Град

Požari

Министарство унутрашњих послова расписалоје конкурс за упис 300 полазника за основну обуку за припаднике Ватрогасно- спасилачких јединица. Конкурс је отворен до 10. новембра, а на територији Полицијске управе која обухвата Град Кикинду и општине Сенту, Аду, Чоку, Кањижу и Нови Кнежевац, планиран је упис седам полазника, истакао је Зоран Будиша, начеленик Одељења за ванредне ситуације у Кикинди.

-За Ватрогасно-спасилачки батаљон у Кикинди има места за три и по један полазник је потребан у Кањижи, Новом Кнежевцу, Ади и Сенти. За општину Ада дозвољено је да конкуришу и млади из општине Чока. Међу условима које кандидати треба да испуњавају јесте и старосна доб од  19 до 30 година, да су држављани Србије и да им је пребавилаште у локалној самоуправи у којој конкуришу минмално годину дана, да су завршили средњу школу, да имају возачку дозволу Ц категорије, а ако је немају по завршетку обуке имају 18 месеци да добију ову категорију.  Не смеју да имају безбедносне сметње за запошљавање у МУП-у, а неопходно је и да испуњавају здравствене, психо – физичке и базично – моторичке способности – истакао је Будиша.

У Ватрогасно- спасилачком батаљону на територији Полицијске управе запослено је 70 ватрогасаца – спасилаца.

-Заинтересованост је велика и овим путем позивам младе да се пријаве и раде хумани и одговоран посао, да спасавају туђе животе и имовину. Након пријаве постоји селекциони део, након ког се одлази на обуку која траје три месеца и обавља се у центрима који су за то опредељени – прецизирао је аш саговорник.

Више детаље о  конкурсу доступно је на сајтовима www.mup.gov.rs и www.copo.edu.rs.

VUK RADOVI

У Основној школи „Вук Караџић“ у току је замена прозора на фискултурној сали. Радове финансира Покрајински секретаријат за спорт и омладину са 3,6 милиона динара, сазнајемо од директора Ивана Пантелића. Прозори нису мењани дуго и били су у веома лошем стању.

-Оно што смо и обећали, сада испуњавамо.Посао напредује жељеном динамиком и надамо се да ће бити завршен током половине новембра, након чега ћемо моћи да наставимо са часовима физичког васпитања, а и спортским клубовима биће омогућено да тренирају у сали – истакао је Пантелић.

Радови ће обухватити замену свих прозора на сали за физичко васпитање и у делу у ком се налази справарница, као и молерско – фарбарске послове.

-Прозори су израђени од дрвета, а укључен је и Завод за заштиту споменика културе из Суботице с обзиром на то да је школа под заштитом. Осим ових, у сарадњи са поменутим секретаријатом реализоваћемо још један пројекат у оквиру ког ће бити постављена мултифункционална подлога на кошаркашком терену у школском дворишту. Вредност овог посла је 3,1 милион динара – напоменуо је наш саговорник.

Улагањима ће знатно бити унапређена настава физичког васпитања, али и спортиста и рекреативаца који користе двориште. Подсетимо да је овој школи и на конкурсу НИС-а „Заједници, заједно“ одобрено 3,5 милиона динара за замену дела кровне конструкције и црепа изнад  фискултурне сале и кабинета за музичку културу. Тако ће у школу бити уложено више од 10 милиона динара, чему се радује како 360 ученика, тако и сви запослени.

 

gradska kuca

Покрајински секретар за урбанизам и заштиту животне средине Немања Ерцег уручио је данас представницима градова и општина на територији Војводине уговоре за суфинансирање израде просторних и урбанистичких планова. На конкурсу су средства додељена за највише два плана. Тако је Кикинда добила средства, 1,5 милиона динара, за План детаљне регулације аеродрома и за Измене и допуне Плана генералне регулације централног дела насеља Кикинда одобрено је 500.000 динара. Ерцег је овом приликом нагласио да поменути Покрајински годинама подржава локалне самоуправе у изради ових важних планских докумената.

-То омогућава локалним самоуправама да одређене делове насељених места и градова, или комплетна насеља, измене у делу који је неопходан за даљи развој како породичног становања, тако и индустрије, чиме се убрзавају процеси важни за унапређење живота у њима  –  казао је Ерцег.

Како је навео, Покрајинска влада ће и у буџету за 2024. годину наставити са континуираном подршком градовима и општинама у изради ових планских докумената.

Са укупно 20 милиона динара, подржано је 15 планских докумената, а новац су оим Кикинде, добили и Суботица, Сремска Митровица, Зрењанин и Сомбор и општине Рума, Нови Бечеј, Житиште и Бачки Петровац.

 

Danijela 1

Црвени крст Кикинда је међу десет добитника Златне плакете за показану солидарност и допринос у стварању сигурних резерви крви, на предлог Завода за трансфузију крви Војводине.

На свечаности поводом обележавања 78 година добровољног давалаштва у Војводини која је уприличена у Извршном већу Војводине, признања је уручио проф. др Зоран Гојковић, потпредседник владе АП Војводине и покрајински секретар за здравство.

Награду је примила Данијела Бјељац, секретарка Црвеног крста Кикинда.

– Признање смо добили за удео у укупном броју прикупљених јединица крви. Код нас је то три одсто у односу на број становника што се тиче давања, што значи да ми покривамо потребе за лечење наших суграђана – рекла је Данијела Бјељац.

У акцијама добровољног давалаштва крви у организацији Црвеног крста Кикинда у 2022. години прикупљене су 1.663 јединице крви. У овој години, у 25 акција, прикупљене су 1.443 јединице, а одазвало се 1.649 давалаца. У овој години је активно је 912 давалаца.

Поред кикиндске, плакете су добиле и организације Црвеног крста из: Инђије,  Бачке Паланке, Зрењанин, Сремске Митровице, Вршца, Врбаса, Панчева, Сомбора и Сенте.

dokumenta

Због велике заинтересованости послодаваца и незапослених младих за учешће у програму „Моја прва плата“, процењено је да је у интересу свих учесника да се дефинишу нови рокови по фазама реализације програма „Моја прва плата“.

Пријављивање послодаваца и оглашавање слободних радних позиција реализује се до 7. новембра. Пријављивање незапослених младих за учешће у програму биће реализовано од 13. новембра до 6. децембра. Већ наредног дана послодавци ће почети избор кандидата  и трајаће до 22. децембра. На порталу „Моја прва плата“, најкасније до 29. децембра биће објављена коначна листа послодаваца са бројем изабраних извршилаца на оглашеним радним позицијама.

Закључивање уговора између Националне службе за запошљавање, послодавца и изабраног кандидата, којим се уређују међусобна права и обавезе је од 1. до 19. јануара  следеће године када и почиње спровођење овог програма.

 

saobracajna

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодило се осам саобраћајних незгода. Три учесника у саобраћају задобила су лакше телесне повреде. Настала материјална штета је у износу од 830.000 динара.

Саобраћајне незгоде су се догодиле због радњи возилом, превелике брзине, непропуштања пешака и конзумације алкохола.

Захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 22 учесника у саобраћају и издато је 76 прекршајних налога.

Из саобраћаја је, због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, искључено 12 возача, од којих је троје задржано до 12 сати.

Откривено је и 25 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 10 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 50 осталих прекршаја.

395484604_322760840367668_7469506167561306511_n

Ротари клуб Кикинда доделио је стипендије Јовани Завишин, Соњи Псодоров и Миони Бркљач. Већ по традицији стипендије се додељују студентима прве године факултета који су остварили значајне резултате у досадашњем школовању, а при упису на факултет остварили су одличне резултате. Укупно је било 13 кандидата који су конкурисали за стипендије.

-Драго ми је што сам добила ову стипендију. Нисам се надала да ћу бити међу одабранима и искористићу је за купивину неопходних уџбеника за школовање – истакла је Јована Завишин која је уписала Медисцински факултет у Новом Саду и била је ослобођена пријемног испита из биологије јер је у средњој школи била прва на републичком такмичењу.

Соња Псодоров уписала је Фактултет техничких наука у Новом Саду, смер грађевина.

-Хвала вам на указаном поверењу. Трудићу се да оправдам стипендију која ми пуно значи. Као будући грађевениски инжењер циљ ми је  да градим нашу земљу и да је учиним лепшом – истакла је Соња Псодоров, иначе ученица генерације ССШ „Милош Црњански“.

Миона Бркљач уписала је Правни факултет у Новом Саду.

-Дивно искуство и прелепо изненађење. Нисам очекивала стипепндију и пуно ми значи то што се мисли на нас који смо тек на почетку студирања – рекла је Миона Бркљач.

Додела стипендија једна је од највећих акција кикиндских Ротари клуба, напоменула је Татјана Пецарски, паст председница. Уговори са бруцошкињама потписани су у присуству кикиндских ротаријанаца.

-Ротари клуб је међународна организација коју чине пословни људи из читавог света. Стипендирамо најбоље кандидате и надамо се да ћете и ви остварити неке од успеха које су постигли неки од чланова нашег клуба. Верујемо да ћете се у будућности и ви наћи у овој организацији – рекла је Татјана Пецарски.

Стипепндију од 6.000 динара студенткиње ће добијати у наредних годину дана. До сада је додељено укупно 87 стипендија.

erika cerka

Након што је три деценије провела у Канади, суграђанка Ерика Бански вратила се у Кикинду. Још увек, како каже, не зна да ли се вратила да остане заувек, али би то волела. Како јој је мајка Хилда Бански остала сама, решила је да са 59 година оде у пензију и врати се својим почецима.

– Након што сам основну и средњу школу завршила у Кикинди, у Новом Саду студирала сам немачки језик и књижевност. По завршетку факултета запослила сам се у библиотеци Матице српске. Посао ме је испуњавао, удала сам се, родила ћерку Инес и имала сам леп живот док се није појавио рат деведесетих година прошлог века. Када је мој супруг 1992. године отишао у Хрватску, рат је стигао и на наш праг. Тада смо почели интензивно да размишљамо о одласку из земље – прича Ерика Бански.

Канада је имигрантска земља и нико не гледа акценат, боју коже, верско опредељење. То, али и толерантни људи, су допринели су да одаберу Канаду, пре него неку од европских земаља које су много затвореније према придошлицама. Успели су у својој намери и обрели на западу Канаде, у граду Едмонтону. Тамо је остала пуне 24 године, а последњих шест живела је у главном граду, Отави.

– У Канаду сам отишла као библиотекар, а мој супруг као електроинжењер. Наше дипломе, на жалост, нису биле признате, тако да сам изнова морала да се школујем. Уписала сам магистратуру из немачког језика и, пошто сам завршила, схватила сам да са тим звањем не могу нигде да предајем. Тада сам решила да завршим магистратуру из библиотекарства, након чега сам се запослила на Универзитету Алберте. Није било лако јер сам уз студирање морала да радим, а у Канади нема бесплатног школовања. Уз мало дете то је било заиста тешко. Тамо сам била запослена до 2016. Године, када сам прихватила понуду да пређем на колеџ Карлтон – истиче наша саговорница.

На Карлтону је постала шеф одељења и овај посао Ерика је обављала пет година.

– Када је дошло до тога да одлучим да ли да конкуришем за још пет година, схватила сам да ми је важније да се посветим себи и мајци. Прошле године вратила сам се у Кикинду и нисам зажалила. За имигранте кажу да једном ногом стоје у старој, а другој ногом у новој домовини и то је потпуно тачно. Као имигрант живот почињете испочетка, без обзира на то колико година и знања имате. Када сте далеко, као што сам ја била, изгубе се и родитељи и пријатељи и родбина. Наша ћерка расла је без бака и дека и са њима је била лети, када је могла да их посети, али то није исто као када су они константно присутни у њеном и она у њиховим животима – искрена је Ерика Бански.

Људи, на првом месту мајка, пријатељи, родбина, допринели су одлуци да се врати.

– Они који никада не оду из Србије, сматрају да је живот ван ње обећана земља. Чињеница је да сам у Канади имала десет пута већи приход, али је исто толико скупљи живот. Можда је друштво тамо уређеније и боље функционише, али одласком се изгуби лепо време јер је у Канади шест месеци зима, а у Едмонтону зима траје чак осам месеци. Оно што наши људи који читав живот проведу овде не схватају, јесте да треба гледати шта је лепо у животу, а не шта немаш. У Канади постоји изрека „Број колико имаш благослова“ и то никада не треба изгубити из свести. Има јако пуно добрих ствари у Србији, нарочито сада, у односу на то како је било деведесетих, када смо отишли – додала је Ерика Бански.

Каже да јој прија живот у Кикинди јер може да се посвети себи и својим потребама. Кућа у којој живи има безмало 100 година и бави се њеним реновирање, ужива у раду у башти, путује по Европи.

– Када се осврнеш, у животу је најважније да си здрав, да имаш породицу и пријатеље, да си срећан са људима око себе – закључила је наша саговорница. – Ћерка Инес говори српски, али се осећа Канађанком, с обзиром на то да је из Србије отишла са три године.

Председница Немачког удружења

Ерика Бански прихватила је да буде председница Немачког удружења Кикинда. Припрема се за прославу двадесетогодишњице, која ће бити обележена концертом сопрана Памеле Киш. Вече ће бити посвећено Вагнеру, али и другим композиторима, и то је поклон чланова овог удружења суграђанима.

 

MIGRANTI-NOVO

Помоћник директора полиције генерал полиције Дејан Луковић изјавио је да су припадници Министарства унутрашњих послова, након изјаве председника Републике Aлександра Вучића, а на основу наредбе министра унутрашњих послова, предузели опсежне мере у петак и суботу у спречавању илегалне миграције. у овим акцијама открила је и дислоцирала 870 миграната на подручју Кикинде ,Суботице, Пирота, и Сомбора, речено је у МУП-у.

Овом приликом пронађене су четири аутоматске пушке, четири пиштоља, одређена количина наркотичких средстава. Контролисано је 11.200 возила, 15.600 лица је легитимисано.

Такође је у акцији је пронађено 28 мобилних телефона који ће даље бити предмет вештачења”, навео је Луковић, саопштено је из МУП-а. Луковић је нагласио да ће припадници МУП-а дати све од себе се ситуација разреши и да грађани живе што мирније и сигурније.

-Хоћу да поручим грађанима Србије, а посебно грађанима на териротији Суботице, Пирота, Сомбора и Кикинде да се осећају безбрижно и сигурно, да ће припадници МУП-а дати све од себе да се ова ситуација разреши и да они живе што мирније и што сигурније“, истакао је је Луковић и додао да грађани треба да имају поверење у припаднике Министарства унутрашњеих послова.

У овим акцијама учествује неколико стотина припадника МУП – САЈ, Жандармерије, Интервентне јединице полиције, Антитерористичке групе Јединице за обезбеђење одређених личности и објеката, Управе граничне полиције, УКП, Управе за технику, као и подручних полицијских управа, са свом расположивом техником.

Ritejl 3

Ослушкујући потребе суграђана који су у разговору са представницима власти у граду истицали да Кикинди недостаје модеран тржни центар, градоначелник Никола Лукач и Бојана Кољеншић, директорица „РЦ Јуроп РСБ“ 27. јуна потписали су уговор о продаји земљишта за изградњу ритејл парка „Нест“. Тада је истакнуто да ће радови почети крајем септембра, почетком октобра, а докле се стигло са реализацијом ове инвестиције разговарали смо са чланом Градског већа Сашом Танацковим.

– „РЦ Јуроп“ добио је грађевинску дозволу 28. августа ове године за изградњу малопродајног објекта површине 5.332,64 квадрата. У току је израда Пројекта за извођење, који ће бити завршен почетком новембра, након чега ће инвеститор приступити одабиру извођача радова. За изградњу објекта је неопходно од осам до десет месеци, тако да је сада планирани рок отварања Ритејл парка крај 2024. године. Уколико временске прилике не буду другачије, радови на директној изградњи требало би да почну фебруара следеће године – рекао је Танацов.

Више је разлога због ће радови почети нешто касније и сви су објективни.

– Више од месец дана пробијен је рок за уклањање бесправно подигнутих гаража, па је последња склоњена 20. јуна, иако је рок био 15. мај. Грађани, који су имали нелегално подигнуте гараже, добили су рок од 45 дана да их уклоне и тек после више усмених и писмених упозорења последња неколицина је склонила гараже, у последњој декади јуна, што је довело у старту до кашњења у потписивању уговора о продаји. Град дугује захвалност оним власницима који су испоштовали рокове договорене 3. априла на састанку у Градској кући – истакао је Танацков.

Након куповине, инвеститор је прецизно анализирао темеље започетог стамбеног објекта на плацу и тек када је ступио у посед схватили су да је за рушење и нивелацију терена потребно више времена од планираног. Циљ је да се постојећи бетонски стубови и конструкција уклоне безбедно.

– На плацу се налазе оптички и бакарни каблови „Телекома Србија“  и  потребно је да буду измештени да би се кренуло са било којим радовима. Инвеститор и „Телеком“  раде на сређивању документације за тај подухват, изабрана је фирма која има лиценцу „Телекома“ за извођење радова, а „РЦ Јуроп“ је поднео техничку документацију за те радове и чека добијање грађевинске дозволе, након чега ће уследити измештање бакарних и оптичких каблова. По речима инвеститора, измештање „Телекомових“ инсталација биће урађено до краја децембра ове године – сазнајемо Танацкова.

Паралелно са изградњом тржног центра у плану је и реконструкција улице Михајла Пупина од Светосавске до Јована Јовановића Змаја. Како је Град Кикинда непланирано био у једномесечној блокади, средства за реконструкцију улице преусмерена су за плаћање извршне судске пресуде, тако да их градска администрација сада планира у буџету за 2024. годину.

За потпуну реконструкцију поменутог дела улице потребно је око 27 милиона динара, од чега ће „РЦ Јуроп“ учествовати са око 13 милиона динара плаћањем накнаде за изграђено грађевинско земљиште – прецизирао је наш саговорник.

Подсетимо да ће Ритејл парк у Кикинди бити ограђен и имаће обезбеђење 24 сата, што ће повољно утицати и на безбедност тог дела Микронасеља. Инвеститор се обавезао да ће на паркингу са око 100 места дозволити слободно паркирање станарима околних зграда, чиме ће делимично бити решен проблем још увек недостајућих паркинг места у том делу града. Ритејл парк имаће 14 малопродајних објеката у којима ће радити око 100 особа.

„РЦ Јуроп“ послује у више држава централне Европе, седиште компаније је у Чешкој Републици и имају осам тржних центара, по четири у Србији и Румунији. У нашој држави послују у Вршцу, Обреновцу, Краљеву и Ужицу, с тим да су уговорили продају два највећа објекта у Србији, у Краљеву и Обреновцу, највећем ритејлеру-  израелском „БИГ-у“.

Компанија ради у Србији од 2014. године и део су групације „РЦ Јуроп“  која развија пословне активности у Чешкој, Хрватској, Србији и Румунији у областима изградње и изнајмљивања различитог пословног простора, од ритејл паркова, преко дистрибутивно-логистичких центара, до другог различитог пословног и стамбеног простора. До сада су реализовали више од 100 пројеката, изградили су преко 250.000 квадратних метара различитог пословног и 50.000 квадрата канцеларијског простора, те више од 300 модерних стамбених објеката.

Земљиште продато за 25 евра по квадрату

Грађевинско земљиште  површине 11.383 квадрата продато је инвеститору за 284.575 евра или 25 евра по квадрату, што је 2,16 евра по квадратном метру више од почетне цене. У изградњу ритејл парка биће инвестирано више од шест милиона евра, а у њега ће се уселити домаћи и страни закупци који продају храну, гардеробу, обућу и играчке. На овом простору налазиће се дечије игралиште и кафић.

error: Content is protected !!