlo kroz pet naseljenih mesta, ukupne dužine 35 kilometara.

Saobraćajnica „Osmeh Vojvodine“, koja obilazi ova mesta doneće brži i bezbedniji saobraćaj, kao i manju frekventnost vozila kroz naseljena mesta, što i jeste, pored bezbednosti, cilj ovog velikog projekta. Takođe, popularni „Smajli” značajno će podići investicioni potencijal ovog dela zemlje.

Idjos premijera (2)

Posle mnogo godina u kojima nije bilo kontinuiranog rada u Kulturno-prosvetnom društvu „Milivoj Omorac“, u Iđošu je jedna mlada žena, Nikolina Jocin, postavši predsednica Društva, ponovo aktivirala hor, dramsku i folklornu sekciju. U prvim rezultatima velikog entuzijazma i volje mladih Iđošana publika je mogla da uživa u nedelju, u Domu kulture, na premijeri predstave „Pričam ti priču“.

U predstavi su nastupili članovi dramske sekcije i hora, njih tridesetak, a tema je bio seoski život u davnim vremenima. Nikolina Jocin kompletan je autor komada, od teksta do kostima i izbora muzike.

– Posle dosta vremena sala je bila prepuna, reakcije su sjajne, publika je uživala jer je predstava o Iđošu u prošlim vremenima – kaže Nikolina. – Ipak, ne bih sve ovo mogla bez izuzetnog tima, glumaca, starijih i dece, na koje sam veoma ponosna. Sva udruženja iz sela bila su nam podrška, obezbedili su deci poklone, a imali smo i dosta sponzora za sokove, grickalice i slatkiše.

Da bi upotpunili doživljaj, članovi Društva na ulazu u salu priredili su etno-izložbu sa predmetima koji bude uspomene. Bilo je tu nošnji, delova nameštaja, starih gramofonskih ploča, buradi.

Ansambl predstave već je dobio poziv da gostuje u Mokrinu, a Iđošani koji nisu uspeli da dođu na premijeru s nestrpljenjem očekuju sledeće izvođenje.

U međuvremenu, Nikolina piše novi komad, a članovi učestvuju u radionicama u kojima će se pripremati za predstojeće praznike. Kulturni život u Iđošu je obnovljen uz ovacije i čestitke, ali, pre svega, iz velike potrebe i želje, kao i uz ogromnu volju svih meštana.

auto-put

Ministar Goran Vesić najavio je da danas počinje izgradnja brze saobraćajnice „Osmeh Srbije” – od Bačkog brega do Srpske Crnje, duga 186 kilometara.

„To će biti najduža brza saobraćajnica koju imamo. Spojićemo Bački breg, Sombor, Kulu, Vrbas, Srbobran, Bečej, Novi Bečej, Kikindu i Srpsku Crnju. To je pravi način da privredno oživimo i saobraćajno povežemo sever Srbije, Vojvodine, Bačku i Banat”, rekao je Vesić za TV Prvu.

Dodao je da je juče počela izgradnja 105 kilometara dugog auto-puta Beograd – Zrenjanin – Novi Sad, što znači da počinje gradnja ukupno 300 kilometara puteva.

„Na 460 kilometara puteva koje već gradimo, sa ovih 300 kilometara, znači da Srbija ukupno gradi čak 760 kilometara auto-puteva i brzih saobraćajnica, kao nikada ranije”, rekao je Vesić.

Naveo je da je saobraćajnica „Osmeh Srbije” važna za razvoj svih gradova na trasi i da kao i put Beograd – Zrenjanin – Novi Sad poboljšavaju kvalitet života ljudi.

„Od Beograda do Zrenjanina za nekoliko godina putovaće se pola sata, do Zrenjanina do Novog Sada 15 minuta. Gde god se izgradu put ili pruga dolaze investicije i razvija se turizam”, napomenuo je ministar i dodao da će Banat nakon decenija zapostavljanja, konačno oživeti.

Prema njegovim rečima, brza saobraćajnica od Bačkog brega do Srpske Crnje biće uklopljena u mrežu auto-puteva Mađarske i Rumunije, jer se sa mađarske strane gradi autoput sa mostom preko Dunava kod Mohača, kao i sa rumunske strane prema Srpskoj Crnji.

Kako je naveo, to će biti veoma prometan put i važan kako za građane Srbije, tako i za građane Rumunije, jer će postati najbrža veza do zapadne Evrope.

„Izgradnja ove brze saobraćajnice bila je posebna želja predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Tokom njegove posete Kini i predsedniku Siju 17. oktobra potpisan je ugovor o izgradnji, a sada i da za manje od dva meseca počnemo da radimo. To je sjajna vest za Vojvodinu i celu Srbiju”, rekao je Vesić.

410093854_744952860999137_8650386472978390408_n

Dragan Savić Dragović predstaviće svoje knjige u Kulturnom centru u sredu, 15. decembra  u 18 časova. Savić Dragović  predsednik je udruženja Književno umetnički klub „Pero amatera“  i do sada se čitalačkoj publici predstavio sa tri romana.

Piše priče i pesme koje su mu objavljene u mnogim zbornicima.

 

vaterpolo

Vaterpolisti „ŽAK”-a  proteklog vikenda, u 6. kolu Prve A lige, iskoristili su prednost domaćeg terena. Sa 18:7 slavili su protiv  subotičkog „Spartaka“ i ostvarili prvu pobedu.

– „Spartak“ je ekipa slična našoj, ali kako smo dobili pojačanje upravo iz ovog kluba, postali smo bolja i kvalitetnija ekipa. U našim redovima sada imamo Bogdana Jarića i Miloša Stojanovića od kojih očekujemo da utiču na bolju igru i kvalitetnije utakmice  – istakao je trener Miroslav Munćan.

U poslednjem kolu, 16. decembra, kikindski vaterpolisti odlaze na mejdan „Zemunu“ koji je prvi na tabeli.

-Zemunci su znatno bolja ekipa od naše i teško da ćemo ih iznenaditi. Ova utakmica biće prilika da mlađi grači steknu preko potrebno iskustvo.  Sve u svemu pred nama je zimska pauza koju ćemo iskoristiti da se što bolje pripremimo za drugi deo prvenstva – zaključio je Munćan.

 

406192195_1423243838593872_8475736645796529971_n

U Ruskom Selu, u udruženju „Torontal” u nedelju je otvoreno „medeno“ selo. Ovo neobično i slatko selo napravljeno je od jestivih kućica koje su ručno rađene. Ove godine ima ih 35, a čak 20 su izradila deca uz pomoć  članica udruženja žena „Torontal”. Ručno rađene kućice  su od medenjaka, nastale su sa puno ljubavi, a svaka predstavlja repliku kuća i najvažnijih objekata u samom selu. Timea Korom, predsednica udruženja napominje da je centralno mesto u  „medenom“ selu zauzela crkva koja je replika seoske, a tu je i objekat udruženja.

Na ideju da se izrade kućice od medenjaka došlo se pre desetak godina. U proteklih nekoliko pridružili su se i ostali meštani, tako da u izradi kuća od medenjaka učestvuju svi. Deca iz sela pokazala su koliko su maštovita, dobro su se zabavila i naučila nešto novo.

Na samom početku bilo je pet, šest kućica, i svake godine ima ih sve više, tako da „Torontal“ ima pravo selo od medenjaka, rekao je Šandor Talpai, predsednik udruženja.

– U „Torontalu“ želimo da sačuvamo običaje i prenesemo ih na mlađe generacije. I ove godine svake nedelje, do Božića, u krugu udruženja palimo adventske sveće. Prva sveća predstavlja radost, druga veru, treća nadu i  četvrta predstavlja ljubav – rekao je Talpai.

Adventsku svečanost prati i prigodan program koji pripremaju predškolci i đaci. Priređen je i božićni vašar na kom sa novogodišnjim ukrasima, ikebanama i drugim prigodnim poklonima.

Medenjaci po receptu baka

Medenjaci se prave po starom receptu koji su meštanke sačuvale od svojih baka.

-Pored brašna, jaja i šećera dodajemo med i začin za medenjake. Još kao deca svi smo pred Božić pravili i ukrašavali medenjake i to je tradicija koju i danas čuvamo. Prvi dan se pravi testo, a sledećeg dana ono se razvija i sklapa se. Testo je lepi uz pomoć belanca i šećera u prahu, tako da je kompletna kućica jestiva. Trećeg dana kućica se ukrašava  – otkrila je Timea Korom.

 

jp kikinda 1

Javno preduzeće „Kikinda“ od decembra nudi mogućnost dostavljanja računa za pružene komunalne usluge elektronskim putem.

Ukoliko ste zainteresovani za prijem elektronskih računa, neophodno je da dostavite vašu mejl adresu podnošenjem zahteva na zvaničnom sajtu preduzeća www.jpkikinda.rs ili lično, u prostorijama preduzeća na Iđoškom putu 4 ili u Vojvode Putnika broj 4 (blagajna na gradskoj pijaci).

Prelaskom na e-račun smanjujemo potrošnju papira i na taj način zajedno doprinosimo očuvanju životne sredine, navodi se u saopštenju iz JP „Kikinda“.

viber_image_2023-12-12_15-40-13-626

Novi jubilarni 10. „Zeleni dragstor” , koji se nalazi na uglu ulica Braće Laković i Jovana Popovića, otvoren je danas. Ovaj trgovinski objekat obišao je danas gradonačelnik Nikola Lukač.

„Raduje me činjenica da su stanovnici ovog dela grada sada dobili dobro snabdevenu prodavnicu, što će biti od velike koristi, kako stanovnicima ovog dela grada, tako i radnicima u objektu. Ovaj lanac marketa poznat je po povoljnim cenama, dobroj usluzi i bogatoj ponudi, a sve ovo znači da će se otvoriti mogućnosti za nova radna mesta, što nam je takođe od velike važnosti za Grad” – izjavio je gradonačelnik.

 

error: Content is protected !!