Најновије

Бриљантнин-Гимназија-(12)

Финале средњошколских дана и завршетак школске године и прославе Дана Гимназије, односно манифестације „Дани Душана Васиљева“, обележила је, у Народном позоришту вечерас изведена премијера мјузикла „Гимназијски Бриљантин“.

Гимназијалци, у највећем броју матуранти, припремали су осавремењени сценски приказ култног филма, вођени професорицом информатике, Снежаном Замуровић која потписује режију четвртог, овога пута, каже, мало друкчијег мјузикла.

– Била сам дете када је „Бриљантин“ стигао код нас. Морали смо да га прилагодимо, има свих музичких жанрова, много плеса и добрих гласова – каже професорица Замуровић. – На сцени је 20 учесника, дошла је цела школа на премијеру, па се надам да ћемо добити још један термин у Позоришту, да одиграмо репризу.

Главну мушку улогу, Денија Зука, тумачи Филип Лудајић, који већ има сценско искуство прошлогодишњег мјузикла.

– Припремали смо се четири месеца – каже Филип. – Мјузик доста личи на филм, али га разлике чине савременим.

Филипову партнерку, Сенди Олсон, игра Андријана Зобеница

– То ми је један од омиљених филмова, ја сам предложила да се управо „Греасе“ постави на сцену. Сви смо се пронашли у једној ствари – љубави према музици, сцени и стварању – каже Андријана, иначе вокал групе „Роy“.

Премијери је, у име Градске управе, присуствовала Валентина Мицковски, чланица Градског већа за културу и образовање.

– Ово је диван начин да завршимо програме „Дана Душана Васиљева“ – рекла је Мицковска. – Гимназијалци нас увек обрадују својом креативношћу. Драго ми је што су одабрали овај филм јер сажима најважнију вредност – љубав, која је  покретач свега.

Директорица Мирјана Дражић нагласила је да у представи играју и млађи ученици Гимназије.

– Мјузикл је већ постао наша традиција – четврти пут презентујемо могућности и таленте наших ученика – истакла је директорица. – Ово је, такође, за професоре, враћање у младост и право надахнуће. Вечерас завршавамо обележавање 166 година постојања Гимназије.

У кикиндској Гимназији „Душан Васиљев“ ове године матурираће 86 ученика, али је први разред, уписало 111 ђака. Школска година за матуранте завршава се 24. маја.

С. В. О.

миленко јованов 5

Током маратонског састанка власти и опозиције, Зорану Лутовцу, председнику Демократске странке  је, чини се, било досадно, па је са својим пратиоцима на X платформи поделио:

– Уважавајући препоруку ОДИХР да се о примени тих препорука укључи опозиција и цивилно друштво, Миленко Јованов, шеф посланичке групе СНС, је рекао: “Ми нећемо да разговарамо о вашим захтевима”… “Баш ме брига да ли ћете да учествујете на изборима!”. Инклузивно, нема шта – написао је Лутовац.

Уследила је бритка реакција Јованова:

– Блокирао ме, па не могу да поделим, а ред је да се види кад ме човек похвали – написао је Јованов, па потом поручио Лутовцу:

– Тачно, нећемо да разговарамо о вашим захтевима, који се стално мењају, него о препорукама ОДИХР. А више ме занима расплет саге са Харисом и Мелином, него то да ли ћете изаћи на изборе.

пецарски

Већ 11 година и Кикинда је део међународних Спортских игара младих чији је врхунац током друге половине лета у хрватском граду Сплиту, а данас је у дворани „Језеро” одржан турнир у рукомету на првом, најнижем нивоу. Отворио га је градски већник за спорт и омладину Драган Пецарски.

– Поново су Спортске игре младих код нас, премда их ове године нисмо организовали у свим дисциплинама из техничких разлога, јер приликом усвајања градског буџета нисмо имали јасне смернице колико је средстава потребно, али ми и даље подржавамо ову манифестацију као и нашу децу. Која прођу даље на више нивое такмичења, кроз одређене стимулансе и средства, помоћи ћемо. Надамо се да ће наредне године све функционисати као што је то био случај претходних година – рекао је Пецарски.

Надовезала се Светлана Мирчић Вукобрат, наставница у ОШ „Свети Сава”.

– Наша школа залаже се физичку активност ученика, уз помоћ градске управе у фебруару смо уприличили манифестацију, такмичење на полигону, а такође се спроводи у организацији Спортских игара младих Србије. Данас имамо надметање у рукомету које је квалификационо за виши, регионални ниво у Апатину, одакле ће најбољи на републичко такмичење, а тамо ће се борити за пласмане на завршну манифестацију у Хрватској. У „Језеру” је велики одзив кикиндских школа, имамо 15 мушких и 10 женских екипа, ту су и Мокринчани, као и екипе из Мужље – истакла је Мирчић Вукобрат.

Поред екипа из Хрватске, која је зачетник и увек у Сплиту стални организатор завршнице Спортских игара младих, годинама унатраг на обали Јадрана учествују и најбољи тимови из Босне и Херцеговине и Србије, а ове године придружиће им се и састави из Словеније.

Додајмо, неугодно су изненадили одговорни из Спортских игара младих Србије, нису дошли на отварање манифестације.

Д. П.

ИМГ-2869

Локална самоуправа расписала је јавни позив за извођача радова на секундарној мрежи атмосферске канализације у деловима улица Моравска, Јована Стерије Поповића и Ивана Јакшића. Средства, 150 милиона динара, је обезбедила Покрајинска влада, преко конкурса Управе за капитална улагања АП Војводине.

-Решавамо вишедеценијски проблем такозваног слива Моравске захваљујући одличној сарадњи са вишим нивоима власти. Прошле године добили смо 30 милиона и ове још 150 милиона динара за пројекат који је укупне вредности 202 милиона динара – истакао је градоначелник Никола Лукач након потписивања уговора.

Кишна канализација састоји се од укупно 16 деоница каналске мреже која је формирана по принципу да се атмосферска вода сакупи и најкраћим путем евакуише до реципијента. Осим пројектованих канала потребно је изградити и известан број објеката, као што су ревизиони шахтови, сливници и пропусти.

Пројектом се предвиђа изградња уличних канала  у  дужини од 3.448 метара, 79 сливника и 290, 6 метара сливничких прикључака. Процењена укупна вредност радова без ПДВ-а износи 168.561.934 динара. Рок за подношење понуда је 13. мај.

Подсетимо и да је прошле године, захваљујући заједничком улагању Града и Покрајине, 150 милиона динара уложено у  изградњу секундарне атмосферске канализације. Овим пројектом били су обухваћени делови улица Душана Васиљева, Јаше Томића, Браће  Лаковић и Семлачке.

А.Ђ.

 

Душан Марјановиц Топлана

Иако је грејна сезона завршена, због хладног времена, корисници даљинског грејања упутили су велики број позива ЈП „Топлана“ у којој је одлучено да се са поновним загревањем станова започне данас.

– Нагло захлађење довело је до тога да смо забележили велики број позива наших потрошача – рекао је за Кикиндски портал в. д. директор, Душан Марјановић. – Донели смо одлуку да изађемо у сусрет нашим корисницима и да, због лоших временских услова, са загревањем станова почнемо данас у 16 сати. И у наредним данима ћемо сигурно укључивати грејање у јутарњим и у вечерњим сатима.

С. В. О.

5ф57фе99-ад1ц-4цд8-ае16-де15д0е5фд2е

Стефан Варга, ученик првог разреда Гимназије „Душан Васиљев“ освојио је трећу награду  у бета категорији на 60. Државном такмичењу из физике које је организовано у Матемачкој гимназији у Београду. На истом надметању, али у алфа категорији, Милан Гашић из Кикинде, ученик Математичке гимназије, био је трећи. Ово такмичење окупило је 600 ученика из целе Србије.

Стефан и његов брат Андреј Варга, ученик трећег разреда кикиндске Гимназије, учествовали су и на Државном такмичењу из информатике, одржаном у Крагујевцу. Андреј је са максималним бројем бодова заузео прво место и обезбедио пласман на Српску информатичку олимпијаду.

-Програмирањем се бавим од петог разреда и прошле године први пут сам освојио прву награду на Државном такмичењу. Ове године потврдио сам и одбранио прошлогодишњи резултат. Прво место безбедило ми  је упис на ЕТФ у Београду на смеру софтверско инжењерство, без полагања пријемног испита, што ми је и био циљ – истакао је Андреј.

Стефан  је показао завидно знање и остварио одличан пласман за своје прво учешће. Менторка браћи Варга је професорица Снежана Замуровић.

 

Ритам-Европе-аудиција

Аудиција за представника Града на највећем музичком такмичењу за децу „Ритам Европе“ одржаће се у суботу, 20. априла, у Културном центру, од 14 сати.

Пријављивање за аудицију је на Инстаграму: @РХYТХМ_ОФ_ЕУРОПЕ или на Виберу/Wхатсаппу: +381606555013. У инбокс треба оставити: име, презиме и град из којег долази кандидат.

ВРТИЦИ-УПИС

Предшколска установа „Драгољуб Удицки” расписала је конкурс за упис деце у јаслене и групе од три  године до поласка у школу за школску 2024/2025. годину. Пријем пријава почео је 15. априла и траје до 15. маја. Документација се може поднети лично у управној згради у Доситејевој  улици 43, у свим сеоским вртићима или путем еУправе односно еВртић.

-Прошле године, на жалост нисмо успели да примимо сву децу чији родитељи или старатељи су поднели захтев за упис. Сви капацитети су попуњени до законски максималног броја деце  групама. У претходном периоду у свим објектима, где је то било могуће, адаптирали смо простор у радне собе. Имамо 75 васпитно-образовних група и 1.600 малишана. Комисија за упис је формирана и ми ћемо дати све од себе да изађемо у сусрет родитељима – каже Кристина Дрљић, директорица ПУ „Драгољуб Удицки“.

У јаслену групу могу да се упишу деца рођена 2022/2023. године која ће септембра имати најмање 12 месеци. У вртићке групе уписују се малишани рођени 2019, 2020 и 2021. године. Припремно – предшколске групе похађаће деца рођена од 1. марта 2018. до 28. фебруара 2019. године.

За упис је потребна попуњена молба, извод из матичне књиге рођених за дете, потврде о запослењу за оба родитеља, МА образац. Све информације о упису доступне су на сајту предсколскакикинда.еду.рс .

Почетком јуна биће објављене прелиминарне, а крајем и коначне листе уписане деце које ће бити истакнуте у свим вртићима.

А.Ђ.

струја (4)

Због планираних радова на мрежи у Кикинди ће, у четвртак, 18. априла, од 9 до 11 сати, без струје остати потошачи у:

– Банатској улици

– улици Водице

– у викенд-зони према Пристаништу.

СУБНОР-сремски-фронт

Чланови кикиндског СУБНОР-а, Удружења ветерана посебних јединица полиције (ПЈП) и чланови Одреда извиђача “Прока С. Плави” учествовали су у обележавању 79 година од пробоја Сремског фронта у Меморијалном комплексу у Адашевцима.

У раним јутарњим сатима 12. априла 1945. године, након вишемесечних тешких рововских борби, одлучном офанзивом Југословенске армије, коначно је пробијен утврђени усташко-немачки фронт у Срему.

Југословенска војска је наспрам себе имала 170 хиљада добро наоружаних усташа, домобрана, као и јаку Седму СС Дивизију “Принц Еуген” и Муслиманску “Ханџар” Дивизију. Такође, у дубини НДХ имала је за противника око 200 хиљада усташа и домобрана.

Људски губици Југословенске војске били су велики. Пробој Сремског фронта омогућио је брз продор ка западним деловима Југославије и њихово ослобађање у Другом светском рату.

error: Content is protected !!