Најновије

bvs-kicenje-(3)

U Banatskom Velikom Selu  u samom centru i ove godine okićena je jelka. U prisustvu dece, meštana i gostiju, protekle nedelje upaljena je i novogodišnja rasveta. Jelku su kitili i najmlađi koji su doneli ukrase sa svojim imenom.

-Ovo je treća godina da su Velikoselci ukrasili centar sela – ističe Đurđina Vojvodić, meštanka koja je i inicijator kićenja. – Mališani su se najviše obradovali Deda Mrazu koji je došao na kočijama i doneo im je slatkiše. Hvala svima na pomoći, a posebno Nataši Karanović. Drago mi je što su ovom događaju prisustvovali i stanovnici iz okolnih sela i Kikinde.

Udruženja žena pripremila su krofne i šarene palačinke, a i svi ostali dali su svoj doprinos.

A.Đ.

Advent-(6)

U Kikindi će 20. i 21. decembra biti održan Božićni program, u duhu tradicije, zajedništva i praznične radosti. Program obuhvata vašar, verski obred i muzičke nastupe, a planiran je na više lokacija i u različitim terminima.

Centralni deo programa zakazan je za petak, 20. decembar, na Platou Crkve Svetog Franje Asiškog. Božićni vašar počinje u 16 časova, nakon čega će u 18 časova biti služena sveta misa. Istog dana, od 19 časova, predviđen je adventni koncert.

Nastavak Božićnog programa održaće se u subotu, 21. decembra, u prostorijama Kulturno-umetničkog društva „Egység“, sa početkom u 18 časova. U programu će učestvovati predškolci iz vrtića „Naša radost“, učenici Osnovne škole „Feješ Klara“, kao i Mešoviti hor „Pacsirta“.

Organizatori pozivaju sugrađane da prisustvuju programu i zajedno obeleže predstojeće božićne praznike kroz kulturne i duhovne sadržaje.

struja-radovi

Zbog radova na električnoj mreži u četvrtak, 18. decembra, od 9 do 11 sati bez struje će biti Vincaid.

U slučaju ranijeg završetka planiranih radova, Elektrodistribucija  zadržava pravo da uključi napajanje korisnika pre planiranog vremena. Usled loših vremenskih uslova, radovi se mogu odložiti.

trkulja-1

U Kulturnom centru večeras je predstavljena knjiga „Album amicorum – knjiga prijateljstva generacije kikindske gimnazije 1967–1971“, autora i urednika profesora dr Jovice Trkulje.

Kako je istaknuto na promociji, publikacija predstavlja svedočanstvo gimnazijskih dana jedne generacije, ali i pokušaj da se sačuvaju sećanja na profesore i školski život u periodu koji do sada nije bio sistematski obrađen.

-Ideja za nastanak knjige potekla je 2016. godine, povodom obeležavanja 45 godina mature, kada je obimna građa – fotografije, spomenice i zapisi – prevazišla okvir privatne uspomene. Naziv Album amicorum preuzet je iz evropske tradicije „knjiga prijateljstva“ među gimnazijalcima i studentima – objasnio je Trkulja.

 

Knjiga je podeljena u tri celine: istorijat gimnazije, portreti profesora koji su predavali ovoj generaciji i hronološki prikaz školskih dana učenika od upisa do mature, uz bogatu fotodokumentaciju.

Prema rečima autora, knjiga je zamišljena kao trajni dokument vremena, ali i kao podsticaj mlađim generacijama da na sličan način čuvaju sopstvenu školsku istoriju.

aandrej-matica-srpska-(2)

Sugrađanin Andrej Popović, student prve godine primenjene matematike na beogradskom Matematičkom fakultetu, dobitnik je povelje „Miroslav Petričević“ koja mu je večeras dodeljena u Matici srpskoj u Novom Sadu. Za ovu nagradu predložili su ga Privredna komora Srbije i Unija poslodavaca Srbije, a povodom uspeha koje je ostvario na polju nauke.  Povelja je utemeljena u znak zahvalnosti i poštovanja prema Miroslavu Petričeviću, rano preminulom mladom privredniku i utemeljivaču nagrade „Planetarni Tesla”.

U obrazloženju se, između ostalog, naglašava Andrejev „nemerljiv mentalni i stvaralački doprinos unapređenju prosperiteta, dokazujući da je stvaralaštvo i vernost otadžbini, jednako vidljivo i skladno sa moralnom vertikalom koju je uspostavio veliki Nikola Tesla“.

U okviru projekta „Put ka uspehu“ najboljim akterima privrednog i društvenog stvaralaštva uručena su i priznanja „Kapetan Miša Anastasijević”.

A.Đ.

plivanje

Trodnevno Zimsko prvenstvo Srbije u plivanju u juniorskoj i apsolutnoj konkurenciji, održano je u Novom Sadu, učestvovalo je 40 klubova s 285 takmičara i takmičarki, a Velika Kikinda nastupila je s osmoro plivača koji su osvojili devet medalja, po tri zlatne, srebrne i bronzane.
– Najvrednije rezultate ostvario je Aleksa Kockar. Drugog dana takmičenja u kvalifikacijama oborio je juniorski državni rekord na 50 metara leđno i potom ponovo popravio vreme u finalu. Trećeg dana prvenstva postavio je juniorski rekord i na 100 metara leđno i potvrdio da ide ka letnjem juniorskom Prvenstvu Evrope – kaže Dragan Markovljev, trener Velike Kikinde.
Kada je reč o medaljama, Kockar ih je osvojio pet, tri zlatne i dve srebrne, Teodora Stančić bila je u disciplinama po dvaput druga i treća, a Nina Balint jedanput bronzana. Finalne trke plivali su još: Teodora Ćurčić, Petar Savić i Mane Mandić, a takmičili su se još, ostvarivši svoja najbolja vremena, Marko Protić i Mihailo Kiurski, ali ostali su bez finala.
D. P. 

streljastvo

Seniori Streljačke družine Kikinda nastupili su na internacionalnom takmičenju „Granpri Beograda”, a kikindski klub bio je i domaćin petog kola Kupa Vojvodine za pionire. U Beogradu pištoljaš Kikinde Duško Petrov zauzeo je četvrto mesto, a bronzana medalja izmakla mu je za 0,4 poena. Jelena Tomić, takođe, bila je dobra u finalu pištolja i pripala joj je šesta pozicija.

U Kupu Vojvodine za pionire, najviše uspeha među Kikinđanima imali su Ema Cvejin i Vanja Derbakov, osvojili su zlatne medalje u disciplini pištolj.
D. P. 

odbojka

U vojvođanskoj grupi trećeg ranga nadmetanja za muškarce, kikindski Severni Banat, na domaćem parketu „Jezera” savladao je 3:2 (23:25, 25:19, 25:22, 19:25, 15:12) ekipu Futoga. Bio je to treći trijumf osmoplasiranih Kikinđana, koji imaju i šest poraza, a u 11. kolu, poslednjem jesenjem, gostovaće u Sremskoj Mitrovici, sastavu Srema, sedmom na lestvici.
U ženskoj Vojvođanskoj ligi grupi „Banat”, četvrti je to stepen takmičenja, u poslednjoj jesenjoj rundi igrali su: Kikinda 0230 – KI 0230 3:2 (22:25, 25:23, 25:12, 20:25, 15:8), Odbojka 013 (Pančevo) – Kikinda 3:0 (25:21, 25:19, 25:16). Kikinda 0230 najbolje je plasirana ekipa iz našeg grada, na petom je mestu tabele, KI 0230 šesta je, a Kikinda poslednja, deveta. U prvom kolu drugog dela sezone, na proleće 2026. godine, sastaće se: Proleter II (Zrenjanin) – KI 0230, Kikinda 0230 – Kikinda.
D. P. 

legalizacija-gradonacelnik-(4)

Prijava nelegalnih objekata na osnovu Zakona o posebnim uslovima evidentiranja i upisa prava svojine na nepokretnostima počela je prošlog ponedeljka, a ovog je gradonačelnik Mladen Bogdan u Kikindi i Banatskom Velikom Selu razgovarao sa sugrađanima  kako bi se uverio kako protiče upis u katastar nelegalno izgrađenih  objekata. Procedura je pojednostavljena uz znatno niže troškove.

-Za sedam dana na teritoriji grada stiglo je 400 zahteva odnosno podnetih prijava. To praktično znači da je isti broj građana iskoristio priliku da podnese prijavu. Oni su podneli zahtev za upis oko 2.000 nelegalnih objekata. Pretpostavke su da u Kikindi imamo oko 20.000 nelegalnih objekata privatnih lica, gradske i državne svojine. Lokalna samouprava ozbiljno je pristupila ovom poslu od ljudstva koji imaju licence za ovaj posao, preko prostorija u cilju pružanja adekvatne pomoći  – naveo je gradonačelnik Bogdan.

Zainteresovanost građana je velika, a svu pomoć, osim u u kancelariji 51 Gradske uprave i na šalteru sedam Uslužnog centra radnim danima od 8 do 15 sati, mogu dobiti i u selima.

-Važno je da sugrađani dođu spremni da imaju važeću ličnu kartu, osnov sticanja odnosno ugovor, rešenje o ostavinskoj raspravi, bilo koju ispravu koja dokazuje interes za podnošenje prijave – dodaje Manja Markovljev, koordinatorka za pružanje podrške građanima u Gradskoj upravi. – Najduže traje uzimanje podataka za parcelu za koju se podnosi prijava. Takođe je važno da se premeri obejekat koji se upisuje kako bi mogli da unesemo korisnu površinu.

Prijava se obavlja isključivo elektronski. Građani koji imaju status e-građana mogu sami da podnesu prijavu od kuće, dok oni koji taj status nemaju mogu to da urade uz pristup internetu i važeću imejl adresu. Sam proces prijavljivanja traje 60 dana, odnosno do 8. februara, nakon čega sledi dodatnih 30 dana za prigovore.

Prijave podnose svi zainteresovani građani, i oni koji su ih podneli po ranije važećim Zakonima, jer su ti postupci u skladu sa Zakonom o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima, kolektivno obustavljeni. Potrebno je za svaku nepokretnost podneti posebnu prijavu i potrebno je da svi suvlasnici, ukoliko ih ima, podnesu prijavu.

U prvoj nedelji pomoć je bila dostupna u Mokrinu i u Novim Kozarcima gde je organizovano je prijavljivanje za meštane iz Novih Kozaraca i Ruskog Sela. Od 15. do 19. decembra prijavljivanje je u mesnim zajednicama u Banatskom Velikom Selu i Bašaidu (za meštane Bašaida i Banatske Topole). Od 22. do 26. decembra prijave će se podnositi u mesnim zajednicama Nakovo i Iđoš (za meštane iz Iđoša i Sajana). Navedenim danima, termini za prijavljivanje su od 8 do 14:30 časova. Svi sa sela zahteve mogu da podnose i u Gradskoj upravi.

Prijava za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima obavlja se i na šalterima pošta u ulici Generala Drapšina, Mikronaselju i Mokrinu.

A.Đ.

galerija-nova

U novoj galeriji Narodnog muzeja u utorak, 16. decembra, u 18 časova biće otvorena izložba „Umetnička kolonija na Starom sajmištu – umetnici iz zbirke Rajka Mamuzića“. Reč je o gostujućoj postavci koja predstavlja deo umetničke baštine iz jedne značajne kolekcije.

Izložba je realizovana u saradnji sa Galerijom likovne umetnosti poklon-zbirka Rajka Mamuzića iz Novog Sada. Postavka donosi izbor radova umetnika okupljenih oko umetničke kolonije na Starom sajmištu, sagledan kroz Mamuzićevu kolekcionarsku celinu.

Izložba će biti dostupna publici od decembra 2025. do februara 2026. godine.

 

 

 

error: Content is protected !!