Gradsko veće donelo je odluku o izmeni pravilnika za dodelu sredstava za subvencije za nabavku bicikala i rešilo da svi građani koji su se prijavili, a imaju ispravnu prijavu dobiju sredstva.
– Program podsticaja nabavke bicikala prvi put je u planu budžeta ove godine i nije se mogla predvideti zainteresovanost sugrađana. Kandidati sa liste koji imaju nepotpunu prijavu mogu je dopuniti do kraja ove nedelje. Za tri dana, koliko je trajao javni poziv, prijavio se duplo veći broj građana od onog koji je predviđen budžetom- navode u Gradskoj upravi.
Do kraja ove nedelje biće na uvidu preliminarna lista, a u toku sledeće nedelje Gradsko veće usvojiće konačnu listu, nakon čega sledi potpisivanje ugovora između Grada Kikinde, privrednih subjekata i krajnjih korisnika.
U budžetu Grada Kikinde u 2023. godini resor za ekologiju predvideće veća sredstva za program podsticaja nabavke bicikala kao ekološki prihvatljivog prevoznog sredstva. Konkurs će biti raspisan početkom marta, saopštili su iz Gradske uprave.
Cilj programa je da se na teritoriji Grada Kikinde poveća broj bicikala na putevima, smanji broj motornih vozila, a time i emisija štetnih gasova, ali i podstaknu zdrave životne navike kroz fizičku aktivnost.
[supsystic-gallery id=’2′]
Oktobar je mesec posvećen građanima trećeg doba. Tim povodom, Gradsko udruženje penzionera u Kikindi organizovalo je, u svojim prostorijama, predavanje na temu „demencija i dijabetes”. O prevenciji, zaštiti i lečenju dijabetesa govorila je neurolog, dr Branislava Jerković i patronažna sestra Otilija Kanalaš.
Događaju su prisustvovali i gradonačelnik Kikinde, Nikola Lukač, predsednik Gradskog parlamenta, Mladen Bogdan, i Miroslav Dučić, član Gradskog veća. Za članove Udruženja, predsedniku Milanu Perizu, uručeno je novo ozvučenje sa mikrofonom – donacija Gradske uprave. Kikindsko Udruženje ima oko sedam hiljada članova, od kojih je 500 aktivno u programima svoje organizacije.
Učenici treće godine Gimnazije „Dušan Vasiljev“ danas su posetili Gradsku kuću. Razgovarali su sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem, razgledali su Skupštinsku salu i upoznali se sa radom Uslužnog centra.
Turistička organizacija Grada Kikinde osvojila je četiri nagrade na 18. Međunarodnom festivalu turističkih publikacija “Kofer slova” u Kruševcu.
U prisustvu gradonačelnika, Nikole Lukača, oprema je uručena Talpai Erneu, predsedniku Gradskog vatrogasnog saveza Kikinda.
– Oprema će nam dobro doći kako bismo bili spremni za sve izazove koji nas očekuju. U svakom društvu imamo po jednu jedinicu sa devet članova, što je urađeno na osnovu novog zakona. Četiri društva stekla su status treće kategorije, dok je plan da se, za najkasnije dve godine, svih 10 društava osposobi za treću kategoriju – objasnio je Talpai.
– Budite uvereni da ćemo za građane Kikinde obezbediti čistu pijaću vodu, po najvišim standardima Evropske unije i Republike Srbije. Iz tehnološkog ugla, ovo je jako složen projekat, zato smo uključili najkvalitetnije stručnjake iz Nemačke, radimo sa KWF bankom i pažljivo sprovodimo ovaj projekat koji je u početku koštao 9,6 miliona evra, a vremenom i naročito posle početka rata na istoku, cene svih sirovina su porasle. Mi smo u Vladi doneli odluku da, kada je ovaj projekat u pitanju, automatski izlazimo u susret kako bismo ubrzali realizaciju projekta i kako ne bi ni u jednom segmentu bio doveden u pitanje. Moramo da rešimo višedecenijski problem grada Kikinde i posvećeni smo da ovaj projekat dovedemo do kraja, da sledećeg oktobra građani dobiju kvalitetnu pijaću vodu, i da posle toga ovaj uspešan projekat implementiramo i u drugim lokalnim samoupravama- naglasio je ministar Momirović.
Najmlađi sugrađani, mališani iz vrtića „Poletarac“, danas su bili gosti Gradske kuće i čelnika Grada. Uručili su poklon gradonačelniku Nikoli Lukaču, a imali su i pitanja za njega i saradnike.
Da radovi teku predviđenom dinamikom, uverili su se gradonačelnik Nikola Lukač i članica Gradskog veća Valentina Mickovski.
Kako je zgrada Kurije kulturno dobro od velikog značaja za Republiku Srbiju, građevinski radovi izvode se pod nadzorom Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Subotice. Izvođač je novosadska kompanija ”Gro statik”.
– Grad će, zajedno sa pokrajinskim i republičkim institucijama, učiniti sve da obezbedi deci i zaposlenima bolje uslove i da stvori još bolje okruženje za sve učenike. Uz čestitke za Dan škole, želim da, kao i do sada, svoje znanje prenosite deci, da učenici nauče što više i da iz vaše škole odu kao još bolji ljudi – rekao je gradonačelnik.
U večernjim satima, u Narodnom pozorištu, đaci su izveli priredbu za roditelje i goste. Svečanosti je prisustvovala i Valentina Mickovski, članica Gradskog veća zadužena za kulturu i obrazovanje.