Најновије

Адвент

Адвентски концерт биће приређен у Римокатоличкој цркви Светог Фрање Асишког у Кикинди у суботу, 16. децембра, од 19 сати. Наступиће Женски црквени хор  „Свети Јосиф Темишварски“ из Кикинде и Хор „Јувентус“ из Темерина.

Претпразнично расположење употпуниће Божићни вашар који ће се одржати испред Цркве од 16 сати.

Адвент почиње 1. децембра и завршава се 24. децембра. Означава припремање за долазак Исуса Христа. За цркве које користе Грегоријански календар Адвент почиње четврте недеље пре Божића и обележава почетак литургијске године.

У време Адвента преовладавају нада, будност и чежња, подсећају у Римокатоличкој цркви и позивају грађане да се придруже празнику.

вибер_имаге_2023-12-13_16-44-28-163

„Изградња брзе саобраћајнице, у дужини од 185 километара, која ће повезати територије Сомбора, Куле, Врбаса, Србобрана, Бечеја, Новог Бечеја и Кикинде, познате као „Осмех Војводине“ – једна је од најважнијих вести за Војводину минулих деценија, а заједно са другим пројектима и целе наше државе. Овако велику и значајну брзу саобраћајницу нисмо градили још од почетка 70-их година и изградње ауто-пута Београд-Суботица, који је грађен у фазама“, изјавио је председник Покрајинске владе Игор Мировић у Бачком Брегу где су у среду почели радови на изградњи прве деонице брзе саобраћајнице од границе са Мађарском до Српске Црње – граничног прелаза са Румунијом.

Догађају су присуствовали потпредседник Владе Србије и министар одбране Милош Вучевић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, амбасадор НР Кине Ли Минг, градоначелници Сомбора и Кикинде Антонио Ратковић и Никола Лукач и други званичници.

Мировић је додао да верује у партнерство Србије и Кине које је доказано много пута на бројним заједничким пројектима, те да ћемо у року који је предвиђен уговором имати реализовану ову инвестицију.

„Почели су радови на изградњи ауто-пута  Београд – Зрењанин – Нови Сад,  и на изградњи брзе саобраћајнице „Осмех Војводине“. Са овим, али и са свим другим конкретним пројектима, у наредних седам до осам година, видећемо потпуно нову слику Војводине, а тиме и целе наше државе“, истакао је Мировић и додао да је уверен да грађани целе Србије виде конкретне резултате политике заједништва и рада на северу наше земље.

„Изградња ове брзе саобраћајнице значиће за грађане Сомбора, Куле, Врбаса, Новог Бечеја, Бечеја, Кикинде, Србобрана, али и других општина које се налазе у широј зони ауто-пута. То ће значити нова радна места у будућности, нове индустријске зоне, домаће и стране компаније, као и шансу за развој туризама“, навео је Мировић и указао да ће то значити много за будућност и заједничку борбу да људи остану у мањим местима, да се не селе у градове и не одлазе у иностранство, већ да овде оснују своје породице.

ЗА БРЗИНУ 100 КМ НА САТ

Саобраћајница позната као „Осмех Војводине“ односно „Смајли” пројектована је за брзину од 100 километара на сат.

На делу трасе планиране брзе саобраћајнице, од Сомбора до Кикинде, планирана је изградња 46 мостова (преко канала и пролаза за пут), 34 надвожњака, пет подвожњака и 35 пропуста.

На траси брзе саобраћајнице планирана је изградња 12 петљи: Сомбор, Кљајићево, Сивац, Црвенка, Кула, Врбас Запад, Врбас Север, Врбас Исток, Врбас Е75, Србобран Север, Турија и Кикинда Исток.  Планирана је изградња и 13 површинских кружних раскрсница.

ВЕЛИКИ ДАН ЗА СРБИЈУ И ВОЈВОДИНУ

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић изјавио је да је ово велики дан за Србију и Војводину, јер ће ова саобраћајница променити живот грађанима Војводине. Овај пут важан је и за Мађарску и Румунију.

„Политика председника Вучића је да се Србија саобраћајно повеже што ће омогућити инвестиције, нова радна места и бољи животни стандард“, рекао је Весић и истакао да је план да се ради и реконструкција око 400 километара пруге у Војводини, паралелна пруга са брзом пругом за брзине од 120 километара на сат.

СИМБОЛ ПРИЈАТЕЉСТВА КИНЕ И СРБИЈЕ

Амбасадор НР Кине Ли Минг изјавио је да је почетак изградње ове саобраћајнице – догађај који представља једну врсту прекретнице за Републику Србију.

„Кина је веома поносна што заједно са Србијом ради на изградњи њене инфраструктуре. Данашњи дан представља још један симбол пријатељства између Кине и Србије“, навео је амбасадор Минг.

 

вибер_имаге_2023-12-13_16-44-28-215

Симболичним полагањем камена темељца, важном догађају ком је присуствовао и Никола Лукач, градоначелник Кикинде, данас је званично почела изградња „Осмеха Војводине”.

Брза саобраћајница, од Бачког Брега до Српске Црње, под називом “Осмех Војводине” подразумева пут дужине 186 километара, који ће повезати Бачки Брег, односно гранични прелаз са Мађарском, Сомбор, Кулу, Врбас, Србобран, Нови и Стари Бечеј, Кикинду, Српску Црњу и Наково, односно границу са Румунијом.

Мађарски партнери ће радити ауто-пут ка Бачком Брегу, са мостом на Мохачу код Дунава, а румунски са своје стране аутопут ка Српској Црњи и то ће постати најбржа веза са Европом, што ће имати велики значај, како за Кикинду, Северни Банат, тако и за читав регион. Аутопут ће скратити дужину путовања за чак сат ипо, колико је сада потребно да би се прошло кроз пет насељених места, укупне дужине 35 километара.

Саобраћајница „Осмех Војводине“, која обилази ова места донеће бржи и безбеднији саобраћај, као и мању фреквентност возила кроз насељена места, што и јесте, поред безбедности, циљ овог великог пројекта. Такође, популарни „Смајли” значајно ће подићи инвестициони потенцијал овог дела земље.

Идјос премијера (2)

После много година у којима није било континуираног рада у Културно-просветном друштву „Миливој Оморац“, у Иђошу је једна млада жена, Николина Јоцин, поставши председница Друштва, поново активирала хор, драмску и фолклорну секцију. У првим резултатима великог ентузијазма и воље младих Иђошана публика је могла да ужива у недељу, у Дому културе, на премијери представе „Причам ти причу“.

У представи су наступили чланови драмске секције и хора, њих тридесетак, а тема је био сеоски живот у давним временима. Николина Јоцин комплетан је аутор комада, од текста до костима и избора музике.

– После доста времена сала је била препуна, реакције су сјајне, публика је уживала јер је представа о Иђошу у прошлим временима – каже Николина. – Ипак, не бих све ово могла без изузетног тима, глумаца, старијих и деце, на које сам веома поносна. Сва удружења из села била су нам подршка, обезбедили су деци поклоне, а имали смо и доста спонзора за сокове, грицкалице и слаткише.

Да би употпунили доживљај, чланови Друштва на улазу у салу приредили су етно-изложбу са предметима који буде успомене. Било је ту ношњи, делова намештаја, старих грамофонских плоча, буради.

Ансамбл представе већ је добио позив да гостује у Мокрину, а Иђошани који нису успели да дођу на премијеру с нестрпљењем очекују следеће извођење.

У међувремену, Николина пише нови комад, а чланови учествују у радионицама у којима ће се припремати за предстојеће празнике. Културни живот у Иђошу је обновљен уз овације и честитке, али, пре свега, из велике потребе и жеље, као и уз огромну вољу свих мештана.

ауто-пут

Министар Горан Весић најавио је да данас почиње изградња брзе саобраћајнице „Осмех Србије” – од Бачког брега до Српске Црње, дуга 186 километара.

„То ће бити најдужа брза саобраћајница коју имамо. Спојићемо Бачки брег, Сомбор, Кулу, Врбас, Србобран, Бечеј, Нови Бечеј, Кикинду и Српску Црњу. То је прави начин да привредно оживимо и саобраћајно повежемо север Србије, Војводине, Бачку и Банат”, рекао је Весић за ТВ Прву.

Додао је да је јуче почела изградња 105 километара дугог ауто-пута Београд – Зрењанин – Нови Сад, што значи да почиње градња укупно 300 километара путева.

„На 460 километара путева које већ градимо, са ових 300 километара, значи да Србија укупно гради чак 760 километара ауто-путева и брзих саобраћајница, као никада раније”, рекао је Весић.

Навео је да је саобраћајница „Осмех Србије” важна за развој свих градова на траси и да као и пут Београд – Зрењанин – Нови Сад побољшавају квалитет живота људи.

„Од Београда до Зрењанина за неколико година путоваће се пола сата, до Зрењанина до Новог Сада 15 минута. Где год се изграду пут или пруга долазе инвестиције и развија се туризам”, напоменуо је министар и додао да ће Банат након деценија запостављања, коначно оживети.

Према његовим речима, брза саобраћајница од Бачког брега до Српске Црње биће уклопљена у мрежу ауто-путева Мађарске и Румуније, јер се са мађарске стране гради аутопут са мостом преко Дунава код Мохача, као и са румунске стране према Српској Црњи.

Како је навео, то ће бити веома прометан пут и важан како за грађане Србије, тако и за грађане Румуније, јер ће постати најбржа веза до западне Европе.

„Изградња ове брзе саобраћајнице била је посебна жеља председника Србије Александра Вучића. Током његове посете Кини и председнику Сију 17. октобра потписан је уговор о изградњи, а сада и да за мање од два месеца почнемо да радимо. То је сјајна вест за Војводину и целу Србију”, рекао је Весић.

410093854_744952860999137_8650386472978390408_н

Драган Савић Драговић представиће своје књиге у Културном центру у среду, 15. децембра  у 18 часова. Савић Драговић  председник је удружења Књижевно уметнички клуб „Перо аматера“  и до сада се читалачкој публици представио са три романа.

Пише приче и песме које су му објављене у многим зборницима.

 

ватерполо

Ватерполисти „ЖАК”-а  протеклог викенда, у 6. колу Прве А лиге, искористили су предност домаћег терена. Са 18:7 славили су против  суботичког „Спартака“ и остварили прву победу.

– „Спартак“ је екипа слична нашој, али како смо добили појачање управо из овог клуба, постали смо боља и квалитетнија екипа. У нашим редовима сада имамо Богдана Јарића и Милоша Стојановића од којих очекујемо да утичу на бољу игру и квалитетније утакмице  – истакао је тренер Мирослав Мунћан.

У последњем колу, 16. децембра, кикиндски ватерполисти одлазе на мејдан „Земуну“ који је први на табели.

-Земунци су знатно боља екипа од наше и тешко да ћемо их изненадити. Ова утакмица биће прилика да млађи грачи стекну преко потребно искуство.  Све у свему пред нама је зимска пауза коју ћемо искористити да се што боље припремимо за други део првенства – закључио је Мунћан.

 

406192195_1423243838593872_8475736645796529971_н

У Руском Селу, у удружењу „Торонтал” у недељу је отворено „медено“ село. Ово необично и слатко село направљено је од јестивих кућица које су ручно рађене. Ове године има их 35, а чак 20 су израдила деца уз помоћ  чланица удружења жена „Торонтал”. Ручно рађене кућице  су од медењака, настале су са пуно љубави, а свака представља реплику кућа и најважнијих објеката у самом селу. Тимеа Кором, председница удружења напомиње да је централно место у  „меденом“ селу заузела црква која је реплика сеоске, а ту је и објекат удружења.

На идеју да се израде кућице од медењака дошло се пре десетак година. У протеклих неколико придружили су се и остали мештани, тако да у изради кућа од медењака учествују сви. Деца из села показала су колико су маштовита, добро су се забавила и научила нешто ново.

На самом почетку било је пет, шест кућица, и сваке године има их све више, тако да „Торонтал“ има право село од медењака, рекао је Шандор Талпаи, председник удружења.

– У „Торонталу“ желимо да сачувамо обичаје и пренесемо их на млађе генерације. И ове године сваке недеље, до Божића, у кругу удружења палимо адвентске свеће. Прва свећа представља радост, друга веру, трећа наду и  четврта представља љубав – рекао је Талпаи.

Адвентску свечаност прати и пригодан програм који припремају предшколци и ђаци. Приређен је и божићни вашар на ком са новогодишњим украсима, икебанама и другим пригодним поклонима.

Медењаци по рецепту бака

Медењаци се праве по старом рецепту који су мештанке сачувале од својих бака.

-Поред брашна, јаја и шећера додајемо мед и зачин за медењаке. Још као деца сви смо пред Божић правили и украшавали медењаке и то је традиција коју и данас чувамо. Први дан се прави тесто, а следећег дана оно се развија и склапа се. Тесто је лепи уз помоћ беланца и шећера у праху, тако да је комплетна кућица јестива. Трећег дана кућица се украшава  – открила је Тимеа Кором.

 

јп кикинда 1

Јавно предузеће „Кикинда“ од децембра нуди могућност достављања рачуна за пружене комуналне услуге електронским путем.

Уколико сте заинтересовани за пријем електронских рачуна, неопходно је да доставите вашу мејл адресу подношењем захтева на званичном сајту предузећа www.јпкикинда.рс или лично, у просторијама предузећа на Иђошком путу 4 или у Војводе Путника број 4 (благајна на градској пијаци).

Преласком на е-рачун смањујемо потрошњу папира и на тај начин заједно доприносимо очувању животне средине, наводи се у саопштењу из ЈП „Кикинда“.

вибер_имаге_2023-12-12_15-40-13-626

Нови јубиларни 10. „Зелени драгстор” , који се налази на углу улица Браће Лаковић и Јована Поповића, отворен је данас. Овај трговински објекат обишао је данас градоначелник Никола Лукач.

„Радује ме чињеница да су становници овог дела града сада добили добро снабдевену продавницу, што ће бити од велике користи, како становницима овог дела града, тако и радницима у објекту. Овај ланац маркета познат је по повољним ценама, доброј услузи и богатој понуди, а све ово значи да ће се отворити могућности за нова радна места, што нам је такође од велике важности за Град” – изјавио је градоначелник.

 

error: Content is protected !!