Најновије

Болница

Током јучерашње акције бесплатних превентивних прегледа у Општој болници, у оквиру које су, без заказивања, и независно од тога да ли су здравствено осигурани, грађани могли да ураде анализе и прегледе који указују на ризик од бубрежне и срчане инсуфицијенције, прегледано је 56 пацијената.

Прегледи су обухватали ЕКГ, израчунавање степена ухрањености (БМИ), мерење крвног притиска и пулса, шећера у крви, урее и креатинина. На основу обављених анализа израчунавале су се и јачина гломеруларне филтрације (ГФР) и вредности креатинина у серуму.

Према речима др Снежане Булатовић, специјалисте интерне медицине, одзив грађана је био велик, што потврђује да овакве акције код становништва све више буде свест о значају превенције и раног откривања болести.

Сви који су се јуче јавили, били су прегледани, а грађани код којих је утврђен одређени, у већини случајева лакши степен бубрежне или срчане инсуфицијенције, упућени су свом изабраном лекару ради спровођења даље дијагностике, саопштено је из Болнице.

полиција-саобрацај

Према извештају Полицијске управе у Кикинди, за дане викенда догодила се једна саобраћајна незгода, у којој је једна особа задобила лакше телесне повреде. У незгоди је настала материјална штета у износу од 150 хиљада динара.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 22 учесника у саобраћају и издато је 110 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је, због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, искључено 11 возача, од којих је троје задржано до 12 сати. Такође, откривено је 20 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 33 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 70 осталих прекршаја.

Мелизми-донација-(3)

Чланице певачке групе „Мелизми“ заокружиле су још једну своју хуманитарну акцију уручењем 45 хиљада динара прикупљених на премијери свог мјузикла, одржаној крајем прошлог месеца у Народном позоришту. Новац је, преко Црвеног крста, усмерен Одељењу онкологије Опште болнице.

Ово није први пут да чланице помажу Болницу, рекла је Биљана Мандић, која је, пре нешто више од 18 година, основала „Мелизме“.

– Имале смо сличних акција прикупљања помоћи и раније, и то не само Болници. Сада смо одлучиле да помогнемо Одељењу онкологије. Пресудило је то што нашу певачку групу чине жене и свака од нас познаје или има неког ко је оболео од најтеже болести и лечи се на Онкологији. Наша жеља је да им пут ка излечењу и опоравак учинимо што је могуће подношљивијим и лакшим – објаснила је Мандићева.

На Одељењу онкологије одлучили су да новац употребе за набавку сталака за терапију са точкићима и ћебади.

Музичко-сценско дело Певачке групе „Мелизми“ под називом „Лепиња од равнице“, на чијем извођењу су посетиоци остављали прилоге за Болницу, окупило је 45 уметника из свих крајева Војводине. Певало се на седам језика, приказани су обичаји и ношње, богатство и изузетност равнице, рекла је Мандићева и најавила нове, музичке и хуманитарне активности чланица окупљених у три секције. Наиме, осим Женске певачке групе, удружење „Мелизми“ има и Секцију за очување банатске ношње, обичаја и рецепата, као и Дечију певачку групу.

проф-др-Биљана-Јеремиц-2
Као увод у 11. Хорски фестивал „Слободан Бурсаћ” који ће бити одржан у јуну у Зрењанину, у тамошњем Културном центру диригенткиња кикиндског хора „Атендите” Биљана Јеремић одржала је запажену трибину.
Ово предавање, као увертира за предстојећи Фестивал, носило је назив „Развој, неговање и опстанак дечијих хорова”. Биљана Јеремић је нагласила да је семинар био намењен не само диригентима и васпитачима, него и ширем аудиторијуму. Подсетимо, она је и докторирала на ову тему, а у оквиру радионице Развој, неговање и опстанак дечјих хорова, одржала је експозе с посебним освртом на певање као процес комуникације у дечјим хоровима.
 Фото: Сретеновић
– Од античког, Аристотеловог модела комуникације, до новијег Шеноновог информатичког модела, настаје модел извођења музике певањем. У оквиру датог модела представљена је улога диригента у стварању и вођењу дечијег хора. Кроз процес комуникологије као науке особине, увиђамо да је она комуникација која се остварује певањем веома комплексан процес, где се поруке преносе у кружном информатичком моделу, чија је основа да и пошаљилац и прималац (у нашем случају хор, диригент и публика) разумеју поруку, то јест композицију која се изводи – сумирала је Биљана.
Кикиндски хору  и оркестар “Аттендите”, укупно броји преко 70 чланова. Постоје од 2018. под окриљем Културног центра и   успешно репрезентују наш град под диригентском палицом др Биљане Јеремић.
Наша суграђанка је као музички педагог најпре радила у музичкој школи “Слободан Малбашки”, као и у основним школама „Петар Кочић” у Накову и кикиндској „Вук Караџић”, а данас предаје на Педагошком факултету у Сомбору и Академији уметности у Новом Саду.
Иако хор “Атендите” нема дуг стаж, импозантан је број међународних награда које су освојили. Поменимо само златне медаље и специјалне награда на међународним фестивалима у Босни и Херцеговини, Бугарској, Турској и читавом низу домаћих такмичења. Међу најзначајнијим и уједно најдражим наступима,  Биљана Јеремић издваја онај када су били вокална подршка примадони светског гласа Јадранки Јовановић на Данима лудаје.
Хору одраслих су се пре две године придружили и најмлађи, на чему професорка Јеремић посебно инсистира у свом педагошком и диригентском раду. „Кикиндијанци” већ имају низ запажених успеха на многим фестивалима и смотрама.
Н. Савић
џудо-1

Млади Партизани, њих четворица, наступили су у Београду на Првенству Србије у конкуренцији јуниора, а највише успеха имао је Лука Мићић, поделио је пето место у категорији до 90 килограма у којој се осим њега опробало још 12 џудока. По категоријама, у првим борбама надметање су на старту завршили Иван Ковачев (до 73 кг), Тибор Калочањ и Огњен Батански (обојица до 100 кг).

Д. П.

стони-тенис

Локалним окршајем у Руском Селу, између Чарнојевића и кикиндске Галадске, у којем су боље биле домаће стонотенисерке, резултатом 4:1, окончана је сезона у трећем рангу за девојке – групи лиге која је организована на војвођанској територији. Кикинђанкама (на слици) требала је победа за потврду трећег места на крају сезоне, а неуспехом су завршиле на четвртој позицији док су Рускоселке у коначном поретку седме на табели.

Д. П.

каратее

Младеновац је био домаћин дводневног Првенства Србије за најмлађе каратисте – полетарце, пионире и наде, а каташки мешани тим кикиндског Феникса: Миа Вашалић, Нера Јухас, Стефан Сили, у апсолутној конкуренцији освојио је бронзану медаљу.

Такође у катама, али у Б класи, нада Вашалић била је трећа, као и пионир Никола Скакић у класи Д.

У дисциплини борбе пионирка Селена Кличић, у конкуренцији још 17 ривалки, била је близу одличја, изгубила у борби за бронзу. Д. П.

де125б49-фа2д-45ц0-аааф-93аа1ц6цд4е9

Чланови етно-грађанског удружења „Сувача“ заједно са пријатељима из других места и градова прославили су 21 годишњицу од оснивања. Ово је била прилика да промовишу  банатску штрудлу са маком, а у такмичењу за најбољу победила је  Јелена Станковић из Шапца из удружења „Мирис детињства“  која је штрудлу направила по рецепту пријатеља који узгаја мак.

-Прошле године моја штрудла освојила је прво место, а ове је проглашена за „најштрудлу“. Бавим се израдом пецива, колача, штрудли, торти и правим их са пуно љубави и задовољства – сазнали смо од Јелене Станковић.

Манифестацији су присуствовали Дијана Јакшић Киурски, Председник Скупштине града Младен Богдан и градоначелник Никола Лукач који је поздравио све присутне.

-Увек ћемо подржати манифестације које промовишу наш град, а „Штрудлијада“ то јесте. Морамо једни друге да чувамо и подржавамо. На нама је да пазимо једни на друге и на нашу Кикинду јер заједнички можемо још више да допринесемо да наш гради наша Србија буду још  боље место за живот – истакао је градоначелник Лукач.

Радојка Вујадинов, председница Етно-грађанског удружења „Сувача“ додала да је да је у такмичењу, организованом четврти пут, учествовало петнаестак штрудли.

-Жеља нам је да од заборава сачувамо нашу банатску штрудлу са маком. Припремамо је по рецептима наших бака и да их пренесемо на млађа поколења – рекла је Радојка Вујадинов.

Етно -грађанско удружење „Сувача“ бави се  очувањем традиционалних вредности и хуманитарним радом.

 

фудбал

Војвођански лигаш Црвена звезда изгубио је 1:2 од меленачке Русанде, данас у 24. колу „Истока” у Руском Селу, па се тако придружио преосталим нашим клубовима у овом рангу, који су сви одреда, поразе претрпили јуче. И у Подручнпој лиги неуспеси екипа са шире територије Града Кикинде – наковачког Полета и тополског Напретка, а изузетак је једино мокрински Делија, који је победио.

Меленчани су славили 2:1 у Руском Селу, а није им дуго требало да у наставку игре искористе предност играча више. Након искључења домаћег Кнежевића, почетком другог дела, осам минута касније Видић је Русанду довео у вођство. Након убачене лопте на петерац, главом је добро реаговао Ипак, Чубрило је на супротној страни узвратио ударац, поравнао је из гужве, али је Видић и други пут био кобан за домаћина, опет након сличне акције по десној страни и набачене лопте у казнени простор, погодио је главом за тријумф Меленчана.

Резултати 24. кола Војвођанске лиге „Исток”: Јединство (В) – ЖАК 8:0, Пролетер – Козара 2:1, Раднички – Младост 1:5, Бегеј – Полет 5:0, Слобода – Војводина 0:1, Јединство (БК) – БАК 5:3, Борац – Будућност 0:1, Ц. звезда – Русанда 1:2.

ПОРЕДАК: Војводина 59, Младост 53, Јединство (В) 44, Будућност 43, Бегеј 40, Козара 39, Слобода 33, Полет 33, Борац 31, Русанда 30, Ц. звезда 28, Пролетер 26, Јединство (БК) 24, БАК 20, Раднички 18, ЖАК 16.

У 25. колу, 27/28.4. (16.30), играће: Јединство (БК) – Борац, БАК – Ц. звезда, Козара – Јединство(В), Русанда – Слобода, Војводина – Бегеј, Полет – Раднички, Младост – Пролетер, ЖАК – Будућност.

У Подручној лиги, Полет је поражен 3:2 у Зрењанину од ЖФК Баната, голове за Наковчане постигли су Драганов и Кочиш, Напредак је изгубио 2:1 у Куману од 2.октобра, Кебић је једини погодио за Тополчане док је Делија, у Мокрину, добио 2:0 тим Стајићева, головима Н. Врачева и Перишића.

Преостали резултати 23. кола Подручне лиге „Зрењанин”: Војводина – Раднички 6:1, Младост – Банат 1:2, МСК – Напредак (Ч) 1:0, Билећанин – Јединство 3:0. Црвена звезда била је слободна.

ПОРЕДАК: Напредак (Ч) 54, МСК 49, Полет 45, Билећанин 39, Младост 37, ЖФК Банат 34, 2.октобар 32, Банат 32, Јединство 29, Напредак (БТ) 26, Ц. звезда 25, Стајићево 21, Раднички 21, Делија 18, Војводина 6.

У 24. колу, 27/28.4. (17.00), играће: Јединство – ЖФК Банат, Раднички – Билећанин, Полет – Ц. звезда, Стајићево – МСК, Напредак (Ч) – Младост, Банат – 2.октобар, Напредак (БТ) – Војводина. Делија ће бити слободан.

Д. П.

МФЛ „КИКИНДА-ЖИТИШТЕ”

Резултати 14. кола: Тереквеш – Борац (И) 4:0, 1.октобар – Војводина 0:8 /Ранков три, Тодоров, Адамов, Гаврић, Марић, Врбачки/, Борац (А) – Подгрмеч 2:1, Рохам – Пролетер 3:2, Омладинац – Бега 1:0.

ПОРЕДАК: Војводина 40, Омладинац 37, Борац (А) 25, Рохам 24, Бега 21, Пролетер 19, Тереквеш 13, Подгрмеч 13, Борац (И) 9, 1.октобар 3.

У 15. колу 28.4. (16.30) играће: Омладинац – Тереквеш, Бега – Рохам, Пролетер – Борац (А), Подгрмеч – 1.октобар, Војводина – Борац (И).

Болница зграда - Цопy

Посебна радна група за поступање у условима пандемије ковид 19 донела је пет закључака, које је Министарство здравља послало директорима свих здравствених установа у земљи.

Укида се обавезноношење заштитних маски у здравственим установама,  забрана посета хоспитализованим пацијентима , укида се и обавезно тестирање као услов за пријем на болничко лечење на одређеним одељењима и клиникама. Изолација пацијената оболелих од ковид 19 траје до 24 сата након престанка температуре, а највише до 10 дана од појаве симптома и знакова болести. Није обавезно тестирање на  ковид код пацијената са симптомима акутне респираторне инфекције, осим ако ординирајући лекар постави индикације за тестирање ради диференцијалне дијагнозе или прописивања терапије.

У допису који је послат здравственим установама, наводи се и да Комисије здравствених установа, на основу процене фактора ризика код пацијената које збрињава, као и на основу процене епидемиолошке ситуације у самој установи, могу да донесу другачије мере. Супротно горе наведеном, ако процене да има потребе, могу да донесу одлуку о обавезном ношењу маски за особље, пацијенте и друге особе на одређеним одељењима или у целој установи. На нивоу установе, могу да донесу и одлуку о обавезном тестирању појединих пацијената на корона вирус, или свих пацијената на одређеним одељењима односно клиникама.

 

error: Content is protected !!