Најновије

posmljavanje

Na osnovu odluke o dodeli sredstava iz Godišnjeg programa korišćenja sredstava iz budžetskog fonda za šume AP Vojvodine za 2025. godinu, Javnom preduzeću „Kikinda“ odobreno je 902.500 dinara za realizaciju projekata pošumljavanja na teritoriji grada. Ukupna vrednost projekta je dva miliona i 93 hiljade dinara, a ostatak sredstava obezbediće kikindsko javno preduzeće.

Sredstva su dodeljena na konkursu za podizanja novih šuma, a biće utrošena za pošumljavanje tri hektara u Banatskom Velikom Selu, gde će biti zasađen bagrem i 1,5 hektara u Kikindi, na kojima će biti zasađen hrast lužnjak.

-Kao upravljač šumama na teritoriji grada, JP „Kikinda“ ima značajnu ulogu u očuvanju šumskih ekosistema, koji doprinose zaštiti zemljišta, poboljšanju mikroklime i obogaćivanju biodiverziteta u severnom Banatu. Pošumljavanje će biti izvedeno u najpovoljnijem periodu za sadnju, od decembra do februara, kada se postiže najbolji prijem sadnica i dugoročna stabilnost zasada. Izbor bagrema i hrasta lužnjaka u skladu je sa prirodnim uslovima i ciljem podizanja otpornih i trajnih šumskih zajednica- ističu u JP „Kikinda“.

Ova ulaganja predstavljaju važan korak ka održivom upravljanju šumama i jačanju zelene infrastrukture u Kikindi. JP „Kikinda“ nastavlja da sprovodi aktivnosti obnove i zaštite šuma u saradnji sa Pokrajinskom vladom i nadležnim institucijama, u korist sadašnjih i budućih generacija.

Pošumljenost na teritoriji grada je oko jedan odsto i naša sredina spada među najnepošumljenije u našoj zemlji. Stoga je svako stablo koje se zasadi važno jer je cilj da se površine pod šumama uvećaju.

A.Đ.

books-8345017-1920

Grad Kikinda i Banatski kulturni centar (BKC) raspisuju konkurs za objavljivanje tri prve knjige mladih autora do 35 godina. Konkurs se odnosi na autore koji žive na teritoriji Grada Kikinde, na autore iz Srbije i autore iz dijaspore. Već 17 godina zajednički objavljuju prve knjige, a štampano je skoro 40 naslova u okviru ove saradnje.

Autori konkurišu sa rukopisima (poezija, proza, esej, književna kritika, naučni i istraživački radovi i drugo) od kojih će žiri odabrati tri rukopisa za obajvljivanje u ediciji „Prva knjiga“ Banatskog kulturnog centra. Žiriu sastavu: dr Mladen Đuričić, književni kritičar, msr Andrea Beata Bicok, književna kritičarka, i Radovan Vlahović, književnik i direktor BKC-a (predsednik žirija) će nastojati da odabere jedan rukopis autora iz Kikinde, jedan rukopis autora sa teritorije Srbije i jedan rukopis autora iz dijaspore.

Propozicije konkursa su sledeće: rukopise u word formatu, biografiju autora i kontakt podatke (adresa, mejl, telefon) poslati na mejl banatskikulturnicentar@gmail.com.
Konkurs je otvoren od 12. decembra ove do 1. aprila naredne godine. Rezultati konkursa biće objavljeni 1. juna 2026. godine, a rukopisi će biti objavljeni do kraja sledeće godine.

bozic

Kikinđani će i ove godine uživati u tradicionalnom novogodišnjem koncertu Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“, koji će biti upriličen u petak, 12. decembra, sa početkom u 18 časova, na sceni Narodnog pozorišta.

Publici će se predstaviti solo pevači – učenici škole zajedno sa svojim nastavnicima, dok će koncert svečano otvoriti mali horić. Kako poručuju iz škole, novogodišnji koncert je dugogodišnja tradicija i lep način da se simbolično oproste od stare godine i dočekaju novu.

U programu su planirane dobro poznate praznične i novogodišnje numere koje će, u izvođenju najmlađih muzičkih talenata, doneti prazničnu atmosferu i još jednom potvrditi značaj muzičkog stvaralaštva u našem gradu.

Koncertu će prisustvovati i članovi Gradskog veća Marijana Mirkov i Tihomir Farkaš.

Ulaz je slobodan, a organizatori pozivaju sve ljubitelje muzike da zajedno sa mladim umetnicima svečano zaokruže ovu godinu.

ofk-kikinda-

OFK Kikinda zimuje na nezavidnoj, poslednjoj poziciji srpskoligaške „Vojvodine”, ali kada se u obzir uzmu prognoze da će, poput Bečeja proletos, služiti rivalima kao topovska hrana, ipak, ima razloga za, ako ne zadovoljstvo, neku vrstu spokoja, jer aktuelna uprava načinila je niz koraka i ogroman napor da se premlada ekipa ne obruka. Smatra to i sportski direktor kluba sa severa Banata Marko Zečević.
– Otkad je aktuelna uprava preuzela vođenje kluba odnosno otkad smo letos uspeli da spasimo klub od gašenja, imala je prekratko vreme za delovanje. Pre svega, mislim na dovođenje pojačanja i zakazivanje kontrolnih utakmica. Osim toga, trudili smo se i uspeli da oko nas okupimo što više ljudi koji su imali istu želju, da se OFK Kikinda najpre ne ugasi, a onda i stabilizuje – kaže Zečević.
Osvojenih sedam bodova nije za ponos.
– Kada govorimo o polusezoni koja je iza nas, sigurno je da nismo zadovoljni učinkom, ali to ne važi za rad. Stručni štab i igrači imali su dobar pristup, ali u nekim utakmicama nedostajalo je makar malo sreće pa da upišu bodove. Najkraće rečeno, momci su dobro radili, a premalo se radovali. Jasno je i da je ekipi u tim situacijama manjkalo igrača s više srpskoligaškog iskustva, ali moram spomenuti i naše najmlađe koji su iz omladinskog i kadetskog pogona priključeni prvom timu. Snašli su se, za njih je sve bilo novo i dosta su dobro odigrali role prvotimaca protiv starijih i iskusnijih rivala.
Očekuju se nova lica tokom zimske pauze na Gradskom stadionu.
– Sada, za razliku od letos, imamo mnogo više vremena da porazgovaramo i s našim trenutnim prvotimcima, a i s eventualnim pojačanjima. Tri odlaska su već najavljena, a trenutno smo u razgovorima s nekoliko naših superligaških klubova. Tražimo opcije da dovedemo neke njihove mlade fudbalere koji nisu u prvom planu, jer osim što ćemo na proleće dati još veći značaj radu s mlađim uzrasnim kategorijama, želja nam je i da prva ekipa opstane u Srpskoj ligi. Radimo i na tome da mladi igrači koji dolaze iz drugih gradova, OFK Kikindu prepoznaju kao razvojni klub koji pruža šansu mladima i pomaže im za dalju karijeru.
Nastavak bitisanja kluba, napominje Zečević, neće zavisiti samo od ljudi iz aktuelne uprave.
– Dosta će uticaja imati naš odnos s lokalnom samoupravom i gradskim strukturama. Neophodno je da se sredi zapadna tribina koja je u lošem stanju i zatvorena je za publiku, a imamo i obećanje ljudi iz FSV da će OFK Kikinda dobiti teren s veštačkom travom. Grad bi pre toga morao da uradi pripremu podloge za igralište. Ne treba trošiti reči šta bi to značilo za klub odnosno koliki bi to zamajac bio za kvalitetniji rad i razvoj mladih igrača iz grada i okoline, a siguran sam da naš region ima dosta talentovane dece kojoj moramo stvoriti uslove pa da jednog dana OFK Kikinda opet bude na glavnoj pozornici fudbalske Srbije.
Sportski direktor na kraju zahvaljuje svima koji su na bilo koji način pomogli minule jeseni OFK Kikindi.
– Svi ljudi koji su učestvovali tokom polusezone u funcionisanju kluba zaslužuju samo pohvale, jer samo takvim zajedničkim radom možemo doći do rezultata – poručuje Zečević.
D. P.

polet-nakovo-

Polet je ove jeseni najbolje plasirani klub sa šire teritorije grada Kikinde u Područnoj ligi „Zrenjanin”. Nakovčani su nakon 15 utakmica zauzeli šesto mesto na lestvici i zimuju s 28 sakupljenih bodova, uz gol-razliku 28:17.
Ekipa trenera Aleksandra Kresoje na kraju jesenje polusezone zaostala je 11 bodova za liderom Omladincem (Ravni Topolovac), 10 za drugoplasiranim „2. oktobrom” (Kumane), pet za trećim MSK (Mihajlovo) odnosno četvrtim ŽFK Banatom (Zrenjanin), a peti je Bilećanin (Sečanj) koji je umakako Poletu dva koraka. Imala je nakovačka ekipa u prvom krugu trke uspona i padova, ostvarila osam pobeda i četiri remija uz tri poraza, a upadljivo je da je upravo protiv pet pomenutih prvoplasiranih klubova, osvojila samo dva boda od mogućih 15. U Nakovu, protiv Kumančana i ŽFK Banata bivalo je nerešeno, a poražen je Polet od Topolovčana na domaćem terenu kao i na gostovanjima u Mihajlovu i Sečnju.
– Nakon letošnjeg ispadanja s vojvođanskog „Istoka”, cilj koji smo postavili pre početka jesenjeg dela sezone, ostvaren je. Želeli smo da budemo u gornjem delu tabele, među prvih pet ili šest ekipa i tu se nalazimo. Sigurno je da smo mogli i više postići, ali smo u nekim utakmicama oštećeni sudijskim odlukama. Takođe, teži raspored imali smo u prvom delu trke, a i promašene šanse u nekim značajnim utakmicama, direktno su uticale na naš trenutni plasman – kaže Kresoja.
Tokom zimske pauze dovoljno je vremena za podrobniju analizu jeseni i pravljenje plana za proleće, ali već sada trener Nakovčana zna redosled koraka i šta je krajnji cilj.
– Pod brojem jedan, moramo zadržati postojeći igrački kadar, uz nekoliko neophodnih osveženja odnosno pojačanja, a onda bi nam ambicije u drugom delu sezone bile, najpre da Polet igra lep fudbal za gol više, ali i da pokušamo da se domognemo trećeg mesta koje ove sezone donosi plasman u dodatno doigravanje za ulazak u Vojvođansku ligu „Istok”. To bi za nas bi bio ogroman uspeh s obzirom na sve što nas je pratilo minule jeseni. Nakovačka „Barcelona” mora da bude na ponos svih Nakovčana i da se uvek bori za sam vrh, to je je oduvek bio Poletov cilj – jasan je Kresoja.
D. P.

andrevlje-ets-2025-(2)

Učenici Ekonomsko-trgovinske škole, njih osmoro, sa profesorkom Tanjom Radovanov boravilo je na Andrevlju, u okviru programa obuke talentovanih učenika koji su podržali  pokrajinski sekretarijati za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost i za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice. U Centru za privredno-tehnološki razvoj „Ceptor“, poznatom po svom podsticajnom okruženju za rad sa mladima, pored učenika iz kikindske bili su i đaci iz škola iz Novog Kneževca, Bečeja i Vršca.

Osim edukativnih radionica, petodnevni program obogaćen je stručnim posetama, sportskim aktivnostima i društvenim programom. Već prvog dana učenici su se upoznali sa objektom i sadržajima Centra – stazama za šetnju, sportskim terenima, bibliotekom i brojnim prostorijama za druženje i učenje.

Narednog dana realizovane su teme od velikog značaja za zdravlje i savremeni tehnološki razvoj. Učenici su prisustvovali medicinskoj radionici „Uticaj energetskih pića na zdravlje mladih“, a zatim i inovativnoj prezentaciji „3D štampa lekova“. U okviru radionice „Upravljanje dronom“, učenici su imali priliku da se upoznaju sa osnovama pilotiranja i primenom dron tehnologije.

Treći dan bio je rezervisan za posetu Naučno-tehnološkom parku Novi Sad, gde su takođe organizovane radionice iz oblasti grafičkog dizajna, razvoja empatije i samopouzdanja. Usledila je još jedna medicinska radionica, nakon čega su obišli Arhiv Vojvodine.

Upriličena je i poseta manastiru Kovilj, tokom koje je svaka škola  predstavila tradicionalnu nošnju svoga kraja. Tog dana nastavljen je i obrazovni program kroz radionicu „Psihološke veštine za život i obrazovanje“. Učenici Ekonomsko-trgovinske škole pokazali su i kulinarsko umeće pa su tokom boravka na Andrevlju pripremili palačinke i krofne. Učestvovali su i u radionici posvećenoj zavisnosti od lekova i psihoaktivnih supstanci.

 

Sa Andrevlja su se vratili bogatiji za nova znanja, veštine i prijateljstva, a ovakav vid obrazovnih programa još jednom se potvrdio kao značajan za lični razvoj mladih.

fcc-2

FCC Kikinda obaveštava sve korisnike koji posude za komunalni otpad uobičajeno iznose petkom u popodnevnim časovima da će u petak, 12. decembra, doći do promene termina iznošenja.

– Zbog organizacionih razloga, posude je potrebno izneti u prepodnevnim časovima, od 6:00 časova.

Molimo sve korisnike da iznesu svoje kante na vreme- navode iz FCC Kikinda.

Podela kanti za ambalažni otpad protiče u skladu sa planiranom dinamikom. Sve lokacije koje su obuhvaćene programom trenutno se snabdevaju posudama prema rasporedu, a domaćinstva uredno preuzimaju dodeljene posude.

Istovremeno, sakupljanje ambalažnog otpada iz već podeljenih posuda odvija se redovno i bez zastoja. Ekipe na terenu obavljaju prikupljanje prema utvrđenom rasporedu, a do sada nije zabeležen nijedan prekid u radu.

Zahvaljujemo se građanima na saradnji i podsećamo da pravilnim odlaganjem ambalažnog otpada doprinosimo čistijoj i održivijoj životnoj sredini, poručuju iz FCC Kikinda.

Foto: FCC

struja-brojilo

Usled radova na električnoj meži danas (četvrtak) bez struje če od 9 do 10 sati biti domaćinstva u ulici Toze Markovića od Mihajla Pupina prema Partizanskoj do kućnog broja 118

Takođe danas od 10.45 do 11.45. električne energije neće biti u Bloku 35 desna strana od ulaza iz Njegoševe.

policija+9

Na ulazu u Kikindu, u blizini kružnog toka, večeras oko 19.45 časova dogodila se teška saobraćajna nesreća u kojoj je povređena jedna osoba.

Vozač audija A6 prešao je u suprotnu kolovoznu traku i udario u ford fijestu, koji je, od siline udara sleteo sa puta. Povređeni vozač forda prebačen je u Opštu bolnicu, a kako nezvanično saznajemo, vozač audija je pobegao sa lica mesta.

Tokom trajanja uviđaja, saobraćaj je bio blokiran na ovom delu puta.

 

tomin-i-miladinov

Na sednici Pokrajinske vlade kojom je predsedavala predsednica Maja Gojković odlučeno je da Opšta bolnica dobije endoskopski stub sa gastroskopom i kolonoskopom, čija je vrednost 14 miliona dinara. Kikindska zdravstvena ustanova  trenutno poseduje endoskopski stub star oko 20 godina i nabavka novog aparata neophodna je radi povećanja kvaliteta usluga koje se pružaju pacijentima, preciznijih i pouzdanijih rezultata rada, kao i veće sigurnosti lekara i osoblja.

-Video endoskop sa gastroskopom i kolonoskopom koji će nam stići je medicinski aparat najnovije generacije i veoma je značajan za nas i pacijente. Uz njega ćemo imati nove mogućnosti u radu koje nismo mogli da primenjujemo na starom aparatu. Ujedno omogućiće bržu i precizniju dijagnostiku bolesti želuca i debelog creva – istakao je dr Bojan Miladinov, načelnik Odeljenja hirurgije. – Postojeći aparat je star, često se kvari i od početka godine dva meseca smo bili bez njega.

Dosta pacijenata dolazi na kolonoskopski pregled kojim se ispituje debelo crevo, kako bi se utvrdili eventualni problemi poput čireva, polipa ili raka. Godišnje ima više od 400 endoskopskih pregleda.

-Aparat na kom još uvek radimo, dok ne stigne novi, dugo je u našoj ustanovi i u proteklom periodu sve više se kvari – nadovezala se dr Vesna Tomin, v.d. direktorica Opšte bolnice.-  Svaka popravka je izuzetno skupa, te smo odlučili da konkurišemo za kupovinu novog. Kako trenutno nemamo gastroenterologa Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo finansira dolazak dr Slankamenca kako bi pacijenti imali i ovu zdravstvenu uslugu. Očekujemo da aparat bude u funkciji do kraja decembra. Uskoro ćemo imati i našeg gastroenterologa i novi endoskopski stub nam je preko potreban. Bolnica je i deo državnog programa prevencije kolorektalnog karcinoma. Imamo vođe timova koji su u programu za rano otkrivanje karcinoma debelog creva i želuca.

Na dnevnom nivou Odeljenje hirurgije primi i otpusti u proseku desetak pacijenata. Uz interno, hirurgija je najveće odeljenje.

-Bolesti želuca i debelog creva česte su u našoj sredini. Pozitivno je što postoji trend smanjenja karcinoma želuca, dok je rak debelog creva jedan od najčešćih karcinoma i broj obolelih stagnira. Važno je da se na vreme otkriju prvenstveno pre kancerogene lezije poput polipa, kako bi se sprečio dalji razvoj bolesti. Iako kolonoskopije i gastroskopije primarno rade gastroenterolozi, hirurzi su preuzeli na sebe ovaj deo posla. Davno smo počeli da radimo kolorektalnu hirurgiju koju prate pomenuti pregledi. To se ispostavilo dobro za našu Bolnicu jer već nekoliko godina nemamo u našoj ustanovi gastroenterologa. Osim mene tu je još jedan hirurg koji već radi na ovim aparatima, a obučavamo i dvoje mlađih kolega. Uskoro očekujemo i da dr Miloš Đurin završi supspecijalizaciju iz gastroenterologije, te će i on značajno doprineti zajedničkom cilju da se promene što pre otkriju i leče – pojasnio je dr Miladinov.

Kikindski hirurg dodaje da je u proteklih nekoliko godina dosta ulagano u Odeljenje hirurgije.

-Među najvažnijima su novi operacioni sto, dve nove lampe, dve elektrohirurške jedinice, stub za endoskopiju. Odlično smo opremljeni tehničkim i medicinskim aparatima, a najveći problem je nedostatak hirurga. Do 2027. godine očekujem da će nas biti sedmoro. Pomalo me brine što je slabo interesovanje mladih lekara za hirurgiju. U proteklih nekoliko godina samo jedan se interesovao za ovu granu medicine – saznajemo od dr Miladinova.

Dr Milena Ivanić završila je specijalizaciju i prva je žena hirurg u Opštoj bolnici. Sredinom naredne godine na istu poziciju dolazi i dr Jelena Ristić.

-One su značajno pojačanje Odeljenju hirurgije. Prethodnih godina radilo nas je premalo. Od devet hirurga koliko je neophodno, u jednom momentu bilo nas je dvojica. Sada imamo pet hirurga i radujemo se radu sa koleginicama. Predrasuda je da je hirurgija grana medicine za muškarce jer su žene pokazale da su veoma uspešni hirurzi. Pre dve decenije, kada sam ja bio na specijalizaciji neznatan broj žena je učio za hirurga. Danas ih je sve više i naša Bolnica prati taj trend – zaključio je dr Bojan Miladinov.

Kikindsko hirurško odeljenje ima mali procenat smrtnosti, svega šest odsto, što je u granicama svetskog proseka. Pacijenti na ovom odeljenju imaju tešku patologiju i za prvih devet meseci ove godine bilo je blizu hiljadu prijema i otpusta pacijenata.

A.Đ.

 

 

error: Content is protected !!