Најновије

katol-konc-6

U okviru božićnog programa, večeras je u Crkvi Svetog Franje Asiškog služena sveta misa, nakon čega je održan adventski koncert. Verski i muzički deo programa okupio je brojne vernike i posetioce, a centralni događaj obeležilo je prisustvo zrenjaninskog biskupa, koji je služio misu i uputio blagoslov okupljenima.

Posle mise, usledio je koncert na kojem su nastupili Katedralni zbor „Albe Vidaković“ iz Subotice i gudački trio „Garden Classic“. Program je obuhvatio obrade božićnih pesama iz sveta i sa ovih prostora.

Župnik rimokatoličke crkve u Kikindi, Beviz Laslo, zahvalio je svima koji su učestvovali u realizaciji programa.

-Želim od srca da zahvalim svima koji su doprineli da ovaj koncert bude pravo praznično iskustvo za nas. Posebno se zahvaljujem zrenjaninskom biskupu koji je svojim prisustvom i blagoslovom obogatio naše slavlje – rekao je Laslo, uz zahvalnost članovima hora, gudačkog trija i svim prisutnima. On je dodao da je prisustvo publike „svedočanstvo da snaga zajedništva uvek pobeđuje“, uz želju da duhovne poruke večerašnjeg programa prate građane kroz praznične dane.

Dirigent i katedralni orguljaš iz Subotice, Miroslav Stantić, istakao je da je hor u Kikindu došao na poziv župnika.

-Pozvani smo da održimo jedan predbožićni koncert i rado smo se odazvali. Pridružili su nam se i kolege iz gudačkog trija – naveo je Stantić.

 

Govoreći o programu, on je pojasnio da su izabrane božićne pesme iz sveta i sa domaćih prostora, koje su aranžirane za gudače i orgulje.

-Katedralni zbor „Albe Vidaković“ deluje više od pola veka, od 1973. godine, a pored liturgijskog ima i značajan koncertni angažman, uključujući saradnju sa Subotičkom filharmonijom i umetnicima iz zemlje i inostranstva – naveo je Stantić.

Večerašnji program predstavljao je završni deo prvog dana božićnih dešavanja u Kikindi, koja se nastavljaju i narednog dana kulturnim sadržajima u prostorijama KUD-a „Eđšeg“.

 

ki-dance

U prepunoj hali Sportskog centra „Jezero“,večeras je održan sedmi humanitarni festival modernog plesa „ Ki dance fest“, u organizaciji plesne škole „Dance N Soul“. Manifestacija je okupila veliki broj posetilaca, a sav prihod od ulaznica i dobrovoljnih priloga namenjen je lečenju trogodišnje Jovane Milićev, koja boluje od cerebralne paralize i epilepsije.

Veliki odziv publike i učesnika obeležio je ovogodišnje izdanje festivala, koje je, prema ocenama organizatora i gostiju, nadmašilo prethodne godine. Gradonačelnik Kikinde, Mladen Bogdan, istakao je da je interesovanje građana bilo izuzetno.

-Nema mesta koliko je ljudi došlo. Organizatori su najavili da će ovo biti najveći i najlepši festival do sada i to su u potpunosti ispunili. Po broju posetilaca i učesnika vidi se da su nadmašili dosadašnji trud i rad – poručio je Bogdan, naglasivši da Grad Kikinda snažno podržava ovakve humanitarne inicijative.

Tokom večeri publika je imala priliku da vidi raznovrstan i dinamičan program, koji je obuhvatio grupne i solo nastupe, različite plesne stilove i scenski osmišljene tačke. Pored domaćina, plesne škole „Dance N Soul“, nastupili su i gosti iz Subotice – klubovi „Stars“, „Style“ i „Storm“, kao i plesni ansambli iz Kikinde: Baletska škola, Baletska školica Kulturnog centra i Studio plesa „Jessy“.

Idejni pokretač festivala, Mirna Krnić, naglasila je da je ovogodišnji program bio jedan od najobimnijih do sada.

-U našoj školi je oko 130 dece, uzrasta od četiri godine do srednje škole, raspoređenih u osam grupa. Sve grupe su se predstavile, a imali smo i 20 solista koji su izveli samostalne tačke. Velika zainteresovanost i popunjene grupe pokazuju koliko deca i roditelji veruju u naš klub i ovaj festival – izjavila je Krnić, zahvalivši se roditeljima i deci koji su učestvovali u organizaciji i realizaciji događaja.

Na kraju programa organizatori su, u skladu sa višegodišnjom praksom, pristupili prebrojavanju prikupljenih sredstava. Ukupan iznos koji je sakupljen iznosi 207.000 dinara i u celosti će biti usmeren za lečenje Jovane Milićev.

 

 

stoni-tenis

Stonoteniseri Galadske pobedili su 4:3 na domaćem terenu ekipu Čelareva u pretposlednjem kolu prvog dela sezone trećeg ranga, vojvođanske grupe, a u poslednjoj rundi, 10. januara predstojeće godine, osmoplasirirani Kikinđani gostovaće u Mačvanskoj Mitrovici, poslednjem, 10. na tabeli Podrinju.
– Susret sa Čelarevcima bio je neizvestan, a kod rezultata 3:2 za goste, njihov igrač imao je problem s ramenom i predao je partiju. Inače, naš novi član mladi 15-ogodišnji Nikša Vesović (Banja Luka), prikazao je kvalitetne igre i na njega, a tu su i naši Kikinđani: Banjaš, Fekete i Stevanović, računamo i u drugom delu sezone kada će, kao i do sada, mladi dobiti veliku šansu. Bitan nam je opstanak u ligi, ali istovremeno i da mladi steknu iskustvo – kaže veteran-igrač i član uprave Nenad Đukić (58).
D. P.

bazar-8

Na Platou Crkve Svetog Franje Asiškog, sugrađani od 16 časova mogu da pogledaju i kupe ručno rađene praznične ukrase i uživaju u prazničnoj atmosferi. Na štandovima učestvuju lokalni izlagači, udruženja i učenici, a događaj privlači veliki broj posetilaca.

Među izlagačima su i Slavica Popović i Klara Popeskov, koje na vašaru predstavljaju heklane anđelčiće, jelke od plišane žice i ikebane. Kako ističu, ovo im je četvrti put da izlažu na božićnom vašaru.

-Očekujemo dobar odziv građana, kao i svake godine – navode Popović i Popeskov.

Pored rukotvorina, posetiocima je dostupna i prigodna gastronomska ponuda.

-Atmosfera među nama je dobra, osećamo se odlično. Doneli smo voće – mandarine, pomorandže, grožđe i banane, a pečemo i kestenje – kaže Margit Mihajlović. Posebnu pažnju privlače i ručno rađene figurice sa žitom, za čiju je izradu, kako navodi, potrebno oko pola sata po komadu.

Na bazaru učestvuju i učenici Osnovne škole „Feješ Klara“, koji prodaju novogodišnje ukrase kako bi prikupili sredstva za matursku proslavu.

-Sve smo pravili ručno, oko dva meseca. Uključili su se učenici, nastavnici, pa čak i poslužiteljke. Pozivamo sve sugrađane da dođu i obiđu ceo bazar – izjavila je učenica osmog razreda Ružica Milić.

Župnik Rimokatoličke crkve u Kikindi, Beviz Laslo, ističe da se božićni bazar organizuje četvrtu godinu zaredom i da interesovanje raste.

-Prve godine smo imali pet štandova, a danas ih je dvanaest. Građani uživaju, trg je pun – rekao je Laslo, dodajući da događaj zajednički organizuju Rimokatolička crkva i KUD „Eđšeg“.

Božićni bazar predstavlja deo šireg prazničnog programa koji se danas nastavlja svetom misom i adventskim koncertom.

zima-1

Počinje zimsko godišnje doba – sutra najkraći dan u godini.

Zima počinje sutra u 16 ​​časova i 3 minuta, navodi se u obaveštenju Astronomskog društva „Ruđer Bošković“.

U isto vreme za stanovnike na južnoj Zemljinoj polulopti počinje leto.

Prvi dan zime je ujedno i najkraći dan u godini (zimski solsticij). Na dan početka zime Sunce u Beogradu izlazi u 7.13 sati, a zalazi u 16.00, što znači da će obdanica trajati 8 časova i 47 minuta, a noć 15 časova i 13 minuta.

kozarci-(3)

U Mesnoj zajednici Novi Kozarci u toku je rekonstrukcija Motela u centru sela. Objekat, izgrađen osamdesetih godina prošlog veka, bio je mesto stecišta meštana, ali i svih koji bi dolazili u ovo mesto. Krajem 20. veka, u popularnoj „Kotarci“, izbio je manji požar, nakon čega je minimalno uređena. Više godina nakon toga zamenjen je krov koji je prokišnjavao i umesto crepa postavljen je lim.

-Na zahtev meštana, ovih dana započeti su radovi na unutrašnjosti našeg Motela – saznajemo od predsednika Saveta MZ Dragoljuba Ćosića. – Objekat se godinama ne koristi jer je u lošem stanju, a Kozarčani imaju potrebu da im se obezbedi prostor u kojem će biti organizovane proslave, razni skupovi, gde ćemo ugostiti sve one koji posete naše manifestacije. Zahvaljujući sredstvima iz gradskog budžeta u iznosu od 8,8 miliona dinara, meštani će dobiti salu u koju može da stane sigurno 150 ljudi i koja će ponovo biti mesto okupljanja.

Osim u Motel, ulaže se i u decu i mlade. Naime, proteklih dana obnovljene su prostorije Kulturno-umetničkog društva „Petar Kočić“, kao i bina Doma kulture i kompletna elektro-instalacije u pomenutom prostoru.

Ovaj deo zgrade nije bio adekvatno održavan više decenija, pa je obnova bila preko potrebna. Upravo u ovim prostorijama i na obnovljenoj bini KUD „Petar Kočić“ redovno održava svoje probe, pa je sređivanje prostora od velikog značaja za njihov dalji rad. Mesna zajednica je obezbedila kompletan materijal, a same radove dobrovoljno su obavili članovi društva.

 

Ujedno, ovo je način da se selo zahvali članovima KUD-a „Petar Kočić“ na tome što godinama na najlepši način predstavljaju i promovišu Nove Kozarce kroz igru, pesmu i tradiciju. U Mesnoj zajednici nadaju se da će obnovljeni prostor doprineti još boljem radu društva, razvoju kulture i čuvanju običaja u Novim Kozarcima.

A.Đ.

bozicni-vasar-(2)

Sa ciljem negovanja tradicije i zajedništva, uoči božićnih praznika, tokom predstojećeg vikenda, 20. i 21. decembra, u Kikindi će biti održan Božićni program, koji obuhvata vašar, verski obred i kulturno-umetničke sadržaje.

Program počinje u subotu, na platou crkve Svetog Franje Asiškog. Od 16 časova predviđen je početak božićnog vašara, dok će u 18 časova biti služena sveta misa. Istog dana, sa početkom u 19 časova, održaće se adventsni koncert na kom će božićne pesme izvesti katedralni zbor ,,Albe Vidaković” iz Subotice, gudački trio ,,Garden Classic” i Kornelije Vižin svirać na orguljama.

Nastavak programa zakazan je za nedelju, u prostorijama Kulturno-umetničkog društva „Eđšeg“, sa početkom u 18 časova. Nastupiće predškolci iz vrtića „Naša radost“, učenici Osnovne škole „Feješ Klara“, kao i Mešoviti hor „Pacsirta“.

 

pexels-lukasz-promiler-2150473657-31154443

Iz Policijske uprave stigao je apel u kojem se ističe da ,,svesni da se alkohol konzumira tokom slava i prazničnih proslava, apelujemo na sve učesnike u saobraćaju da pokažu odgovornost”.

Praznici su vreme radosti i okupljanja, ali i period kada nepažnja može imati ozbiljne posledice. Bezbednost saobraćaja zavisi od svih nas, podsećamo: ne vozite pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, planirajte bezbedan povratak kući i vodite računa jedni o drugima.

Odgovorna odluka čuva živote i praznični mir.

SVETI-NIKOLA-3

Srpska pravoslavna crkva slavi Svetog Nikolu Čudotvorca, jednog od najvećih hrišćanskih svetitelja, zaštitnika putnika, moreplovaca, ribara i splavara. Procenjuje se da gotovo polovina pravoslavaca u Srbiji slavi Svetog Nikolu. Ranijih godina važila je izreka da ko ne slavi svetog Nikolu, onda ide u goste.

Sveti Nikola je bio čudotvorac, zaštitnik dece, moreplovaca, siročadi, mornara, siromašnih, putnika, trgovaca, čak i lopova.

Slava Svetog Nikole pada u vreme velikog božićnog posta. Tradicija je da se za Nikoljdan pripremaju posna jela.

 

Budući da je poznat Sveti Nikola i kao zaštitnik dece, od davnina je postojao običaj da se na dan kada se ovaj sveatc slavi deca daruju orasima, jabukama i slatkišima. Tokom noći, dok deca spavaju, Sveti Nikola bi ima ostavio darove u cipele ili pokraj prozora. Deca bi, naročito za taj dan, očistila svoje cipele i stavila ih blizu kreveta kako bi se ujutru prvo njima obradovala.

Na ovaj praznik, gde god da se nađu, lađari spuštaju sidra. Zaustavljaju lađe dok se mornari pomole svetitelju i onda nastavljaju put. Pripremaju topove za paljbu odajući počast svome zaštitniku. Na ovaj način slavu je obeležavao i knez Miloš Obrenović.

U Vizantiji je na Svetog Nikolu bio običaj da se na taj dan amnestiraju zatvorenici. U narodu postoji verovanje da će onome ko danas oprosti dug sledeća godina biti bogata i plodna. Postoji i verovanje da danas ne treba nikoga podsećati na dug, niti mu dodatno otežavati položaj zbog toga što je dužnik.

 

 

error: Content is protected !!