Poljoprivredna gazdinstva koja se bave prodajom proizvoda sa kućnog praga, njih 12, dobili su danas turističke table zahvaljujući novcu koji je Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dodelio Gradu za unapređenje i razvoj ruralne infrastrukture.
Dodeljeno je oko pola miliona dinara i postavljene su 24 table, rekao je rukovodilac Odseka za poljoprivredu, Dalibor Oličkov.
– Najviše su zastupljeni vinari i pčelari. Trudili smo se da svako selo dobije table, u zavisnosti od ponude. U razgovoru sa vlasnicima gazdinstava kojima smo postavili table, saznali smo da su veoma zadovoljni. Nadam se da će Pokrajinski sekretarijat uvideti potrebu, a mi ćemo ponovo konkurisati, jer smatramo da je ovo veoma važno za predstavljanje turističkih kapaciteta u gradu – istakao je Oličkov.
Turističku signalizaciju dobilo je i domaćinstvo „Raca“ u Nakovu.
– Ovo je znak da dobro radimo svoj posao, da je Gradska uprava prepoznala da se bavimo kvalitetnom proizvodnjom. Bićemo znatno vidljiviji posetiocima u selu – izjavio je Aleksa Raca.
Poljoprivredno gazdinstvo „Raca“ bavi se uzgajanjem i preradom lešnika. Ima plantažu na oko tri hektara i u asortimanu ima i puter, hladno ceđeno ulje i druge prozvode na bazi meda i lešnika.
– I dalje ćemo se boriti da ublažimo posledice globalne krize, maksimalno ćemo pomoći svakom pojedincu u gradu. Pružićemo pomoć svakom selu i ni od jedne investicije se neće odustati. Trudićemo se unapredimo kvalitet života u svim segmentima našeg društva, da uradimo što više od planiranih investicija, kako u ovoj, tako i narednoj godini. Sigurno ćemo odgovorno voditi računa o interesima svih građana, tako da ćemo kvalitetno, na osnovu dosadašnjeg iskustva, kreirati i naredni budžet. Želimo da investiramo u projekte i da pronađemo rešenja za izvore finansiranja – rekao je gradonačelnik, Nikola Lukač.
– U pitanju je rekonstrukcija vodovodne mreže koja će, nadam se, pokrenuti i rekonstrukciju Gradskog trga – objasnila je zamenica gradonačelnika, Dijana Jakšić Kiurski. – Takođe, trebalo bi da započne izgradnja vodovoda do nove fabrike vode jer se čekalo na mnoge procedure i javne nabavke.
Povodom Dana oslobođenja u Drugom svetskom ratu i 77 godina od kolonizacije, u Nakovu je, u sredu, 5. oktobra, održana svečana sednica Saveta mesne zajednice. Prisustvovali su joj gradonačelnik Kikinde, Nikola Lukač, predsednik Gradskog parlamenta, Mladen Bogdan, sekretar Sekretarijata za inspekcijske poslove, Petar Žigić, i članovi Gradskog veća, Valentina Mickovski i Dragan Pecarski.
U Nakovu su u toku radovi na Mesnoj zajednici, prvi put posle trideset godina.
– Ova ustanova veoma važnu ulogu i značaj u našem gradu. Škola je okićena dečijim radovima, ovde nastavnici znaju da se u svakom detetu krije neki talenat i potencijal. Hvala kolektivu na svim ovim godinama požrtvovanog truda i rada i na brizi i vaspitanju dece sa smetnjama u razvoju – rekla je Dijana Jakšić Kiurski.
– Sve što se dešava u selu, obično se odvija u parku gde se nalazi i Zavičajna kuća i amfiteatar, u kom se odvijaju kulturni programi tokom leta. Raduje me što je odziv bio zaista veliki, podršku su nam pružila sva naša udruženja, a spremili smo i ručak za sve učesnike radne akcije u kom su nam pomogli naši lovci- rekla je Mira Pećanac, predsednica Saveta Mesne zajednice Banatsko Veliko Selo.
– Sarađujemo s lokalnom samoupravom, Pokrajinskim sekretarijatom i resornim ministarstvom radi ulaganja u tekuće održavanje i stvaranja što boljih uslova za rad. Kabineti su nam veoma dobro opremljeni, sada je potrebno ulaganje u spoljašnji deo škole – rekao je direktor, Aleksandar Aćimov.
– Grad je, u ovoj godini, uložio oko milion dinara za zamenu neonskih sijalica LED rasvetom, radi uštede energije. I ubuduće ćemo ulagati u infrastrukturu i ove i drugih obrazovnih ustanova – rekla je Valentina Mickovski. – Svako odeljenje u ovoj školi ima do 15 đaka, što znači da učitelji i nastavnici mogu da se posvete svakom učeniku. Takođe bih istakla i njihovu odličnu saradnju sa Mesnom zajednicom i udruženjima iz ovog sela.
Leto 1944. godine bilo je presudno za dalji tok istorije, uakzao je predsednik gradskog odbora SUBNOR-a Savo Orelj.
Spomenik žrtvama fašizma na Trgu srpskih dobrovoljaca delo je Aleksandra Zarina. Podignut je 1961.godine, a restauriran 2017. godine. Pored gradskih čelnika, pripadnika Vojske i policije, kao i članova boračkih udruženja, vence su položili i predstavnici ambasade Ruske Federacije.
Iz lokalne samouprave polaganju venaca prisustvovali su gradonačelnik Kikinde, Nikola Lukač, njegova zamenica, Dijana Jakšić Kiurski, pomoćnik gradonačelnika, Šandor Talpai, predsednik i sekretar Gradske skupštine, Mladen Bogdan i Živa Knežević, i Ljuban Sredić, član Gradskog veća.
Predsednik Saveta Mesne zajednice, Dušan Marjanović, govorio je o ulaganjima Grada u radove u Ruskom Selu.
Najviše građana, njih 62, bilo je zainteresovno za zamenu stolarije, za šta je najveći dobijeni iznos bio 140 hiljada dinara. Po pet domaćinstava dobilo je novac za zamenu kotlova na gas i čvrsto gorivo, jedno za kotao na biomasu i jedno za izolaciju spoljnih zidova.
Ukupno je, za projekat sprovođenja mera energetske sanacije, obezbeđeno više od osam miliona dinara. Svečanosti je prisustvovao i gradonačelnik Kikinde, Nikola Lukač, koji je istakao značaj podizanja svesti o štednji električne energije.
U organizaciji Razvojne agencije Vojvodine, svoje potencijale u ovoj oblasti predstavlja osam gradova Vojvodine – uz Kikindu i: Novi Sad, Subotica, Zrenjanin, Sombor i Sremska Mitrovica. Naš grad, za izgradnju fabrika investitorima nudi industrijsku zonu „Rasadnik“ koja je deo slobodne carinske zone „Subotica“, kao i mogućnost izgradnje hotela u Sportskom kompleksu „Jezero“. Mogućnosti Kikinde predstavljaju članovi Gradskog veća, Saša Tanackov, zadužen za privredu i investicije i Miroslav Dučić, zadužen za komunalnu infrastrukturu.