Deo ulice Vojvode Putnika, od Dimitrija Tucovića do Branka Radičevića, biće zatvoren za saobraćaj u oba pravca u subotu, 23.marta, od 7 do 12 časova zbog sanacije kolovoza koji je oštećen prilikom havarije na vrelovodnoj mreži.
Најновије
Milan Micić za delo „Čudo u Banatu“ dobtnik je nagrade „Dušan Vasiljev“ koju Grad Kikinda tradicionalno dodeljuje za najbolju knjigu na srpskom jeziku u protekloj godini. Na konkurs je pristiglo ukupno 152 naslova, a žiri u sastavu: Radovan Vlahović, predsednik, dr Zoran Đerić, potpredsednik, i Đorđe Pisarev odlučio je da ovogodišnji lauerat bude doktor istorijskih nauka, književnik i istoričar i generalni sekretar Matice srpske.

U obrazloženju se navodi: „Već u naslovu knjige priča „Čudo u Banatu“, istaknute su dve njene najvažnije karakteristike. Najpre, da je reč o Banatu, konkretnije o događajima koji se odnose napočetak HH veka, neposredno posle završetka Prvog svetskog rata, na novoustanovljenim granicama između Jugoslavije i Rumunije, kada je Banat ostao podeljen između dve susedne države. Druga reč, a prva po mestu pojavljivanja, je čudo. Aluzija na čuveni film Federika Felinija „Čudo u Milanu“ je nesumnjiva. Da podsetimo: film je neorealistička bajka, koja objašnjava živote grupe građana u posleratnom Milanu. Tako se i Micićeva proza može čitati kao neorealistička, jer je bazirana na stvarnosnim događajima i ličnostima, ali i kao bajka, jer je prepuna odlazaka u nestvarno, u fantastiku. Iz realnog sveta u svet čudesnog. Izvesna paradoksalnost, u tom odnosu između realnog i fiktivnog sveta, odnosno između činjenica i mašte, koja je sad već prepoznatljiva u piščevom opusu, od njegove prve knjige priča, pa do ove najnovije, postala je Micićev kredo, izbija i sa stranica knjige „Čudo u Banatu“. Micić je vešt pripovedač, ali i dobar poznavalac istorijskih činjenica, tako da se prepliću ljudske sudbine do te mere da se knjiga čini kao hronika života u Banatu, sa jasnim moralnim stavom. S druge strane, što ne umanjuje istoričnost, nesumnjiva je piščeva imaginacija, njegova veština da u sve događaje i ličnosti o kojima pripoveda unese oniričnost, pa čak i mističnost. „Vidljivo se pretapa u nevidljivo, fakcija u fikciju i vice versa, zbog čega priče nalikuju bajkama“. To ovu prozu dovodi u vezu, po srodnosti i ne samo po tome, već i po književnom postupku, a potom i po krajnjem rezultatu, sa Miloradom Pavićem. Mada su Pavićevi junaci iz drukčijeg sveta i vremena, Micićeva naracija i fabula nalikuju postupcima velikog prethodnika, i upućeni su istim čitaocima. Dakle, onima koji tragaju za istinom, za autentičnim svetom i likovima, svesni ili nesvesni zavođenja onog koji pripoveda, a ne svedoči, jer pred nama je ipak proza i umetnička kreacija, a ne udžbenik iz istorije.

Nagrada „Dušan Vasiljev“ će laureatu biti uručena u sredu, 27. marta u 19 časova, na Svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu.
U najužem izboru se našlo pet autora i njihovih knjiga među kojima je nagrađena, ali i knjige: „Psihologija gravitacije“ Nenada Šaponje, „Slike i prilike“ Đorđa Kuburića, „Krevet-zmija i Mala Prosvetina enciklopedija“ Dušana Radaka i „Očinstvo“ Borisa Lazića.
A.Đ.
Kikinđanin Slavko Bovan, saradnik „Komune“, dobio je, od Enigmatskog saveza Srbije (ESS), Povelju za životno delo, najznačajnije priznanje koje enigmata može da dobije u Srbiji.
Za 40 godina postojanja Enigmatskog saveza, ova povelja je dodeljivana dvadesetak puta. Najčešće je, godišnje, bio jedan dobitnik, uz nekoliko izuzetaka kada su uručene dve povelje. Ove godine, pored Bovana, nagrađen je i Marjan Radaković iz Niša.
– Vrlo sam ponosan jer sam se našao u odabranom društvu najboljih enigmata Srbije. Predsedništvo ESS je procenilo da moj dosadašnji doprinos srpskoj enigmatici zavređuje ovo priznanje, i zahvalan sam im na tome. Obećavam da ću nastaviti da radim sa istim žarom i energijom – izjavio je Bovan.

Značajno je da su, među dvadesetak dobitnika ovog priznanja, čak trojica Kikinđana. Ilija Stančul je nagrađen 2012. godine, a Zlatan Pupezin 2017, pa se može reći da je naš grad enigmatska metropola Srbije.
Enigmatski klub „Kikinda“, za devet godina postojanja, postiže samo uspehe, i među enigmatima Balkana slovi za udruženje na koje se valja ugledati.
Bovan se enigmatikom bavi 43 godine, objavio je preko 50 hiljada zadataka, osvojio mnoštvo pehara i medalja na enigmatskim takmičenjima u Srbiji i u zemljama u okruženju. Godinama sarađuje sa više listova u Srbiji, Hrvatskoj i BiH, a čitaoci „Komune“, u svakom broju, imaju priliku da rešavaju zadatke koje priprema Enigmatski klub „Kikinda“, a uređuje upravo Slavko Bovan.
Na jučerašnjoj košarkaškoj utakmici između Partizana i Real Madrida odigranoj u okviru 31. kola Evrolige, specijalni gost KK Partizan Mocart Bet bio je najbolji mladi fizičar na svetu, osvajač zlatne medalje na međunarodnoj Olimpijadi iz fizike, Andrej Popović iz Kikinde.
Poklon ček na 50.000 dinara, koji daruje „Adiko banka“, Andreju je uručio prvotimac crno belih, Džejlin Smit.

-Izuzeta je čast biti gost ovako velikog sportskog događaja na zlatnoj stolici u Štark areni, posebno što smo baka i ja strastveni navijači Partizana. Atmosfera je bila neopisiva i iako je Partizan izgubio, podrška svih koji su prisustvovali na utakmici bila je ogromna. Prvi put sam, na ovaj način, iz prvog reda, gledao neki sportski događaj i sada mogu da kažem da je to prelepo iskustvo. Navijam da se moj tim nađe u plej in fazi do kraja sezone – otkrio nam je Andrej.
Andreja i u narednom periodu očekuje mnoštvo obaveza, završava naučni rad, ovoga puta iz kvantne fizike, a priprema se i za republičko takmičenje iz matematike koje mu je važno zbog upisa na željeni fakultet. Naime, ukoliko osvoji visoko mesto fakultet upisuje bez prijemnog ispita. Kako nam je ranije otkrio, mladi gimnazijalac želi da upiše astro fiziku.
U saradnji sa ustanovama kulture, povodom sto godina od smrti pesnika Dušana Vasiljeva, Grad Kikinda prvi put organizuje „Dane Dušana Vasiljeva“.
– Naš cilj je da sačuvamo sećanje na našeg Dušana i da, na dostojanstven način, obeležimo jubilej – rekla je za Kikindski portal Valentina Mickovski, članica Gradskog veća za kulturu i obrazovanje. – U programima je angažovano mnogo mladih ljudi jer smatramo da je bitno da razumemo kako oni čitaju poeziju Vasiljeva, kao i da ih animiramo da saznaju nešto više o njegovom životu i delu, u nadi da ta saznanja mogu da ih inspirišu u umetničkom, duhovnom, i u smislu očuvanja pravih vrednosti, kojima su protkani Dušanovi stihovi.
Manifestacija počinje večeras (petak, 22. mart), u 19 sati, u Galeriji „Nova“ Narodnog muzeja, izložbom „Čitanje Vasiljeva“, koje se sastoji iz tri celine: predstavljanja istorijskog okvira, zatim intervjua na temu kako danas čitamo Vasiljeva, dok treću celinu čini čitaonica u kojoj će posetioci moći da pročitaju novinske članke i dve Dušanove priče koje se čuvaju u Muzeju i nisu objavljivane do sada.

Sledeći događaj zakazan je za ponedeljak, 25. mart, za 18 sati, u Biblioteci, gde će, u saradnji sa Maticom srpskom, biti organizovan Okrugli sto „Dušan Vasiljev i njegovo doba 1914-1918“. Predavači će govoriti o istorijskim okolnostima Dušanovog veka: o Velikom ratu, nestanku Austrougarske, stvaranju kraljevine SHS, crtanju nove banatske granice i pojavi komunizma u Banatu, najavila je Valentina Mickovski.
– Predstava „Oblaci“ koja će se igrati u utorak, od 20 sati, u Pozorištu, dočaraće Dušana na potpuno drukčiji način od prethodna dva događaja i uz veoma jake emocije – kaže Mickovska. – S obzirom na to da je ovaj pesnik bio ekspresionista, i predstava je rađena u tom duhu. Veoma je potresna i prikazuje njegov unutrašnji svet, svet bola, njegove jake emocije i zaista neobično stanje njegove psihe.

Finalni događaj održaće se 27. marta, na dan smrti Vasiljeva i na Dan Gimnazije koja nosi njegovo ime. Od 19 sati, u Narodnom pozorištu, biće održana Svečana akademija „Naš Dušan – čovek peva posle rata“.
U prvom delu biće uručene književne nagrade „Dušan Vasiljev“. Povodom jubileja, Gimnazija je, prvi put, raspisala konkurs za najbolje prozne i poetske radove gimnazijalaca. Najbolja tri rada biće prezentovana na Akademiji. Organizator i pokrovitelj ovog programa je Grad Kikinda, a scenario i režiju potpisuje Dragan Ostojić. Ostojić program najavljuje kao priču o životu ispunjenom poezijom i o poeziji o životu. Naš Dušan piše gorke istine i živi težak život, ali nama ostavlja da budemo dobri, miroljubivi i plemeniti. On nesebično daje svoje bolno i životno i poetsko iskustvo. Njegovo život je poetska istina, rekao je Ostojić. Poeziju će govoriti Anđela Kiković, Vladimir Maksimović i Stefan Ostojić.
– Ovaj veliki pesnik, zaslužuje da se njegov život obeleži na dostojanstven način i veoma mi je drago da Grad realizuje „Dane Dušana Vasiljeva“ i to uz podršku ustanova kulture: Kulturnog centra, Narodnog pozorišta, Narodne biblioteke „Jovan Popović“, kao i uz učešće Gimnazije. I sama organizacija ovih događaja protkana je istinskim ljudskim vrednostima – zajedništvom, ljubavlju i humanošću, a to su, u stvari, vrednosti kojima nas je Dušan Vasiljev naučio svojim životom i delom – zaključila je Valentina Mickovski.
Prema najavi iz kikindske „Elektrodistribucije“, zbog radova na mreži, danas (petak, 22. mart), od 9 do 15 sati, struje neće biti na Vincaidu.
U ponedeljak, 25. marta, od 8 do 12 sati, biće isključeni potrošači u sledećim ulicama u Kikindi:
– Suvačarska, od Dimitrija Tucovića do Đure Daničića i
– Laze Kostića, od Donje Vodoplavne do Albertove.
,,Akva“ je naziv predavanja koje je u Galeriji Kulturnog centra održao diplomirani hemičar Mladen Đuran. Kako ističe naučno-popularni prikaz mogao bi se sažeti u jednoj rečenici koja glasi ,,Ako tražite misteriju, potražite je u kapi vode”.

-Fenomen vode je izuzetno interesantan i želeo sam sugrađanima da je predstavim iz nekog drugog aspekta. Danas kada govorimo o vodi, to je najčešće zbog njenog zagađenja, ali i o težnji da se kao prirodan resurs sačuva. Voda je prirodni fenomen i njene anomalije predstavljaju razlog za postojanje živog sveta. Nauka je do danas prihvatila 72 anomalije vode i ovo je bila prilika da sugrađane upoznam sa najznačajnijima – rekao je Đuran i napomenuo da je neophodno da svi imaju više poštovanja prema vodi.
Voda je resurs koji nije nepresušan.
-Grad se u proteklih nekoliko godina maksimalno zalaže da obezbedi zdravu pijaću vodu, izgradnjom fabrike vode. To je velika i značajna investicija. Kada se toliko ulaže u zdravu vodu za piće, moramo da naučimo i kako da se prema njoj ponašamo – zaključio je Mladen Đuran.

Organizator predavanja bila je Turistička organizacija, a povod je 22. mart Svetski dan voda.
-Naša želja bila je da svi koji su došli na predavanje kroz naučno – popularno predavanje nauče više, čuju zanimljive činjenice i budu odgovorniji prema vodi. I u narednom periodu pridružićemo se obeležavanju datuma koji su važni za čitavu planetu – istakla je v.d. direktorica Turističke organizacije Jasmina Milankov.

A.Đ.
U Palati Srbija upriličeno svečano potpisivanje ugovora za dodelu bespovratnih sredstava za sufinansiranje mera populacione politike i podrške u oblasti porodice i dece. Kikindi je, na konkursu Ministarstva za brigu o porodici, odobreno 5,9 miliona dinara za izgradnju novog dečjeg igrališta. U ime lokalne samouprave potpisivanju ugovora sa ministarkom Darijom Kisić prisustvovali su zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski i Mladen Bogdan, predsednik Skupštine grada.

-Igralište će se nalaziti na travnatoj površini, preko puta hale „Jezero”. Ranije je na ovom prostoru ono postojalo i bilo je veoma posećeno. Koristili su ga kako oni koji dolaze u halu, tako i stanovnici Barande, koja je obodni deo našeg grada. Novi sadržaj za svu decu biće moderan i kvalitetan i izgradiće se po svim propisanim standardima. Ovo je još jedan dokaz da podjednako brinemo o svim stanovnicima našeg grada, te da su nam važni i centar i obodni delovi. Potrudićemo se da ovaj zanimljiv sadržaj što pre bude na usluzi našim najmlađim sugrađanima – istakao je Mladen Bogdan.
Vršilac dužnosti pomoćnika ministra unutrašnjih poslova Srbije i načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić danas je bio u zvaničnoj poseti Kikindi. Gradonačelnik Nikola Lukač priredio je za visoke goste prijem u svom kabinetu kojem je prisustvovao i načelnik Policijske uprave Kikinda Pavle Rajkov sa saradnicima, a zatim je Čaušić sa domaćinima obišao radove na objektu Vatrogasno-spasilačkog bataljona Grada.
Neposredni razlog posete je rekonstrukcija zgrade Vatrogasnog doma koja je preduzeta radi boljih uslova i ostvarenja energetske efikasnosti. Urađena je zamena stolarije, prozora i rolo-vrata na garažama.
– Saradnja Grada, Pokrajine i Republike rezultira zajedničkim projektima koji će unaprediti uslove za rad Vatrogasno-spasilačke jedinice – rekao je Lukač. – Razgovarali smo i o novim projektima rekonstrukcije prostora, o obnavljanju opreme. Kada smo, pre nekoliko godina, obilazili Jedinicu, prosečna starost voznog parka bila je 40, 50 godina. Sada je smanjena na 25 do 30 godina. Obnovljena je oprema, ali je i Jedinica dobila dosta novih pripadnika – istakao je gradonačelnik.
Načelnik Čaušić je izjavio da je zadovoljan kada dođe u sredinu u kojoj je izuzetna saradnja Grada sa svim linijama MUP-a, što je, kako je naglasio, garancija bolje bezbednosti.
Ovo je samo jedan u nizu primera da je strateško opredeljenje Ministarstva unutrašnjih poslova konstantno unapređenje uslova u kojima rade naši pripadnici, rekao je Čaušić. On je dodao da je prošla godina bila istorijska što se tiče ulaganja u Sektor za vanredne situacije – rekonstruisano je više od 30 i započeto još desetine objekata vatrogasnih jedinica, nabavljeno je desetine novih kamiona i helikoptera.
Napomenuo je i da se susrećemo sa rizicima koji su nam do sada bili nepoznati.
– Prošle godine smo, upravo na teritoriji AP Vojvodine imali iskustva sa takozvanim superćelijskim olujama, fenomenom koji je, do pre nekoliko godina, bio nepoznat. Predviđanja su da ćemo, zbog promene klime imati sve ekstremnije vremenske uslove, što znači da ćemo morati da aktiviramo sve poluge koje jedno društvo ima da bismo sačuvali živote građana i njihovu imovinu – rekao je Čaušić.
Iz tog razloga, objasnio je, zahvalan je gradonačelniku Lukaču što aktivno podržava rad dobrovoljnih vatrogasnih društava koja su veoma korisna u vanrednim situacijama i izrazio nadu da će biti što manje posla za naše hrabre vatrogasce spasioce. Moramo da budemo spremni kao da ćemo već sutra morati da reagujemo na vanredne okolnosti, istakao je načelnik Čaušić.

Predstavnici firme „Tisa automotiv“ danas su Opštoj bolnici donirali ginekološku sondu, aparat neophodan u savremenoj dijagnostici u akušerstvu i ginekologiji. Događaju su prisustvovali predstavnici lokalne samouprave, gradonačelnik Nikola Lukač i član Gradskog veća, Saša Tanackov.
U Kabinetu direktorice Bolnice upriličeno je zvanično uručenje poklona u vrednosti 432 hiljade dinara. U ime firme-donatora, aparat je uručio Endre Biači, menadžer operacija u „Tisi automotiv“.

– Naša firma vodi brigu o zaposlenima i sugrađanima i želi da doprinese razvoju zdravstvene ustanove, u nadi da će biti od pomoći onima koji moraju to da koriste – rekao je Biači.
Danijel Lantoš, menadžer pogona u Kikindi i Dorotea Silađi, direktor za odnose sa javnošću i Sektora ljudskih resursa, podsetili su da firma posluje već čitavu deceniju i da pogon u Kikindi slavi peti rođendan.
– Nama su najvažniji naši zaposleni, imamo odgovornost prvenstveno prema njima i prema članovima njihovih porodica – znači, prema zajednici.
U Kikindi imamo hiljadu radnika, od toga su 60 odsto žene, a 80 odsto zaposlenih u ovom pogonu živi u gradu i u okolnim mestima – kazala je Silađijeva, ističući izuzetno dobru saradnju sa lokalnom samoupravom.

Jedna od firmi koje su u najvećoj meri društveno odgovorne je upravo „Tisa automotiv“, istakao je gradonačelnik Lukač.
– Postaje tradicija da su prvi koji pomažu i odazivaju se pozivima Grada i gotovo uvek je to u oblasti zdravstva – rekao je Lukač. – U više navrata, u poslednjih pet godina, ova fabrika je donirala različite aparate. Za vreme pandemije odmah su priskočili u pomoć i izdvojili sredstva, od onda i traje saradnja. Mi ćemo, s druge strane, pomoći Kompaniji da dodatno razvija svoje proizvodne kapacitete, kako bi se stvorio još bolji ambijent za zapošljavanje naših sugrađana.
I ova donacija će pomoći da budemo zdraviji, da se ženama omoguće što kvalitetniji pregledi i lečenje, i da nas bude što više, dodao je Lukač.
– Mi smo regionalna bolnica – svake godine se ovde rodi od 450 do 500 novorođenčadi – istakla je direktorica Bolnice, dr Vesna Tomin. – Zdravo potomstvo je jedina prava garancija da ćemo imati budućnost. Naša Ginekološko-akušerska služba predano radi svoj posao, ali im treba i tehnička podrška. Gradska uprava nam je omogućila kontakt sa fabrikom „Tisa automotiv“, od koje dobijamo veoma značajne donacije. Oni su naš provereni partner, bili su tu za nas uvek kada smo bili u problemu.

Doktor Stanislav Blažić, načelnik Odeljenja za ginekologiju i akušerstvo izjavio je da će ovaj aparat omogućiti bolju uslugu pacijentkinjama.
– Vaginalna sonda se koristi i u akušerstvu za utvrđivanje i praćenje početne trudnoće, i u ginekologiji. Dalji rad će biti i lakši i bolji. Savremeno akušerstvo i ginekologija su nezamislivi bez ovog uređaja.
Danas uručena donacija treća je od kada je uspostavljena saradnja. Do sada su poklonjeni EKG aparat i projektor za Oftalmološko odeljenje. Ukupna vrednost uređaja koje je Fabrika poklonila Bolnici je 1,6 miliona dinara.
S. V. O.