Град

Poljoprivredna gazdinstva koja se bave prodajom proizvoda sa kućnog praga, njih 12, dobili su danas turističke table zahvaljujući novcu koji je Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dodelio Gradu za unapređenje i razvoj ruralne infrastrukture. Dodeljeno je oko pola miliona dinara i postavljene su 24 table, rekao je rukovodilac Odseka za poljoprivredu, Dalibor Oličkov.

– Najviše su zastupljeni vinari i pčelari. Trudili smo se da svako selo dobije table, u zavisnosti od ponude. U razgovoru sa vlasnicima gazdinstava kojima smo postavili table, saznali smo da su veoma zadovoljni. Nadam se da će Pokrajinski sekretarijat uvideti potrebu, a mi ćemo ponovo konkurisati, jer smatramo da je ovo veoma važno za predstavljanje turističkih kapaciteta u gradu – istakao je Oličkov.

Turističku signalizaciju dobilo je i domaćinstvo „Raca“ u Nakovu.

– Ovo je znak da dobro radimo svoj posao, da je Gradska uprava prepoznala da se bavimo kvalitetnom proizvodnjom. Bićemo znatno vidljiviji posetiocima u selu  – izjavio je Aleksa Raca.

Poljoprivredno gazdinstvo „Raca“ bavi se uzgajanjem i preradom lešnika. Ima plantažu na oko tri hektara i u asortimanu ima i puter, hladno ceđeno ulje i druge prozvode na bazi meda i lešnika.

 

 

 

Odbornici Gradskog parlamenta danas su usvojili odluku o rebalansu gradskog budžeta, sa projekcijama na 2023. i 2024. godinu. Budžet je uvećan za oko pet odsto i predviđeno je da iznosi tri milijarde 407 miliona 314 hiljada dinara. Prvi rebalans urađen je u maju i tada su planirana sredstva za rekonstrukciju vodovodne mreže. Ovoga puta korigovan je zbog novih investicija, povećanja materijalnih troškova i pomoći socijalno ugroženom stanovništvu.

– I dalje ćemo se boriti da ublažimo posledice globalne krize, maksimalno ćemo pomoći svakom pojedincu u gradu. Pružićemo pomoć svakom selu i ni od jedne investicije se neće odustati. Trudićemo se unapredimo kvalitet života u svim segmentima našeg društva, da uradimo što više od planiranih investicija, kako u ovoj, tako i narednoj godini. Sigurno ćemo odgovorno voditi računa o interesima svih građana, tako da ćemo kvalitetno, na osnovu dosadašnjeg iskustva, kreirati i naredni budžet. Želimo da investiramo u projekte i da pronađemo rešenja za izvore finansiranja – rekao je  gradonačelnik, Nikola Lukač.

Očekuje se da će većina investicija biti ostvarena u poslednjem ovogodišnjem kvartalu, što se posebno odnosi na velike projekte, rečeno je na sednici.

– U pitanju je rekonstrukcija vodovodne mreže koja će, nadam se, pokrenuti i rekonstrukciju Gradskog trga – objasnila je zamenica gradonačelnika, Dijana Jakšić Kiurski. – Takođe, trebalo bi da započne izgradnja vodovoda do nove fabrike vode jer se čekalo na mnoge procedure i javne nabavke.

Za obnavljanje trga završena je prva faza, njegovo projektovanje. Uz novu gradsku pijacu, to su i najveće gradske investicije, koje zahtevaju različite izvore finansiranja, objasnio je Svetislav Vukmirica, pomoćnik gradonačelnika za razvojne i investicione projekte.

Zbog povećanja cena, dodatna sredstva neophodna su i za nesmetano funkcionisanje ustanova, sportskih klubova, udruženja građana, kulturno–umetničkih društava u gradu i selima, zaključeno je na 24. sednici Gradskog parlamenta.

309724364_468912171924348_2695374891737879664_n

Povodom Dana oslobođenja u Drugom svetskom ratu i 77 godina od kolonizacije, u Nakovu je, u sredu, 5. oktobra, održana svečana sednica Saveta mesne zajednice. Prisustvovali su joj gradonačelnik Kikinde, Nikola Lukač, predsednik Gradskog parlamenta, Mladen Bogdan, sekretar Sekretarijata za inspekcijske poslove, Petar Žigić, i članovi Gradskog veća,  Valentina Mickovski i Dragan Pecarski.

– Obeležavanjem ovog datuma praznuju se antifašističke tekovine, što treba da se prenosi mlađim generacijama. Savet Mesne zajednice trudi se da meštanima obezbedi bolju infrastrukturu, sasluša probleme, odredi prioritete za naredni period i, sa Gradom, ulaže u najvažnije projekte. Zajedno činimo sve da obezbedimo bolji život u Nakovu – rekao je Lukač.

U Nakovu su u toku radovi na Mesnoj zajednici, prvi put posle trideset godina.

– Za komlpetnu rekontrukciju Mene zajednice sredstva smo dobili od Grada. Asfaltirana je i jedna ulica u selu, ulagano je i u dečje igralište, a nadamo se da ćemo, u sklopu tog kompleksa, uspeti da završimo i sportske terene – rekla je je Olivera Latinović, predsednica Saveta Mesne zajednice Nakovo.

Predstavnici Grada, Mesne zajednice i SUBNOR-a položili su, u toku prepodneva, vence na spomenike narodnim herojima Miladinu Zoriću Garači i Marku Oreškoviću u centru sela.

 

 

 

Izložbom, muzičkim i sportskim aktivnostima, učenici Osnovne škole ”6. oktobar” u Kikindi obeležili su Dan škole – 53 godine rada ove ustanove.

– Od protekle sedmice, u prostorijama škole radi produženi boravak sa dve grupe. Sada radimo na osnivanju Servisnog centra koji bi, regionalno, pružao stručnu podršku deci sa smetnjama u razvoju, nastavnicima i svima kojima je potrebna dodatna pomoć – rekao je direktor škole, Srđan Stojanović.

Svečanosti su prisustvovali Dijana Jakšić Kiurski, zamenica gradonačelnika, i sekretar Sekretarijata za javne službe, udruženja građana i verske službe, Bogdan Tasovac.

– Ova ustanova veoma važnu ulogu i značaj u našem gradu. Škola je okićena dečijim radovima, ovde nastavnici znaju da se u svakom detetu krije neki talenat i potencijal. Hvala kolektivu na svim ovim godinama požrtvovanog truda i rada i na brizi i vaspitanju dece sa smetnjama u razvoju – rekla je Dijana Jakšić Kiurski.

Osnovna škola „6. oktobar“ ima devet odeljenja sa ukupno 38 učenika. Ovo je jedina škola u Severnobanatskom okrugu koja se bavi obrazovanjem i vaspitanjem dece sa sa intelektualnim, čulnim i motoričkim smetnjama u razvoju.

 

 

bvs park (7)-w1024

Radna akcija u centru Banatskog Velikog Sela okupila je predstavnike Mesne zajednice, članove udruženja građana i brojne druge meštane. Uređenje parka inicirali su vatrogasci NIS-a. Posađene su nove sadnice hrastova, ofarban je amfiteatar, zamenjene su oštećene kante za otpatke i uređene betonske žardinjere.

– Sve što se dešava u selu, obično se odvija u parku gde se nalazi i Zavičajna kuća i amfiteatar, u kom se odvijaju kulturni programi tokom leta. Raduje me što je odziv bio zaista veliki, podršku su nam pružila sva naša udruženja, a spremili smo i ručak za sve učesnike radne akcije u kom su nam pomogli naši lovci- rekla je Mira Pećanac, predsednica Saveta Mesne zajednice Banatsko Veliko Selo.

Radnu akciju pohvalio je Mladen Bogdan, predsednik Skupštine grada.

-Lepo je što se veliki broj ljudi odazvao, što znači da meštani i te kako vode računa o svojoj Mesnoj zajednici, o zdravoj životnoj sredini, ali i daju dobar primer sadašnjim i budućim generacijama kako se treba odnositi prema svojoj okolini- ukazao  je Bogdan.

Zajedno sa NIS-ovim vatrogascima, letos je održana akcija čišćenja okoline bušotine termalnog izvora u centru sela.

 

 

 

Osnovnu školu „Milivoj Omorac“ u Iđošu pohađa 107 učenika. Oni su danas, sa učiteljima i nastavnicima, obeležili Dan škole. Za goste su izveli priredbu i pokazali koliko brinu o unapređenju uslova za održavanje nastave.

– Sarađujemo s lokalnom samoupravom, Pokrajinskim sekretarijatom i resornim ministarstvom radi ulaganja u tekuće održavanje i stvaranja što boljih uslova za rad. Kabineti su nam veoma dobro opremljeni, sada je potrebno ulaganje u spoljašnji deo škole – rekao je direktor, Aleksandar Aćimov.

Svečanosti su prisustvovali gradonačelnik Kikinde, Nikola Lukač, članica Gradskog veća zadužena za kulturu i obrazovanje, Valentina Mickovski, i sekretar Sekretarijata za javne službe, udruženja građana i verske zajednice, Bogdan Tasovac.

– Grad je, u ovoj godini, uložio oko milion dinara za zamenu neonskih sijalica LED rasvetom, radi uštede energije. I ubuduće ćemo ulagati u infrastrukturu i ove i drugih obrazovnih ustanova – rekla je Valentina Mickovski. – Svako odeljenje u ovoj školi ima do 15 đaka, što znači da učitelji i nastavnici mogu da se posvete svakom učeniku. Takođe bih istakla i njihovu odličnu saradnju sa Mesnom zajednicom i udruženjima iz ovog sela.

Osnovna škola „Milivoj Omorac“ ove godine obeležava 70 godina postojanja. Na svečanosti su nastupili i Udruženje žena i Udruženje penzionera ”Treće doba“.

CDA_9511-w1024

Kikinda je svečano i dostojanstveno obeležila Dan oslobođenja grada u Drugom svetskom ratu. Nakon polaganja venaca na Spomenik žrtvama fašizma od 1941. do 1945. godine i prigodnog programa, u gradskoj kući je upriličen prijem za predstavnike Vojske Srbije, SUBNOR-a i drugih boračkih organizacija.

-Šesti oktobar je izuzetno značajan datum u istoriji Kikinde. Prošlo je 78 godina od kako su se naši preci izborili za slobodu u kojoj mi danas živimo. Mlade naraštaje treba upoznati sa istorijskim činjenicama i zlom koje se tada nadvilo nad svetom. Kikinda je uvek sledila tekovine antifašističke borbe. Novi izazovi siguran sam da nas neće pokolebati u istrajnosti da cenimo antifašizam, naše pretke i da čuvamo slobodu, mir i stabilnost- poručio je gradonačelnik Nikola Lukač.

Leto 1944. godine bilo je presudno za dalji tok istorije, uakzao je predsednik gradskog odbora SUBNOR-a Savo Orelj.

-Tada je dogovorom Tita i Staljina u Moskvi dat signal već ojačanim partizanskim odredima u Banatu da se kreće u akciju konačnog oslobođenja zemlje. Prvo je oslobođeno Rusko Selo, a Crvena armija je snažnim udarom razbila ostatke nemačkih jedinica i ušla u Kikindu- rekao je Orelj.

Značaj istorijskog datuma podvukao je i Jovo Baroševčić, potpredsednik SUBNOR-a Srbije i potpredsednik pokrajinskog odbora SUBNOR-a:

-Šesti oktobar je dan slobode. Nikada nećemo zaboraviti one koji su svoje živote dali za slobodu. Srbija je opredeljena ka antifašizmu i rodoljublju.

Spomenik žrtvama fašizma na Trgu srpskih dobrovoljaca delo je Aleksandra Zarina. Podignut je 1961.godine, a restauriran 2017. godine. Pored gradskih čelnika, pripadnika Vojske i policije, kao i članova boračkih udruženja, vence su položili i predstavnici ambasade Ruske Federacije.

 

 

 

 

Dan oslobođenja u Drugom svetskom ratu i Dan Mesne zajednice u sredu su obeleženi u Ruskom Selu. Položeni su venci na Spomenik žrtvama fašizma i održana je Svečana sednica, na kojoj su Petooktobarske plakete uručene Nikoli Vojinoviću i Zemljoradničkoj zadruzi ”Rusko Selo”. Zahvalnice Mesne zajednice dobili su meštani: Vesna Pabdi, Milena Bilić, Jelena Berbakov, Dragana Golubović, i Nedeljko Lakić iz Udruženja “Zavičaju moj”.

Iz lokalne samouprave polaganju venaca prisustvovali su gradonačelnik Kikinde, Nikola Lukač, njegova zamenica, Dijana Jakšić Kiurski, pomoćnik gradonačelnika, Šandor Talpai, predsednik i sekretar Gradske skupštine, Mladen Bogdan i Živa Knežević, i Ljuban Sredić, član Gradskog veća.

”Trudićemo se da, i u narednom periodu, ostvarimo zajedničke projekte, kako bi ovo mesto bilo još bolje za život. Zbog teške situacije, neki prioriteti su se promenili, ali sve što žitelji Ruskog Sela smatraju da je potrebno radi boljšanja kvaliteta života, biće urađeno”, rekao je Lukač.

Predsednik Saveta Mesne zajednice, Dušan Marjanović, govorio je o ulaganjima Grada u radove u Ruskom Selu.

”Obezbeđena su sredstva za adaptiranje prostora za celodnevni boravak dece u vrtiću, započeta je adaptacija objekta Fudbalskog kluba, postavljen je i usporivač u blizini škole. U okviru tekućeg održavanja, asfaltiraćemo ulice u selu. Nakon toga, konačno ćemo, do kraja godine, obnoviti krov Doma kulture”, izjavio je Marjanović.

Obeležavanju Dana Mesne zajednice prisustvovali su i mnogobrojni meštani i članovi boračkih organizacija.

Bespovratna sredstva energetsku sanaciju opredeljena su za  74 domaćinstva. U svečanoj sali Gradske kuće sa korisnicima su, u sredu, potpisani ugovori.

Najviše građana, njih 62, bilo je zainteresovno za zamenu stolarije, za šta je najveći dobijeni iznos bio 140 hiljada dinara. Po pet domaćinstava dobilo je novac za zamenu kotlova na gas i čvrsto gorivo, jedno za kotao na biomasu i jedno za izolaciju spoljnih zidova.

Javni poziv za učešće građana u sprovođenju mera energetske sanacije u domaćinstvima raspisan je drugu godinu zaredom i ovoga puta interesovanje je bilo mnogo veće. Ponovo su neka domaćinstva imala isti broj bodova, pa je Grad, rebalansom, opredelio dodatna sredstva.

Ukupno je, za projekat sprovođenja mera energetske sanacije, obezbeđeno više od osam miliona dinara. Svečanosti je prisustvovao i gradonačelnik Kikinde, Nikola Lukač, koji je istakao značaj podizanja svesti o štednji električne energije.

”Grad je potpisao ugovore sa osam firmi radi učešća u  projektu koji sprovodimo sa resornim Ministarstvom. Prošle godine to je bila samo jedna, dok ove godine imamo pet mera”, dodao je gradonačelnik. On je podsetio da će, do kraja meseca, biti raspisan javni poziv za izvođače za postavljanje solarnih panela, dok će za građane, poziv biti objavljen u decembru. Za tu namenu biće izdvojeno milion i po dinara.

Grad Kikinda učestvuje na najvećem sajmu nekretnina i investicija u Evropi – “Expo Real” koji se, od 8. do 10. oktobra, održava u Minhenu. Ova izložba predstavlja najveću poslovnu platformu za sektor investicija i nekretnina u Evropi, i idealno je okruženje za efikasno umrežavanje na najvažnijim tržištima Evrope, Bliskog istoka i SAD.

U organizaciji Razvojne agencije Vojvodine, svoje potencijale u ovoj oblasti predstavlja osam gradova Vojvodine – uz Kikindu i: Novi Sad, Subotica, Zrenjanin, Sombor i Sremska Mitrovica. Naš grad, za izgradnju fabrika investitorima nudi industrijsku zonu „Rasadnik“ koja je deo slobodne carinske zone „Subotica“, kao i mogućnost izgradnje hotela u Sportskom kompleksu „Jezero“. Mogućnosti Kikinde predstavljaju članovi Gradskog veća, Saša Tanackov, zadužen za privredu i investicije i Miroslav Dučić, zadužen za komunalnu infrastrukturu.

Ove godine u Minhenu nastupa više od 1.200 izlagača. Vojvođanski gradovi jedini su predstavnici Srbije, a učešće je omogućeno Sporazumom o zajedničkom nastupu na međunarodnim sajmovima, koji je, u novembru 2017. godine, potpisan između Pokrajinske vlade, Razvojne agencije Vojvodine, Novog Sada, Pančeva, Sombora, Subotice, Zrenjanina, Sremske Mitrovice, Vršca i Kikinde, i sa Privrednom komorom Vojvodine.

error: Content is protected !!