Најновије

posmljavanje

На основу одлуке о додели средстава из Годишњег програма коришћења средстава из буџетског фонда за шуме АП Војводине за 2025. годину, Јавном предузећу „Кикинда“ одобрено је 902.500 динара за реализацију пројеката пошумљавања на територији града. Укупна вредност пројекта је два милиона и 93 хиљаде динара, а остатак средстава обезбедиће кикиндско јавно предузеће.

Средства су додељена на конкурсу за подизања нових шума, а биће утрошена за пошумљавање три хектара у Банатском Великом Селу, где ће бити засађен багрем и 1,5 хектара у Кикинди, на којима ће бити засађен храст лужњак.

-Као управљач шумама на територији града, ЈП „Кикинда“ има значајну улогу у очувању шумских екосистема, који доприносе заштити земљишта, побољшању микроклиме и обогаћивању биодиверзитета у северном Банату. Пошумљавање ће бити изведено у најповољнијем периоду за садњу, од децембра до фебруара, када се постиже најбољи пријем садница и дугорочна стабилност засада. Избор багрема и храста лужњака у складу је са природним условима и циљем подизања отпорних и трајних шумских заједница- истичу у ЈП „Кикинда“.

Ова улагања представљају важан корак ка одрживом управљању шумама и јачању зелене инфраструктуре у Кикинди. ЈП „Кикинда“ наставља да спроводи активности обнове и заштите шума у сарадњи са Покрајинском владом и надлежним институцијама, у корист садашњих и будућих генерација.

Пошумљеност на територији града је око један одсто и наша средина спада међу најнепошумљеније у нашој земљи. Стога је свако стабло које се засади важно јер је циљ да се површине под шумама увећају.

А.Ђ.

books-8345017-1920

Град Кикинда и Банатски културни центар (БКЦ) расписују конкурс за објављивање три прве књиге младих аутора до 35 година. Конкурс се односи на ауторе који живе на територији Града Кикинде, на ауторе из Србије и ауторе из дијаспоре. Већ 17 година заједнички објављују прве књиге, а штампано је скоро 40 наслова у оквиру ове сарадње.

Аутори конкуришу са рукописима (поезија, проза, есеј, књижевна критика, научни и истраживачки радови и друго) од којих ће жири одабрати три рукописа за обајвљивање у едицији „Прва књига“ Банатског културног центра. Жириу саставу: др Младен Ђуричић, књижевни критичар, мср Андреа Беата Бицок, књижевна критичарка, и Радован Влаховић, књижевник и директор БКЦ-а (председник жирија) ће настојати да одабере један рукопис аутора из Кикинде, један рукопис аутора са територије Србије и један рукопис аутора из дијаспоре.

Пропозиције конкурса су следеће: рукописе у wорд формату, биографију аутора и контакт податке (адреса, мејл, телефон) послати на мејл banatskikulturnicentar@gmail.com.
Конкурс је отворен од 12. децембра ове до 1. априла наредне године. Резултати конкурса биће објављени 1. јуна 2026. године, а рукописи ће бити објављени до краја следеће године.

bozic

Кикинђани ће и ове године уживати у традиционалном новогодишњем концерту Основне музичке школе „Слободан Малбашки“, који ће бити уприличен у петак, 12. децембра, са почетком у 18 часова, на сцени Народног позоришта.

Публици ће се представити соло певачи – ученици школе заједно са својим наставницима, док ће концерт свечано отворити мали хорић. Како поручују из школе, новогодишњи концерт је дугогодишња традиција и леп начин да се симболично опросте од старе године и дочекају нову.

У програму су планиране добро познате празничне и новогодишње нумере које ће, у извођењу најмлађих музичких талената, донети празничну атмосферу и још једном потврдити значај музичког стваралаштва у нашем граду.

Концерту ће присуствовати и чланови Градског већа Маријана Мирков и Тихомир Фаркаш.

Улаз је слободан, а организатори позивају све љубитеље музике да заједно са младим уметницима свечано заокруже ову годину.

ofk-kikinda-

ОФК Кикинда зимује на незавидној, последњој позицији српсколигашке „Војводине”, али када се у обзир узму прогнозе да ће, попут Бечеја пролетос, служити ривалима као топовска храна, ипак, има разлога за, ако не задовољство, неку врсту спокоја, јер актуелна управа начинила је низ корака и огроман напор да се премлада екипа не обрука. Сматра то и спортски директор клуба са севера Баната Марко Зечевић.
– Откад је актуелна управа преузела вођење клуба односно откад смо летос успели да спасимо клуб од гашења, имала је прекратко време за деловање. Пре свега, мислим на довођење појачања и заказивање контролних утакмица. Осим тога, трудили смо се и успели да око нас окупимо што више људи који су имали исту жељу, да се ОФК Кикинда најпре не угаси, а онда и стабилизује – каже Зечевић.
Освојених седам бодова није за понос.
– Када говоримо о полусезони која је иза нас, сигурно је да нисмо задовољни учинком, али то не важи за рад. Стручни штаб и играчи имали су добар приступ, али у неким утакмицама недостајало је макар мало среће па да упишу бодове. Најкраће речено, момци су добро радили, а премало се радовали. Јасно је и да је екипи у тим ситуацијама мањкало играча с више српсколигашког искуства, али морам споменути и наше најмлађе који су из омладинског и кадетског погона прикључени првом тиму. Снашли су се, за њих је све било ново и доста су добро одиграли роле првотимаца против старијих и искуснијих ривала.
Очекују се нова лица током зимске паузе на Грaдском стадиону.
– Сада, за разлику од летос, имамо много више времена да поразговарамо и с нашим тренутним првотимцима, а и с евентуалним појачањима. Три одласка су већ најављена, а тренутно смо у разговорима с неколико наших суперлигашких клубова. Тражимо опције да доведемо неке њихове младе фудбалере који нису у првом плану, јер осим што ћемо на пролеће дати још већи значај раду с млађим узрасним категоријама, жеља нам је и да прва екипа опстане у Српској лиги. Радимо и на томе да млади играчи који долазе из других градова, ОФК Кикинду препознају као развојни клуб који пружа шансу младима и помаже им за даљу каријеру.
Наставак битисања клуба, напомиње Зечевић, неће зависити само од људи из актуелне управе.
– Доста ће утицаја имати наш однос с локалном самоуправом и градским структурама. Неопходно је да се среди западна трибина која је у лошем стању и затворена је за публику, а имамо и обећање људи из ФСВ да ће ОФК Кикинда добити терен с вештачком травом. Град би пре тога морао да уради припрему подлоге за игралиште. Не треба трошити речи шта би то значило за клуб односно колики би то замајац био за квалитетнији рад и развој младих играча из града и околине, а сигуран сам да наш регион има доста талентоване деце којој морамо створити услове па да једног дана ОФК Кикинда опет буде на главној позорници фудбалске Србије.
Спортски директор на крају захваљује свима који су на било који начин помогли минуле јесени ОФК Кикинди.
– Сви људи који су учествовали током полусезоне у фунционисању клуба заслужују само похвале, јер само таквим заједничким радом можемо доћи до резултата – поручује Зечевић.
Д. П.

polet-nakovo-

Полет је ове јесени најбоље пласирани клуб са шире територије града Кикинде у Подручној лиги „Зрењанин”. Наковчани су након 15 утакмица заузели шесто место на лествици и зимују с 28 сакупљених бодова, уз гол-разлику 28:17.
Екипа тренера Александра Кресоје на крају јесење полусезоне заостала је 11 бодова за лидером Омладинцем (Равни Тополовац), 10 за другопласираним „2. октобром” (Кумане), пет за трећим МСК (Михајлово) односно четвртим ЖФК Банатом (Зрењанин), а пети је Билећанин (Сечањ) који је умакако Полету два корака. Имала је наковачка екипа у првом кругу трке успона и падова, остварила осам победа и четири ремија уз три пораза, а упадљиво је да је управо против пет поменутих првопласираних клубова, освојила само два бода од могућих 15. У Накову, против Куманчана и ЖФК Баната бивало је нерешено, а поражен је Полет од Тополовчана на домаћем терену као и на гостовањима у Михајлову и Сечњу.
– Након летошњег испадања с војвођанског „Истока”, циљ који смо поставили пре почетка јесењег дела сезоне, остварен је. Желели смо да будемо у горњем делу табеле, међу првих пет или шест екипа и ту се налазимо. Сигурно је да смо могли и више постићи, али смо у неким утакмицама оштећени судијским одлукама. Такође, тежи распоред имали смо у првом делу трке, а и промашене шансе у неким значајним утакмицама, дирeктно су утицале на наш тренутни пласман – каже Кресоја.
Током зимске паузе довољно је времена за подробнију анализу јесени и прављење плана за пролеће, али већ сада тренер Наковчана зна редослед корака и шта је крајњи циљ.
– Под бројем један, морамо задржати постојећи играчки кадар, уз неколико неопходних освежења односно појачања, а онда би нам амбиције у другом делу сезоне биле, најпре да Полет игра леп фудбал за гол више, али и да покушамо да се домогнемо трећег места које ове сезоне доноси пласман у додатно доигравање за улазак у Војвођанску лигу „Исток”. То би за нас би био огроман успех с обзиром на све што нас је пратило минуле јесени. Наковачка „Барцелона” мора да буде на понос свих Наковчана и да се увек бори за сам врх, то је је одувек био Полетов циљ – јасан је Кресоја.
Д. П.

andrevlje-ets-2025-(2)

Ученици Економско-трговинске школе, њих осморо, са професорком Тањом Радованов боравило је на Андревљу, у оквиру програма обуке талентованих ученика који су подржали  покрајински секретаријати за високо образовање и научноистраживачку делатност и за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице. У Центру за привредно-технолошки развој „Цептор“, познатом по свом подстицајном окружењу за рад са младима, поред ученика из кикиндске били су и ђаци из школа из Новог Кнежевца, Бечеја и Вршца.

Осим едукативних радионица, петодневни програм обогаћен је стручним посетама, спортским активностима и друштвеним програмом. Већ првог дана ученици су се упознали са објектом и садржајима Центра – стазама за шетњу, спортским теренима, библиотеком и бројним просторијама за дружење и учење.

Наредног дана реализоване су теме од великог значаја за здравље и савремени технолошки развој. Ученици су присуствовали медицинској радионици „Утицај енергетских пића на здравље младих“, а затим и иновативној презентацији „3Д штампа лекова“. У оквиру радионице „Управљање дроном“, ученици су имали прилику да се упознају са основама пилотирања и применом дрон технологије.

Трећи дан био је резервисан за посету Научно-технолошком парку Нови Сад, где су такође организоване радионице из области графичког дизајна, развоја емпатије и самопоуздања. Уследила је још једна медицинска радионица, након чега су обишли Архив Војводине.

Уприличена је и посета манастиру Ковиљ, током које је свака школа  представила традиционалну ношњу свога краја. Тог дана настављен је и образовни програм кроз радионицу „Психолошке вештине за живот и образовање“. Ученици Економско-трговинске школе показали су и кулинарско умеће па су током боравка на Андревљу припремили палачинке и крофне. Учествовали су и у радионици посвећеној зависности од лекова и психоактивних супстанци.

 

Са Андревља су се вратили богатији за нова знања, вештине и пријатељства, а овакав вид образовних програма још једном се потврдио као значајан за лични развој младих.

fcc-2

ФЦЦ Кикинда обавештава све кориснике који посуде за комунални отпад уобичајено износе петком у поподневним часовима да ће у петак, 12. децембра, доћи до промене термина изношења.

– Због организационих разлога, посуде је потребно изнети у преподневним часовима, од 6:00 часова.

Молимо све кориснике да изнесу своје канте на време- наводе из ФЦЦ Кикинда.

Подела канти за амбалажни отпад протиче у складу са планираном динамиком. Све локације које су обухваћене програмом тренутно се снабдевају посудама према распореду, а домаћинства уредно преузимају додељене посуде.

Истовремено, сакупљање амбалажног отпада из већ подељених посуда одвија се редовно и без застоја. Екипе на терену обављају прикупљање према утврђеном распореду, а до сада није забележен ниједан прекид у раду.

Захваљујемо се грађанима на сарадњи и подсећамо да правилним одлагањем амбалажног отпада доприносимо чистијој и одрживијој животној средини, поручују из ФЦЦ Кикинда.

Фото: ФЦЦ

struja-brojilo

Услед радова на електричној межи данас (четвртак) без струје че од 9 до 10 сати бити домаћинства у улици Тозе Марковића од Михајла Пупина према Партизанској до кућног броја 118

Такође данас од 10.45 до 11.45. електричне енергије неће бити у Блоку 35 десна страна од улаза из Његошеве.

policija+9

На улазу у Кикинду, у близини кружног тока, вечерас око 19.45 часова догодила се тешка саобраћајна несрећа у којој је повређена једна особа.

Возач аудија А6 прешао је у супротну коловозну траку и ударио у форд фијесту, који је, од силине удара слетео са пута. Повређени возач форда пребачен је у Општу болницу, а како незванично сазнајемо, возач аудија је побегао са лица места.

Током трајања увиђаја, саобраћај је био блокиран на овом делу пута.

 

tomin-i-miladinov

На седници Покрајинске владе којом је председавала председница Маја Гојковић одлучено је да Општа болница добије ендоскопски стуб са гастроскопом и колоноскопом, чија је вредност 14 милиона динара. Кикиндска здравствена установа  тренутно поседује ендоскопски стуб стар око 20 година и набавка новог апарата неопходна је ради повећања квалитета услуга које се пружају пацијентима, прецизнијих и поузданијих резултата рада, као и веће сигурности лекара и особља.

-Видео ендоскоп са гастроскопом и колоноскопом који ће нам стићи је медицински апарат најновије генерације и веома је значајан за нас и пацијенте. Уз њега ћемо имати нове могућности у раду које нисмо могли да примењујемо на старом апарату. Уједно омогућиће бржу и прецизнију дијагностику болести желуца и дебелог црева – истакао је др Бојан Миладинов, начелник Одељења хирургије. – Постојећи апарат је стар, често се квари и од почетка године два месеца смо били без њега.

Доста пацијената долази на колоноскопски преглед којим се испитује дебело црево, како би се утврдили евентуални проблеми попут чирева, полипа или рака. Годишње има више од 400 ендоскопских прегледа.

-Апарат на ком још увек радимо, док не стигне нови, дуго је у нашој установи и у протеклом периоду све више се квари – надовезала се др Весна Томин, в.д. директорица Опште болнице.-  Свака поправка је изузетно скупа, те смо одлучили да конкуришемо за куповину новог. Како тренутно немамо гастроентеролога Покрајински секретаријат за здравство финансира долазак др Сланкаменца како би пацијенти имали и ову здравствену услугу. Очекујемо да апарат буде у функцији до краја децембра. Ускоро ћемо имати и нашег гастроентеролога и нови ендоскопски стуб нам је преко потребан. Болница је и део државног програма превенције колоректалног карцинома. Имамо вође тимова који су у програму за рано откривање карцинома дебелог црева и желуца.

На дневном нивоу Одељење хирургије прими и отпусти у просеку десетак пацијената. Уз интерно, хирургија је највеће одељење.

-Болести желуца и дебелог црева честе су у нашој средини. Позитивно је што постоји тренд смањења карцинома желуца, док је рак дебелог црева један од најчешћих карцинома и број оболелих стагнира. Важно је да се на време открију првенствено пре канцерогене лезије попут полипа, како би се спречио даљи развој болести. Иако колоноскопије и гастроскопије примарно раде гастроентеролози, хирурзи су преузели на себе овај део посла. Давно смо почели да радимо колоректалну хирургију коју прате поменути прегледи. То се испоставило добро за нашу Болницу јер већ неколико година немамо у нашој установи гастроентеролога. Осим мене ту је још један хирург који већ ради на овим апаратима, а обучавамо и двоје млађих колега. Ускоро очекујемо и да др Милош Ђурин заврши супспецијализацију из гастроентерологије, те ће и он значајно допринети заједничком циљу да се промене што пре открију и лече – појаснио је др Миладинов.

Кикиндски хирург додаје да је у протеклих неколико година доста улагано у Одељење хирургије.

-Међу најважнијима су нови операциони сто, две нове лампе, две електрохируршке јединице, стуб за ендоскопију. Одлично смо опремљени техничким и медицинским апаратима, а највећи проблем је недостатак хирурга. До 2027. године очекујем да ће нас бити седморо. Помало ме брине што је слабо интересовање младих лекара за хирургију. У протеклих неколико година само један се интересовао за ову грану медицине – сазнајемо од др Миладинова.

Др Милена Иванић завршила је специјализацију и прва је жена хирург у Општој болници. Средином наредне године на исту позицију долази и др Јелена Ристић.

-Оне су значајно појачање Одељењу хирургије. Претходних година радило нас је премало. Од девет хирурга колико је неопходно, у једном моменту било нас је двојица. Сада имамо пет хирурга и радујемо се раду са колегиницама. Предрасуда је да је хирургија грана медицине за мушкарце јер су жене показале да су веома успешни хирурзи. Пре две деценије, када сам ја био на специјализацији незнатан број жена је учио за хирурга. Данас их је све више и наша Болница прати тај тренд – закључио је др Бојан Миладинов.

Кикиндско хируршко одељење има мали проценат смртности, свега шест одсто, што је у границама светског просека. Пацијенти на овом одељењу имају тешку патологију и за првих девет месеци ове године било је близу хиљаду пријема и отпуста пацијената.

А.Ђ.

 

 

error: Content is protected !!