Градско веће донело је одлуку о измени правилника за доделу средстава за субвенције за набавку бицикала и решило да сви грађани који су се пријавили, а имају исправну пријаву добију средства.
– Програм подстицаја набавке бицикала први пут је у плану буџета ове године и није се могла предвидети заинтересованост суграђана. Кандидати са листе који имају непотпуну пријаву могу је допунити до краја ове недеље. За три дана, колико је трајао јавни позив, пријавио се дупло већи број грађана од оног који је предвиђен буџетом- наводе у Градској управи.
До краја ове недеље биће на увиду прелиминарна листа, а у току следеће недеље Градско веће усвојиће коначну листу, након чега следи потписивање уговора између Града Кикинде, привредних субјеката и крајњих корисника.
У буџету Града Кикинде у 2023. години ресор за екологију предвидеће већа средства за програм подстицаја набавке бицикала као еколошки прихватљивог превозног средства. Конкурс ће бити расписан почетком марта, саопштили су из Градске управе.
Циљ програма је да се на територији Града Кикинде повећа број бицикала на путевима, смањи број моторних возила, а тиме и емисија штетних гасова, али и подстакну здраве животне навике кроз физичку активност.
[supsystic-gallery id=’2′]
Октобар је месец посвећен грађанима трећег доба. Тим поводом, Градско удружење пензионера у Кикинди организовало је, у својим просторијама, предавање на тему „деменција и дијабетес”. О превенцији, заштити и лечењу дијабетеса говорила је неуролог, др Бранислава Јерковић и патронажна сестра Отилија Каналаш.
Догађају су присуствовали и градоначелник Кикинде, Никола Лукач, председник Градског парламента, Младен Богдан, и Мирослав Дучић, члан Градског већа. За чланове Удружења, председнику Милану Перизу, уручено је ново озвучење са микрофоном – донација Градске управе. Кикиндско Удружење има око седам хиљада чланова, од којих је 500 активно у програмима своје организације.
Ученици треће године Гимназије „Душан Васиљев“ данас су посетили Градску кућу. Разговарали су са градоначелником Николом Лукачем, разгледали су Скупштинску салу и упознали се са радом Услужног центра.
Туристичка организација Града Кикинде освојила је четири награде на 18. Међународном фестивалу туристичких публикација “Кофер слова” у Крушевцу.
У присуству градоначелника, Николе Лукача, опрема је уручена Талпаи Ернеу, председнику Градског ватрогасног савеза Кикинда.
– Опрема ће нам добро доћи како бисмо били спремни за све изазове који нас очекују. У сваком друштву имамо по једну јединицу са девет чланова, што је урађено на основу новог закона. Четири друштва стекла су статус треће категорије, док је план да се, за најкасније две године, свих 10 друштава оспособи за трећу категорију – објаснио је Талпаи.
– Будите уверени да ћемо за грађане Кикинде обезбедити чисту пијаћу воду, по највишим стандардима Европске уније и Републике Србије. Из технолошког угла, ово је јако сложен пројекат, зато смо укључили најквалитетније стручњаке из Немачке, радимо са КWФ банком и пажљиво спроводимо овај пројекат који је у почетку коштао 9,6 милиона евра, а временом и нарочито после почетка рата на истоку, цене свих сировина су порасле. Ми смо у Влади донели одлуку да, када је овај пројекат у питању, аутоматски излазимо у сусрет како бисмо убрзали реализацију пројекта и како не би ни у једном сегменту био доведен у питање. Морамо да решимо вишедеценијски проблем града Кикинде и посвећени смо да овај пројекат доведемо до краја, да следећег октобра грађани добију квалитетну пијаћу воду, и да после тога овај успешан пројекат имплементирамо и у другим локалним самоуправама- нагласио је министар Момировић.
Најмлађи суграђани, малишани из вртића „Полетарац“, данас су били гости Градске куће и челника Града. Уручили су поклон градоначелнику Николи Лукачу, а имали су и питања за њега и сараднике.
Да радови теку предвиђеном динамиком, уверили су се градоначелник Никола Лукач и чланица Градског већа Валентина Мицковски.
Како је зграда Курије културно добро од великог значаја за Републику Србију, грађевински радови изводе се под надзором Завода за заштиту споменика културе из Суботице. Извођач је новосадска компанија ”Гро статик”.
– Град ће, заједно са покрајинским и републичким институцијама, учинити све да обезбеди деци и запосленима боље услове и да створи још боље окружење за све ученике. Уз честитке за Дан школе, желим да, као и до сада, своје знање преносите деци, да ученици науче што више и да из ваше школе оду као још бољи људи – рекао је градоначелник.
У вечерњим сатима, у Народном позоришту, ђаци су извели приредбу за родитеље и госте. Свечаности је присуствовала и Валентина Мицковски, чланица Градског већа задужена за културу и образовање.