Најновије

насиље-1

Заједничким радом припадници Министарства унутрашњих послова у Суботици и Кикинди ухапсили су Г. Ћ. (1970) из околине Суботице због постојања основа сумње да је извршила кривично дело трговина људима.

Она се сумњичи да је, током прошле године, у изнајмљеној кући у Суботици, више пута приморала своју малолетну ћерку на проституцију, а новац присвајала за себе.

Г. Ћ. је одређено задржавање до 48 часова након чега је, уз кривичну пријаву, приведена Вишем јавном тужилаштву у Суботици. Судија Вишег суда у Суботици јој је одредио притвор до 30 дана, наводи се у саопштењу. Полицијске управе у Кикинди..

болница нова зграда

С обзиром на то да је у фокус здравствене заштите превенција, у недељу 24.марта од 8 до 16 сати у око 170 здравствених установа широм Србије биће организовани бесплатни превентивни прегледи.

За преглед није потребно заказивање, грађани треба само да дођу у Општу болницу, од 8 до 16 сати. Жене старије од 40 година треба да се јаве у Кабинет за ултразвук у Служби радиогије, где могу обавити ултразвучни преглед дојке и мамографију по потреби, а мушкарци старији од 49 година треба да се обрате Пријемном одељењу где ће им бити урађен ПСА ради скрининга на тумор простате. Они код којих постоји сумња на болест, биће упућени на додатну дијагностику.

Превенција и рана дијагностика од кључног су значаја за позитиван исход лечења сваке болести.

 

офк-кикинд

Четврти пут у низу ремизирала је без голова ОФК Кикинда. Кикинђани су тако и на трећем везаном гостовању у Срему, након Инђије јесенас и Нових Бановаца у првом пролећном сусрету, минулог викенда у Старој Пазови, остали непоражени што је задовољавајуће, али опет у нападу није било муниције.

Последњи пут радовали су се поготку 11. новембра у Кикинди, против екипе „1. маја” из Руме, када је пети гол, у 54. минуту, постигао Радовановић па, не рачунајући судијске надокнаде, стрелци ОФК Кикинде посте 396 минута, премда је и одбрана  несавладана готово исто толико, тек 11 минута краће. Било како било, Владимир Шпоња, први тренер Кикинђана, каже да је за његовим изабраницима још једна тешка и исцрпљујућа утакмица.

– Од почетка пролећног дела првенства сусрећемо се с великим проблемима пред сваку утакмицу. Невероватне повреде које се дешавају и потом изостанци, буквално пред сами меч, озбиљно нас ремете да прикажемо квалитет који поседујемо – каже Шпоња.

Шеф струке стрепио је у суботу, јер се у петак повредио први голман Опарница.

– Повреда је за рубрику веровали или не – излазећи из аута страдала му је нога, а онда се на мечу и други голман Француски, који је до средине наставка изврсно бранио, озледио и завршио у новосадској болници. Када овоме додамо и Јокићеву расекотину задобијену у купатилу вече пред прошло коло и потом шавове на пети ноге, због чега није играо ни против Бечеја нити у Пазови, а поготово изостанак Станаћева који је прескочио целе припреме и тек ће се сада ставити на располагање, очигледно је да се боримо, пре свега, са собом па тек онда с противницима.

Не замера Шпоња онима на које тренутно рачуна.

– Увек су мотивисани и близу свог максимума, што нам, истина, још није довољно за прву пролећну радост. У Пазови смо за ривала имали врло добар и организован састав, а наш трећи голман млађани Жилић, непланирано је забележио првих 30 минута у српсколигашкој конкуренцији и то је, уз сигурног Француског, добитак из Срема. У целини, нисмо стартовали како смо прижељкивали, али због свих наведених околности морамо бити задовољни, пр свега, чврстином и жељом коју момци показују у тешким ситуацијама.

У суботу на Градски стадион долази кулски Хајдук.

– Екипа је то која вреди више од бодовног салда који има. Не треба да наглашавам да ће то за нас бити још једна претешка утакмица, слична претходним. Хајдук је показао леп и допадљив фудбал у прва три кола пролећа, сигуран сам да ће бити још бољи како други део сезоне буде одмицао. Далеко је субота, показала су нам то два минула кола, када су нам играчи доживљавали бизарне повреде петком. Пре свега, морамо да видимо  које ћемо играче имати на располагању па тек онда да правимо план за  двобој с Куљанима, али верујем у своје момке, њихов несаломиви карактер и још једну дисциплиновану партију – јасан је Шпоња.

Резултати 18. кола Српске лиге „Војводина”: Борац – Нафтагас 1:2, Хајдук – Словен 0:0, Јединство – ОФК Кикинда 0:0, Бечеј – Подунавац 0:1, Омладинац – Динамо 3:1, Железничар – Кабел 5:0, 1. мај – Тиса 1:2, Раднички – Бачка 3:0.

ПОРЕДАК: Словен 40, Железничар 38, ОФК Кикинда 30, Нафтагас 29, Омладинац 29, Кабел 28, Подунавац 26, Борац 25, Динамо 25, Раднички     25, Јединство 19, Бечеј 19, Хајдук 18, Тиса 18, 1.мај 17, Бачка 14.

У 19. колу, 23/24.3. (15.00), играће: Раднички – Борац, Бачка – 1.мај, ОФК Кикинда – Хајдук, Словен – Нафтагас, Кабел – Омладинац, Динамо – Бечеј, Тиса – Железничар, Подунавац – Јединство.  

Д. П.

полиција-аутомобил

Од почетка године, на путевима на територији Полицијске управе у Кикинди, у саобраћајним незгодама повређене су 53 особе, а један учесник у саобраћају смртно је страдао. У више од половине незгода са страдалима, узрок је била непрописна брзина. Чињеница је да вам брзина неће уштедети време већ ће вам, напротив, оставити мање времена да реагујете на опасност на путу.

Такође, чињеница је да прописно везан сигурносни појас и прописан и безбедан превоз деце у возилу, у случају саобраћајне незгоде, за 2/3 смањује опасност од страдања. Вежите појас, безбедно превозите нашу децу, сигурност је на првом месту, наводи се у саопштењу из Полицијске управе.

Такође, напомиње се да је пажња на путу кључ безбедности и да, с тим у вези, мобилни телефон у саобраћајном току одвлачи пажњу са безбедности на екран. Оставите телефон док сте у саобраћају, узмите вашу безбедност у ваше руке, поручују из Саобраћајне полиције у Кикинди.

Јана-и-Андјела-Периновиц-(2)

Сестре Анђела и Јана Периновић, наше талентоване младе суграђанке, учеснице су Фестивала „Дечија песма“, у организацији Музичке школе ”Исидор Бајић” у Новом Саду.

Фестивал има три фазе; у првој, жири је оцењивао видео-снимке са певачким наступима пријављених. Првопласирани су изборили директан наступ у финалу. Нашим девојчицама сада је потребна подршка јер, уколико, у својим категоријама, добију највише гласова публике, пласираће се у финале.

Ако желите да гласате за њих, потребно је да оставите свој глас на сајту Фестивала „Исидор Бајић“. На овом линку, на самом дну странице, пише УПИТНИК: Избор за награду публике и, када кликнете, можете да гласате. Са једне мејл-адресе могуће је дати глас само једном такмичару.

Јана је првак у ОШ „Жарко Зрењанин“ и чланица је Хора „Чуперак“. Такмичарка је у првој категорији, за узраст од 7 до 9 година, са „Протестном градском песмом“ за коју је музику написала Светлана Цеца Милић, текст – Драгомир Ђорђевић, а аранжман Арпад Балаж.

Њена сестра Анђела ученица је седмог разреда ОШ „Свети Сава“. Она наступа са песмом „Горане“ аутора Светлане Цеце Милић, Арпада Балажа и Драгослава Гузине, који је написао текст. Анђела похађа ОМШ „Слободан Малбашки“, свира клавир и виолину. На овом такмичењу је у трећој категорији (13 до 15 година). Већ је освојила треће место гласовима жирија, али су јој, такође, потребни гласови публике. Гласање је почело данас и траје до 27. марта.

Јана и Анђела већ су нас много пута обрадовале својим наступима и наградама. Подржимо их и овога пута да у финалу представе све што су талентом, трудом и радом постигле.

С. В. О.

1710945918246

На последњем заседању Скупштине града одборници су поставили више питања. Градоначелник Никола Лукач одговорио је на сва.

-Током следеће недеље у центру града, код Галадске, решиће се проблем са расветом која није у функцији. Коначно је завршена јавна набавка и стекли су се услови да се отклоне већи кварови у граду и на селима. Извињавам се мојим суграђанма који су неколико месеци без јавне расвете, али имамо отежану комуникацију и неразумевање са менаџментом ЕПС-а у Зрењанину – истакао је на седници градског парламента градоначелник Лукач, одговарајући на питање одборника Мирослава Грујића (ЛСВ).

Одборник Жељко Радаковић (СНС) у име Мокринчана које представља, такође је истакао проблем са ЕПС-ом, односно да се на бројеве телефона, намењене грађанима, нико не јавља.

-Инсистираћемо код надлежних да бројеви телефона који су дати у корисничком центру буду доступни. Исто тако наш захтев биће и да постоји особа у Кикинди која ће се бавити рекламацијама и притужбама свих становника – рекао је Лукач.

Уређење Термијског друма који води до депоније ФЦЦ, такође је било једно од питања одборника. Пут је у лошем стању, пун је рупа и није довољно широк.

-У претходном периоду са менаџментом компаније ФЦЦ више пута разговарали смо управо о овом проблему. Локална самоуправа инсистира на томе да ФЦЦ уложи већи део средстава за санацију поменутог пута. Претпрошле године град је санирао део коловоза на инсистирање суграђана који живе у овом делу града. Део који је на отвореном и води до депоније је предмет преговара – казао је први човек града.

Са компанијом ФЦЦ  је константна борба, одговорио је градоначелник Лукач на питање о рачунима који су испостављени предузетницима и привредницима.

-Део сугестија је уважен иако нисмо у повољној ситуацији, али се боримо да услови за предузетнике и привреднике буду знатно бољи. Остаје да након фебруарског и мартовског рачуна видимо да ли су наше замерке и испоштоване. Менаџмент је самоиницијативно променио начин обрачуна и локална самоуправа то не може да прихвати, што им је јасно и стављено до знања. Став Града је да уколико се не уваже наше сугестије тражимо излазну стратегију, па ако треба и да раскинемо уговор. О овој проблематици разговарао сам са представницима у надлежним Покрајинском секретаријату и Министарству јер је важно да се припремимо за евентуалне алтернативне начине одвожења отпада – прецизирао је Никола Лукач.

А.Ђ.

 

 

нови-зенски-диспанзер

Диспанзер за жене, како је и најављено, биће пресељен у нови, услован простор чија је адаптација у току. Реч је о згради бившег Антитуберкулозног завода.

Диспанзер за жене имаће две амбуланте за прегледе које ће моћи да раде у исто време, и по једну за ултразвучни преглед и цитологију, као и посебну просторија за преглед трудница. Биће места за простор за интервенције, чекаоницу, картотеку и све остало што је неопходно.

Ова здравствена служба сада дели зграду са Медицином рада, али је простор скучен и неадекватан. Из болнице, где се претходно налазио, Диспанзер је измештен током пандемије ковида. Захваљујући Министарству финансија, и претходном ангажовању народног посланика Миленка Јованова, обезбеђена су средства за реконструкцију зграде бившег АТД-а.

 

Дусан-Васиљев-(1)

По програму обележавања сто година од смрти Душана Васиљева, први догађај биће отварање изложбе о овом кикиндском песнику у Галерији „Нова“ Народног музеја, у петак, 22. марта, у 19 сати. Изложба носи назив „Читање Васиљева“.

У Народној библиотеци „Јован Поповић“, у понедељак, 25. марта, од 18 сати, биће одржан округли сто “Душан Васиљев и његово доба 1914-1918”.

Сутрадан, у уторак, од 20 сати, на малој сцени Народног позоришта биће одиграна представа о његовом животу, „Облаци“.

Свечана академија „Наш Душан – човек пева после рата“ и додела књижевне награде која носи име овог песника заказане су за среду, 27. март, за 19 сати, у Народном позоришту.

 

Бреаст-цанцер-истоцк

Национални Дан борбе против рака дојке је 20. март, чијим се обележавањем подстиче још већа пажња јавности на распострањеност ове малигне болести и на значај унапређења информисаности жена о  превентивним прегледима и њеном раном откривању. Рак дојке представља водећи узрок оболевања и умирања од малигних болести у женској популацији широм света. Како је истакла епидемиолог др Татјана Пецарски, начелница Центра за контролу и превенцију болести ЗЗЈЗ рак дојке је излечива уколико се уочи на време.

-У протеклих пет година  у Кикинди малигни тумори дојке чине око 20 процената малигнитета свих локализација, а у Севернобанатском округу та бројка је око 24 одсто. Током 2022. године 35 жена у Кикинди оболело је на 100.000 становника, а 41 жена у округу.  У нашем округу од рака дојке највећа учесталост оболевања је код жена старијих од 70 година – сазнајемо од др Пецарски.

 

 

 

Карцином дојке је водећи узрок смрти од малигних болести код жена. Самопреглед је изузетно важна превентивна мера, а наша саговорница појаснила је како он треба да се обави.

-Свака жена треба да упозна структуру својих дојки и да обави самопреглед. Овај преглед треба да  ради свака девојка почевши од 20. године. Како су дојке осетљиве на промену концентрације женских полних хормона, дојке се током месечног циклуса непрестано мењају. Пред менструацију често су болне и повећане, а у раздобљима праћеним значајним хормонским променама могу бити преосетљиве и увећане што може изазвати непотребан страх током самопрегледа. Управо зато најбоље је преглед обављати између петог и 10. дана након прве појаве менструације када су дојке најмекше. Жене у менопаузи, током трудноће и дојења преглед треба да обаве првог дана у месецу – каже др Татјана Пецарски.

 

Самопреглед има неколико фаза.

 

 

-Прва фаза је под тушем и потребно је подићи једну рука изнад главе и кружним покретима прстију, користећи целе јагодице, прегледајте све делове дојке. Током пипања обратите посебну пажњу на постојање задебљања, чворића или било каквих промена. Десну руку употребите за преглед леве дојке и обрнуто. Опипавање, покретима одоздо према горе и од споља ка средини, наставите у пределу пазуха како бисте проверили евентуална увећања лимфних чворова. На исти начин проверите  и другу пазушну јаму. Друга фаза прегледа је пред огледалом када су  најпре руке поред тела. Посматрајте пажљиво изглед груди, нарочито њихову симетричност, постојање промена на кожи, перутање, било какво удубљење или промене у боји брадавица. Ставите обе руке на бокове, исправите се колико можете и чврсто стисните руке на кукове како би се затегли грудни мишићи. Обратите пажњу да ли уочавате испупчења, квржице, улегнућа, увлачења коже или брадавице. У стојећем ставу темељно опипајте обе дојке кружним покретима водите прсте од ареоле брадавице према врху дојки на замшљеном сату на позицији 12 часова, а потом се вратите до ареоле. Поново у правцу казаљке на сату опипајте сваки део дојке. Понављајући поступак завршиће се када направите цео круг од 360 степени. Док сте испред огледала подигните руке изнад главе, ротирајући рамена и горњи део рамена и тела благо у обе стране и гледајте да ли на дојкама спреда или из профила има промена. Мање неједнакости нису значајне јер су дојке код већине жена асиметричне. Важно је јавити се лекару уколико се примети одступање од уобичајеног изгледа дојки. Трећа фаза је самопреглед на кревету. Лезите на кревет поставите јастук под десну лопатицу истовремено подижући десну руку изнад главе јер овако омогућавате да се дојка распростре по највећој површини грудног коша па је најтања и најлакша за преглед што је нарочито важно за жене са већим грудима. Поновити поступак и са левом дојком. Приликом пипања користите целе јагодице прстију које померате кружним покретима. Почевши од периферије дојке правите сприралу ка брадавици у смеру кретања казаљке на сату. Нарочиту пажњу обратите на улегнућа и чвориће. Задебљање ткива на основици дојке у облику ивице је нормална појава. На крају прегледа нежно стисните брадавице обе дојке и обратите пажњу на појаву евентуалног исцетка – навела је др Пецарски.

 

 

 

Самопреглед дојки неопходно је радити једном месечно. Прва мамографија саветује се са 35 година, а гинеколошки и ултразвучни прегледи једном годишње. Уколико се уочи било каква промена не чекати него се јавити лекару јер су шансе за излечење велике уколико се лечење почне на време.

Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у Републици Србији регистровано је 4447 новооболелих и 1765 умрлих жена од рака дојке.

новац

Национална служба за запошљавање обавештава да ће, преко Банке Поштанска штедионица исплатити редовну и привремену новчану накнаду за фебруар.

Редовна новчана накнада за незапослене биће исплаћена у четвртак, 21. марта, док ће привремена новчана накнада за примаоце који живе на и изван територије АП Косово и Метохија бити исплаћена у петак, 22. марта.

error: Content is protected !!