Најновије

Адвент-(6)

У Кикинди ће 20. и 21. децембра бити одржан Божићни програм, у духу традиције, заједништва и празничне радости. Програм обухвата вашар, верски обред и музичке наступе, а планиран је на више локација и у различитим терминима.

Централни део програма заказан је за петак, 20. децембар, на Платоу Цркве Светог Фрање Асишког. Божићни вашар почиње у 16 часова, након чега ће у 18 часова бити служена света миса. Истог дана, од 19 часова, предвиђен је адвентни концерт.

Наставак Божићног програма одржаће се у суботу, 21. децембра, у просторијама Културно-уметничког друштва „Егyсéг“, са почетком у 18 часова. У програму ће учествовати предшколци из вртића „Наша радост“, ученици Основне школе „Фејеш Клара“, као и Мешовити хор „Пацсирта“.

Организатори позивају суграђане да присуствују програму и заједно обележе предстојеће божићне празнике кроз културне и духовне садржаје.

струја-радови

Због радова на електричној мрежи у четвртак, 18. децембра, од 9 до 11 сати без струје ће бити Винцаид.

У случају ранијег завршетка планираних радова, Електродистрибуција  задржава право да укључи напајање корисника пре планираног времена. Услед лоших временских услова, радови се могу одложити.

тркуља-1

У Културном центру вечерас је представљена књига „Албум амицорум – књига пријатељства генерације кикиндске гимназије 1967–1971“, аутора и уредника професора др Јовице Тркуље.

Како је истакнуто на промоцији, публикација представља сведочанство гимназијских дана једне генерације, али и покушај да се сачувају сећања на професоре и школски живот у периоду који до сада није био систематски обрађен.

-Идеја за настанак књиге потекла је 2016. године, поводом обележавања 45 година матуре, када је обимна грађа – фотографије, споменице и записи – превазишла оквир приватне успомене. Назив Албум амицорум преузет је из европске традиције „књига пријатељства“ међу гимназијалцима и студентима – објаснио је Тркуља.

 

Књига је подељена у три целине: историјат гимназије, портрети професора који су предавали овој генерацији и хронолошки приказ школских дана ученика од уписа до матуре, уз богату фотодокументацију.

Према речима аутора, књига је замишљена као трајни документ времена, али и као подстицај млађим генерацијама да на сличан начин чувају сопствену школску историју.

аандреј-матица-српска-(2)

Суграђанин Андреј Поповић, студент прве године примењене математике на београдском Математичком факултету, добитник је повеље „Мирослав Петричевић“ која му је вечерас додељена у Матици српској у Новом Саду. За ову награду предложили су га Привредна комора Србије и Унија послодаваца Србије, а поводом успеха које је остварио на пољу науке.  Повеља је утемељена у знак захвалности и поштовања према Мирославу Петричевићу, рано преминулом младом привреднику и утемељивачу награде „Планетарни Тесла”.

У образложењу се, између осталог, наглашава Андрејев „немерљив ментални и стваралачки допринос унапређењу просперитета, доказујући да је стваралаштво и верност отаџбини, једнако видљиво и складно са моралном вертикалом коју је успоставио велики Никола Тесла“.

У оквиру пројекта „Пут ка успеху“ најбољим актерима привредног и друштвеног стваралаштва уручена су и признања „Капетан Миша Анастасијевић”.

А.Ђ.

пливање

Тродневно Зимско првенство Србије у пливању у јуниорској и апсолутној конкуренцији, одржано је у Новом Саду, учествовало је 40 клубова с 285 такмичара и такмичарки, а Велика Кикинда наступила је с осморо пливача који су освојили девет медаља, по три златне, сребрне и бронзане.
– Највредније резултате остварио је Алекса Коцкар. Другог дана такмичења у квалификацијама оборио је јуниорски државни рекорд на 50 метара леђно и потом поново поправио време у финалу. Трећег дана првенства поставио је јуниорски рекорд и на 100 метара леђно и потврдио да иде ка летњем јуниорском Првенству Европе – каже Драган Марковљев, тренер Велике Кикинде.
Када је реч о медаљама, Коцкар их је освојио пет, три златне и две сребрне, Теодора Станчић била је у дисциплинама по двапут друга и трећа, а Нина Балинт једанпут бронзана. Финалне трке пливали су још: Теодора Ћурчић, Петар Савић и Мане Мандић, а такмичили су се још, остваривши своја најбоља времена, Марко Протић и Михаило Киурски, али остали су без финала.
Д. П. 

стрељаство

Сениори Стрељачке дружине Кикинда наступили су на интернационалном такмичењу „Гранпри Београда”, а кикиндски клуб био је и домаћин петог кола Купа Војводине за пионире. У Београду пиштољаш Кикинде Душко Петров заузео је четврто место, а бронзана медаља измакла му је за 0,4 поена. Јелена Томић, такође, била је добра у финалу пиштоља и припала јој је шеста позиција.

У Купу Војводине за пионире, највише успеха међу Кикинђанима имали су Ема Цвејин и Вања Дербаков, освојили су златне медаље у дисциплини пиштољ.
Д. П. 

одбојка

У војвођанској групи трећег ранга надметања за мушкарце, кикиндски Северни Банат, на домаћем паркету „Језера” савладао је 3:2 (23:25, 25:19, 25:22, 19:25, 15:12) екипу Футога. Био је то трећи тријумф осмопласираних Кикинђана, који имају и шест пораза, а у 11. колу, последњем јесењем, гостоваће у Сремској Митровици, саставу Срема, седмом на лествици.
У женској Војвођанској лиги групи „Банат”, четврти је то степен такмичења, у последњој јесењој рунди играли су: Кикинда 0230 – КИ 0230 3:2 (22:25, 25:23, 25:12, 20:25, 15:8), Одбојка 013 (Панчево) – Кикинда 3:0 (25:21, 25:19, 25:16). Кикинда 0230 најбоље је пласирана екипа из нашег града, на петом је месту табеле, КИ 0230 шеста је, а Кикинда последња, девета. У првом колу другог дела сезоне, на пролеће 2026. године, састаће се: Пролетер ИИ (Зрењанин) – КИ 0230, Кикинда 0230 – Кикинда.
Д. П. 

легализација-градонацелник-(4)

Пријава нелегалних објеката на основу Закона о посебним условима евидентирања и уписа права својине на непокретностима почела је прошлог понедељка, а овог је градоначелник Младен Богдан у Кикинди и Банатском Великом Селу разговарао са суграђанима  како би се уверио како протиче упис у катастар нелегално изграђених  објеката. Процедура је поједностављена уз знатно ниже трошкове.

-За седам дана на територији града стигло је 400 захтева односно поднетих пријава. То практично значи да је исти број грађана искористио прилику да поднесе пријаву. Они су поднели захтев за упис око 2.000 нелегалних објеката. Претпоставке су да у Кикинди имамо око 20.000 нелегалних објеката приватних лица, градске и државне својине. Локална самоуправа озбиљно је приступила овом послу од људства који имају лиценце за овај посао, преко просторија у циљу пружања адекватне помоћи  – навео је градоначелник Богдан.

Заинтересованост грађана је велика, а сву помоћ, осим у у канцеларији 51 Градске управе и на шалтеру седам Услужног центра радним данима од 8 до 15 сати, могу добити и у селима.

-Важно је да суграђани дођу спремни да имају важећу личну карту, основ стицања односно уговор, решење о оставинској расправи, било коју исправу која доказује интерес за подношење пријаве – додаје Мања Марковљев, координаторка за пружање подршке грађанима у Градској управи. – Најдуже траје узимање података за парцелу за коју се подноси пријава. Такође је важно да се премери обејекат који се уписује како би могли да унесемо корисну површину.

Пријава се обавља искључиво електронски. Грађани који имају статус е-грађана могу сами да поднесу пријаву од куће, док они који тај статус немају могу то да ураде уз приступ интернету и важећу имејл адресу. Сам процес пријављивања траје 60 дана, односно до 8. фебруара, након чега следи додатних 30 дана за приговоре.

Пријаве подносе сви заинтересовани грађани, и они који су их поднели по раније важећим Законима, јер су ти поступци у складу са Законом о посебним условима за евидентирање и упис права на непокретностима, колективно обустављени. Потребно је за сваку непокретност поднети посебну пријаву и потребно је да сви сувласници, уколико их има, поднесу пријаву.

У првој недељи помоћ је била доступна у Мокрину и у Новим Козарцима где је организовано је пријављивање за мештане из Нових Козараца и Руског Села. Од 15. до 19. децембра пријављивање је у месним заједницама у Банатском Великом Селу и Башаиду (за мештане Башаида и Банатске Тополе). Од 22. до 26. децембра пријаве ће се подносити у месним заједницама Наково и Иђош (за мештане из Иђоша и Сајана). Наведеним данима, термини за пријављивање су од 8 до 14:30 часова. Сви са села захтеве могу да подносе и у Градској управи.

Пријава за евидентирање и упис права на непокретностима обавља се и на шалтерима пошта у улици Генерала Драпшина, Микронасељу и Мокрину.

А.Ђ.

галерија-нова

У новој галерији Народног музеја у уторак, 16. децембра, у 18 часова биће отворена изложба „Уметничка колонија на Старом сајмишту – уметници из збирке Рајка Мамузића“. Реч је о гостујућој поставци која представља део уметничке баштине из једне значајне колекције.

Изложба је реализована у сарадњи са Галеријом ликовне уметности поклон-збирка Рајка Мамузића из Новог Сада. Поставка доноси избор радова уметника окупљених око уметничке колоније на Старом сајмишту, сагледан кроз Мамузићеву колекционарску целину.

Изложба ће бити доступна публици од децембра 2025. до фебруара 2026. године.

 

 

 

медено-село-(3)

У Руском Селу, у удружењу „Торонтал“ у недељу је, десету годину заредом, отворено „медено“ село. Направљено од јестивих кућица, слатко село изазива велико интересовање. Свака кућица је ручно израђена са пуно љубави и свакој је поклоњена велика пажња приликом украшавања. У њиховом прављењу укључили су се и основци који су направили двадесетак кућица. Свака представља реплику кућа и најважнијих објеката у самом селу. Централно место села од медењака заузима црква, реплика сеоске.

-Кућице се праве уз помоћ шаблона. Када се изради тесто уз помоћ шаблона их саставимо и украшавамо. Делови се лепе са беланцима, а шећер у праху је ту да их учврсти. За тесто за медењаке неопходно је брашно, добар мед, шећер, цимет. Украшавају се бомбонама, разним украсима за колаче, све зависи од маште онога ко је прави. Деца се посебно радују прављењу медењака – истакла је Ирен Чањи, чланица удружења жена „Торонтал“.

На самом почетку било је пет, шест кућица, а сваке године има их све више пошто се у у њихово прављење укључују млади Рускоселци.

Истог дана упаљена је и трећа адвентска свећа, а обичај да се у „Торонталу“ овом приликом окупљају мештани траје веће две деценије, напоменуо је Шандор Талпаи, председник „Торонтала“.

-Упаљена је свећа радости. У наредном периоду треба да делимо радост ишчекујући један од највећих хришћанских празника Божић. Остало је да се упали још једна, следеће недеље и то свећа која представља љубав – рекао је Шандор Талпаи.

„Медено“ село моћи ће да се види до Божића, 25. децембра.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!