Stanislava Hrnjak kandidatkinja liste „Aleksandar Vučić Srbija ne sme da stane”, u ime stranke i u svoje lično ime, zahvalila se sugrađanima na podršci koji su im ukazali na izborima.
Srpska napredna stranka u Kikindi je osvojila 54,92 odsto glasova od ukupnog broja izašlih na birališta. Poverenje ovoj partiji dalo je 15.886 sugrađana, što je više u odnosu na izbore pre godinu i po dana. Stanislava Hrnjak, predsednica Gradskog odbora SNS-a i kandidatkinja za pokrajinsku poslanicu „Aleksandar Vučić – Vojvodina ne sme da stane“ zahvalila je svim građanima koji su od ranih jutarnjih sati do zatvaranja biračkih mesta ispunili svoju građansku dužnost.
Prema podacima Gradske izborne komisije izlaznost u Kikindi do 20 sati bila je 63,4 odsto. Na 60 biračkih mesta u gradu i selima nisu zabeležene nepravilnosti. Sva birališta otvorena su i zatvorena na vreme.
U Republici je do 19 sati građansku dužnost ispunilo 55,9 odsto ukupno upisanih u birački spisak. Predsednik Republičke izborne komisije Vladimir Dimitrijević izjavio je večeras da je izborni dan prošao sa mnogo više regularnosti nego bilo koji drugi izborni proces.
Birališta u Srbiji zatvorena su u 20 sati, a među prvima je na biračko mesto izašla kandidatkinja za pokrajinsku poslanicu na listi „Aleksandar Vučić – Vojvodina ne sme da stane“ i predsednica Gradskog odbora Srpske napredne stranke Stanislava Hrnjak.
– Kao i svaki put kada je izborni dan prva obaveza u jutarnjim satima po otvaranju biračkog mesta je da glasamo. Ovo je svojevrsni praznik demokratije i dobra prilika da se građani izjasne i ocene sve političke programe i platforme. Ono što obeleževa današnji dan je da će naši sugrađani odrediti budućnost kako Vojvodine, tako i Srbije. Uvek su Kikinđani izlazili na birališta i prošle godine imali smo izlaznost od 64 odsto, tako da i na ovim izborima očekujem sličnu izlaznost – istakla je Stanislava Hrnjak.
U pratnji supruge glasao je Milenko Jovanov, kandidat sa liste „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane” i šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke u proteklom sazivu Narodne skupštine.
– Očekujem da što veći broj sugrađana izvrši svoju građansku dužnost i da na taj način kažu kakvu Srbiju žele. Nadam se da će podržati rezultate koji smo postigli u prošlosti i da će glasati za politiku koja je te rezultate iznedrila. Nadam se da će glasati za ljude koji su postavljene zadatke i ciljeve ostvarili. Očekujem da ćemo već sutra nastaviti da se borimo za dalji razvoj Srbije, za dalje podizanje životnog standarda, za bolji život svih nas, za bolju infrastrukturu, podizanje Kikinde, Srbije i Vojvodine – precizirao je Jovanov.
Svoju građansku dužnost na biračkom mestu broj 9 u Osnovnoj školi „Sveti Sava“ obavio je i gradonačelnik Nikola Lukač koji je na biralište izašao zajedno sa porodicom, decom i roditeljima.
– Na glasanje sam došao sa svojim roditeljima i svojom decom. To su tri generacije koje apsolutno shvataju koja je važnost današnjih izbora. Siguran sam da je to razlog velike izlaznosti u našoj sredini. Kao što je u mojoj porodici, tako svi treba da budemo u jednoj kući i da jedni drugi podržavamo i očuvamo Srbiju. Građani su razumeli poruke i bojazan da bi neko drugi poremetio napredak Srbije. Hvala mojim sugrađanima što su izašli u velikom broju na birališta i što su prepoznali važnost izbora. Samo zajednički, razumevajući jedni druge možemo u narednom periodu da napredujemo – poručio je Lukač.
Na biračkom mestu šest u vrtiću „Leptirić“ do 18 sati glasalo je čak 60 odsto sugrađana upisanih u birački spisak.
Na republičkim izborima pravo glasa na ovom biralištu ima 695, a na pokrajinskim 700 birača. Do 18 časova 420 birača ispunilo je svoju građansku dužnost, a gužvu smo i zatekli i dva sata pred zatvaranje birališta.
Na teritoriji Grada do 18 časova izlaznost je 56,7 odsto, saznajemo u Gradskoj izbornoj komisiji.
Do 17 sati u Srbiji je izlaznost 47,2, a u Vojvodini do 17.30 časova 42,43 procenata.
Do 16 časova, u Kikindi je zabeležena izlaznost od 46 odsto.
Svoju građansku dužnost na biračkom mestu broj 9 u Osnovnoj školi “Sveti Sava” obavio je i gradonačelnik Nikola Lukača koji je na biralište izašao zajedno sa pordicom, roditeljima i decom.
U Kikindi na 35 biračkih mesta u gradu i 25 na selima glasanje protiče uredno. U Kikindi je do 12 sati glasalo 25,5 odsto birača.
U 11 sati u Kikindi izlaznost je 19,6 odsto od ukupnog broja upisanih birača.
U pratnji supruge glasao je i Milenko Jovanov, kandidat sa liste „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane” i šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke u proteklom sazivu Narodne skupštine.
Na biračkom mestu 32 u nekadašnjoj Mesnoj zajednici „Lidija Aldan” glasanje protiče u najboljem redu. Mesto je otvoreno u 7 sati, a od 952 birača upisanih za pokrajinske i 954 za republičke izbore, do 11 sati svoju građansku dužnost ispunilo je 192 birača.
U Srbiji se danas održavaju parlamentarni i pokrajinskih izbori, a u 65 gradova i opština istovremeno se održavaju i izbori za lokalne skupštine. Svih 60 biračkih mesta na teritoriji Grada otvoreno je na vreme, u sedam sati. Među prvima je na biralište izašla pokrajinska poslanica i predsednica Gradskog odbora Srpske napredne stranke Stanislava Hrnjak.
Na biračkom mestu 9 u Osnovnoj školi „Sveti Sava“ upisano je 866 birača.
Nedavno osnovani pikado klub „Mamuts“ okupio je takmičare u okviru drugog pojedinačnog turnira. Predsednik ovog kluba Daniel Šari istakao je da se na turniru u Kikindi okupilo dvadeset takmičara.
-Pored domaćina, došli su nam gosti iz Bečeja, Kikinde, Apatina, Sombora. Pikado nije nimalo laka igra i potrebna je koncentracija, mirna glava i laka ruka. Mi smo tek oformili klub, a ovde sa nama su igrači koji treniraju deset i više godina. Pored druženja, ovo je prilika da se svi upoznamo, ali i da naučimo puno toga jedni od drugih – rekao je Šari.
Klub „Mamuts“ radi tri meseca i ima 17 članova.
-Treninzi su ponedeljkom, sredom i petkom i svako ko želi može da dođe i da se oproba u pikadu. Imamo šest tabli, dovoljno strelica i volje da objasnimo zainteresovanima kako se igra pikado – zaključio je Daniel Šari.
U crkvi Svetog Franje Asiškog održan je adventski koncert. Ovo je bio prvi put da su se publici Rimokatoličkoj crkvi predstavili članovi hora „Juventus“ iz Temerina i hora Sveti Josif Temišvarski pri hramu Svetih Kozme i Damjana. U crkvi su se čule božićne i duhovne pesme na srpskom, mađarskom i latinskom jeziku, a zajednički nastup dva hora posebno je oduševio publiku.
-Hor „Juventus“ prvi put je u Kikindi i veoma smo srećni što smo dobili priliku da budemo deo adventa. Rado smo se odazvali pozivu sveštenika Lasla Beviza da predstavimo deo svog repertoara. Nastupamo već 20 godina zajedno i za ovu priliku pevali smo pesme o adventu, kao i božićne numere na mađarskom i latinskom jeziku. Pevanje je važno i ulepšava život, a mi smo otvoreni za svaku saradnju sa kikindskim pevačkim društvima – rekla je Žužana Černjak, dirigentkinja hora „Juventus“.
Sveštenik Laslo Beviz nije krio zadovoljstvo što je zajedništvo dva naroda iskazano i na adventskom koncertu.
-Treća je nedelja adventa i uveliko se pripremamo za Božić. Ovaj koncert je istorijski događaj u našem gradu jer smo uspeli da se na istom mestu izvedu i pravoslavne i katoličke božićne pesme. Ovo je način da pokažemo svetu da znamo zajedno da slavimo najradosniji hrišćanski praznik – rekao je Beviz.