Најновије

гусле-румунија-и-сента-(1)

Академско друштво за неговање музике „Гусле“ у недељу, 7. децембра, у 18 сати у Народном позоришту организује концерт под називом „Традиција – мост који спаја“.

Поред домаћина, учествују и културно уметничка друштва из Румуније „Коло“ из Арада и „Плави делија“ из Великог Сенпетера. Ово ће бити прилика да свако друштво покаже део свог репретоара, али и да наступају заједно.

Покровитељи су Министарство просвете и Министарство спољних послова- управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону.

Колунзија-3

Свечана сала Народног музеја била је вечерас испуњена до последњег места, а кикиндска публика уживала је у изузетном концерту виолинисте Јована Колунџије, једног од најзначајнијих музичара данашње класичне сцене. Маестро, који је током каријере наступио у више од 4.000 концертних простора, није скривао одушевљење атмосфером у граду.

—Кикинда је један од мојих омиљених градова. Сала је дивна, а ових 150 људи вечерас били су мала чаролија за мене – рекао је Колунџија, додајући да му је завршна Сен-Сансова композиција једна од најдражих у репертоару.

На клавиру га је пратила сестра, пијанисткиња Нада Колунџија, која је истакла да је посебно везана за наш град:

— Могу да кажем да ми је срце овде остало. Кикинда је место које је задржало културу, људи воде рачуна о себи и свом времену – изјавила је она.

У име организатора, Марко Марковљев из Културног центра истакао је значај вечерашњег догађаја:

—Имали смо срећу да маестро пожели да наступи у Кикинди. Сваки овакав концерт доприноси културном животу града – истакао је Марковљев.

Подршку концерту пружио је и Град Кикинда.

— Овакви догађаји су важни и лепо их прихвата наша публика. Град ће их увек подржати – поручила је помоћница градоначелника Дијана Јакшић Киурски.

Концерт је завршен дуготрајним аплаузом, а публика је још једном показала да у Кикинди постоји снажна и верна љубав према врхунској класичној музици.

 

куглање

Осмом победом у сезони куглашице Кике окончале су први део Суперлиге. У Новом Бечеју, као домаће, савладале су 6:2 (3.338:3.183) новосадску Војводину и на шест седмица паузе одлазе као другопласиране. Оставриле су осам победа и претрпиле пораз – од водеће Алименте, вишеструких првакиња државе, која има максималан учинак у девет кола. Трећег викенда јануара, Кикинђанке ће наставити сезону, дочекаће састав Радничког из Новог Сада.
КИКА 0230: Бунгхарт 532, Драганов 556, Кресоја 508, Команов 578, Френц 612, Шибул 552.
Д. П. 

рукомет

Лесковац – Дворана: СРЦ „Дубочица”. Гледалаца: 400. Судије: Марко Јовановић и Душан Петровић (обојица Рача). Седмерци: Дубочица 10(7), МРК Кикинда 4(4). Искључења: Дубочица 6 минута, МРК Кикинда 6 минута.
ДУБОЧИЦА: Николић 3, Радуловић 1, Петровић, Момчиловић 2(1), И. Митровић, Станковић 1, А. Митровић 3(1), Матовић, Атанасковић 2, Димитријевић 6(3), Барбатесковић, Ристовић 6, Павловић 7(2), Живковић 1, Арђелан (3 одбране), Павковић (8 одбрана).
МРК КИКИНДА: Балабан, Давидовић 4, Лисица 1(1), Јовановић 4, Ћосић 1, Мишков (седмерац), Тодоров 1, М. Панић, Китановић, Гајски, Л. Панић, Косановић, Петровић 5, Лазић 2, Ковачевић 8(3), Гаћиновић (10 одбрана, два седмерца).
Играч утакмице: Александар В. Павловић (Дубочица).
Семафор: 5:2 (6.), 6:5 (9.), 8:5(11.), 12:12(21.), 15:14(24), 19:14(29.), 22:15(35.), 23:20(44.), 28:21(52.), 30:25(55.), 32:25(59.)
Очекивано, Дубочица је и у другој утакмици ове сезоне потврдила квалитет против клуба из нашег града и савладала га, овога пута на лесковачком терену, још и значајно уверљивије.
У уводу, у два наврата, Кикинда је имала егал резултат. Додали су Лесковчани гас и у шестом минуту први пут стигли до плус три, али се и састав са севера Баната повратио па је опет стизао, трупут, до поравнања. Међутим, након почетне игре на махове, у завршници првог полувремена уследила је стабилизација домаћина и предност је Дубочице порасла до одмора на пет голова вишка, а након што Кикинда није поентирала нешто више од пет минута.
У наставку, гостујући тим није тресао мрежу Лесковчана седам минута, истина и домаћин је на супротној страни то учинио само двапут, али већ тада се назирао победник и то без икакве дилеме. Уследио је, додуше, период нешто продуктивније игре Кикинде, али била је то тек претња, пришли су гости, средином друге деонице меча, на три поготка заостатка, а онда је фаворит опет притиснуо и осам минута пре краја поново је водио седам голова разлике и све је било одлучено па у финишу није било узбуђења.
Када се комплетира ово 13. коло, истовремено и друга рунда другог круга надметања у АРКУС лиги, реално је очекивати да Кикинда, са седам бодова, на паузу оде као 10. на табели односно трећа одоздо, а само би Црвена звезда сутра могла покварити рачун у случају победе у Крагујевцу што је, ипак, мало вероватно.
Како било, након паузе која ће потрајати непуна два месеца, клуб с именом нашег града сезону ће наставити у домаћој дворани „Језеро”, дочекаће тим београдског Партизана. Сусрети 14. кола предвиђени су за последњи викенд у јануару, који је истовремено и први у фебруару, наредне 2026. године.
Д. П.

ЦДА-0774

Грађанска ЕКО иницијатива наставља да доказује колико снажна може бити заједничка акција комшија.

У новој фази пројекта „Посади стабло у свом комшилуку“, улица Војислава Илића постала је богатија за 50 нових садница различитих врста. Ову акцију осмислили су и покренули сами грађани, док је Град Кикинда препознао значај идеје и пружио пуну логистичку подршку.

Захваљујући удруженим снагама волонтера и стручних служби, садња је протекла ефикасно и у одличној атмосфери. Циљ иницијативе је јасан – више зеленила, чистији ваздух, унапређење квалитета живота.

 

Из иницијативе најављују да ће се активности наставити и у наредним месецима, а овај пројекат већ сада постаје инспирација и другим деловима града да се укључе и улепшају своје окружење.

91765аа4-9фда-46дб-а461-7б64ца4д5е8а

Верници Римокатоличке вероисповести обележавају Светог  Миклоша који је и овог 6. децембра, наградио малишане у Сајану. Обичај установљен у овом селу, пре три деценије, је да Микулаш иде од куће до куће, разговара са децом и дели им пакетиће. Њега у овом походу прати Крампуси, задужени за непослушну децу који на срећу никада немају пуно посла.

-Ове године Савет Месне заједнице обезбедио је 150 пакетића. Овом народном обичају, колико се радују деца, толико га воле и одрасли с обзиром на да их враћа у детињство. Све бебе, али и деца и млади до 15 година добили су пакетиће пуне воћа, слаткиша и сланиша. Велику захвалност дугујемо удружењима у селу, предузетницима, као и појединцима да дарови буду богати и лепи – истакао је Золтан Тот, председник Савета МЗ.

На дан Светог Миклоша деца треба да очисте ципеле и чизме јер, ако се Микулаш не појави лично, у тајности оставља поклоне у ципеле.

Према легенди свети Миклош био је бискуп и помогао је сиромашном човеку који је имао три ћерке. У току ноћи им је у тајности у прозор оставио врећицу златника. Најмлађа ћерка је чула кораке и само је успела кроз прозор да види силуету која одлази, док легенда каже и да је прозор био затворен и због тога је Микулаш кроз димњак убацио врећицу злата. Ћерка је баш тада остављала мокре чарапе на пећ да се суше и златници су упали у чарапу.

А.Ђ.

бране-маријановиц

Седамдесет пета годишњица Народног позоришта из Кикинде 2. децембра обележена је пригодним програмом. Гости су били истакнути позоришни ствараоци: Миодраг Табачки, Ненад Гвозденовић, Мирослав Бенка и други.

Гост подкаста Кикиндског портала био је Бране Маријановић, директор кикиндског Народног позоришта.

 

микулас-2025-(3)

Микулаш, како га у народу зову и ове године дели пакетиће доброј, али и деци која су била непослушна. Добру обрадује слаткишима и воће, а непослушној следују лук, кромпир угаљ и прут. У КУД-у „Еђшег“ 135 деце од  годину дана до ученика осмог разреда из Кикинде добило је заслужене пакетиће, а додељени су ђацима из Мокрина који уче мађарски као изборни предмет.

Традиционално за децу је уприличена приредба о дочеку овог свеца коју су припремили ученици из ОШ „Фејеш Клара“. Представу је осмислила наставница мађарског језика Виолета Момић, а помоћ је пружио и режисер Шандор Кираљ.

-Представу смо почели да припремамо почетком новембра, а ове године глумили су ђаци од петог до седмог разреда – истакла је Виолета Момић. – Ове године одлучили смо да малишанима прикажемо како патуљци припремају поклоне за Микулаш.  Пакетићи за овај празник нису скупи као они које Деда Мраз доноси. То су најчешће слаткиши и воће и понека играчка. Уколико деца нису била добра добијају виргач односно прут који после служи за васпитање, а ту су кромпир, лук и угаљ.

Очување даривања деце за Микулаш је важно јер чува традицију и културу мађарског народа.

-Првенствено је ово празник посвећен деци. Њихов посао је да орибају чизме и да их ставе на прозор како би Микулаш имао где да им остави поклоне – сазнајемо од наше саговорнице.

Средства за припрему пакетића обезбеђена су продајом колача током „Дана лудаје“. Велику помоћ у припреми поклона пружила су удружења жена, чланови КУД-а „Еђшег“, удружење просветних радника „Вера Пастор“, Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине, као и донатори.

А.Ђ.

Зарко-110

Основна школа „Жарко Зрењанин“ данас је прославила велики јубилеј – 70 година постојања  уз разиграну приредбу. Ученици свих узраста представили су се кроз глуму, плес и фолклор, стварајући срдачну атмосферу у којој су уживали и родитељи и гости.

-Желели смо да приредимо богат, али не предугачак програм. Ученици су дали све од себе – од хора и оркестра до плесних тачака – рекла је наставница музичке културе Наташа Француски.

Директорка школе Славица Лазић подсетила је да је школа основана 1955/56. године и истакла понос на генерације које су кроз њу прошле.

-Највећи понос наше школе су наши ученици и њихова постигнућа. Данас имамо 503 ђака и 60 запослених, а настављамо да подржавамо свако дете да развије свој потенцијал – навела је она.

Приредби је присуствовао и члан градског већа, Тихомир Фаркаш, који је више од три деценије провео у овој школи.

-Са посебним емоцијама сам данас овде. У име града желим свима срећан дан школе. Сигуран сам да ће нас и данас обрадовати својим програмом – поручио је.

Уз аплауз и радост најмађих учесника, ова школа је још једном показла да је место где се негује знање, таленат и заједништво – већ пуних седам деценија.

озакоњење-(1)

Градска управа обавештава све заинтересоване грађане да од 8. децембра почиње да тече рок за подношење пријава за евидентирање и упис права на непокретностима. Пријаве се подносе искључиво електронским путем, путем платформе која ће бити доступна свим грађанима и трајаће 60 дана.

Грађани ће бити у могућности да сами поднесу пријаву, а уколико немају техничку опремљеност за то, локална самоуправа им стоји на располагању за пружање техничке и правне помоћи. Подршка и помоћ у подношењу пријава од стране грађана организована је у Градској управи, у сали број 51, на првом спрату, улаз из ул. Браће Татића и на шалтеру број 7 у Услужном центру, радним данима од 8 до 15 часова.

Такође, пријаве ће грађани моћи да поднесу и у сеоским месним заједницама тако да ће од 8. до 12. децембра у Месној заједници Нови Козарци бити организовано пријављивање за мештане из Нових Козараца и Руског Села, од 8 до 14.30 часова. Истим данима пријављивање је и у Месној заједници у Мокрину, од 8 до 14.30 часова. Од 15. до 19. децембра пријављивање је у месним заједницама у Банатском Великом Селу и  Башаид за мештане Башаида и Банатске Тополе, од 8 до 14.30 часова. Од 22. до 26. децембра пријављивање је у месним заједницама Наково и Иђош, за мештане из Иђоша и Сајана, од 8 до 14.30 часова

За подношење пријаве неопходни су важећа лична карта, основ стицања, односно доказ о власништву (уговор о куповини, поклону, решење о оставини, додељивању и сл.) – прилаже се у свим случајевима, подаци о објекту – намена, спратност и површина објекта, уколико је непокретност стечена ван брака – доказ о истом, у супротном се непокретност уписује на оба супружника.

Пријаву подносе сви заинтересовани грађани, и они који су поднели пријаве по раније важећим Законима, јер су ти поступци у складу са Законом о посебним условима за евидентирање и упис права на непокретностима, колективно обустављени. Потребно је за сваку непокретност поднети посебну пријаву и потребно је да сви сувласници, уколико их има, поднесу пријаву.

error: Content is protected !!