Најновије

gusle-rumunija-i-senta-(1)

Akademsko društvo za negovanje muzike „Gusle“ u nedelju, 7. decembra, u 18 sati u Narodnom pozorištu organizuje koncert pod nazivom „Tradicija – most koji spaja“.

Pored domaćina, učestvuju i kulturno umetnička društva iz Rumunije „Kolo“ iz Arada i „Plavi delija“ iz Velikog Senpetera. Ovo će biti prilika da svako društvo pokaže deo svog repretoara, ali i da nastupaju zajedno.

Pokrovitelji su Ministarstvo prosvete i Ministarstvo spoljnih poslova- uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.

Kolunzija-3

Svečana sala Narodnog muzeja bila je večeras ispunjena do poslednjeg mesta, a kikindska publika uživala je u izuzetnom koncertu violiniste Jovana Kolundžije, jednog od najznačajnijih muzičara današnje klasične scene. Maestro, koji je tokom karijere nastupio u više od 4.000 koncertnih prostora, nije skrivao oduševljenje atmosferom u gradu.

—Kikinda je jedan od mojih omiljenih gradova. Sala je divna, a ovih 150 ljudi večeras bili su mala čarolija za mene – rekao je Kolundžija, dodajući da mu je završna Sen-Sansova kompozicija jedna od najdražih u repertoaru.

Na klaviru ga je pratila sestra, pijanistkinja Nada Kolundžija, koja je istakla da je posebno vezana za naš grad:

— Mogu da kažem da mi je srce ovde ostalo. Kikinda je mesto koje je zadržalo kulturu, ljudi vode računa o sebi i svom vremenu – izjavila je ona.

U ime organizatora, Marko Markovljev iz Kulturnog centra istakao je značaj večerašnjeg događaja:

—Imali smo sreću da maestro poželi da nastupi u Kikindi. Svaki ovakav koncert doprinosi kulturnom životu grada – istakao je Markovljev.

Podršku koncertu pružio je i Grad Kikinda.

— Ovakvi događaji su važni i lepo ih prihvata naša publika. Grad će ih uvek podržati – poručila je pomoćnica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski.

Koncert je završen dugotrajnim aplauzom, a publika je još jednom pokazala da u Kikindi postoji snažna i verna ljubav prema vrhunskoj klasičnoj muzici.

 

kuglanje

Osmom pobedom u sezoni kuglašice Kike okončale su prvi deo Superlige. U Novom Bečeju, kao domaće, savladale su 6:2 (3.338:3.183) novosadsku Vojvodinu i na šest sedmica pauze odlaze kao drugoplasirane. Ostavrile su osam pobeda i pretrpile poraz – od vodeće Alimente, višestrukih prvakinja države, koja ima maksimalan učinak u devet kola. Trećeg vikenda januara, Kikinđanke će nastaviti sezonu, dočekaće sastav Radničkog iz Novog Sada.
KIKA 0230: Bunghart 532, Draganov 556, Kresoja 508, Komanov 578, Frenc 612, Šibul 552.
D. P. 

rukomet

Leskovac – Dvorana: SRC „Dubočica”. Gledalaca: 400. Sudije: Marko Jovanović i Dušan Petrović (obojica Rača). Sedmerci: Dubočica 10(7), MRK Kikinda 4(4). Isključenja: Dubočica 6 minuta, MRK Kikinda 6 minuta.
DUBOČICA: Nikolić 3, Radulović 1, Petrović, Momčilović 2(1), I. Mitrović, Stanković 1, A. Mitrović 3(1), Matović, Atanasković 2, Dimitrijević 6(3), Barbatesković, Ristović 6, Pavlović 7(2), Živković 1, Arđelan (3 odbrane), Pavković (8 odbrana).
MRK KIKINDA: Balaban, Davidović 4, Lisica 1(1), Jovanović 4, Ćosić 1, Miškov (sedmerac), Todorov 1, M. Panić, Kitanović, Gajski, L. Panić, Kosanović, Petrović 5, Lazić 2, Kovačević 8(3), Gaćinović (10 odbrana, dva sedmerca).
Igrač utakmice: Aleksandar V. Pavlović (Dubočica).
Semafor: 5:2 (6.), 6:5 (9.), 8:5(11.), 12:12(21.), 15:14(24), 19:14(29.), 22:15(35.), 23:20(44.), 28:21(52.), 30:25(55.), 32:25(59.)
Očekivano, Dubočica je i u drugoj utakmici ove sezone potvrdila kvalitet protiv kluba iz našeg grada i savladala ga, ovoga puta na leskovačkom terenu, još i značajno uverljivije.
U uvodu, u dva navrata, Kikinda je imala egal rezultat. Dodali su Leskovčani gas i u šestom minutu prvi put stigli do plus tri, ali se i sastav sa severa Banata povratio pa je opet stizao, truput, do poravnanja. Međutim, nakon početne igre na mahove, u završnici prvog poluvremena usledila je stabilizacija domaćina i prednost je Dubočice porasla do odmora na pet golova viška, a nakon što Kikinda nije poentirala nešto više od pet minuta.
U nastavku, gostujući tim nije tresao mrežu Leskovčana sedam minuta, istina i domaćin je na suprotnoj strani to učinio samo dvaput, ali već tada se nazirao pobednik i to bez ikakve dileme. Usledio je, doduše, period nešto produktivnije igre Kikinde, ali bila je to tek pretnja, prišli su gosti, sredinom druge deonice meča, na tri pogotka zaostatka, a onda je favorit opet pritisnuo i osam minuta pre kraja ponovo je vodio sedam golova razlike i sve je bilo odlučeno pa u finišu nije bilo uzbuđenja.
Kada se kompletira ovo 13. kolo, istovremeno i druga runda drugog kruga nadmetanja u ARKUS ligi, realno je očekivati da Kikinda, sa sedam bodova, na pauzu ode kao 10. na tabeli odnosno treća odozdo, a samo bi Crvena zvezda sutra mogla pokvariti račun u slučaju pobede u Kragujevcu što je, ipak, malo verovatno.
Kako bilo, nakon pauze koja će potrajati nepuna dva meseca, klub s imenom našeg grada sezonu će nastaviti u domaćoj dvorani „Jezero”, dočekaće tim beogradskog Partizana. Susreti 14. kola predviđeni su za poslednji vikend u januaru, koji je istovremeno i prvi u februaru, naredne 2026. godine.
D. P.

CDA-0774

Građanska EKO inicijativa nastavlja da dokazuje koliko snažna može biti zajednička akcija komšija.

U novoj fazi projekta „Posadi stablo u svom komšiluku“, ulica Vojislava Ilića postala je bogatija za 50 novih sadnica različitih vrsta. Ovu akciju osmislili su i pokrenuli sami građani, dok je Grad Kikinda prepoznao značaj ideje i pružio punu logističku podršku.

Zahvaljujući udruženim snagama volontera i stručnih službi, sadnja je protekla efikasno i u odličnoj atmosferi. Cilj inicijative je jasan – više zelenila, čistiji vazduh, unapređenje kvaliteta života.

 

Iz inicijative najavljuju da će se aktivnosti nastaviti i u narednim mesecima, a ovaj projekat već sada postaje inspiracija i drugim delovima grada da se uključe i ulepšaju svoje okruženje.

91765aa4-9fda-46db-a461-7b64ca4d5e8a

Vernici Rimokatoličke veroispovesti obeležavaju Svetog  Mikloša koji je i ovog 6. decembra, nagradio mališane u Sajanu. Običaj ustanovljen u ovom selu, pre tri decenije, je da Mikulaš ide od kuće do kuće, razgovara sa decom i deli im paketiće. Njega u ovom pohodu prati Krampusi, zaduženi za neposlušnu decu koji na sreću nikada nemaju puno posla.

-Ove godine Savet Mesne zajednice obezbedio je 150 paketića. Ovom narodnom običaju, koliko se raduju deca, toliko ga vole i odrasli s obzirom na da ih vraća u detinjstvo. Sve bebe, ali i deca i mladi do 15 godina dobili su paketiće pune voća, slatkiša i slaniša. Veliku zahvalnost dugujemo udruženjima u selu, preduzetnicima, kao i pojedincima da darovi budu bogati i lepi – istakao je Zoltan Tot, predsednik Saveta MZ.

Na dan Svetog Mikloša deca treba da očiste cipele i čizme jer, ako se Mikulaš ne pojavi lično, u tajnosti ostavlja poklone u cipele.

Prema legendi sveti Mikloš bio je biskup i pomogao je siromašnom čoveku koji je imao tri ćerke. U toku noći im je u tajnosti u prozor ostavio vrećicu zlatnika. Najmlađa ćerka je čula korake i samo je uspela kroz prozor da vidi siluetu koja odlazi, dok legenda kaže i da je prozor bio zatvoren i zbog toga je Mikulaš kroz dimnjak ubacio vrećicu zlata. Ćerka je baš tada ostavljala mokre čarape na peć da se suše i zlatnici su upali u čarapu.

A.Đ.

mikulas-2025-(3)

Mikulaš, kako ga u narodu zovu i ove godine deli paketiće dobroj, ali i deci koja su bila neposlušna. Dobru obraduje slatkišima i voće, a neposlušnoj sleduju luk, krompir ugalj i prut. U KUD-u „Eđšeg“ 135 dece od  godinu dana do učenika osmog razreda iz Kikinde dobilo je zaslužene paketiće, a dodeljeni su đacima iz Mokrina koji uče mađarski kao izborni predmet.

Tradicionalno za decu je upriličena priredba o dočeku ovog sveca koju su pripremili učenici iz OŠ „Feješ Klara“. Predstavu je osmislila nastavnica mađarskog jezika Violeta Momić, a pomoć je pružio i režiser Šandor Kiralj.

-Predstavu smo počeli da pripremamo početkom novembra, a ove godine glumili su đaci od petog do sedmog razreda – istakla je Violeta Momić. – Ove godine odlučili smo da mališanima prikažemo kako patuljci pripremaju poklone za Mikulaš.  Paketići za ovaj praznik nisu skupi kao oni koje Deda Mraz donosi. To su najčešće slatkiši i voće i poneka igračka. Ukoliko deca nisu bila dobra dobijaju virgač odnosno prut koji posle služi za vaspitanje, a tu su krompir, luk i ugalj.

Očuvanje darivanja dece za Mikulaš je važno jer čuva tradiciju i kulturu mađarskog naroda.

-Prvenstveno je ovo praznik posvećen deci. Njihov posao je da oribaju čizme i da ih stave na prozor kako bi Mikulaš imao gde da im ostavi poklone – saznajemo od naše sagovornice.

Sredstva za pripremu paketića obezbeđena su prodajom kolača tokom „Dana ludaje“. Veliku pomoć u pripremi poklona pružila su udruženja žena, članovi KUD-a „Eđšeg“, udruženje prosvetnih radnika „Vera Pastor“, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine, kao i donatori.

A.Đ.

Zarko-110

Osnovna škola „Žarko Zrenjanin“ danas je proslavila veliki jubilej – 70 godina postojanja  uz razigranu priredbu. Učenici svih uzrasta predstavili su se kroz glumu, ples i folklor, stvarajući srdačnu atmosferu u kojoj su uživali i roditelji i gosti.

-Želeli smo da priredimo bogat, ali ne predugačak program. Učenici su dali sve od sebe – od hora i orkestra do plesnih tačaka – rekla je nastavnica muzičke kulture Nataša Francuski.

Direktorka škole Slavica Lazić podsetila je da je škola osnovana 1955/56. godine i istakla ponos na generacije koje su kroz nju prošle.

-Najveći ponos naše škole su naši učenici i njihova postignuća. Danas imamo 503 đaka i 60 zaposlenih, a nastavljamo da podržavamo svako dete da razvije svoj potencijal – navela je ona.

Priredbi je prisustvovao i član gradskog veća, Tihomir Farkaš, koji je više od tri decenije proveo u ovoj školi.

-Sa posebnim emocijama sam danas ovde. U ime grada želim svima srećan dan škole. Siguran sam da će nas i danas obradovati svojim programom – poručio je.

Uz aplauz i radost najmađih učesnika, ova škola je još jednom pokazla da je mesto gde se neguje znanje, talenat i zajedništvo – već punih sedam decenija.

ozakonjenje-(1)

Gradska uprava obaveštava sve zainteresovane građane da od 8. decembra počinje da teče rok za podnošenje prijava za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima. Prijave se podnose isključivo elektronskim putem, putem platforme koja će biti dostupna svim građanima i trajaće 60 dana.

Građani će biti u mogućnosti da sami podnesu prijavu, a ukoliko nemaju tehničku opremljenost za to, lokalna samouprava im stoji na raspolaganju za pružanje tehničke i pravne pomoći. Podrška i pomoć u podnošenju prijava od strane građana organizovana je u Gradskoj upravi, u sali broj 51, na prvom spratu, ulaz iz ul. Braće Tatića i na šalteru broj 7 u Uslužnom centru, radnim danima od 8 do 15 časova.

Takođe, prijave će građani moći da podnesu i u seoskim mesnim zajednicama tako da će od 8. do 12. decembra u Mesnoj zajednici Novi Kozarci biti organizovano prijavljivanje za meštane iz Novih Kozaraca i Ruskog Sela, od 8 do 14.30 časova. Istim danima prijavljivanje je i u Mesnoj zajednici u Mokrinu, od 8 do 14.30 časova. Od 15. do 19. decembra prijavljivanje je u mesnim zajednicama u Banatskom Velikom Selu i  Bašaid za meštane Bašaida i Banatske Topole, od 8 do 14.30 časova. Od 22. do 26. decembra prijavljivanje je u mesnim zajednicama Nakovo i Iđoš, za meštane iz Iđoša i Sajana, od 8 do 14.30 časova

Za podnošenje prijave neophodni su važeća lična karta, osnov sticanja, odnosno dokaz o vlasništvu (ugovor o kupovini, poklonu, rešenje o ostavini, dodeljivanju i sl.) – prilaže se u svim slučajevima, podaci o objektu – namena, spratnost i površina objekta, ukoliko je nepokretnost stečena van braka – dokaz o istom, u suprotnom se nepokretnost upisuje na oba supružnika.

Prijavu podnose svi zainteresovani građani, i oni koji su podneli prijave po ranije važećim Zakonima, jer su ti postupci u skladu sa Zakonom o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima, kolektivno obustavljeni. Potrebno je za svaku nepokretnost podneti posebnu prijavu i potrebno je da svi suvlasnici, ukoliko ih ima, podnesu prijavu.

error: Content is protected !!