Град

poljoprivredni-sajam-(2)

Međunarodni sajam poljoprivrede, koji traje  do 21. maja, je i ove godine okupio više od 1.200 izlagača iz 40 zemalja i Srbije. Sajam se održava 93. put, a posetioci mogu da vide najnovija tehnička i tehnološka dostignuća u agraru, primenu nauke u poljoprivredi, izložbu organske hrane, kao i one sa oznakama geografskog porekla, bogatstvo domaćeg genofonda, najsavremeniju poljoprivrednu mehanizaciju, proizvode i usluge iz najudaljenijih krajeva sveta. Zahvaljujući Sekretarijatu za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj proizvođači sa teritorije grada, danas, 19. maja, besplatno su mogli da posete najveću agro manifestaciju u regionu.

-Novosadski sajam posetilo je 50 proizvođača i nosioca poljoprivrednih gazdinstava. Pored novih sortimenata naši sugrađani koji se bave poljoprivredom imali su priliku da se upoznaju sa najnovijim dostignućima i mehanizacijom. Cilj je da se u direktnom kontaktu sa proizvođačima što bolje iskoriste sredstva i subvencije koje dodeljuje lokalna samouprava – rekla je Miroslava Narančić, sekretarka pomenutog Sekretarijata.

Na štandu Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam predstavlja se i naš grad. Zaposleni u Turističkoj organizaciji posetioce su pozvali da dođu u Kikindu i uvere se u odličnu turističku i gastronomsku ponudu, kao i da budu naši gosti za „Dane ludaje“.

A.Đ.

maturanti-parada-(5)

Maturanti sve četiri srednje škole, u četvrtak, 21. maja, uz zvuke iz Štrausove opere „Slepi miš”- kadril, tačno u podne, ispred Gradske kuće, zajedno sa profesorima, direktorima, ali i predstavnicima lokalne samouprave, uz  ples će ispratiti jednu i započeti novu životnu etapu.

U najvećem sinhronizovanom plesu na svetu u okviru parade „Ples sa Evropom“, oko 300 srednjoškolaca poslaće najlepšu sliku iz našeg grada.

U Kikindi se maturantski ples organizuje već 19 godina, a za sve one koji završavaju srednju školu i njihove roditelje ovo je poseban dan. Na ovaj način Kikinda se ponovo pridružila evropskim gradovima širom kontinenta koji učestvuju u akciji „European Quadrille Dance Festival“.

Pas-4

JP „Kikinda“ poziva sugrađane da upoznaju pse za udomljavanje i podrže humanu akciju

JP „Kikinda“ organizovaće u subotu, 23. maja, drugi po redu Dan otvorenih vrata u prihvatilištu za pse, sa ciljem podizanja svesti o odgovornom vlasništvu i značaju udomljavanja napuštenih životinja.

Događaj će biti održan u periodu od 10 do 13 časova u prihvatilištu na adresi Topolski put broj 10, a svi zainteresovani građani imaće priliku da upoznaju pse koji čekaju novi dom, provedu vreme sa njima i dobiju sve informacije o postupku udomljavanja.

Iz JP „Kikinda“ ističu da je prvi Dan otvorenih vrata izazvao veliko interesovanje sugrađana, zbog čega su odlučili da nastave sa ovakvim aktivnostima koje imaju za cilj da što većem broju napuštenih pasa obezbede siguran i topao dom.

Organizatori podsećaju da je udomljavanje u potpunosti besplatno, a građane pozivaju da svojim dolaskom podrže ovu humanu akciju i pruže šansu psima iz prihvatilišta za bolji i lepši život.

euromelanoma-2026-(3)

Opšta bolnica priključila se preventivnoj kampanji Euromelanoma dan, koja je deo je evropske kampanje za rano otkrivanje malignih tumora kože. Cilj je rano otkrivanje promena na koži i očuvanje zdravlja stanovništva.

-Radilo se u dve ambulante i sugrađani su bili veoma zainteresovani. Pregledali smo 32 pacijenata. Cilj kampanje je da stanovništvo bar jednom godišnje preventivno pregleda kožu kako bi se na vreme otkrili eventualni melanomi i drugi oblici raka kože – istakao je dr Siniša Jolić, dermatovenerolog koji je obavljao preglede zajedno sa dr Milicom Agić. – Naša želja je da podignemo svest o raku kože jer je kampanja posvećena prevenciji, ranom otkrivanju i lečenju raka kože. Više nije problem samo sunce kojem se izlažemo tokom leta, nego tokom čitave godine.

Ove godine fokus je na dezinformacijama o izlaganju suncu i o prevenciji raka kože koje kruže društvenim mrežama, posebno među adolescentima. Nedavni trendovi na platformama kao što su TikTok i Instagram pokazuju sve više obmanjujućih poruka koje podstiču rizična ponašanja poput namernih opekotina od sunca ili obeshrabrivanje upotrebe mera zaštite od sunca. Da bi se rešio ovakav izazov, kampanja Euromelanoma 2026 usvaja komunikacionu strategiju usmerenu na digitalne tehnologije i prema adolescentima i mlađim odraslima putem društvenih mreža.

-Godišnje u našoj Bolnici otkrijemo petnaestak osoba kod kojih dijagnostifikujemo melanom, a deset puta je više onih sa nemelanomskim tumorima. Na svakom pregledu radimo skrining kompletne kože i dermoskopske preglede, a sugrađanima su omogućeni i, zakazani, digitalni pregledi. Preventivno, rano, otkrivanje takozvanih „tankih“ melanoma je najvažnije. To je melanom koji u svom promeru nije veći od 0,8 do 0,9 milimetara. Ukoliko neko primeti da mladež raste, menja boju, krvari, zadaje bol neophodno je  da se što pre javi dermatologu, kako bi obavio dermoskopiju – dodao je dr Siniša Jolić.

A.Đ.

sis

U okviru svečanog obeležavanja Gradske slave, letnjeg Svetog Nikole, u petak 22. maja od 19 sati u Narodnom pozorištu biće održan koncert sestara Gobović.

Muzički tandem koji izvodi tradicionalnu muziku čine bliznakinje Marina i Marija Gobović, koje su za svoj rad dobile zlatnu Medalju za zasluge Republike Srbije. Laureatkinje su brojnih nagrada i priznanja za očuvanje srpske izvorne muzike, doprinos kulturi, umetničko stvaralaštvo i rad sa najmlađima.[

Sestre Gobović su nastupale širom sveta od Amerike, Švajcarske, Rumunije, pa do Mađarske.

Koncert organizuju Grad Kikinda i Kulturni centar Kikinda.

jefimija-ples-senta

Studio plesa „Jefimija“ ostvario je veliki uspeh na Svetskom prvenstvu u plesu, koje je juče održano u Senti. Mlade plesačice nastupile su sa šest koreografija i još jednom potvrdile svoj talenat, predan rad i kvalitet.

Na takmičenju su osvojena četiri prva i dva druga mesta, a pored medalja stigle su i dve specijalne nagrade koje su dodatno obeležile nastup studija.

Koreografija „Here I Go“ obezbedila je plasman u Barseloni, dok je za koreografiju „Kalifornija“ osvojena besplatna kotizacija za takmičenje u Temišvaru, koje će biti održano 25. oktobra.

Iz Plesnog studija ističu da posebnu težinu ovim uspesima daje činjenica da su nagrade potvrđene na dva različita takmičenja i od strane različitih sudija, što je još jedan dokaz kvaliteta i rada mladih plesačica.

– To samo potvrđuje da su naše devojke svetske, a naše – poručili su ponosno iz „Jefimije“.

Veliku zahvalnost uputili su i roditeljima, koji su im, kako kažu, najveća podrška u svakom nastupu i takmičenju.

Iz „Jefimije“ su najavili da će 31. maja Studio plesa i folklorna sekcija održati završni koncert.

noc-muzeja-2026-(7)

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana muzeja, u Narodnom muzeju, u Galeriji „Nova“, otvorena je izložba „Život u banatskoj vojnoj granici“, autora Ivana Radića. Kroz izložene slike, geografske karte, oružje, pa i kuće u kojima se živelo na verodostojan način približen  je svakodnevni život na prostoru južnog Banata tokom perioda Vojne granice.

-Izložba je nastala povodom obeležavanja 300 godina od Požarevačkog mira i kroz bogatu dokumentarnu građu, ilustracije, rekonstrukcije i vizuelne prikaze osvetljava istorijske, kulturne i društvene promene koje su oblikovale Banat tokom 18. i 19. veka – navodi autor – Pre osnivanja Velikokikindskog distrikta osnovana je vojna granica i posetioci mogu da se putem ove izložbe uvere u promene koje su se desile u tom periodu. Na koji način su ljudi živeli i kako su dolazile promene za stanovništvo koje je regrutovano kao vojna snaga. Vojne vlasti upravljale su životima običnih ljudi i uslovljavali su ih da budu u vojnoj službi.

Kroz bogatu izložbu posetioci imaju priliku da se upoznaju sa životom graničara, razvojem naselja, vojnom organizacijom i običajima stanovništva koje je živelo na prostoru nekadašnje banatske vojne granice.

-Poseban segment postavke čine rekonstrukcije uniformi, istorijske mape i ilustracije koje verno prikazuju vreme velikih promena na prostoru južnog Banata i šireg podunavskog regiona. Vojna uniforma ima veliki uticaj i upliv na narodno odelo. Na samom početku dolazi do otpora jer su Srbi smatrali da uvođenjem uniforme gube svoj identitet. Marija Terezija, pošto je videla reakcije, ostavila je vreme da se stanovništvo navikne na uniforme koje su kasnije bile toliko prihvaćene, da su ih graničari nosili i nakon završetak vojnog roka kao uspomenu na ratišta na kojima su bili. Pojedini delovi vojne uniforme prihvaćeni su i kao narodno odelo – kaže Radić.

Sa uvođenjem promena dolazi i do boljeg života stanovništva, razvija se trgovina, obrada zemlje je bolja i efikasnija.

-Tokom 100 godina, to su četiri generacije jedne porodice, spremnije se dočekuje 19. vek kada su ljudi sa ovih prostora pomogli Srbima sa druge strane Save i Dunave da dođe do spajanja u jednu zemlju Srbiju – dodao je Ivan Radić.

Slike su delo studenata sa Fakulteta primenjene umetnosti. U okviru nastave studenti, tada treće godine, tokom čitave godine radili su na rekonstrukciji uniforme graničara banatske vojne granice. Pre likovnih prikaza sledilo je istraživanje, a nakon toga sa kostimografima iz pozorišta urađena je rekonstrukcija uniformi. Od pet, koliko treba da se uradi i da prikažu njihov razvoj, urađen su dve pešak i strelac.

Miloš Pušara, v.d. direktor Narodnog muzeja napomenuo je da će biti organizovana stručna vođenja kroz izložbu i predavanja:

-I mi smo doprineli da izložba bude bogatija tako da smo izložili i deo naše etnološke i istorijske zbirke. Ona ima snažnu simboliku jer su granica, kolonizacija i migracije važan segment naše nacionalne istorije. Pozvaćemo i učenike da nas posete i tako više saznaju o lokalnom nasleđu.

Otvaranju izložbe prisustvovala je i Marijana Mirkov, članica Gradskog veća koja je pozvala građane da dođu i da vide postavku koja sve vraća u vreme koje ne sme da se zaboravi.

-Ovo je prilika da svi mi vidimo kako je Banat nekada izgledao, kako su živeli, razmišljali i koje nade i želje su imali graničari, šta da ostave svima nama. Istorija su ljudi i na nama je da sačuvamo kulturu sećanja na naše pretke – precizirala je Marijana Mirkov.

Posebna atrakcija je prikaz stanovanja. Urađene su makete kuća koje predstavljaju evaluaciju kuća kroz 18. vek, a u prirodnoj veličini je koliba koja je najzanimljiviji tip staništa.

Sve posetioce iznenadili su Milan i Vid Vašalić koji su svirali na arhaičnim instrumentima i pevali stare pesme.

A.Đ.

 

tera-noc-muzeja-2026-(4)

Međunarodni dan muzeja i Evropska noć muzeja obeležen je u Muzeju „Tera“. Ove godine programi namenjeni deci i odraslima organizovani su pod motom „Glina susreće svetlo“. Najviše učesnika bilo je u radionicama za decu i igrama namenjenih najmlađima. Igra sa glinom „Topanje“ koja je i tradicionalna severnobanatska dečja igra okupila je predškolce i osnovnoškolce. Među njima je vila i Nađa Lazarov:

-Napravila sam činiju od gline. Volim da stvaram, a od gline se lako prave predmeti. Sam mnom je puno drugara i svi smo dali sve od sebe da naše skulpture budu najlepše – otkrila nam je Nađa.

Upoznavanje muzeja  organizovano je i putem radionica štampe na tekstilu, uz mentora Anamariju Malenčić i vajarska radionica sa Sanjom Radusin Smiljanić, Igorom Smiljanić i Tera timom, kao i kroz dečja radionicu „Grad SkulpTerra“ koju je vodila Katarina Dragin, muzejski edukator. Cilj  je upoznavanje dece sa kulturnim nasleđem kroz igru i umetnost.

-Najviše mi se svidela skulptura koju je napravila umetnica iz Japana, žena koja drži svinju. Lju sam nacrtao, obojio, isekao makazama, a potome je lepkom zalepio uz ostale. Na ovaj način napravili smo mapu Kikinde kao grada-muzeja – rekao nam je Marko Mirković koji je učestvovao u ovom programu.

Deca si uspela da povezuju motive terakota kolekcije „Tera“ sa lokalnom arhitekturom, a to je uspelo i bratu i sestri Stefanu i Aglaji koji su zajedno sa tatom Andrejom Levošev pre tri godine došli iz Rusije. Prvi put su prisustvovali Noći muzeja u „Teri“.

-Svidelo mi se da slikamo skulpture koje nam se najviše dopadaju i da ih potom postavljamo na mapu grada. I sestra i ja smo se jako lepo proveli – kazao je Stefan.

Tokom ove večer organizovana su stručna vođenja kako kroz Muzej, tako i izložbi. Sanja Radusin Smiljanić, v.d. direktorica CLPU „Tera“ istakla je da je veoma zadovoljna odzivom sugrađana i gostiju:

-Međunarodna noć muzeja okupila je veliki broj porodica i deca koji su rado učestvovali u svim programima i radionicama.

Vrhunac večeri je „Tera Ephemera“, jedinstveni multimedijalni događaj u kojem monumentalne terakota skulpture susreću svetlo, projekciju i pokret. Cilj nam je bio da stalnu postavku našeg Muzeja predstavimo publici na drugačiji način i sigurna sam da smo u tome uspeli.

A.Đ.

vatrogasci-topola-(3)

U Banatskoj Topoli održana pokazna je vežba u kojoj su učestvovala dobrovoljna vatrogasnog društva domaćina,  Ruskog Sela i  Sajana. Vatrogasci dobrovoljci i zaposleni u Hitnoj službi prikazali su okupljenim meštanima kako reaguju u slučaju požara, a vežba je održana ispred Omladinskog doma u centru sela.

 

-Na teritoriji grada postoji deset dobrovoljnih vatrogasnih društava, a svako ima 12 operativnih članova za gašenje požara ili pomoći u elementarnim nepogodi što je 120 obučenih i hrabrih ljudi. – istakao je komandir  operativne vatrogasne jedinice Željko Pejić, viši vatrogasni oficir, Gradskog vatrogasnog saveza – Pokaznom vežbom obeležavamo Svetog Florijana zaštitnika vatrogasaca. Predstavili smo situaciju u kojoj je požar izbio u prizemlju Omladinskog doma. U požaru, nastalom usled neispravnih instalacija, jedna osoba je bila povređena. Kako se požar brzo širio vatrogasci iz Banatske Topole u pomoć su pozvali kolege iz Ruskog Sela i Sajana. Učestvovalo je 20 vatrogasaca, a pokazali smo kako se požar gasi, a da pri tom ne bude povređen nijedan dobrovoljac.

U spremnost vatrogasnih društava sa sela uverio se i Bojan Mikalački, član Gradskog veća i dodao da je prvi put da se u simulaciji požara objekata i pokaznoj vežbi udruže tri dobrovoljna vatrogasna društva.

-Svaka čast dobrovoljnim vatrogascima što su se udružili i zajednički prikazali kako reaguju u hitnim situacijama. Smatram da su dobrovoljci važni za svako selo. Upravo oni su prvi na udaru u svakoj nemiloj situaciji i tu su da pomognu svima nama kada je pomoć najneophodnija – naveo je Mikalački.

Događaj su uveličali i članovi KUD-a „Scena“ iz Banatske Topole koji su se okupljenima predstavili folklornim nastupom.

A.Đ.

novi-kozarci-parking-(5)

U Novim Kozarcima započeta je izgradnja novih parking mesta koja će nalaziti ispred „Univereksporta“ u centar sela. U toku su zemljani, pripremni radovi, a izvođače je prvog dana na gradilištu posetio gradonačelnik Mladen Bogdan.

-Na zahtev meštana, kompanija „Univereksport“ finansira izgradnju novih parking mesta. Prema rečima radnika radovi će biti uskoro u potpunosti završeni, a za Novokozarčane to  znači da će imati novih 10 do 12 parkinga. Na ovaj način izbeći će se parkiranje automobila na zelenim površinama, kako je to bilo do sada, usled nedostatka prostora – saznajemo od prvog čoveka grada.

Lokalna samouprava pomoći će ovu investiciju tako što će angažovati radnike da nova parking mesta obeleže.

-U proteklom periodu dosta toga je urađeno u Novim Kozarcima. Renovirana je takozvana „Kotarka“, mesto okupljanja svih stanovnika, sređuje se sala vozača, a u planu je još dosta toga. Naš cilj je ravnomeran razvoj i ulaganje kako u grad, tako i u svih devet mesnih zajednica – dodao je Mladen Bogdan.

A.Đ.

error: Content is protected !!