У Градској кући данас су потписани уговори са првих 60 грађана којима је одобрено суфинансирање куповине бицикала, као и са трговцима. Локална самоуправа први пут издваја подстицајна средства за ову намену, што је била и препорука Владе, рекао је градоначелник, Никола Лукач.
– Одмах смо се прикључили акцији јер сматрамо да је веома значајна, посебно сада, у време енергетске кризе, али и ради заштите животне средине. Због великог интересовања, ребалансом смо определили додатна средства, како би што више суграђана добило субвенцију. Поново ћемо то учинити како бисмо помогли што већем броју људи и зато што је наше опредељење да увек подржавамо еколошке акције.
Конкурс за добијање 10 хиљада динара првобитно је био расписан за сто корисника, за шта је из буџета било намењено милион динара. Како је стигло много више пријава, у Градској управи одлучено је да се, ребалансом, определи још 1,2 милиона, за укупно 213 грађана.
– Нисмо се надали оволиком интересовању, зато смо и накнадно увећали издвајања. Конкурс ћемо поновити у марту следеће године. Ресор за екологију ће, у договору с градоначелником, у програм буџета уврстити дупло више новца, најавио је Стеван Иличић, члан Градског већа задужен за екологију.
Уговоре су данас потписали и власници трговина “Аполо бајк” и „Еталон“. Они су поздравили акцију и захвалили Градској управи на поверењу и помоћи малим привредницима.
– Захваљујем Градској управи што, на овај начин, помаже малу привреду. Код нас су се највише куповали класични, градски и, у нешто мањој мери, дечији бицикли. Мислим да ће се, по следећем конкурсу, више куповати бицикли за децу – рекао је Вујин, власник „Аполо бајка“.
Одлуку Града да подстакне куповину омиљеног превозног и средства за рекреацију, поздравио је и власник „Еталона“, Никола Карановић.
– У договору с добављачем, снизили смо цене за десет одсто, а разлику у цени код нас је могуће платити у три рате. Тако ћемо учинити и следећи пут.
Наставник математике, Чедомир Шормаз из Башаида каже да му је бицикл једино превозно средство.
– Ускоро ћу бити пензионер и моћи ћу и да се рекреирам. Ја сам купио средњи, градски бицикл, и ово ми много значи јер ми је цена сасвим прикладна.
Јасмина Гавранчић из Кикинде такође је купила градски модел.
– Ово је поклон за снају која, иначе, вози ауто. Следећи пут на реду ће бити моји уници, близанци, купићу свакоме по један – каже Јасмина.
По потписивању уговора, грађани имају рок од пет дана да преузму своје бицикле. Циљ акције је повећање броја овог превозног средства, чиме се смањује број аутомобила у саобраћају и, на тај начин, чува животна средина, кажу у Градској управи.
Програм „Заједници заједно“ остаће стуб друштвено одговорног пословања Нафтне индустрије Србије, поручио је Вадим Смирнов, заменик директора НИС-а.
Од 2009. године када је почела реализација програма „Заједници заједно“ , у Кикинду је уложено 236 милиона динара и успешно су реализована 164 пројекта, указао је градоначелник Никола Лукач.
Постављањем нове дрвено-металне капије на улазу у Културно-уметничко друштво „Еђшег“ крунисана су досадашња улагања у реновирање објекта овог удружења.
-У прошлој години, уложено је више од 5,5 милиона динара. Већина средстава добијена је преко Фондације “Бетлен Габор” из Мађарске, док је милион динара из градског буџета уложено за замену свих прозора. Од осталих 4,5 милиона успели смо да урадимо потпуно нови кров на згради са улице, што нам је било најважније, пошто је кров већ годинама прокишњавао. Урађена је фасада на згради и унутрашњи део клуб просторије, где чланови КУД-а, преко недеље, проводе највише времена. Успели смо и да променимо двоја улазна дрвена врата. И чланови друштва су били јако вредни. Реновирали су предсобље и терасу- напомиње председница КУД “Еђшег” Рамона Тот.
-Жеља нам се испунила. На конкурсу Фондације “Бетлен Габор” добили смо 200.000 динара- задовољно додаје Рамона Тот.
– Ова инвестиција Града помоћи ће безбеднијој настави, што нам је приоритет – изјавио је Пецарски. – Због веома лоше расвете, постојала је могућност да, у зимском периоду, сала престане да се користи. Ову салу, такође, после наставе, користе и чланови гимнастичког, кошаркашког и одбојкашког клуба.
Претходних година, у Школи „Свети Сава“ замењени су кров и паркет у фискултурној сали. Директорица, Гордана Рацков, каже да се неопходни радови изводе у континуитету.
Кикинда ће бити један од првих градова који ће омогућити породицама са троје и више деце да остваре попусте на рачунима за комуналне услуге, даљинско грејање и паркинг. Нове погодности најавили су данас представници Градске управе и Покрета за децу 3+. Састанку су присуствовали Младен Богдан, председник Градског парламента и чланица Градског већа, Рамона Тот.
Кикинда је један од 25 градова у Србији и само три у Војводини који континуирано сарађује са Покретом, рекао је председник Покрета 3+, Владица Гавриловић.
За Кикинђанина Слађана Јањића ковачки занат је, не само посао који доноси извор прихода, већ и уметност. Од усијаног гвожђа прави све што муштерије пожеле, али изазове најчешће сам себи поставља.
Као и већина дечака, Јован је много волео игрице.
Сада је јасно да је његова прва конзола, „ПС1“, била заправо припрема за каријеру у индустрији видео игара. Јер Јован је волео и математику, што га је определило да заврши софтверско инжењерство на Електротехничком факултету у Београду. Први радни ангажман као програмер остварио је у израелској фирми за производњу видео игара за мобилне телефоне „Цразy Лабс“ у Новом Саду.
– За сада ћу наставити ово да радим јер нам добро иде. Касније бих волео да правим озбиљније игрице, онакве какве ја волим да играм. То су игре за рачунаре, највеће производне вредности, које настају у великим студијима.
Породици Малешевић у Железничком новом реду прошлог месеца је, у пожару, изгорео кров. Од Градске управе затражили су помоћ јер сами нису били у могућности да предузму било какве радове. Недељко је 37 година радио у Ливници. Због болести је отишао у превремену пензију и сада сваког месеца прима само 25 хиљада динара. Супруга је незапослена.
Када су сазнали за Недељков проблем, из Градске управе контактирали су Фондацију „Хумана срца“ са којом су, почетком септембра, потписали протокол о сарадњи. Данас, месец дана касније, кров на кући Малешевића готово је завршен и они су, у знак захвалности, приредили послужење за госте, представнике Фондације и Града.
Шесточлана породица Зарић из Кикинде купила је трошну кућу у Партизанској улици. Међутим, нису могли да се уселе јер је објекат био у веома лошем стању. Ову породицу у Фондација „Хумана срца“ већ је обрадовала приликом прве посете граду. Поклоњени су им пакети са гардеробом и телевизор, млађа деца добила су и таблете, а најстаријој девојчици испуњена је жеља и обезбеђен јој је новац за похађање козметичарског курса. Тада је договорено да ће им бити урађен кров у вредности од 15 хиљада евра јер су ови радови били приоритетни.
– Кров је био у веома лошем стању, био је пред рушењем. Сада се поставља и нов плафон и потпуно нов кров, па ћемо имати и поткровље. Нисмо се надали помоћи, ово је и више него што смо очекивали – каже Срђан Зарић.
– Град брине о суграђанима који су социјално угрожени. Захвални смо Фондацији и њиховим партнерима – рекао је градоначелник Лукач. – Надам се да ћемо, у заједничким пројектима, помоћи већем броју породица.
Мештани Банатског Великог Села обележили су 77 година од колонизације, доласка Крајишника у овај део Баната. На сцени Дома културе, чланови културно-уметничког друштва „Марија Бурсаћ“ и њихови гости, оживели су сећање на то време и представили песме и игре из завичаја досељеника у програму под називом “Живјећемо, дашта ћемо” .
Председница Савета Месне заједнице, Мира Пећанац, истакла је да се мештани поносе наслеђем које им је остављено да га чувају и унапређују.
Велика сала Дома културе вечерас је била потпуно испуњена мештанима и гостима за које су чланови КУД „Марија Бурсаћ“, чланови драмске секције Основне школе „Славко Родић“ и гости из Крајишника, КУД „Јандрија Томић – Ћић“, извели богат програм са инсценацијама колонизације, прела, и са песмама и играма из Босне. По речима председника КУД-а, Горана Шормаза, великоселско културно-уметничко друштво има 120 чланова, подељених у четири играчке и четири певачке секције.