Најновије

насиље-округ-(1)

Седница Савета управног округа организована је у оквиру Међународне кампање „16 дана активизма против насиља над женама“. Састанак је окупио представнике Полицијске управе, Основног суда, Основног јавног тужилаштва, Опште болнице, Дома здравља, Центра за социјални рад и локалних самоуправа из читавог Севернобанатског округа који су, свако из свог домена, имали прилику да истакну проблеме са којима се сусрећу и на који начин их решити.

Прошле године у Основном суду било је 320 предмета у којима су изрицане хитне мере услед насиља у породици, а до 1. децембра ове тај број је 319.

-Реч је поступцима у којима се изриче продужење хитних мера потенцијалним починиоцима насиља у породици – рекла је Милена Трајковски, секретарка Основног суда у Кикинди. – Највише су изрицане две мере исељење и забрана контактирања са самом жртвом. У 80 одсто предмета починиоци су мушкарци, а у 20 процената појављују се и жене као потенцијални починиоци насиља у породици. Жртве су различитог старосног доба од годину до преко 60 година које најчешће трпе психичко и физичко насиље. Економског насиља над женама скоро да и нема што је показатељ да су се жене оснажиле и да пријављују сваки вид насиља над њима.

У Општој болници већ десетак година функционише Центар за жртве сексуалног насиља, а на пријемно-тријажном и гинеколошком одељењу медицински кадар обучен је за рад са жртвама насиља, навела је Светлана Ромаков, главна сестра .

-Од почетка године имали смо 20 особа код којих је потврђено да су жртве насиља. Са таквим пацијентима поступамо у складу са законским протоколима и процедурама. Прошле недеље имали смо посету представника Министарства здравља који су истакли да  добро и професионално радимо у овом домену. Сарадња са Полицијском управом, Центром за социјални рад и Центром за подршку женама је веома добра – додала је Ромаков.

Седници је присуствовао градоначелник Младен Богдан који је напоменуо да на територији нашег града постоји одлична међусекторска и институционална координација које одмах реагују на сваку пријаву.

 

-Ургентно збрињавање жртава насиља је изузетно важно. Стога се разговара о Сигурној кући коју није једноставно отворити и опремити. Приликом отварања оваквих објеката гледа се да их буде у местима са повећаним обимом насиља, а наша средина није препозната као таква. Запослени у Полицијској управи и Центру за социјални рад, ипак напомињу да је неопходан овакав вид збрињавања жртава с обзиром на то да нам је најближа Сигурна кућа у Зрењанину. Умрежавање институција које се баве насиљем над женама из године у годину је све боља. На свима нама је да урадимо све да смањимо обим насиља, али и да још боље реагујемо када је реч о заштити жртве – прецизирао је градоначелник Богдан.

Сарадња институција је најважнија када је реч о насиљу у породици, додао је Небојша Јованов, начелник Севернобанатског управног округа:

-И ово је начин да упутимо подршку свим женама које живе у породицама у којима трпе насиље. Желимо да их охрабримо да пријаве насиље јер систем може да им помогне. Апелујем и на све грађане и институције да се укључе као би ових случајева било све мање.

Кампања „16 дана активизма против насиља над женама“ почела је 25. новембра на Међународни дан борбе против насиља над женама, а завршава се 10. децембра на Међународни дан људских права.

А.Ђ.

полиција-слава

Министарство унутрашњих послова расписало је конкурс за упис 900 полазника у Центар за основну полицијску обуку (ЦОПО), за стручно оспособљавање за обављање послова униформисаног полицијског службеника и то за потребе свих 27 полицијских управа у Србији.

Сви заинтересовани, који испуњавају услове за упис, могу се пријавити до 22. децембра, у полицијским станицама по месту пребивалишта. Од 900 полазника Центра за полицијску обуку, 500 ће се стручно оспособљавати за обављање послова и задатака униформисаног полицијског
службеника на радном месту полицајац, 250 саобраћајни полицајац и 150 на радном месту гранични полицајац.

За подручје Полицијске управе у Кикинди – 30 полазника за радно место полицајца, саобраћајног полицајца и граничног полицајца. Кандидати за полазнике се приликом пријаве на конкурс изјашњавају за које од понуђених радних места желе да прођу стручно оспособљавање.

Услови конкурса могу се наћи на сајту Министарства унутрашњих послова www.муп.гов.рс и сајту Центра за основну полицијску обуку www.цопо.еду.рс .

колунѕија

Један од највећих домаћих виртуоза на виолини, Јован Колунџија, уз клавирску пратњу сестре Наде, у свечаној сали Народног музеја, у суботу, 6. децембра у 19 сати, одржаће концерт класичне музике. Овај музички догађај у организацији Културног центра, реализује се уз подршку Града Кикинде и Министарства културе Републике Србије.

Колунџија је иначе чест гост у нашем граду и радо се одазива позивима да класичну музику приближи најширем аудиторијуму.

Наша публика у унутрашњости није ништа мање едукована у односу на престоничку или светску, а и на иностраним сценама се дешава да публика аплаудира између ставова. Дакле, зна ли генерално публика за бонтон кад су у питању концерти озбиљне музике?

– Тешко је то рећи. Она права светска публика у великим дворанама, у великим салама, зна протокол како би требало да се понаша за време концерта. Углавном се између ставова не аплаудира, али се нико од уметника не љути на то. Није то никаква страшна ствар. Увек има људи који су повучени неком каденцом, неким крајем неког става. Просто су изазвани да аплаудирају, јер је толико добро па нису могли да издрже. Тако да је то све у реду, а што се едукованости публике тиче – ми смо изгубили публику. Она која иде на концерте, она је у довољној мери едукована, само остале су сад само старије генерације, које су навикле да иду на концерте и да слушају ауторе из 18, 19. и понешто 20. века, а што се младих тиче – они су сад у мањини зато што владају други жанрови. Знате и ви шта је све занимљиво, без чега се не може и са чиме се мора делити слободно време. Тако да ово је један застој, али застој који је дошао спонтано, зато што се читав тај медијски живот препустио томе да свако ради шта хоће. А  пошто сви трче за парама, онда се праве такве идеје и такве калкулације да програми који не доносе пуно пара – нису ни занимљиви. Ми класичари немамо пуно пара и нисмо их ни имали, али смо увек имали најмање пола сале или пуну салу. Али то није битно и није занимљиво оним људима који имају пара и који хоће да уложе, па да направе сцену, сценске ефекте и све и свашта…

Значи, може се закључити по свему што сте рекли да су класичари тренутно у илегали?

– Ми смо ту и пропасти не можемо јер се бавимо најквалитетнијом музиком која постоји. Музиком која је за сва времена. Ово дуго су неке привремене музике које трају док их не заборавите – годину, две, три… Наравно, уз изузетке. Постоје аутори и у тим доменима који су оставили траг. То су кратке нумере, све је то три минута, да ли народне или забавне песме и има их које могу да трају исто тако дуго, можда и деценијама-закључује је овај виртуоз.

Улазак на концерт је бесплатан

Н. Савић

 

 

Аттендите-1

У свечаној сали Курије вечерас је промовисан 21. број зборника „Аттендите“, годишњег издања Историјског архива Кикинда и јединог архивистичко-историографског часописа на подручју Баната. Нови број доноси десет радова – осам из историографије и два приказа књига, а уредништво истиче да се публикацијом наставља дведеценијска традиција неговања локалне историје.

Чланица Градског већа за културу и туризам Маријана Мирков нагласила је да је сваки број „Аттендите“ „поклон граду и важан документ чувања наше прошлости“, док је главни уредник Срђан Сивчев подсетио да је до сада у зборнику објављено 290 радова од 92 аутора. Као најзначајнији прилог у овогодишњем издању издвојио је рад Драгана Белеслића о песнику Душану Васиљеву, који доноси нова сазнања о његовој биографији.

„Аттендите“ остаје место окупљања истраживача и свих љубитеља историје, али и важан путоказ будућим генерацијама које ће у његовим страницама налазити слику Кикинде кроз време.

балетска-скола-монографија-(1)

Монографија „75 година Балетске школе у Новом Саду“ представљена је у Културном центру. Габриела Теглаши Јојкић, ауторка монографије истиче да јој је било важно да њена књига буде својеврсна „лична карта“ поменуте школе.

-Овом књигом Балетска школа може да се подичи, она може и да се поклони, а у њој је и резиме на осам језика, како би омогућили и нашим гостима из других земаља да се упознају са историјатом ове установе. Било је интересантно пронаћи ученике средње Балетске школе, а нарочито су апострофиране балерине и балетски играчи који су постали великани и који су у иностранству представљали новосадску установу као добру основу за оно што су касније поставили – навела је Габриела Теглаши Јојкић, балерина и некадашња првакиња и директорка српског Народног позоришта.

Монографија је њена седма књига којом је, како каже, ставила печат на одлично образовање и основу коју је дала Балетска школа у Новом Саду.

Сања Вучуревић, директорица новосадске Балетске школе навела је одличну сарадњу са Кикиндом у којој постоји издвојено одељење ове образовне установе.

-Пре три деценије отворили смо основну школу у некадашњем Дому омладине, а садашњем Културном центру. Многи ученици из Кикинде касније су постали средњошколци у нашој школи, а многи су завршили и у балету Српског народног позоришта. Монографија обједињује све оно што смо урадили у протеклих 75 година. Она је  и сведочење за будуће генерације – закључила је Вучуревић.

Програму су обогатили  ученици и наставници Основне балетске школе из Кикинде и Новог Сада.

 

офк-кикинда

ОФК Кикинда зимује на последњем месту табеле српсколигашке „Војводине” са седам бодова. Екипа са севера Баната забележила је победу на домаћем терену против изразитог фаворита, елемирског Нафтагаса док су бодови измицали у дуелима против екипа приближног квалитета па су Кикинђани још само четири пута ремизирали, једанпут на страни и трипут код куће, а претрпили су и 10 пораза. Све то уз гол-разлику 10:37, значајно тај однос нарушивши у последњем колу јесени када су у Врбасy поражени 7:0. После тешке јесени, шеф струке Владимир Китановић подвукао је црту и сада смирено анализира полусезону за нама.
– Због неизвесности како ће и хоће ли уопште клуб битисати, каснили смо с припремама. Ослонили смо се на момке из омладинске школе, њих 11, од који су осморица 2008, а тројица 2007. годиште. Задржали смо и нешто старије играче из Кикинде, а селекција је допуњена с неколико момака из ближе околине. Кашњење смо покушали надоместити појачаним тренинзима, али у припремном периоду одиграли смо свега четири утакмице и то са противницима из Војвођанске лиге па смо у првенство ушли а да нисмо спознали своје праве могућности – каже Китановић.
Као примаран циљ постављен је опстанак у лиги, а онда и да се што више момака из омладинске школе, технички и тактички, оспособи за трећи ранг такмичења.
– Идеја водиља била нам је и да будемо екипа која ће се са свима равноправно носити у захтевном степену надметања и тако је углавном и бивало. Међутим након свега приказаног у 15 кола, сада сам уверен да је утакмица првог кола, против Инђије на нашем терену, усмерила наш јесењи пут и тренутни положај на табели. Све што нас је задесило у том сусрету с Инђијом, у којој смо били бољи 90 минута а изгубили у судијској надокнади после кикса на средини терена и пре тога, ближе крају, нашег промашеног казненог ударца за водство, пратило нас је још на читавом низу утакмица у којима нисмо заслужили да будемо поражени.
Општи је утисак на Градском стадиону да би, спрам приказаног, праведно било да ОФК Кикинда, осим та три несуђена против Инђије, сада на конту има барем још и додатна четири бода више.
– Сигурно је да смо заслужили најмање још тих седам бодова па би и наша надања на пролеће била изгледнија, а циљ достижнији. Нисмо, међутим, тражили оправдања и позивали се на сплет несрећних околности, иако смо у свакој утакмици били некомплетни. Мени је најбитније што је овим младим момцима сваког дана уливана додатна доза самопоуздања и храбрости, а људи који воде клуб показали су поштовање и веру и у њих и у рад нас из стручног штаба.
Премлада екипа имала је и великих осцилација.
– Било је утакмица где смо и енергетски и на психолошком плану падали. Партије из Панчева, Руме и Врбаса, као и код куће против Бачке, не смемо поновити. Било је пак и утакмица у којима смо сви били поносни на младиће, као против Жлезничара у Инђији и у Бачком Јарку, иако су на крају резултати били превисоки у корист ривала. Добит из претходних пет месеци рада јесте чињеница да смо сви заједно напредовали, да смо постали бољи људи па потом и фудбалери и тренери и да смо оформили групу играча која, сигуран сам, у ближој будућности може показати много тога доброг па се за будућност ОФК Кикинде не треба бринути.
Китановић је утакмице започињао са шесторицом или седморицом „бонуса”, а комплетна клупа, најчешће, бивала је из поменуте категорије најмлађих играча.
– То је било нешто невероватно и врло је могуће да имамо најмлађи састав у историји српсколигашке „Војводине”. Наравно, на ове дечаке прерано је стављен терет Српске лиге, али сам сигуран да су се адаптирали и, хтели или не, пре времена сазрели. Све их похваљујем и наглашавам да ниједног трена нису посустали, стали и одустали и да их нису деморалисали злуради коментари. Свакодневно су тренирали и уздали се једино у рад. То смо прихватили сви и то је једини пут којим ћемо ићи.
Како на пролеће опстати, питају се сви у ОФК Кикинди.
– Боли поглед на табелу и број бодова који је морао бити већи, али нисмо сагнули главу и нећемо се предати. Како год било, наредни период, и припремни и такмичарски када ће још 45 бодова бити у оптицају, може донети још много добрих и лепих ствари и клубу, а и појединачно момцима. Очекујем да на крају сезоне сви будемо, барем на неки начин, задовољни и поносни и да немамо за чим да жалимо – закључује Китановић.
Д. П. 

ФЦЦ-8

Компанија ФЦЦ обавештава грађане да ће током децембра бити настављена подела канти за мешани амбалажни отпад у домаћинствима која до сада нису била обухваћена октобарском дистрибуцијом.

Детаљан распоред поделе канти за децембар налази се испод овог текста, као и на сајту компаније ФЦЦ

Подсећамо да је систем одвоза мешаног амбалажног отпада у току – редовно сакупљање почело је 3. новембра, а прве руте су током месеца новембра успешно сакупљене. Грађани који су већ добили своје канте прате распоред одвоза који им је уручен приликом преузимања посуда.

Важно је напоменути да ни канте, ни одвоз мешаног амбалажног отпада не доносе никакве додатне трошкове за домаћинства.

Канте су намењене за чисту амбалажу – пластику, метал, картон, папир и тетрапак. Запрљана амбалажа, нарочито она контаминирана храном или течношћу (нпр. амбалажа од јогурта, млека, масних производа), не треба да се одлаже, јер може стварати непријатне мирисе, привлачити инсекте и отежавати рециклажни процес. Рециклирањем само једне лименке уштеди се довољно енергије да сијалица светли неколико сати — а уз нове канте и правилно одвајање, такве мале победе постаће свакодневица нашег града.

 

01.12.2025 – 04.12.2025
Назив улице Дани за поделу
МОКРИН ( десна страна села ) : понедељак, уторак, среда, четвртак
АРСЕНИЈА ЧАРНОЈЕВИЋА
БАГРЕМА
БЕОГРАДСКА
БРАНКА БАЧУЛОВА
БРАНКА РАДИЧЕВИЋА
ДИМИТРИЈА ТУЦОВИЋА
ДОСИТЕЈА ОБРАДОВИЋА
ЂУРЕ ЂАКОВИЋА
ЂУРЕ ЈАКШИЋА
ИВАНА МИЛУТИНОВИЋА
ИВЕ ЛОЛЕ РИБАРА
МИХАЈЛА ПУПИНА
НИКОЛЕ ТЕСЛЕ
МАРКОВИХ
МИЛАНА КНЕЖЕВА
МИРОСЛАВА АНТИЋА
НИКЕ ТЕШИНА
ОБАЛСКА
ПРВОМАЈСКА
РАДЕ ВУЈИНА
РАДЕ ТРНИЋА ДО БРАНКА БАЧУЛОВА
РАТАРСКА
СОЊЕ МАРИНКОВИЋ
СВЕТОЗАРА МИЛЕТИЋА
СВЕТОГ САВЕ
ВАСЕ СТАЈИЋА
УРОША КУЗМАНОВА
ВУКА КАРАЏИЋА
ЖАРКА ЗРЕЊАНИНА
ЖИВИЦЕ КОДРАНОВА (од Св. Саве до З. Греде)
ЗЛАТНА ГРЕДА
ЗМАЈ ЈОВИНА
ЖЕЉЕЗНИЧКИ НОВИ РЕД

 

 

 

05.12.2025 – 10.12.2025
Назив улице Дани за поделу
НОВИ КОЗАРЦИ – све улице петак, понедељак, уторак, среда

 

 

 

11.12.2025 – 16.12.2025
Назив улице Дани за поделу
НАКОВО – све улице четвртак, петак, понедељак, уторак

 

 

 

17.12.2025 – 22.12.2025
Назив улице Дани за поделу
БАНАТСКА ТОПОЛА – све улице среда, четвртак, петак, понедељак
КИКИНДА – Улица:
ДОСИТЕЈЕВА

 

 

 

23.12.2025 – 26.12.2025
Назив улице Дани за поделу
САЈАН – све улице уторак, среда, четвртак, петак
КИКИНДА – Улице:
СРБОБРАНСКА
ИВАНА ЈАКШИЋА
ИЂОШКИ ПУТ

 

 

Аттендите-20-(2)

Историјски архив Кикинда представиће вечерас у 18 часова нови, 21. број свог годишњег зборника „Аттендите“. О садржају издања, истраживањима и темама које доноси најновији број говориће главни уредник Срђан Сивчев.

Догађај ће бити одржан у свечаној сали Курије, а улаз је слободан за све заинтересоване љубитеље историје, архивистике и локалне културне баштине.

слобода

Слобода је наш најбоље позиционирани клуб након првог дела сезоне на војвођанском „Истоку”. Новокозарчани су пети и имају исти број бодова као и екипе из Перлеза и Долова на трећој односно четвртој позицији. Није, међутим, гол-разлика било какво мерило ове сезоне на „Истоку”, јер многи су понижавали и урнисали до крајњих граница, па и двоцифреним бројкама, отписану и недораслу Будућност из Српске Црње.
Ретки су пак клубови били милосрдни према Црњанима, попут Новокозарчана који су их „под ручном” савладали 4:0, постигавши само по два поготка у полувременима и, барем за потписника овог чланка, био је то уверљиво најјачи утисак јесени на војвођанском „Истоку”.
Пре тога, стартовао је тим тренера Слободана Митровића поразом у Житишту, а онда је начињен низ од пет победа. Серија је потрајала до другог јесењег неуспеха, у Влајковцу, а када се подвукла црта испод полусезоне, забележено је девет тријумфа и реми уз пет пораза, 35 голова постигли су, а 21 примили Новокозарчани.
– Моји играчи, својим и играчким и људским квалитетима уз изузетно позитивну енергију, заслужено су освојили 28 бодова па могу рећи да сам задовољан и постигнутим резултатима и целокупном сликом у овом делу првенства – каже Митровић.
Друго и треће место на пролеће наредне године доноси доигравање за пласман у Српску лигу „Војводина”. Нема, међутим, амбиција на стадиону „Илија Пантелић” да се Слобода по трећи пут пласира у друштво српсколигаша.
– Надам се само да ће управа задржати постојећи играчки кадар и да ћемо на пролеће имати исту енергију и жељу и наставити борбу за сваки бод.
Не тако давно, Слободу је на „Илији” и у најмање битним утакмицама подржавало више стотина бучних навијача, а на дербијима бивало их је и преко 1.000. Били су „бело-плави” дуги низ сезона уверљиво најгледанији клуб на простору између Зрењанина и Суботице, али број љубитеља фудбала рапидно је опадао на свим стадионима северног Баната, па тако и у Новим Козарцима, док се није стигло до садашњих мизерних бројки. Било је јесенас случајева да, на најлепшем стадиону у овом делу Војводине, појединим мечевима присуствује свега тридесетак посматрача, међу њима и деце, а парадоксално је што вишеструко већу „подршку” Слобода има на друштвеним мрежама, „лајковима” и коментарима.
– То ми је једино жао у овом тренутку, а ваљда ће се и та слаба посећеност на пролеће побољшати. Надам се да ће они који воле Слободу, а много их је, наћи времена да пруже подршку екипи на терену – закључује Митровић.
Д. П.

ФОТО: Д. П. и ФК Слобода /фацебоок/

прегледи

Према одлуци Министарства здравља и кикиндски Дом здравља увео је ноћна дежурства. Током протекла два викенда петком, суботом и недељом двадесетчетворосатно радно време организовано је у амбуланти у Светосавској 53.

–Првог викенда током три ноћи јавило се 20 пацијената – сазнајемо од др Биљане Марковић, директорице Дома здравља. – Највише је било оних са повишеном телесном температуром, потом са болом у желуцу, а део њих на прегледима је био услед мучнине и повраћања. Другог викенда дежурства за све три ноћи имали смо укупно 12 пацијената. Суграђани су се и тада највише јављали због повишене телесне температуре и бола у грлу.

Како наводи наша саговорница организован је састанак са лекарима опште праксе који су заинтересовани за дежурства.

-На састанку су се свега два лекара јавила за ноћна дежурства, што није довољно да се покрије четири викенда и 12 смена, колико их има у децембру. Стога смо послали обавештење Министарству здравља и надлежном Покрајинском секретаријату да због недостатка кадрова нисмо у могућности да надаље организујемо ноћна дежурства, а да сви пацијенти којима је неопходна медицинска помоћ током ноћи могу да се обрате Хитној служби која има две дневне и две ноћне екипе  – прецизирала је наша саговорница.

И у Општој болници постоји пријемно-тријажни центар са лабораторијом и рендген службом и пацијенти се сами опредељују где ће да потраже лекарску помоћ у ситуацијама које су хитне.

А.Ђ.

 

 

error: Content is protected !!