Најновије

katol-konc-6

У оквиру божићног програма, вечерас је у Цркви Светог Фрање Асишког служена света миса, након чега је одржан адвентски концерт. Верски и музички део програма окупио је бројне вернике и посетиоце, а централни догађај обележило је присуство зрењанинског бискупа, који је служио мису и упутио благослов окупљенима.

После мисе, уследио је концерт на којем су наступили Катедрални збор „Албе Видаковић“ из Суботице и гудачки трио „Garden Classic“. Програм је обухватио обраде божићних песама из света и са ових простора.

Жупник римокатоличке цркве у Кикинди, Бевиз Ласло, захвалио је свима који су учествовали у реализацији програма.

-Желим од срца да захвалим свима који су допринели да овај концерт буде право празнично искуство за нас. Посебно се захваљујем зрењанинском бискупу који је својим присуством и благословом обогатио наше славље – рекао је Ласло, уз захвалност члановима хора, гудачког трија и свим присутнима. Он је додао да је присуство публике „сведочанство да снага заједништва увек побеђује“, уз жељу да духовне поруке вечерашњег програма прате грађане кроз празничне дане.

Диригент и катедрални оргуљаш из Суботице, Мирослав Стантић, истакао је да је хор у Кикинду дошао на позив жупника.

-Позвани смо да одржимо један предбожићни концерт и радо смо се одазвали. Придружили су нам се и колеге из гудачког трија – навео је Стантић.

 

Говорећи о програму, он је појаснио да су изабране божићне песме из света и са домаћих простора, које су аранжиране за гудаче и оргуље.

-Катедрални збор „Албе Видаковић“ делује више од пола века, од 1973. године, а поред литургијског има и значајан концертни ангажман, укључујући сарадњу са Суботичком филхармонијом и уметницима из земље и иностранства – навео је Стантић.

Вечерашњи програм представљао је завршни део првог дана божићних дешавања у Кикинди, која се настављају и наредног дана културним садржајима у просторијама КУД-а „Еђшег“.

 

ki-dance

У препуној хали Спортског центра „Језеро“,вечерас је одржан седми хуманитарни фестивал модерног плеса „ Ki dance fest“, у организацији плесне школе „Dance N Soul“. Манифестација је окупила велики број посетилаца, а сав приход од улазница и добровољних прилога намењен је лечењу трогодишње Јоване Милићев, која болује од церебралне парализе и епилепсије.

Велики одзив публике и учесника обележио је овогодишње издање фестивала, које је, према оценама организатора и гостију, надмашило претходне године. Градоначелник Кикинде, Младен Богдан, истакао је да је интересовање грађана било изузетно.

-Нема места колико је људи дошло. Организатори су најавили да ће ово бити највећи и најлепши фестивал до сада и то су у потпуности испунили. По броју посетилаца и учесника види се да су надмашили досадашњи труд и рад – поручио је Богдан, нагласивши да Град Кикинда снажно подржава овакве хуманитарне иницијативе.

Током вечери публика је имала прилику да види разноврстан и динамичан програм, који је обухватио групне и соло наступе, различите плесне стилове и сценски осмишљене тачке. Поред домаћина, плесне школе „Dance N Soul“, наступили су и гости из Суботице – клубови „Stars“, „Style“ и „Storm“, као и плесни ансамбли из Кикинде: Балетска школа, Балетска школица Културног центра и Студио плеса „Jessy“.

Идејни покретач фестивала, Мирна Крнић, нагласила је да је овогодишњи програм био један од најобимнијих до сада.

-У нашој школи је око 130 деце, узраста од четири године до средње школе, распоређених у осам група. Све групе су се представиле, а имали смо и 20 солиста који су извели самосталне тачке. Велика заинтересованост и попуњене групе показују колико деца и родитељи верују у наш клуб и овај фестивал – изјавила је Крнић, захваливши се родитељима и деци који су учествовали у организацији и реализацији догађаја.

На крају програма организатори су, у складу са вишегодишњом праксом, приступили пребројавању прикупљених средстава. Укупан износ који је сакупљен износи 207.000 динара и у целости ће бити усмерен за лечење Јоване Милићев.

 

 

stoni-tenis

Стонотенисери Галадске победили су 4:3 на домаћем терену екипу Челарева у претпоследњем колу првог дела сезоне трећег ранга, војвођанске групе, а у последњој рунди, 10. јануара предстојеће године, осмопласирирани Кикинђани гостоваće у Мачванској Митровици, последњем, 10. на табели Подрињу.
– Сусрет са Челаревцима био је неизвестан, а код резултата 3:2 за госте, њихов играч имао је проблем с раменом и предао је партију. Иначе, наш нови члан млади 15-огодишњи Никша Весовић (Бања Лука), приказао је квалитетне игре и на њега, а ту су и наши Кикинђани: Бањаш, Фекете и Стевановић, рачунамо и у другом делу сезоне када ће, као и до сада, млади добити велику шансу. Битан нам је опстанак у лиги, али истовремено и да млади стекну искуство – каже ветеран-играч и члан управе Ненад Ђукић (58).
Д. П.

bazar-8

На Платоу Цркве Светог Фрање Асишког, суграђани од 16 часова могу да погледају и купе ручно рађене празничне украсе и уживају у празничној атмосфери. На штандовима учествују локални излагачи, удружења и ученици, а догађај привлачи велики број посетилаца.

Међу излагачима су и Славица Поповић и Клара Попесков, које на вашару представљају хеклане анђелчиће, јелке од плишане жице и икебане. Како истичу, ово им је четврти пут да излажу на божићном вашару.

-Очекујемо добар одзив грађана, као и сваке године – наводе Поповић и Попесков.

Поред рукотворина, посетиоцима је доступна и пригодна гастрономска понуда.

-Атмосфера међу нама је добра, осећамо се одлично. Донели смо воће – мандарине, поморанџе, грожђе и банане, а печемо и кестење – каже Маргит Михајловић. Посебну пажњу привлаче и ручно рађене фигурице са житом, за чију је израду, како наводи, потребно око пола сата по комаду.

На базару учествују и ученици Основне школе „Фејеш Клара“, који продају новогодишње украсе како би прикупили средства за матурску прославу.

-Све смо правили ручно, око два месеца. Укључили су се ученици, наставници, па чак и послужитељке. Позивамо све суграђане да дођу и обиђу цео базар – изјавила је ученица осмог разреда Ружица Милић.

Жупник Римокатоличке цркве у Кикинди, Бевиз Ласло, истиче да се божићни базар организује четврту годину заредом и да интересовање расте.

-Прве године смо имали пет штандова, а данас их је дванаест. Грађани уживају, трг је пун – рекао је Ласло, додајући да догађај заједнички организују Римокатоличка црква и КУД „Еђшег“.

Божићни базар представља део ширег празничног програма који се данас наставља светом мисом и адвентским концертом.

zima-1

Почиње зимско годишње доба – сутра најкраћи дан у години.

Зима почиње сутра у 16 ​​часова и 3 минута, наводи се у обавештењу Астрономског друштва „Руђер Бошковић“.

У исто време за становнике на јужној Земљиној полулопти почиње лето.

Први дан зиме је уједно и најкраћи дан у години (зимски солстициј). На дан почетка зиме Сунце у Београду излази у 7.13 сати, а залази у 16.00, што значи да ће обданица трајати 8 часова и 47 минута, а ноћ 15 часова и 13 минута.

tanja-radisic-2

Поводом 75. годишњице Народног позоришта Кикинда уприличена је и изложба костима насталих током протеклих неколико деценија.

Татјана Радишић, костимографкиња, афирмисана уметница, сарадница најзначајнијих домаћих, али и иностраних позоришта, гошћа је подкаста Кикиндског портала.

 

 

kozarci-(3)

У Месној заједници Нови Козарци у току је реконструкција Мотела у центру села. Објекат, изграђен осамдесетих година прошлог века, био је место стецишта мештана, али и свих који би долазили у ово место. Крајем 20. века, у популарној „Котарци“, избио је мањи пожар, након чега је минимално уређена. Више година након тога замењен је кров који је прокишњавао и уместо црепа постављен је лим.

-На захтев мештана, ових дана започети су радови на унутрашњости нашег Мотела – сазнајемо од председника Савета МЗ Драгољуба Ћосића. – Објекат се годинама не користи јер је у лошем стању, а Козарчани имају потребу да им се обезбеди простор у којем ће бити организоване прославе, разни скупови, где ћемо угостити све оне који посете наше манифестације. Захваљујући средствима из градског буџета у износу од 8,8 милиона динара, мештани ће добити салу у коју може да стане сигурно 150 људи и која ће поново бити место окупљања.

Осим у Мотел, улаже се и у децу и младе. Наиме, протеклих дана обновљене су просторије Културно-уметничког друштва „Петар Кочић“, као и бина Дома културе и комплетна електро-инсталације у поменутом простору.

Овај део зграде није био адекватно одржаван више деценија, па је обнова била преко потребна. Управо у овим просторијама и на обновљеној бини КУД „Петар Кочић“ редовно одржава своје пробе, па је сређивање простора од великог значаја за њихов даљи рад. Месна заједница је обезбедила комплетан материјал, а саме радове добровољно су обавили чланови друштва.

 

Уједно, ово је начин да се село захвали члановима КУД-а „Петар Кочић“ на томе што годинама на најлепши начин представљају и промовишу Нове Козарце кроз игру, песму и традицију. У Месној заједници надају се да ће обновљени простор допринети још бољем раду друштва, развоју културе и чувању обичаја у Новим Козарцима.

А.Ђ.

bozicni-vasar-(2)

Са циљем неговања традиције и заједништва, уочи божићних празника, током предстојећег викенда, 20. и 21. децембра, у Кикинди ће бити одржан Божићни програм, који обухвата вашар, верски обред и културно-уметничке садржаје.

Програм почиње у суботу, на платоу цркве Светог Фрање Асишког. Од 16 часова предвиђен је почетак божићног вашара, док ће у 18 часова бити служена света миса. Истог дана, са почетком у 19 часова, одржаће се адвентсни концерт на ком ће божићне песме извести катедрални збор ,,Албе Видаковић” из Суботице, гудачки трио ,,Garden Classic” и Корнелије Вижин свираћ на оргуљама.

Наставак програма заказан је за недељу, у просторијама Културно-уметничког друштва „Eђшег“, са почетком у 18 часова. Наступиће предшколци из вртића „Наша радост“, ученици Основне школе „Фејеш Клара“, као и Мешовити хор „Pacsirta“.

 

pexels-lukasz-promiler-2150473657-31154443

Из Полицијске управе стигао је апел у којем се истиче да ,,свесни да се алкохол конзумира током слава и празничних прослава, апелујемо на све учеснике у саобраћају да покажу одговорност”.

Празници су време радости и окупљања, али и период када непажња може имати озбиљне последице. Безбедност сaобраћаја зависи од свих нас, подсећамо: не возите под дејством алкохола и психоактивних супстанци, планирајте безбедан повратак кући и водите рачуна једни о другима.

Одговорна одлука чува животе и празнични мир.

SVETI-NIKOLA-3

Српска православна црква слави Светог Николу Чудотворца, једног од највећих хришћанских светитеља, заштитника путника, морепловаца, рибара и сплавара. Процењује се да готово половина православаца у Србији слави Светог Николу. Ранијих година важила је изрека да ко не слави светог Николу, онда иде у госте.

Свети Никола је био чудотворац, заштитник деце, морепловаца, сирочади, морнара, сиромашних, путника, трговаца, чак и лопова.

Слава Светог Николе пада у време великог божићног поста. Традиција је да се за Никољдан припремају посна јела.

 

Будући да је познат Свети Никола и као заштитник деце, од давнина је постојао обичај да се на дан када се овај свеатц слави деца дарују орасима, јабукама и слаткишима. Током ноћи, док деца спавају, Свети Никола би има оставио дарове у ципеле или покрај прозора. Деца би, нарочито за тај дан, очистила своје ципеле и ставила их близу кревета како би се ујутру прво њима обрадовала.

На овај празник, где год да се нађу, лађари спуштају сидра. Заустављају лађе док се морнари помоле светитељу и онда настављају пут. Припремају топове за паљбу одајући почаст своме заштитнику. На овај начин славу је обележавао и кнез Милош Обреновић.

У Византији је на Светог Николу био обичај да се на тај дан амнестирају затвореници. У народу постоји веровање да ће ономе ко данас опрости дуг следећа година бити богата и плодна. Постоји и веровање да данас не треба никога подсећати на дуг, нити му додатно отежавати положај због тога што је дужник.

 

 

error: Content is protected !!