Најновије

radovi na putu

Део улице Војводе Путника, од Димитрија Туцовића до Бранка Радичевића, биће затворен за саобраћај у оба правца у суботу, 23.марта, од 7 до 12 часова због санације коловоза који је оштећен приликом хаварије на вреловодној мрежи.

1707495429836

Милан Мицић за дело „Чудо у Банату“ добтник је награде „Душан Васиљев“ коју Град Кикинда традиционално додељује за најбољу књигу на српском језику у протеклој години. На конкурс је пристигло укупно 152 наслова, а жири у саставу: Радован Влаховић, председник, др Зоран Ђерић, потпредседник, и Ђорђе Писарев одлучио је да овогодишњи лауерат буде доктор историјских наука, књижевник и историчар и генерални секретар Матице српске.

У образложењу се наводи: „Већ у наслову књиге прича „Чудо у Банату“, истакнуте су две њене најважније карактеристике. Најпре, да је реч о Банату, конкретније о догађајима који се односе напочетак ХХ века, непосредно после завршетка Првог светског рата, на новоустановљеним границама између Југославије и Румуније, када је Банат остао подељен између две суседне државе. Друга реч, а прва по месту појављивања, је чудо. Алузија на чувени филм Федерика Фелинија „Чудо у Милану“ је несумњива. Да подсетимо: филм је неореалистичка бајка, која објашњава животе групе грађана у послератном Милану. Тако се и Мицићева проза може читати као неореалистичка, јер је базирана на стварносним догађајима и личностима, али и као бајка, јер је препуна одлазака у нестварно, у фантастику. Из реалног света у свет чудесног. Извесна парадоксалност, у том односу између реалног и фиктивног света, односно између чињеница и маште, која је сад већ препознатљива у пишчевом опусу, од његове прве књиге прича, па до ове најновије, постала је Мицићев кредо, избија и са страница књиге „Чудо у Банату“. Мицић је вешт приповедач, али и добар познавалац историјских чињеница, тако да се преплићу људске судбине до те мере да се књига чини као хроника живота у Банату, са јасним моралним ставом. С друге стране, што не умањује историчност, несумњива је пишчева имагинација, његова вештина да у све догађаје и личности о којима приповеда унесе ониричност, па чак и мистичност. „Видљиво се претапа у невидљиво, факција у фикцију и вице верса, због чега приче наликују бајкама“. То ову прозу доводи у везу, по сродности и не само по томе, већ и по књижевном поступку, а потом и по крајњем резултату, са Милорадом Павићем. Мада су Павићеви јунаци из друкчијег света и времена, Мицићева нарација и фабула наликују поступцима великог претходника, и упућени су истим читаоцима. Дакле, онима који трагају за истином, за аутентичним светом и ликовима, свесни или несвесни завођења оног који приповеда, а не сведочи, јер пред нама је ипак проза и уметничка креација, а не уџбеник из историје.

Награда „Душан Васиљев“ ће лауреату бити уручена у среду, 27. марта у 19 часова, на Свечаној академији у Народном позоришту.

У најужем избору се нашло пет аутора и њихових књига међу којима је награђена, али и књиге: „Психологија гравитације“ Ненада Шапоње, „Слике и прилике“ Ђорђа Кубурића, „Кревет-змија и Мала Просветина енциклопедија“ Душана Радака и „Очинство“ Бориса Лазића.

А.Ђ.

 

 

 

povelja-Bovan-ESS

Кикинђанин Славко Бован, сарадник „Комуне“, добио је, од Енигматског савеза Србије (ЕСС), Повељу за животно дело, најзначајније признање које енигмата може да добије у Србији.

За 40 година постојања Енигматског савеза, ова повеља је додељивана двадесетак пута. Најчешће је, годишње, био један добитник, уз неколико изузетака када су уручене две повеље. Ове године, поред Бована, награђен је и Марјан Радаковић из Ниша.

– Врло сам поносан јер сам се нашао у одабраном друштву најбољих енигмата Србије. Председништво ЕСС је проценило да мој досадашњи допринос српској енигматици завређује ово признање, и захвалан сам им на томе. Обећавам да ћу наставити да радим са истим жаром и енергијом – изјавио је Бован.

Значајно је да су, међу двадесетак добитника овог признања, чак тројица Кикинђана. Илија Станчул је награђен 2012. године, а Златан Пупезин 2017, па се може рећи да је наш град енигматска метропола Србије.

Енигматски клуб „Кикинда“, за девет година постојања, постиже само успехе, и међу енигматима Балкана слови за удружење на које се ваља угледати.

Бован се енигматиком бави 43 године, објавио је преко 50 хиљада задатака, освојио мноштво пехара и медаља на енигматским такмичењима у Србији и у земљама у окружењу. Годинама сарађује са више листова у Србији, Хрватској и БиХ, а читаоци „Комуне“, у сваком броју, имају прилику да решавају задатке које припрема Енигматски клуб „Кикинда“, а уређује управо Славко Бован.

434128786-18423827533027813-2805584337240055624-n

На јучерашњој кошаркашкој утакмици између Партизана и Реал Мадрида одиграној у оквиру 31. кола Евролиге, специјални гост КК Партизан Моцарт Бет био је најбољи млади физичар на свету, освајач златне медаље на међународној Олимпијади из физике, Андреј Поповић из Кикинде.

Поклон чек на 50.000 динара, који дарује „Адико банка“, Андреју је уручио првотимац црно белих, Џејлин Смит.

-Изузета је част бити гост овако великог спортског догађаја на златној столици у Штарк арени, посебно што смо бака и ја страствени навијачи Партизана. Атмосфера је била неописива и иако је Партизан изгубио, подршка свих који су присуствовали на утакмици била је огромна. Први пут сам, на овај начин, из првог реда, гледао неки спортски догађај и сада могу да кажем да је то прелепо искуство. Навијам да се мој тим нађе у плеј ин фази до краја сезоне – открио нам је Андреј.

Андреја и у наредном периоду очекује мноштво обавеза, завршава научни рад, овога пута из квантне физике, а припрема се и за републичко такмичење из математике које му је важно због уписа на жељени факултет. Наиме, уколико освоји високо место факултет уписује без пријемног испита. Како нам је раније открио, млади гимназијалац жели да упише астро физику.

Valentina-c

У сарадњи са установама културе, поводом сто година од смрти песника Душана Васиљева, Град Кикинда први пут организује „Дане Душана Васиљева“.

– Наш циљ је да сачувамо сећање на нашег Душана и да, на достојанствен начин, обележимо јубилеј – рекла је за Кикиндски портал Валентина Мицковски, чланица Градског већа за културу и образовање. – У програмима је ангажовано много младих људи јер сматрамо да је битно да разумемо како они читају поезију Васиљева, као и да их анимирамо да сазнају нешто више о његовом животу и делу, у нади да та сазнања могу да их инспиришу у уметничком, духовном, и у смислу очувања правих вредности, којима су проткани Душанови стихови.

Манифестација почиње вечерас (петак, 22. март), у 19 сати, у Галерији „Нова“ Народног музеја, изложбом „Читање Васиљева“, које се састоји из три целине: представљања историјског оквира, затим интервјуа на тему како данас читамо Васиљева, док трећу целину чини читаоница у којој ће посетиоци моћи да прочитају новинске чланке и две Душанове приче које се чувају у Музеју и нису објављиване до сада.

Следећи догађај заказан је за понедељак, 25. март, за 18 сати, у Библиотеци, где ће, у сарадњи са Матицом српском, бити организован Округли сто „Душан Васиљев и његово доба 1914-1918“. Предавачи ће говорити о историјским околностима Душановог века: о Великом рату, нестанку Аустроугарске, стварању краљевине СХС, цртању нове банатске границе и појави комунизма у Банату, најавила је Валентина Мицковски.

Представа „Облаци“ која ће се играти у уторак, од 20 сати, у Позоришту, дочараће Душана на потпуно друкчији начин од претходна два догађаја и уз веома јаке емоције – каже Мицковска. – С обзиром на то да је овај песник био експресиониста, и представа је рађена у том духу. Веома је потресна и приказује његов унутрашњи свет, свет бола, његове јаке емоције и заиста необично стање његове психе.

Финални догађај одржаће се 27. марта, на дан смрти Васиљева и на Дан Гимназије која носи његово име. Од 19 сати, у Народном позоришту, биће одржана Свечана академија „Наш Душан – човек пева после рата“.

У првом делу биће уручене књижевне награде „Душан Васиљев“. Поводом јубилеја, Гимназија је, први пут, расписала конкурс за најбоље прозне и поетске радове гимназијалаца. Најбоља три рада биће презентована на Академији. Организатор и покровитељ овог програма је Град Кикинда, а сценарио и режију потписује Драган Остојић. Остојић програм најављује као причу о животу испуњеном поезијом и о поезији о животу. Наш Душан пише горке истине и живи тежак живот, али нама оставља да будемо добри, мирољубиви и племенити. Он несебично даје своје болно и животно и поетско искуство. Његово живот је поетска истина, рекао је Остојић. Поезију ће говорити Анђела Киковић, Владимир Максимовић и Стефан Остојић.

– Овај велики песник, заслужује да се његов живот обележи на достојанствен начин и веома ми је драго да Град реализује „Дане Душана Васиљева“ и то уз подршку установа културе: Културног центра, Народног позоришта, Народне библиотеке „Јован Поповић“, као и уз учешће Гимназије. И сама организација ових догађаја проткана је истинским људским вредностима –  заједништвом, љубављу и хуманошћу, а то су, у ствари, вредности којима нас је Душан Васиљев научио својим животом и делом – закључила је Валентина Мицковски.

Према најави из кикиндске „Електродистрибуције“, због радова на мрежи, данас (петак, 22. март), од 9 до 15 сати, струје неће бити на Винцаиду.

У понедељак, 25. марта, од 8 до 12 сати, биће искључени потрошачи у следећим улицама у Кикинди:

– Сувачарска, од Димитрија Туцовића до Ђуре Даничића и

– Лазе Костића, од Доње Водоплавне до Албертове.

1711051121599

,,Аква“ је назив предавања које је у  Галерији Културног центра  одржао дипломирани хемичар Младен Ђуран. Како истиче научно-популарни приказ могао би се сажети у једној реченици која гласи ,,Ако тражите мистерију, потражите је у капи воде”.

-Феномен воде је изузетно интересантан и желео сам суграђанима да је представим из неког другог аспекта. Данас када говоримо о води, то је најчешће због њеног загађења, али и о тежњи да се као природан ресурс сачува. Вода је природни феномен и њене аномалије представљају разлог за постојање живог света. Наука је до данас прихватила 72 аномалије воде и ово је била прилика да суграђане упознам са најзначајнијима – рекао је Ђуран и напоменуо да је неопходно да сви имају више поштовања према води.

Вода је ресурс који није непресушан.

-Град се у протеклих неколико година максимално залаже да обезбеди здраву пијаћу воду, изградњом фабрике воде. То је велика и значајна инвестиција. Када се толико улаже у здраву воду за пиће, морамо да научимо и како да се према њој понашамо – закључио је Младен Ђуран.

Организатор предавања била је Туристичка организација, а повод је 22. март Светски дан вода.

-Наша жеља била је да сви који су дошли на предавање кроз научно – популарно предавање науче више, чују занимљиве чињенице и буду одговорнији према води. И у наредном периоду придружићемо се обележавању датума који су важни за читаву планету – истакла је в.д. директорица Туристичке организације Јасмина Миланков.

A.Ђ.

 

417561015-801603481997299-5553547053935775898-n

У Палати Србија уприличено свечано потписивање уговора за доделу бесповратних средстава за суфинансирање мера популационе политике и подршке у области породице и деце. Кикинди је,  на конкурсу Министарства за бригу о породици, одобрено 5,9 милиона динара за изградњу новог дечјег игралишта. У име локалне самоуправе потписивању  уговора са министарком Даријом Кисић присуствовали су заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и Младен Богдан, председник Скупштине града.

-Игралиште ће се налазити на травнатој површини, преко пута хале „Језеро”. Раније је на овом простору оно постојало и било је веома посећено. Користили су га како они који долазе у халу, тако и становници Баранде, која је ободни део нашег града. Нови садржај за сву децу биће модеран и квалитетан и изградиће се по свим прописаним стандардима.  Ово је још један доказ да  подједнако бринемо о свим становницима нашег града, те да су нам важни и центар и ободни делови. Потрудићемо се да овај занимљив садржај што пре буде на услузи нашим најмлађим суграђанима – истакао је Младен Богдан.

Policija-vatrogasci-(2)

Вршилац дужности помоћника министра унутрашњих послова Србије и начелник Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић данас је био у званичној посети Кикинди. Градоначелник Никола Лукач приредио је за високе госте пријем у свом кабинету којем је присуствовао и начелник Полицијске управе Кикинда Павле Рајков са сарадницима, а затим је Чаушић са домаћинима обишао радове на објекту Ватрогасно-спасилачког батаљона Града.

Непосредни разлог посете је реконструкција зграде Ватрогасног дома која је предузета ради бољих услова и остварења енергетске ефикасности. Урађена је замена столарије, прозора и роло-врата на гаражама.

– Сарадња Града, Покрајине и Републике резултира заједничким пројектима који ће унапредити услове за рад Ватрогасно-спасилачке јединице – рекао је Лукач. – Разговарали смо и о новим пројектима реконструкције простора, о обнављању опреме. Када смо, пре неколико година, обилазили Јединицу, просечна старост возног парка била је 40, 50 година. Сада је смањена на 25 до 30 година. Обновљена је опрема, али је и Јединица добила доста нових припадника – истакао је градоначелник.

Начелник Чаушић је изјавио да је задовољан када дође у средину у којој је изузетна сарадња Града са свим линијама МУП-а, што је, како је нагласио, гаранција боље безбедности.

Ово је само један у низу примера да је стратешко опредељење Министарства унутрашњих послова константно унапређење услова у којима раде наши припадници, рекао је Чаушић. Он је додао да је прошла година била историјска што се тиче улагања у Сектор за ванредне ситуације – реконструисано је више од 30 и започето још десетине објеката ватрогасних јединица, набављено је десетине нових камиона и хеликоптера.

Напоменуо је и да се сусрећемо са ризицима који су нам до сада били непознати.

– Прошле године смо, управо на територији АП Војводине имали искуства са такозваним суперћелијским олујама, феноменом који је, до пре неколико година,  био непознат. Предвиђања су да ћемо, због промене климе имати све екстремније временске услове, што значи да ћемо морати да активирамо све полуге које једно друштво има да бисмо сачували животе грађана и њихову имовину – рекао је Чаушић.

Из тог разлога, објаснио је, захвалан је градоначелнику Лукачу што активно  подржава рад добровољних ватрогасних друштава која су веома корисна у ванредним ситуацијама и изразио наду да ће бити што мање посла за наше храбре ватрогасце спасиоце. Морамо да будемо спремни као да ћемо већ сутра морати да реагујемо на ванредне околности, истакао је начелник Чаушић.

 

 

Tisa-sonda-a

Представници фирме „Тиса аутомотив“ данас су Општој болници донирали гинеколошку сонду, апарат неопходан у савременој дијагностици у акушерству и гинекологији. Догађају су присуствовали представници локалне самоуправе, градоначелник Никола Лукач и члан Градског већа, Саша Танацков.

У Кабинету директорице Болнице уприличено је званично уручење поклона у вредности 432 хиљаде динара. У име фирме-донатора, апарат је уручио Ендре Биачи, менаџер операција у „Тиси аутомотив“.

– Наша фирма води бригу о запосленима и суграђанима и жели да допринесе развоју здравствене установе, у нади да ће бити од помоћи онима који морају то да користе – рекао је Биачи.

Данијел Лантош, менаџер погона у Кикинди и Доротеа Силађи, директор за односе са јавношћу и Сектора људских ресурса, подсетили су да фирма послује већ читаву деценију и да погон у Кикинди слави пети рођендан.

– Нама су најважнији наши запослени, имамо одговорност првенствено према њима и према члановима њихових породица – значи, према заједници.

У Кикинди имамо хиљаду радника, од тога су 60 одсто жене, а 80 одсто запослених у овом погону живи у граду и у околним местима – казала је Силађијева, истичући изузетно добру сарадњу са локалном самоуправом.

Једна од фирми које су у највећој мери друштвено одговорне је управо „Тиса аутомотив“, истакао је градоначелник Лукач.

– Постаје традиција да су први који помажу и одазивају се позивима Града и готово увек је то у области здравства – рекао је Лукач. – У више наврата, у последњих пет година, ова фабрика је донирала различите апарате. За време пандемије одмах су прискочили у помоћ и издвојили средства, од онда и траје сарадња. Ми ћемо, с друге стране, помоћи Компанији да додатно развија своје производне капацитете, како би се створио још бољи амбијент за запошљавање наших суграђана.

И ова донација ће помоћи да будемо здравији, да се женама омогуће што квалитетнији прегледи и лечење, и да нас буде што више, додао је Лукач.

– Ми смо регионална болница – сваке године се овде роди од 450 до 500 новорођенчади – истакла је директорица Болнице, др Весна Томин. – Здраво потомство је једина права гаранција да ћемо имати будућност. Наша Гинеколошко-акушерска служба предано ради свој посао, али им треба и техничка подршка. Градска управа нам је омогућила контакт са фабриком „Тиса аутомотив“, од које добијамо веома значајне донације. Они су наш проверени партнер, били су ту за нас увек када смо били у проблему.

Доктор Станислав Блажић, начелник Одељења за гинекологију и акушерство изјавио је да ће овај апарат омогућити бољу услугу пацијенткињама.

– Вагинална сонда се користи и у акушерству за утврђивање и праћење почетне трудноће, и у гинекологији. Даљи рад ће бити и лакши и бољи. Савремено акушерство и гинекологија су незамисливи без овог уређаја.

Данас уручена донација трећа је од када је успостављена сарадња. До сада су поклоњени ЕКГ апарат и пројектор за Офталмолошко одељење. Укупна вредност уређаја које је Фабрика поклонила Болници је 1,6 милиона динара.

С. В. О.

error: Content is protected !!