Град

bicycles-g821ac1665-1280

Gradsko veće donelo je odluku o izmeni pravilnika za dodelu sredstava za subvencije za nabavku bicikala i rešilo da svi građani koji su se prijavili, a imaju ispravnu prijavu dobiju sredstva.

– Program podsticaja nabavke bicikala prvi put je u planu budžeta ove godine i nije se mogla predvideti zainteresovanost sugrađana. Kandidati sa liste koji imaju nepotpunu prijavu mogu je dopuniti do kraja ove nedelje. Za tri dana, koliko je trajao javni poziv, prijavio se duplo veći broj građana od onog koji je predviđen budžetom- navode u Gradskoj upravi.

Do kraja ove nedelje biće na uvidu preliminarna lista, a u toku sledeće nedelje Gradsko veće usvojiće konačnu listu, nakon čega sledi potpisivanje ugovora između Grada Kikinde, privrednih subjekata i krajnjih korisnika.

U budžetu Grada Kikinde u 2023. godini resor za ekologiju predvideće veća sredstva za program podsticaja nabavke bicikala kao ekološki prihvatljivog prevoznog sredstva. Konkurs će biti raspisan početkom marta, saopštili su iz Gradske uprave.

Cilj programa je da se na teritoriji Grada Kikinde poveća broj bicikala na putevima, smanji broj motornih vozila, a time i emisija  štetnih gasova, ali i podstaknu zdrave životne navike kroz fizičku aktivnost.

[supsystic-gallery id=’2′] 

306976545_444295937691485_1019116899368593395_n

Tužna vest odjednula je jutros Kikindom. Posle duge i teške bolesti, u Opštoj bolnici Kikinda danas je, u 48. godini, preminula sugrađanka Đurđina Jerinkić, diplomirana pravnica, politička aktivistkinja, majka dvoje dece.

Đurđina Jerinkić je rođena 1974. godine. U uspešnoj političkoj karijeri bila je predsednica Skupštine opštine Kikinda u periodu od 2012. do 2013.godine, odbornica, predsednica Foruma žena Lige socijaldemokrata Vojvodine.

-Napustila nas je danas, ali će zauvek živeti u našim srcima. Naša ligašica, a pre svega drugarica, veliki čovek i majka dvoje dece. Bila je veliki borac za ljudska prava, za prava žena, za decu, za Vojvodinu. Za kratko vreme je ostavila neizbrisiv trag. Prepoznatljiva po svom osmehu kojim je širila dobrotu oko sebe i kojim se borila protiv svih nedaća. Pamtićemo je kao velikog borca, borca za pravdu, za istinu, za život i za Vojvodinu. Bila je osoba kakvih da je više, svet bi bio puno bolje mesto za život. Ne postoje reči koje bi mogle opisati tugu i bol koji osećamo zbog odlaska naše Dude- sa velikom žalošću saopštili su u kikindskom odboru LSV.

Đurđina je bolovala od raka dojke. O svom iskustvu sa ovom malignom bolešću pričala je u javnosti hrabro i otvoreno, želeći da utiče na svest žena o važnosti redovnih i preventivnih pregleda.

-Ova bolest vas tera da se menjate. Potrebno je mnogo snage i volje da čovek prihvati sebe i svoju bolest, da uspe nekako da pronađe snage da gleda pozitivno, da pronađe nove normalnosti u svemu tome, da zavoli sebe, da čuva sebe, da štedi sebe, da bude nežan prema sebi i da bude samom sebi na prvom mestu. Nekada sam sanjala da odem u Dubai, da budem na finalnoj utakmici Liverpula u Ligi šampiona, da vidim Maroko, posetim Sankt Petersburg da mnogo više čitam… Danas je moj potpuno drugačiji. Moj san je sada da odem kod doktorke i da mi kaže: „Sve je u redu, vidimo se za godinu dana- govorila je Đurđina.

Odlazak Đurđine Jerinkić neutešno je rastužio njene najmilije: decu, roditelje, sestru, rodbinu, brojne prijatelje i kolege. Iza sebe je ostavila sina (8) i ćerku (6). Suprug Đurđine Jerinkić, Miloš Šibul, iznenada je preminuo 12. novembra prošle godine.

Sahrana će se obaviti sutra (sreda 19.oktobar) u 15 sati na Železničkom groblju.

Oktobar je mesec posvećen građanima trećeg doba. Tim povodom, Gradsko udruženje penzionera u Kikindi organizovalo je, u svojim prostorijama, predavanje na temu „demencija i dijabetes”. O prevenciji, zaštiti i lečenju dijabetesa govorila je neurolog, dr Branislava Jerković i patronažna sestra Otilija Kanalaš.

Događaju su prisustvovali i gradonačelnik Kikinde, Nikola Lukač, predsednik Gradskog parlamenta, Mladen Bogdan, i Miroslav Dučić, član Gradskog veća. Za članove Udruženja, predsedniku Milanu Perizu, uručeno je novo ozvučenje sa mikrofonom – donacija Gradske uprave. Kikindsko Udruženje ima oko sedam hiljada članova, od kojih je 500 aktivno u programima svoje organizacije.

 

Učenici treće godine Gimnazije „Dušan Vasiljev“ danas su posetili Gradsku kuću. Razgovarali su sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem, razgledali su Skupštinsku salu i upoznali se sa radom Uslužnog centra.

 

 

Turistička organizacija Grada Kikinde osvojila je četiri nagrade na 18. Međunarodnom festivalu turističkih publikacija “Kofer slova” u Kruševcu.

Prvu nagradu, odnosno „Zlatni kofer“, naša turistička organizacija osvojila je u kategoriji najlepše razglednice. Jednolisna i višelisna publikacija, kao i dopunski promotivni materijal, nagrađeni su „srebrnim koferima“.

U ime Turističke organizacija Grada, nagrade je primila Marijana Mirkov. U konkurenciji 40 organizacija iz Srbije i Republike Srpske, Kikinda je nastupila u pet kategorija.

 

 

 

Nove uniforme i oprema uručene su danas članovima četiri dobrovoljna vatrogasna društva na području Grada. Za ovu namenu Ministarstvo unutrašnjih poslova i Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo izdvojili su pet miliona dinara. Oprema je namenjena vatrogascima u Kikindi, Ruskom Selu, Mokrinu i Nakovu.

U prisustvu gradonačelnika, Nikole Lukača, oprema je uručena Talpai Erneu, predsedniku Gradskog vatrogasnog saveza Kikinda.

– Siguran sam da ćete opremu koristiti na najbolji mogući način, štiteći živote i imovinu naših građana. Grad će nastaviti da ulaže u dobrovoljna vatrogasna društva, kako bi stvorio što bolje uslove za rad. Pored toga, predviđeno je da se nastavi sa konstantnim ulaganjem u infrastrukturu i mehanizaciju društava, koja su od posebnog značaja za naš grad – izjavio je gradonačelnik.

Talpai Erne podsetio je da je Grad Kikinda, takođe, obezbedio i finansijsku pomoć.

– Oprema će nam dobro doći kako bismo bili spremni za sve izazove koji nas očekuju. U svakom društvu imamo po jednu jedinicu sa devet članova, što je urađeno na osnovu novog zakona. Četiri društva stekla su status treće kategorije, dok je plan da se, za najkasnije dve godine, svih 10 društava osposobi za treću kategoriju – objasnio je Talpai.

Pojedinačna vrednost opreme za treću kategoriju, dobijene od MUP-a, je 850 hiljada dinara. U 35 novih uniformi Pokrajina je uložila milion dinara, pojasnio je član Gradskog veća zadužen za komunalnu infrastrukturu i vanredne situacije, Miroslav Dučić. On je najavio da će, za objekat Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Kikindi, sledeće godine, biti obezbeđen novac za izolaciju i zamenu stolarije.

310798860_483654920363435_1981733633236884474_n

Izgradnja postrojenja za preradu pijaće vode, najveća investicija u Kikindi u proteklih nekoliko decenija, teče planiranom dinamikom, pa će higijenski ispravna voda poteći iz slavina do kraja naredne godine. To je konstatovano prilikom današnje posete ministra građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja Tomislava Momirovića koji je zajedno sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem i njegovim saradnicima obišao gradilište.

– Budite uvereni da ćemo za građane Kikinde obezbediti čistu pijaću vodu, po najvišim standardima Evropske unije i Republike Srbije. Iz tehnološkog ugla, ovo je jako složen projekat, zato smo uključili najkvalitetnije stručnjake iz Nemačke, radimo sa KWF bankom i pažljivo sprovodimo ovaj projekat koji je u početku koštao 9,6 miliona evra, a vremenom i naročito posle početka rata na istoku, cene svih sirovina su porasle. Mi smo u Vladi doneli odluku da, kada je ovaj projekat u pitanju, automatski izlazimo u susret kako bismo ubrzali realizaciju projekta i kako ne bi ni u jednom segmentu bio doveden u pitanje. Moramo da rešimo višedecenijski problem grada Kikinde i posvećeni smo da ovaj projekat dovedemo do kraja, da sledećeg oktobra građani dobiju kvalitetnu pijaću vodu, i da posle toga ovaj uspešan projekat implementiramo i u drugim lokalnim samoupravama- naglasio je ministar Momirović.
Investicija je vredna 11,4 miliona evra i najveća je u proteklih nekoliko decenija u Kikindi, precizirao je gradonačelnik Lukač.
-Vlada Republike Srbije i Ministarstvo građevinarstva imali su mnogo razumevanja prema ovom problemu i siguran sam da ćemo zajedničkim radom ovaj projekat realizovati i krajem sledeće godine dobiti kvalitetnu pijaću vodu koja zadovoljava Pravilnik o higijenskoj ispravnosti. Odabir tehnologije je dobar, izgradnju fabrike prati i izgradnja vodovodne mreže, a uradićemo i magistalni vod u narednom periodu. Zahvaljujem se Vladi i resornom Ministarstvu, kao i Pokrajinskoj vladi na značajnoj podršci – naglasio je gradonačelnik Lukač.

[supsystic-gallery id=’1′]

Najmlađi sugrađani, mališani iz vrtića „Poletarac“, danas su bili gosti Gradske kuće i čelnika Grada. Uručili su poklon gradonačelniku Nikoli Lukaču, a imali su i pitanja za njega i saradnike.

Tokom sat vremena druženja deca su, osim kabineta, videla i Skupštinsku salu i upoznala se sa znamenitim Kikinđanima, čiji portreti se nalaze u Gradskoj kući.

 

 

Muzej radovi

Adaptacija novog galerijskog prostora površine oko 300 kvadratnih metara u Narodnom muzeju Kikinda biće završena  do kraja godine. Putem konkursa “Gradovi u fokusu”, Ministarstvo kulture i javnog informisanja za radove je opredelilo osam miliona dinara.

Prostor je predviđen za novu stalnu postavku, a radovi su započeti protekle godine, ukazala je direktorica Narodnog muzeja Lidija Milašinović.

– Dodatni prostor koji se adaptira je prostorija od 40 kvadratnih metara koju je do sada koristio Istorijski arhiv.  Zahvaljujući sufinansiranju Grada Kikinde, biće sređena i ta prostorija, koja je bila najveća pretnja novom prostoru koji gradimo zbog velike vlage. Kada se sve završi, imaćemo veoma lepu galeriju u našem Muzeju koja će biti na ponos celog grada, s obzirom na to da ćemo imati kompletno uređeno levo prizemno krilo Kurije, potpuno adaptirano sa sprovedenim strujnim sistemom, protivpožarnom zaštitom i video nadzorom- rekla je  Lidija Milašinović, direktorica Narodnog muzeja Kikinda.

Da radovi teku predviđenom dinamikom, uverili su se gradonačelnik Nikola Lukač i članica Gradskog veća Valentina Mickovski.

-Grad Kikinda je ove godine za ustanove kulture namenio 170 miliona dinara, a preko 20 miliona predviđeno je za investicije. Prezadovoljan sam onim što sam video jer Muzej sa svojim idejama uz podršku Grada Kikinde, republičkih i pokrajinskih institucija, planira da potpuno uredi novi galerijski prostor predviđen za novu postavku.  Sadašnjim tempom radova, sve bi trebalo da bude završeno do kraja godine. Proteklih godina, Grad Kikinda je redovno dobijao sredstva na konkursu Gradovi u fokusu, na osnovu kog se dosta uradilo, pre svega u unapređenju rada ustanova kulture- istakao je gradonačelnik.

Kako je zgrada Kurije kulturno dobro od velikog značaja za Republiku Srbiju, građevinski radovi izvode se pod nadzorom Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Subotice. Izvođač je novosadska kompanija ”Gro statik”.

 

 

 

 

 

Učenici i zaposleni u Osnovnoj školi “Đura Jakšić” u Kikindi proslavili su  72 godine rada te ustanove. Školu je posetio gradonačelnik, Nikola Lukač.

– Grad će, zajedno sa pokrajinskim i republičkim institucijama, učiniti sve da obezbedi deci i zaposlenima bolje uslove i da stvori još bolje okruženje za sve učenike. Uz čestitke za Dan škole, želim da, kao i do sada, svoje znanje prenosite deci, da učenici nauče što više i da iz vaše škole odu kao još bolji ljudi – rekao je gradonačelnik.

Uspeh đaka ove škole na takmičenjima dokazuje njihovu motivisanost, što je zasluga i nastavnog kadra, istakla je zamenica gradonačelnika, Dijana Jakšić Kiurski.

– Zalaganjem i kvalitetnim radom, u Školi su dokazali da su dostojni imena našeg velikana, Đure Jakšića. Zaposleni učenicima bezrezervno daju znanje, prenose im ljubav prema knjizi i vrednostima koje će ih izvesti na pravi put – rekla je zamenica gradonačelnika.

U večernjim satima, u Narodnom pozorištu, đaci su izveli priredbu za roditelje i goste. Svečanosti je prisustvovala i Valentina Mickovski, članica Gradskog veća zadužena za kulturu i obrazovanje.

Direktorica Škole, Biljana Šimon, istakla je motivisanost učenika i nastavnika.

– Deca su kreativna, ponosna sam na njih. Naša škola je dobro opremljena i uređena u proteklom periodu. Ove godine obnovili smo i učionice za prvake i sada oni ne moraju da nose knjige kući, nego ih ostavljaju u ormarićima – rekla je direktorica.

Osnovnu školu „Đura Jakšić“ pohađa 410 učenika kojima su na raspolaganju i produženi boravak i medijateka. Ova ustanova učestvuje i u projektima Evropske unije „Erazmus plus“, u kojima se nastavnici stručno usavršavaju, a đaci učestvuju u razmenama sa školama u drugim zemljama radi stivanja novih znanja i veština.

error: Content is protected !!