Град

poljoprivredni-sajam-(2)

Међународни сајам пољопривреде, који траје  до 21. маја, је и ове године окупио више од 1.200 излагача из 40 земаља и Србије. Сајам се одржава 93. пут, а посетиоци могу да виде најновија техничка и технолошка достигнућа у аграру, примену науке у пољопривреди, изложбу органске хране, као и оне са ознакама географског порекла, богатство домаћег генофонда, најсавременију пољопривредну механизацију, производе и услуге из најудаљенијих крајева света. Захваљујући Секретаријату за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој произвођачи са територије града, данас, 19. маја, бесплатно су могли да посете највећу агро манифестацију у региону.

-Новосадски сајам посетило је 50 произвођача и носиоца пољопривредних газдинстава. Поред нових сортимената наши суграђани који се баве пољопривредом имали су прилику да се упознају са најновијим достигнућима и механизацијом. Циљ је да се у директном контакту са произвођачима што боље искористе средства и субвенције које додељује локална самоуправа – рекла је Мирослава Наранчић, секретарка поменутог Секретаријата.

На штанду Покрајинског секретаријата за привреду и туризам представља се и наш град. Запослени у Туристичкој организацији посетиоце су позвали да дођу у Кикинду и увере се у одличну туристичку и гастрономску понуду, као и да буду наши гости за „Дане лудаје“.

А.Ђ.

maturanti-parada-(5)

Матуранти све четири средње школе, у четвртак, 21. маја, уз звуке из Штраусове опере „Слепи миш”- кадрил, тачно у подне, испред Градске куће, заједно са професорима, директорима, али и представницима локалне самоуправе, уз  плес ће испратити једну и започети нову животну етапу.

У највећем синхронизованом плесу на свету у оквиру параде „Плес са Европом“, око 300 средњошколаца послаће најлепшу слику из нашег града.

У Кикинди се матурантски плес организује већ 19 година, а за све оне који завршавају средњу школу и њихове родитеље ово је посебан дан. На овај начин Кикинда се поново придружила европским градовима широм континента који учествују у акцији „European Quadrille Dance Festival“.

Pas-4

ЈП „Кикинда“ позива суграђане да упознају псе за удомљавање и подрже хуману акцију

ЈП „Кикинда“ организоваће у суботу, 23. маја, други по реду Дан отворених врата у прихватилишту за псе, са циљем подизања свести о одговорном власништву и значају удомљавања напуштених животиња.

Догађај ће бити одржан у периоду од 10 до 13 часова у прихватилишту на адреси Тополски пут број 10, а сви заинтересовани грађани имаће прилику да упознају псе који чекају нови дом, проведу време са њима и добију све информације о поступку удомљавања.

Из ЈП „Кикинда“ истичу да је први Дан отворених врата изазвао велико интересовање суграђана, због чега су одлучили да наставе са оваквим активностима које имају за циљ да што већем броју напуштених паса обезбеде сигуран и топао дом.

Организатори подсећају да је удомљавање у потпуности бесплатно, а грађане позивају да својим доласком подрже ову хуману акцију и пруже шансу псима из прихватилишта за бољи и лепши живот.

euromelanoma-2026-(3)

Општа болница прикључила се превентивној кампањи Еуромеланома дан, која је део је европске кампање за рано откривање малигних тумора коже. Циљ је рано откривање промена на кожи и очување здравља становништва.

-Радило се у две амбуланте и суграђани су били веома заинтересовани. Прегледали смо 32 пацијената. Циљ кампање је да становништво бар једном годишње превентивно прегледа кожу како би се на време открили евентуални меланоми и други облици рака коже – истакао је др Синиша Јолић, дерматовенеролог који је обављао прегледе заједно са др Милицом Агић. – Наша жеља је да подигнемо свест о раку коже јер је кампања посвећена превенцији, раном откривању и лечењу рака коже. Више није проблем само сунце којем се излажемо током лета, него током читаве године.

Ове године фокус је на дезинформацијама о излагању сунцу и о превенцији рака коже које круже друштвеним мрежама, посебно међу адолесцентима. Недавни трендови на платформама као што су ТикТок и Инстаграм показују све више обмањујућих порука које подстичу ризична понашања попут намерних опекотина од сунца или обесхрабривање употребе мера заштите од сунца. Да би се решио овакав изазов, кампања Еуромеланома 2026 усваја комуникациону стратегију усмерену на дигиталне технологије и према адолесцентима и млађим одраслима путем друштвених мрежа.

-Годишње у нашој Болници откријемо петнаестак особа код којих дијагностификујемо меланом, а десет пута је више оних са немеланомским туморима. На сваком прегледу радимо скрининг комплетне коже и дермоскопске прегледе, а суграђанима су омогућени и, заказани, дигитални прегледи. Превентивно, рано, откривање такозваних „танких“ меланома је најважније. То је меланом који у свом промеру није већи од 0,8 до 0,9 милиметара. Уколико неко примети да младеж расте, мења боју, крвари, задаје бол неопходно је  да се што пре јави дерматологу, како би обавио дермоскопију – додао је др Синиша Јолић.

А.Ђ.

sis

У оквиру свечаног обележавања Градске славе, летњег Светог Николе, у петак 22. маја од 19 сати у Народном позоришту биће одржан концерт сестара Гобовић.

Музички тандем који изводи традиционалну музику чине близнакиње Марина и Марија Гобовић, које су за свој рад добиле златну Медаљу за заслуге Републике Србије. Лауреаткиње су бројних награда и признања за очување српске изворне музике, допринос култури, уметничко стваралаштво и рад са најмлађима.[

Сестре Гобовић су наступале широм света од Америке, Швајцарске, Румуније, па до Мађарске.

Концерт организују Град Кикинда и Културни центар Кикинда.

jefimija-ples-senta

Студио плеса „Јефимија“ остварио је велики успех на Светском првенству у плесу, које је јуче одржано у Сенти. Младе плесачице наступиле су са шест кореографија и још једном потврдиле свој таленат, предан рад и квалитет.

На такмичењу су освојена четири прва и два друга места, а поред медаља стигле су и две специјалне награде које су додатно обележиле наступ студија.

Кореографија „Here I Go“ обезбедила је пласман у Барселони, док је за кореографију „Калифорнија“ освојена бесплатна котизација за такмичење у Темишвару, које ће бити одржано 25. октобра.

Из Плесног студија истичу да посебну тежину овим успесима даје чињеница да су награде потврђене на два различита такмичења и од стране различитих судија, што је још један доказ квалитета и рада младих плесачица.

– То само потврђује да су наше девојке светске, а наше – поручили су поносно из „Јефимије“.

Велику захвалност упутили су и родитељима, који су им, како кажу, највећа подршка у сваком наступу и такмичењу.

Из „Јефимије“ су најавили да ће 31. маја Студио плеса и фолклорна секција одржати завршни концерт.

noc-muzeja-2026-(7)

Поводом обележавања Међународног дана музеја, у Народном музеју, у Галерији „Нова“, отворена је изложба „Живот у банатској војној граници“, аутора Ивана Радића. Кроз изложене слике, географске карте, оружје, па и куће у којима се живело на веродостојан начин приближен  је свакодневни живот на простору јужног Баната током периода Војне границе.

-Изложба је настала поводом обележавања 300 година од Пожаревачког мира и кроз богату документарну грађу, илустрације, реконструкције и визуелне приказе осветљава историјске, културне и друштвене промене које су обликовале Банат током 18. и 19. века – наводи аутор – Пре оснивања Великокикиндског дистрикта основана је војна граница и посетиоци могу да се путем ове изложбе увере у промене које су се десиле у том периоду. На који начин су људи живели и како су долазиле промене за становништво које је регрутовано као војна снага. Војне власти управљале су животима обичних људи и условљавали су их да буду у војној служби.

Кроз богату изложбу посетиоци имају прилику да се упознају са животом граничара, развојем насеља, војном организацијом и обичајима становништва које је живело на простору некадашње банатске војне границе.

-Посебан сегмент поставке чине реконструкције униформи, историјске мапе и илустрације које верно приказују време великих промена на простору јужног Баната и ширег подунавског региона. Војна униформа има велики утицај и уплив на народно одело. На самом почетку долази до отпора јер су Срби сматрали да увођењем униформе губе свој идентитет. Марија Терезија, пошто је видела реакције, оставила је време да се становништво навикне на униформе које су касније биле толико прихваћене, да су их граничари носили и након завршетак војног рока као успомену на ратишта на којима су били. Поједини делови војне униформе прихваћени су и као народно одело – каже Радић.

Са увођењем промена долази и до бољег живота становништва, развија се трговина, обрада земље је боља и ефикаснија.

-Током 100 година, то су четири генерације једне породице, спремније се дочекује 19. век када су људи са ових простора помогли Србима са друге стране Саве и Дунаве да дође до спајања у једну земљу Србију – додао је Иван Радић.

Слике су дело студената са Факултета примењене уметности. У оквиру наставе студенти, тада треће године, током читаве године радили су на реконструкцији униформе граничара банатске војне границе. Пре ликовних приказа следило је истраживање, а након тога са костимографима из позоришта урађена је реконструкција униформи. Од пет, колико треба да се уради и да прикажу њихов развој, урађен су две пешак и стрелац.

Милош Пушара, в.д. директор Народног музеја напоменуо је да ће бити организована стручна вођења кроз изложбу и предавања:

-И ми смо допринели да изложба буде богатија тако да смо изложили и део наше етнолошке и историјске збирке. Она има снажну симболику јер су граница, колонизација и миграције важан сегмент наше националне историје. Позваћемо и ученике да нас посете и тако више сазнају о локалном наслеђу.

Отварању изложбе присуствовала је и Маријана Мирков, чланица Градског већа која је позвала грађане да дођу и да виде поставку која све враћа у време које не сме да се заборави.

-Ово је прилика да сви ми видимо како је Банат некада изгледао, како су живели, размишљали и које наде и жеље су имали граничари, шта да оставе свима нама. Историја су људи и на нама је да сачувамо културу сећања на наше претке – прецизирала је Маријана Мирков.

Посебна атракција је приказ становања. Урађене су макете кућа које представљају евалуацију кућа кроз 18. век, а у природној величини је колиба која је најзанимљивији тип станишта.

Све посетиоце изненадили су Милан и Вид Вашалић који су свирали на архаичним инструментима и певали старе песме.

А.Ђ.

 

tera-noc-muzeja-2026-(4)

Међународни дан музеја и Европска ноћ музеја обележен је у Музеју „Тера“. Ове године програми намењени деци и одраслима организовани су под мотом „Глина сусреће светло“. Највише учесника било је у радионицама за децу и играма намењених најмлађима. Игра са глином „Топање“ која је и традиционална севернобанатска дечја игра окупила је предшколце и основношколце. Међу њима је вила и Нађа Лазаров:

-Направила сам чинију од глине. Волим да стварам, а од глине се лако праве предмети. Сам мном је пуно другара и сви смо дали све од себе да наше скулптуре буду најлепше – открила нам је Нађа.

Упознавање музеја  организовано је и путем радионица штампе на текстилу, уз ментора Анамарију Маленчић и вајарска радионица са Сањом Радусин Смиљанић, Игором Смиљанић и Тера тимом, као и кроз дечја радионицу „Град СкулпТерра“ коју је водила Катарина Драгин, музејски едукатор. Циљ  је упознавање деце са културним наслеђем кроз игру и уметност.

-Највише ми се свидела скулптура коју је направила уметница из Јапана, жена која држи свињу. Љу сам нацртао, обојио, исекао маказама, а потоме је лепком залепио уз остале. На овај начин направили смо мапу Кикинде као града-музеја – рекао нам је Марко Мирковић који је учествовао у овом програму.

Деца си успела да повезују мотиве теракота колекције „Тера“ са локалном архитектуром, а то је успело и брату и сестри Стефану и Аглаји који су заједно са татом Андрејом Левошев пре три године дошли из Русије. Први пут су присуствовали Ноћи музеја у „Тери“.

-Свидело ми се да сликамо скулптуре које нам се највише допадају и да их потом постављамо на мапу града. И сестра и ја смо се јако лепо провели – казао је Стефан.

Током ове вечер организована су стручна вођења како кроз Музеј, тако и изложби. Сања Радусин Смиљанић, в.д. директорица ЦЛПУ „Тера“ истакла је да је веома задовољна одзивом суграђана и гостију:

-Међународна ноћ музеја окупила је велики број породица и деца који су радо учествовали у свим програмима и радионицама.

Врхунац вечери је „Тера Епхемера“, јединствени мултимедијални догађај у којем монументалне теракота скулптуре сусрећу светло, пројекцију и покрет. Циљ нам је био да сталну поставку нашег Музеја представимо публици на другачији начин и сигурна сам да смо у томе успели.

А.Ђ.

vatrogasci-topola-(3)

У Банатској Тополи одржана показна је вежба у којој су учествовала добровољна ватрогасног друштва домаћина,  Руског Села и  Сајана. Ватрогасци добровољци и запослени у Хитној служби приказали су окупљеним мештанима како реагују у случају пожара, а вежба је одржана испред Омладинског дома у центру села.

 

-На територији града постоји десет добровољних ватрогасних друштава, а свако има 12 оперативних чланова за гашење пожара или помоћи у елементарним непогоди што је 120 обучених и храбрих људи. – истакао је командир  оперативне ватрогасне јединице Жељко Пејић, виши ватрогасни официр, Градског ватрогасног савеза – Показном вежбом обележавамо Светог Флоријана заштитника ватрогасаца. Представили смо ситуацију у којој је пожар избио у приземљу Омладинског дома. У пожару, насталом услед неисправних инсталација, једна особа је била повређена. Како се пожар брзо ширио ватрогасци из Банатске Тополе у помоћ су позвали колеге из Руског Села и Сајана. Учествовало је 20 ватрогасаца, а показали смо како се пожар гаси, а да при том не буде повређен ниједан добровољац.

У спремност ватрогасних друштава са села уверио се и Бојан Микалачки, члан Градског већа и додао да је први пут да се у симулацији пожара објеката и показној вежби удруже три добровољна ватрогасна друштва.

-Свака част добровољним ватрогасцима што су се удружили и заједнички приказали како реагују у хитним ситуацијама. Сматрам да су добровољци важни за свако село. Управо они су први на удару у свакој немилој ситуацији и ту су да помогну свима нама када је помоћ најнеопходнија – навео је Микалачки.

Догађај су увеличали и чланови КУД-а „Сцена“ из Банатске Тополе који су се окупљенима представили фолклорним наступом.

А.Ђ.

novi-kozarci-parking-(5)

У Новим Козарцима започета је изградња нових паркинг места која ће налазити испред „Универекспорта“ у центар села. У току су земљани, припремни радови, а извођаче је првог дана на градилишту посетио градоначелник Младен Богдан.

-На захтев мештана, компанија „Универекспорт“ финансира изградњу нових паркинг места. Према речима радника радови ће бити ускоро у потпуности завршени, а за Новокозарчане то  значи да ће имати нових 10 до 12 паркинга. На овај начин избећи ће се паркирање аутомобила на зеленим површинама, како је то било до сада, услед недостатка простора – сазнајемо од првог човека града.

Локална самоуправа помоћи ће ову инвестицију тако што ће ангажовати раднике да нова паркинг места обележе.

-У протеклом периоду доста тога је урађено у Новим Козарцима. Реновирана је такозвана „Котарка“, место окупљања свих становника, сређује се сала возача, а у плану је још доста тога. Наш циљ је равномеран развој и улагање како у град, тако и у свих девет месних заједница – додао је Младен Богдан.

А.Ђ.

error: Content is protected !!