Највећа и најзначајнија кикиндска туристичка манифестација завршена је у недељу, концертом Дејана Петровића и „Биг Бенда“. Трубачи су гостима и Кикинђанима приредили изузетну завршницу четвородневних програма које је, према процени Туристичке организације Града, посетило 35 хиљада људи.
Упркос лошем времену, културне, гастрономске и спортске садржаје пратили су туристи из читаве Србије и из Румуније, а за Кикинђане ово је била и прилика за нове сусрете са родбином и пријатељима. Градоначелник Кикинде, Никола Лукач, задовољан је програмима и атмосфером 37. „Дана лудаје“.
”Овогодишњи програм 37. Дана лудаје био је и више него квалитетан, а свакако да је манифестација протекла одлично уз музички програм намењен свима. Имали смо концерт класичне музике и чувеног виолинисте Јована Колунџије, потом рокере Ван Гог и Кербер, маестралног Здравка Чолића, да бисмо манифестацију завршили концертом Дејана Петровића и његовог ‘Биг Бенда’. Можда нас није послужило време, али сам сигуран да су моји суграђани и сви гости пуног срца отишли са манифестације коју смо припремили за њих. Захваљујем мојим сарадницима који су вредно радили на томе да ова манифестација успе и да комплетан музички програм буде изузетан. Драго ми је што је ове године оборен рекорд са најтежом лудајом, сви ћемо се сећати ове манифестације наранџасте боје, симбола нашег града, ком ће се сви гости, сигуран сам, поново вратити”, рекао је градоначелник.
„Дани лудаје“ и овога пута били су прилика за остваривање пословних контаката и обнављање веза. У свечаној сали Градске куће одржан је традиционални свечани коктел за више од 40 делегација градова и општина и представнике јавних и приватних установа, госте из Мађарске, Румуније, Босне и Херцеговине и Бугарске. Домаћин, градоначелник Никола Лукач, том приликом је истакао да ће Кикинда увек бити град добрих људи, вредних домаћина који знају да покажу гостопримство, разумевање и срдачност.
”Обновљеном сарадњом требало би да пронађемо све додирне тачке између наша два града. Сигуран сам да ћемо успешно сарађивати, пре свега у области културе и едукације, по пројектима размене деце и младих, како би они упознали културе наших градова и држава. Жеља нам је да искористимо све могућности веза Србије и Израела, две блиске земље, и предности пријатељства наших градова”, истакао је градоначелник, Никола Лукач.
”Срећни смо што ћемо, на иницијативу вашег градоначелника, обновити везе Кикинде и Ноф Хагалила. Разговарали смо о заједничким пројектима у области културе, образовања, спорта и индустрије. Позвао сам господина Лукача да, што је пре могуће, узврати посету и дође у Израел, како бисмо размотрили све видове даље сарадње”, рекао је градоначелник Ронен Плот.

Харизматични Чола јединствен је не само по музичком таленту, бриљантним наступима и сјајним хитовима, већ и по непосредности и шарму који публика препознаје и цени. У том маниру, за Кикиндски одговара на питање шта је за њега највеће признање у каријери?
Програм 16. Мамутфеста обухватио је изложбе „Музеј у очима деце”, ‘„У друштву са мамутом”, као и изложбу цртежа Јелене Јаконић, потом радионице „Музејска авантура”, стреличарску радионицу „Ловци на мамута“, радионицу за тинејџере „Кустосирање”, али и концерт за бебе, као и позоришну представу „Ружно паче” Дечјег позоришта из Суботице. У оквиру „Базара музеја и идеја“ представили су се Природњачки музеј из Београда, Народни музеј Лесковац, Музеј Тера, Народни музеј Зрењанин, Народни музеј Србије и ПТТ музеј.
Да је Кикинда град веома посвећен очувању културног наслеђа и културном туризму, истакла је Валентина Мицковски, чланица Градског већа задужена за културу и образовање.
”Дани лудаје”, који ће се одржати од 15. до 18. септембра, представљени су у Београду, у Туристичкој организацији Србије. Позив на највећу кикиндску манифестацију упутио је Младен Богдан, председник Градског парламента.
Београђане је на ”Дане лудаје” позвао и новинар и водитељ, Кикинђанин Иван Голушин. Малишани из вртића из Руског Села, Башаида и Мокрина, и “Мики” и ”Плави чуперак” из Кикинде затим су, у Кнез Михајловој улици, позивали Београђане да буду гости нашег града. Уз подршку тамбураша, нудили су програме, колаче и пите од лудаје.

“Данима породице” присуствовао је и Арно Гујон, вршилац дужности директора Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону:
Донација је део пројекта под називом ”Пружање помоћи мигрантима који се налазе у прихватним центрима у Србији”. Спроводи се посредством „Царитас“-а у Зрењанину. Тибор Халмаи, директор зрењанинског удружења, каже да је у Србији подељено више од 400 прибора и школских торби.
„За прваке је ово посебан и леп дан, малишани су једва чекали да крену у школу, упознају нове другаре, учитеље. По први пут, Град Кикинда је ове године финансирао куповину уџбеника свим ученицима првих разреда што је, сигуран сам, родитељима од великог значаја, тако да ће Град и наредних година издвајати средства за децу. Дечји осмеси су нам додатни мотив и инспирација да од Кикинде направимо још боље и квалитетније место за живот и рад“, истакао је градоначелник.