Најновије

полиција-саобрацај

Од 25. априла до 1. маја , припадници саобраћајне полиције спровешће акцију појачане контроле саобраћаја усмерену на откривање и санкционисање прекршаја прекорачења брзине.
Саобраћајна полиција ће свакога дана ангажовати све расположиве уређаје за мерење брзине кретања: ручне радаре, радаре у системима видео надзора и уређаје за мерење брзине у возилима без обележја полиције, „пресретачима“, док ће на аутопутевима бити мерена и просечна брзина кретања возила.

Напомињемо да ће у склопу ове акције, која се реализује у сарадњи са организацајом „Роадпол“ у среду, 1. маја,  од 00,00 до 24 часа, реализовати акција „Спеед Маратхон“, током које ће на најважнијим путним правцима брзина бити мерена непрекидно у трајању од 24 часа.

Министарство унутрашњих послова позива грађане да дају допринос ефикаснијем спровођењу акције и подизању безбедности саобраћаја тако што ће предложити деонице путева на којима ће припадници саобраћајне полиције контролисати брзину. Предлози треба да садрже
прецизну локацију, односно путни правац и могу се односити на путеве ван насеља и у насељу. Предлоге је потребно слати на мејл адресу Управе саобраћајне полиције usp@mup.gov.rs најкасније до среде, 24. априла.

Сцреенсхот-2024-04-20-080817

На територији Града у протеклих неколико дана пало је у просеку 12 литара кише по метру квадратном. Иако су ратари жељно чекали падавине, оне нису довољне да надокнаде недостатак влаге у земљишту.

-Киша је помогла да се побољша сетвени слој земљишта, међутим за пшеницу је недовољна. Од Нове године није било озбиљнијих падавина и дефицит влаге је евидентан – сазнајемо од Зорана Симића, саветодавца ПСС.

Захлађење је пријало озимим стрнинама које су поред недостатка влаге претрпеле и температурни шок.

-Неуобичајено високе температуре довеле су до тога да је пшеница већ класала. То значи да ћемо имати жетву већ крајем маја, почетком јуна. Очекујем да ће принос бити преполовљен, а род ће зависти од даљег развоја временских прилика – напомиње Симић.

На срећу, није било услова за болести, али су глодари направили ненадокнадиву штету током јесени и зиме на усевима, нарочито на парцелама на којима нису рађени третмани против њих.

 

Сетва кукуруза завршена је на око 80 одсто планираних парцела, док је сетва сунцокрета на самом почетку. Падавине ће помоћи при ницању с обзиром на то да је „златно“ зрно посејано у сувој земљи.

-Киша је спас у задњи час, бар што се ницања тиче јер ће условити да се пролећне културе изједначе – закључио је Симић.

 

 

пливање

На 25. новосадском „Ускршњем митингу”, на којем се окупило 338 такмичара из 18 клубова, Велика Кикинда наступила је с 25 пливача и пливачица најмлађих узраста, а освојили су укупно 13 (7-4-2) медаља и по том мерилу други су, иза чланова суботичког Спартака. Великокинђани имају и најбоље појединце у два узраста, дечака до 10 односно 11 година, то су Филип Ђукић и Александар Соколаи. Осим њих двојице, одличја у Новом Саду освојили су још: Лена Бикић, Огњен Терек, Александар Милутинов и Иван Марков.

Д. П.

рукомет

Рукометашице Кикинде поражене су 40:19 (21:6) од Срема у Сремској Митровици. Била је то утакмица 20. кола Б лиге и 19. пораз у сезони последњепласираних Кикинђанки, које ће у претпоследњој рунди, у суботу од 15 сати, дочекати тим ОРК Београда.

ЖОРК КИКИНДА: Ђурчиновски, Дрљача 3(3), Нунић, Бјелић, Вукобрат 3(5), Матић, Липтаи, Стевановић, Тот, Попадић 5, Кнежев 7, Берта 1.

У Првој лиги Војводине за рукометаше, осмопласирана мокринска Црвена звезда изгубила је 35:30 (19:13) у гостима од Банатског Карловца, а у следећем колу играће у Мокрину против Мадости ТСК-а из Бачког Јарка.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ђукић, Гаврилов 3, Дукатаров 3, Буквић 6, Голић 4, Трнић 1, Козловачки 6(1), Блажић 7(2).

Д. П.  

фудбал

Победом од 1:0, на Градском стадиону, над панчевачким Динамом, фудбалери ОФК Кикинде вратили су се на треће место табеле српсколигашке „Војводине”. У првом делу утакмице на рубу Великог парка, играло се на половини Панчеваца, ређале су акције и опасни покушаји Кикинђана.

Лолић и Станаћев отворили су серију па је потом Мојсиловић из гужве био близу поготка, а онда и Бељић, када је након корнера упутио лопту главом под пречку, али ју је голман Динама избио у корнер. До одмора и Рафаел је опробао шут с дистанце, али се још једанпут истакао чувар мреже Панчеваца.

И наставак је започео у истом ритму, с разликом да је ОФК Кикинда ипак откључала браву гостију. Након корнера, уследио је скок Ивановића и ударац главом за вођство Кикинђана. Одмах потом Лолић је могао удвостручути предност, неометан се нашао пред голманом гостију, али му је практично главом спустио лопту у наручје. Контролисала је ОФК Кикинда до краја игру и догађања на терену, а тек у самом финишу Панчевци су двапут запретили.

ОФК КИКИНДА: Француски, Јокић, Лукић, Бељић, Станаћев, Бенке (Ђукић), Ивановић (Молнар), Нађпал (Живојнов), Мојсиловић, Рафаел, Лолић (Радовановић).

Д. П.

ВОЈВОЂАНСКИ „ИСТОК”

И у Војвођанској лиги „Исток”, играно је некомплетно 24. коло, а три наше екипе поражене су. Великоселска Козара 2:1 (Зељковић стрелац јединог гола), у Банатском Карловцу, од Пролетера, Слобода 0:1, у Новим Козарцима, од перлешке Војводине и кикиндски ЖАК 8:0, у Влајковцу, од Јединства. Четврти наш клуб, рускоселска Црвена звезда сутра од 16.30 сати дочекаће меленачку Русанду.

1159б339-5866-45е0-а039-74521д69ц42д

Чланови Културно-уметничког друштва „Извор“ из Накова организовали с концерт поводм 20 година постојања и рада. Учествовали су извођачки ансамбл, припремни и млађа дечија група. На сцени су наступиле и две групе ветерана и некадашње чланице Женске певачке групе односно они који су основали и током претходне две деценије били чланови друштва.

-Две деценије постојања није мало и наша жеља била је да ово вече проведемо са онима који су све ове године учествовали у раду друштва. Ту је и наша верна публика која нас прати све ове године. Имамо седамдесетак чланова који континуирано раде, а ускоро ћемо поново имати оформљену певачку групу – рекла је председница КУД-а „Извор“ Сања Роквић.

У оквиру прославе јубилеја отворена је и изложба фотографија Саре Васић.

-Изложила сам 11 фотографија на којима су иконе. Мој бренд је „Сара арт“ и уметношћу се бавим од када знам за себе и драго ми је што сам увеличала прославу  20 година друштва – истакла је Сара Васић.

Концерту су присуствовали председник Скупштине града Младен Богдан, заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и чланица Градског већа Валентина Мицковски. Богдан је, обраћајући се окупљенима, пренео поздраве градоначелника Николе Лукача.

-Његова и наша порука је да будемо сви заједно и сложни у овим изазовним временима. Све оно што смо учинили за бољи живот свих мештана села биће настављено и у наредном периоду. Жеља нам је да се села подједнако развијају и да становници месних заједница имају све што им је потребно за добар живот. Поред тога важно је да очувамо традицију и обичаје из крајева из којих су дошли наши преци и зато су нам значајна културно-уметничка друштва – додао је Богдан.

Богат програм употпунио је филм о раду и гостовањима КУД-а „Извор“. Уручено је и 16 захвалница најзаслужнијим члановима поводом јубилеја.

А.Ђ.

 

РЕцитатори-златне-дипломе

Првог дана на Покрајинској смотри рецитатора у Сечњу ученик Основне школе „Иво Лола Рибар” из Нових Козараца, Драган Јованић, освојио је златну диплому као један од најбољих рецитатора у својој категорији. Драганова менторка је учитељица Биљана Бркић.

Другог дана Покрајинске смотре рецитатора још једна Златна диплома за наше рецитаторе. Овог пута за јединственог Јована Степанчева из Основне школе „Васа Стајић” у Мокрину. Јованове менторке су библиотекарка Даринка Маљугић и учитељица Олгица Милетић.

Данце-Н-Соул-(2)

Најмлађе чланице Школе плеса „Данце Н Соул“ данас су се такмичиле у Зрењанину на Фестивалу “Данце Фусион 2024”. Осам солиста и четири групе остварили су изузетне резултате.

У категорији „схоw данце опен мини“ – А Анђела Василев освојила је прво место, као и Ника Белеслин која је била најбоља у „Опен соло бабy“. У овој категорији другопласирна је била Софија Никић. Маша Марић и Петра Баровић деле прво место у „схоw данце соло мини“ – Б.

Јована Радуловић бриљирала је у „цомерциал стреет данце“ и освојила злато, док су  Мања Ињац и Маша Марин у „опен соло мини“ поделиле победничко постоље.

У групним кореографијама злато су у Кикинду донеле Розе шљокице и Циклама шљокице, док су се сребрним медаљама окитиле Зелене шљокице и Љубичасте шљокице.

– Препуне смо утисака, много смо поносне на наше мале шљокице и донеле смо много медаља и пехара у Клуб – изјавила је Мирна Крнић, професорка физичког васпитања и председница „Данце Н Соул“-а, Удружења спортског плеса „Ритмик“.

На великом плесном спектаклу у зрењанинској Кристалној дворани наступили су чланови 23 клуба из Србије и региона, а на подијуму је плесало 1.300 такмичара које је оцењивало чак девет судија.

С. В. О.

а412бцац-4а05-4е7ц-аде2-3бф9ц7ффц576

Победници такмичења „Шта знаш о саобраћају“ у Б категорији су Милица Војиновић из ОШ „Ђура Јакшић“ и Владимир Кузманов из ОШ „Јован Поповић.У Ц категорији најбољи су били Петра Чудан из ОШ „Вук Караџић“ и Лазар Сремчев из ОШ „Васа Стајић“ из Мокрина.

 

За награду су добили бицикле, као и могућност  да наш град представљају на окружном такмичењу 12. маја у Ади.

У укупном пласману прво место припало је ОШ „Вук Караџић“, друго школи „Ђура Јакшић“ и трећи су ученици ОШ „Мора Карољ“ из Сајана.

ее662422-7386-4182-бф39-22д0фдд4цфц1

Јован Божин (20) и Дуња Шкапик (19) представљаће Кикинду на овогодишњем такмичењу „Србија у ритму Европе“ које се одржава у нашем граду.  Одлуку је донео стручни жири по завршетку аудиције у Културном центру.

-Ово је трећа срећа. Трећи пут учествујем и сада ми је пружена прилика да будем део овог такмичења. Срећан сам што ћу имати прилику да, заједно са Дуњом, представим свој град. Драго ми је што ћу певати песму на српском језику, што ће ми пружити прилику да најбоље испољим емоцију коју нумера има  – истакао је Јован Божин, студент београдског Факултета савремене уметности.

Дуња Шкапик, студенткиња је Техничког факултет „Михајло Пупин“ у Зрењанину и плесом се бави од четврте године.

-Плес је моја прва љубав и велика је част што сам добила прилику да представљам родни град. Заједно са Јованом потрудићу се да будемо најбољи – додала је Дуња Шкапик.

У жирију су били Милан Милинковић, главни кореограф фестивала и Немања Антонић, задужен за музички део фестивала.

-Јован и Дуња ће на фестивалу представљати Србију пошто је Кикинда, захваљујући Ени Гогић, Ени Шошић, Милани Рајков и Иви Племић, домаћин „Србије у ритму Европе“. Управо моје највеће симпатије прошле године побрале су младе Кикинђанке којима сам дао максималан број поена. Ове године одабрали смо најбоље и најспремније Дуња је једна од најбољих плесачица које сам видео, а Јован је велики потенцијал и сигурно има одличну будућност – рекао је Милинковић.

Ове године очекује се учешће 26 локалних самоуправа, што је највише до сада, открио је Ненад Јеремић, један од организатора.

-Трајемо већ 14 година и исто толико трудимо се да сваке године унапредимо наше музичко такмичење. Обишли смо тридесетак градова и помно бирамо извођаче. Похвалио бих представнике Града који су се максимално ангажовали и не сумњам да ће бити одлични домаћини – напоменуо је Јеремић.

Аудицији су присуствовали председник Скупштине града Младен Богдан, који је поздравио све који су се пријавили и чланице Градског већа Валентина Мицковски и Мелита Гомбар.

-Највеће музичко такмичење у нашој земљи управо је „Србија у ритму Европе“. Њихова мисија је да афирмише младе и талентоване певаче и плесаче. Драго ми је што ћемо бити домаћини и Кикинду представити у најбољем светлу – казала је Валентина Мицковски.

Како је најављено ове године припрема се највећи спектакл до сада, у трајању од 180 минута, који ће пратити више од 11 милиона гледалаца из Србије, Босне и Херцеговине и Црне Горе.

А.Ђ.

error: Content is protected !!