Пољопривредна газдинства која се баве продајом производа са кућног прага, њих 12, добили су данас туристичке табле захваљујући новцу који је Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство доделио Граду за унапређење и развој руралне инфраструктуре.
Додељено је око пола милиона динара и постављене су 24 табле, рекао је руководилац Одсека за пољопривреду, Далибор Оличков.
– Највише су заступљени винари и пчелари. Трудили смо се да свако село добије табле, у зависности од понуде. У разговору са власницима газдинстава којима смо поставили табле, сазнали смо да су веома задовољни. Надам се да ће Покрајински секретаријат увидети потребу, а ми ћемо поново конкурисати, јер сматрамо да је ово веома важно за представљање туристичких капацитета у граду – истакао је Оличков.
Туристичку сигнализацију добило је и домаћинство „Раца“ у Накову.
– Ово је знак да добро радимо свој посао, да је Градска управа препознала да се бавимо квалитетном производњом. Бићемо знатно видљивији посетиоцима у селу – изјавио је Алекса Раца.
Пољопривредно газдинство „Раца“ бави се узгајањем и прерадом лешника. Има плантажу на око три хектара и у асортиману има и путер, хладно цеђено уље и друге прозводе на бази меда и лешника.
– И даље ћемо се борити да ублажимо последице глобалне кризе, максимално ћемо помоћи сваком појединцу у граду. Пружићемо помоћ сваком селу и ни од једне инвестиције се неће одустати. Трудићемо се унапредимо квалитет живота у свим сегментима нашег друштва, да урадимо што више од планираних инвестиција, како у овој, тако и наредној години. Сигурно ћемо одговорно водити рачуна о интересима свих грађана, тако да ћемо квалитетно, на основу досадашњег искуства, креирати и наредни буџет. Желимо да инвестирамо у пројекте и да пронађемо решења за изворе финансирања – рекао је градоначелник, Никола Лукач.
– У питању је реконструкција водоводне мреже која ће, надам се, покренути и реконструкцију Градског трга – објаснила је заменица градоначелника, Дијана Јакшић Киурски. – Такође, требало би да започне изградња водовода до нове фабрике воде јер се чекало на многе процедуре и јавне набавке.
Поводом Дана ослобођења у Другом светском рату и 77 година од колонизације, у Накову је, у среду, 5. октобра, одржана свечана седница Савета месне заједнице. Присуствовали су јој градоначелник Кикинде, Никола Лукач, председник Градског парламента, Младен Богдан, секретар Секретаријата за инспекцијске послове, Петар Жигић, и чланови Градског већа, Валентина Мицковски и Драган Пецарски.
У Накову су у току радови на Месној заједници, први пут после тридесет година.
– Ова установа веома важну улогу и значај у нашем граду. Школа је окићена дечијим радовима, овде наставници знају да се у сваком детету крије неки таленат и потенцијал. Хвала колективу на свим овим годинама пожртвованог труда и рада и на бризи и васпитању деце са сметњама у развоју – рекла је Дијана Јакшић Киурски.
– Све што се дешава у селу, обично се одвија у парку где се налази и Завичајна кућа и амфитеатар, у ком се одвијају културни програми током лета. Радује ме што је одзив био заиста велики, подршку су нам пружила сва наша удружења, а спремили смо и ручак за све учеснике радне акције у ком су нам помогли наши ловци- рекла је Мира Пећанац, председница Савета Месне заједнице Банатско Велико Село.
– Сарађујемо с локалном самоуправом, Покрајинским секретаријатом и ресорним министарством ради улагања у текуће одржавање и стварања што бољих услова за рад. Кабинети су нам веома добро опремљени, сада је потребно улагање у спољашњи део школе – рекао је директор, Александар Аћимов.
– Град је, у овој години, уложио око милион динара за замену неонских сијалица ЛЕД расветом, ради уштеде енергије. И убудуће ћемо улагати у инфраструктуру и ове и других образовних установа – рекла је Валентина Мицковски. – Свако одељење у овој школи има до 15 ђака, што значи да учитељи и наставници могу да се посвете сваком ученику. Такође бих истакла и њихову одличну сарадњу са Месном заједницом и удружењима из овог села.
Лето 1944. године било је пресудно за даљи ток историје, уакзао је председник градског одбора СУБНОР-а Саво Орељ.
Споменик жртвама фашизма на Тргу српских добровољаца дело је Александра Зарина. Подигнут је 1961.године, а рестауриран 2017. године. Поред градских челника, припадника Војске и полиције, као и чланова борачких удружења, венце су положили и представници амбасаде Руске Федерације.
Из локалне самоуправе полагању венаца присуствовали су градоначелник Кикинде, Никола Лукач, његова заменица, Дијана Јакшић Киурски, помоћник градоначелника, Шандор Талпаи, председник и секретар Градске скупштине, Младен Богдан и Жива Кнежевић, и Љубан Средић, члан Градског већа.
Председник Савета Месне заједнице, Душан Марјановић, говорио је о улагањима Града у радове у Руском Селу.
Највише грађана, њих 62, било је заинтересовно за замену столарије, за шта је највећи добијени износ био 140 хиљада динара. По пет домаћинстава добило је новац за замену котлова на гас и чврсто гориво, једно за котао на биомасу и једно за изолацију спољних зидова.
Укупно је, за пројекат спровођења мера енергетске санације, обезбеђено више од осам милиона динара. Свечаности је присуствовао и градоначелник Кикинде, Никола Лукач, који је истакао значај подизања свести о штедњи електричне енергије.
У организацији Развојне агенције Војводине, своје потенцијале у овој области представља осам градова Војводине – уз Кикинду и: Нови Сад, Суботица, Зрењанин, Сомбор и Сремска Митровица. Наш град, за изградњу фабрика инвеститорима нуди индустријску зону „Расадник“ која је део слободне царинске зоне „Суботица“, као и могућност изградње хотела у Спортском комплексу „Језеро“. Могућности Кикинде представљају чланови Градског већа, Саша Танацков, задужен за привреду и инвестиције и Мирослав Дучић, задужен за комуналну инфраструктуру.