Град

изгорела-продавница-3

У Улици Раде Трнића у Кикинди синоћ је избио пожар на напуштеном објекту у којем се некада налазила продавница. На лице места одмах су изашли припадници ватрогасно-спасилачке јединице и полиције, који су брзом интервенцијом ставили ватру под контролу.

Према првим информацијама, у пожару није било повређених лица, док је на објекту причињена материјална штета.

Према незваничним сазнањима, сумња се да је пожар изазвала група малолетника, али ће тачан узрок бити познат након истраге и увиђаја надлежних служби.

Напуштени објекат се дуже време налази без намене, а у његовој близини често су се окупљала деца и млади. Полиција ради на утврђивању свих околности овог догађаја.

дан-породице-кцк-(3)

Дом здравља, Школа родитељства и Културни центар обележили су 15. мај, Међународни дан породице. Овом приликом организовано је такмичење у пузању беба, а најбржа је била седмомесечна Хелена Загорац која је дошла са мамом Иваном:

-Хелена свуда пуже, по читавој кући. Већ са шест месеци је почела и сада се баш убрзала. Почела је и да се подиже и надам се да ће ускоро и проходати. Желели смо да се лепо проведемо, али и да подржимо обележавање Међународног дана породице која је основ свих нас.

Оливера Вучковић Попов, главна сестра Дома здравља и координаторка Школе родитељства истакла је да је породица основна база која детету, на првом месту, треба да пружи љубав, сигурност и самопоуздање.

-Врло често нас родитељи питају, а ми, здравствени радници прошли смо значајан број обука о само дисциплиновању. Код нас је традиција да је: „Батина из раја изашла“, што није тачно. Требало би да учимо нашу децу шта треба да раде, а не оно што не треба. Стога је дисциплина врло важна. Родитељи треба да буду на корак испред детета те смо са њима прошли радионицу под називом „Развојна шетња“. Одрасли су „обули“ ципеле деце различитих узраста како би осетили како је њима. Све бебе, када се роде, су у истој равни и временом неке од њих иду више корака напред, неке више корака назад, а поједине остају у истој равни – рекла је Вучковић Попов.

Међународни дан породице је дан посвећен неговању породичних вредности, међусобног разумевања и заједништва.У најранијем детињству породица има кључну улогу у формирању дететове личности, емоционалне сигурности и односа према свету. Љубав, подршка, разговор и заједнички тренуци представљају темеље здравог одрастања. Када дете одраста у подстицајном и сигурном породичном окружењу, оно развија самопоуздање, емпатију и спремност за учење и сарадњу.

Ове године обележава се под мотом „Породице, неједнакости и добробит деце“ и указује на то како растуће неједнакости обликују породични живот и утичу на будућност деце. Породице имају централну улогу у друштвеном и економском напретку, али се многе суочавају са несигурним приходима, ограниченом подршком у бризи о деци и неједнаким приступом основним услугама. Без адекватне подршке, породице са малом децом изложене су већем ризику од сиромаштва, што може имати дугорочне последице по здравље, образовање и укупну добробит деце.

А.Ђ.

 

колибри-дан-породице-(4)

Поводом Међународног Дана породице,  15. маја, васпитачи, деца и њихови родитељи у вртићу „Колибри” организовали су  садњу у дворишту под називом ,,Цвет – за бољи свет”. Око 190 деце, из десет васпитних група, засадила су цвеће и тако оплеменила простор у којем бораве.

Циљ је био да се подсети колико је важно да се негују односи са породицом унутар предшколске установе, навела је Александра Лудајић, педагошки саветник:

-Пројекте које реализујемо у вртићу иницирају деца, а родитељи су нас подржали. Наш вртић постао је богатији са новим цветним површинама, а садњи је претходила едукација малишана о значају пчела, како да им направимо пашу, како да их очувамо и како да допринесемо да наше окружење буде лепше и боље. Све што радимо са децом шири се и у породици и на тај начин родитељи постају наши партнери.

Најмлађи су  засадили семена цвећа која су била у рециклираним папирићима које су припремили њихови старији другари.

-Ово није наша прва еколошка акција – додаје васпитачица Бранислава Грујић, вођа Еко тима „Еколибри“. – До сада смо водили рачуна о старим стаблима, прошле године засновали смо мини воћњак са патуљастим воћкама, а ове године одлучили смо се за цветну башту. Како смо од родитеља добили украсни багрем, наши предшколци су га засадили и заједно са њим укопали су  и временску капсулу са еколошким порукама. На тај начин ће нешто вредно остати иза њих и млађим другарима још дуго правити хлад у дворишту.

 

У Еко тим овог вртића укључени су сви запослени.

А.Ђ.

 

 

 

 

музицка-скола-(2)

Основна музичка школа „Слободан Малбашки“ позвала је све заинтересоване родитеље да пријаве своју децу за проверу способности ради уписа у музичку школу за наредну школску годину.

Будући ученици имаће прилику да се определе за неки од инструмената који су заступљени у школи, а на располагању су флаута, кларинет, виолина, клавир, гитара, саксофон, труба, тамбура, хармоника, удараљке, као и соло певање. Формираће се и припремна група за најмлађе полазнике.

Пријаве се подносе путем мејл адресе msmalbaski@msmalbaski.com или телефоном на број 0230/442-474, радним данима од 9 до 12 часова.

У пријави је потребно навести име и презиме детета и родитеља, ЈМБГ, основну школу и разред који ће дете похађати од септембра 2026. године, као и инструмент за који се пријављује. Из школе напомињу да је пожељно навести више могућих избора инструмената.

Рок за достављање пријава је 22. мај 2026. године, док ће пријемни испити бити организовани 30. маја и 20. јуна.

бицикли-градајани-(5)

Пријављивање грађана на конкурс за субвенцију за куповину бицикла као еколошки прихватљивог превозног средства и ове године трајало је један дан. За ову меру пристигло је око 200 пријава, а средства се одобравају за 160 јер је у градском буџету за ову намену опредељено 1,6 милиона динара. Субвенција по једној пријави је 10.000 динара.

-Први пут конкуришем за субвенцију за куповину бицикла. Мера је одлична и пуно значи, посебно нама којима је то најбоље и најбрже превозно средство – сазнајемо од Аранке Скакић коју смо затекли да предаје документацију.

 

И Лука Бунић похвалио је ову меру:

-Пре четири године конкурисао сам и купио себи бицикл. Сада сам предао папире за супругу која септембра иде у пензију. Процедура је једноставна, а град практично даје половину средстава што пуно значи.

Сваком ко је конкурисао и по редоследу како је стизао запослени у Секретаријату за заштиту животне средине пољопривреду и рурални развој делили су бројеве. По њима ће моћи да се прати и прелиминарна и коначна листа за добијање подстицаја за куповину бицикала. Прелиминарна листа очекује се почетком наредне недеље.

А.Ђ.

 

лига-малих-сампиона-(6)

Кикиндски предшколци и деца старијих група Предшколске установе „Драгољуб Удицки“ први пут су учествовали у „Лиги малих шампиона“. Око 200 малишана  учествовало је у манифестацији коју четврту годину заредом организују Спортски савез Србије и Савез за предшколски спорт и физичко васпитање Србије, уз подршку територијалних спортских савеза и предшколских установа.

Горан Вјештица, председник Савеза за предшколски спорт Србије поздрављајући учеснике навео је да ове године у надметању учествује 58 градова и општина:

– Циљ је да се деци од малих ногу правилно развијају моторичке способности и да стекну здраве навике. Такмиче се у две дисциплине моторичком полигону са препрекама и штафетној трци. Две победничке екипе учествоваће крајем септембра на великом Сајму спорта у Београду.

 

Деца од пет до седам година показала су спретност у обема категоријама „Буди брз и спретан“ и „Трка на 20.000 сантиметара“ , а манифестацију је отворио Младен Богдан, градоначелник.

-Сви ви, који учествујете, сте победници. Показали сте да сте спретни, окретни и да сте се максимално припремили за игру на полигонима – истакао је градоначелник Богдан.

Председница Спортског савеза града Јелена Чуданов овом приликом уручила је захвалницу директорици ПУ „Драгољуб Удицки“ Кристини Дрљић и изразила уверење да ће и наредних година предшколци бити део ове лиге.

-Сви знамо колико је важно да се деца правилно развијају од најранијег детињства, а то најбоље могу тако што ће бити више физички активна – додала је Чуданов.

На републичко такмичење пласирале су се екипе из вртића „Полетарац“ и „Мики“.

А.Ђ.

заститник-пацијената-(2)

Кикинда је била домаћин састанку  покрајинске омбудсманке доцент др Драгане Ћорић са саветницима за заштиту права пацијената и ресорним члановима већа у Кикинди и општинама Кањижа, Сента, Ада, Чока и Нови Кнежевац.

Овом приликом разговарано је о здравственој заштити и здравственом осигурању, као и о притужбама пацијената.

-Ове године је 10 година од доношења Закона који је установио институцију заштитника пацијента. У оквиру здравственог система заштитник пацијената помаже грађанима да остваре своја права у оквиру здравствене заштите. Кроз разговоре са представницима свих локалних самоуправа желимо да утврдимо реално стање, где има или нема заштитника пацијената и са којим проблемима се суочавају како заштитници пацијената тако и здравствене установе. Пошто обиђемо све округе даћемо препоруке и мишљења. Пацијенти се највише жале на папирологију која је неуједначена, недостатак информација и на хронични недостатак медицинског особља, како лекара тако и других, што онемогућава да добију најбољу здравствену заштиту – рекла је др Ћорић.

Борис Ступар, заштитник права пацијената за наш град навео са чим се суочава:

-Овај посао обављам од 2013. године и жалбе грађана поделио бих на два сегмента. На онај на који можемо да утичемо попут квалитет рада доктора, љубазност, понашање, стручне грешке. Други сегмент је онај на који не можемо да утичемо као што је недовољан број термина за заказивање који издају лекари специјалисти и гужве које се стварају услед недостатка доктора. Месечно има, у просеку десетак притужби – истакао је Ступар.

На основу досадашње искуства, препозната је потреба јачања система заштите права пацијената. Закључак је и да су константно отворени конкурси за пријем лекара и другог медицинског особља, али  да се на њих нико не јавља.

-Циљ је да урадимо опсежну анализу и да дамо препоруке које ће бити у интересу свих – закључила је др Драгана Ћорић.

А.Ђ.

 

узорковање-земљиста-(1)

У оквиру израде извештаја о квалитету урбаног земљишта на територији града запослени у Истраживачко – развојном центру „Еко – Морава пројект“ узорковали и анализираће земљиште на више локација. Хемијским анализама биће обухваћена земљишта из Блока Ц2, испред дечијег игралишта на Градском тргу, као и земљишта на игралишту Јавног предузећа за спорт „Језеро“, Еко кутка на Старом језеру, Микронасељу између вртића и школе и парк испред вртића „Колибри“.

Професор Илија Брчевски из Института „Мол“ истакао је да је ово почетак мониторинга који ће се чешће организовати.

-Узорковањем земљишта на најпрометнијим локацијама израдићемо еколошки скрининг. Анализе ће обухватити тешке метале и потенцијалне пестициде. Уколико оне буду задовољавајуће даљих препорука неће бити. У супротном предлажемо санацију, ремедијацију и друге мере које ће допринети да се отклоне евентуални недостаци. Искуство показује да су људи и њихове активности главни узрок свих загађења, па и земљишта – појаснио је Брчевски.

Локална самоуправа константно се бави унапређењем животне средине кроз пошумљавање, озелењавање, подсетио је градоначелник Младен Богдан који је присуствовао узорковању:

-Узорковање градског грађевинског земљишта није рађено од 2017. године. Желимо да знамо какво је земљиште посебно на локацијама на којим има највише деце, а самим тим и суграђана. Највише нас интересује присуство тешких метала или опасног отпада. Оне ће нам показати да ли је потребно и на који начин третирати земљиште. У разговору са представницима Истраживачко -развојног центра једна смо од ретких средина која се бави сталним анализама пољопривредног земљишта.

Овом приликом најављено је да ће анализе земљишта бити рађене пуно чешће. Препорука је да се оне раде на две до три године.

-И инвестиције и улагања такође су извесније уколико постоје анализе градског грађевинског земљишта и урбаних делова града – додао је градоначелник Богдан.

Анализе узоркованог земљишта биће готове у наредних месец дана.

А.Ђ.

 

 

брзина-на-путу

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 89 саобраћајних незгода, у којима није било погинулих, а повређена су 53 лица. Током претходног дана на путевима које покрива Полицијска управа Кикинда догодила се једна саобраћајна незгода у којој је повређена једна особа.

Прилагођена брзина један је од најважнијих услова услова безбедне вожње. Без обзира на то шта пише на саобраћајном знаку, неопходно је да она буде усклађена са стањем коловоза, временским приликама и видљивошћу на путу.

-Успорите када је коловоз мокар или клизав. У таквим условима и најискуснији возачи теже реагују, а зауставни пут возила, може бити и неколико пута дужи него на сувом путу. Посебно треба да се обрати пажња приликом вожње ноћу или при јаким падавинама, када је видљивост значајно смањен. Уз правилну процену растојање, избегавање наглих кочења и убрзања, штитите и себе и друге учеснике у саобраћају, посебно пешаке и бициклисте који су најугроженији – кажу у МУП-у.

Сви учесници у саобраћају треба да прилагоде брзину условима пута и повећају пажњу, јер је одговорно понашање једини начин да се смањи број саобраћајних незгода и сачувају људски животи.

дан-сестринства-2026-(10)

Међународни дан сестринства, 12. мај, обележен је у Општој болници. Овом прилико додељене су плакета, повеље и похвалница најзаслужнијим појединцима запосленим у кикиндским здравственим установама. Највише признање за пожртвован рад, плакета, ове године припала је Зорици Јанић, главној сестри у Дечијем и школском диспанзеру.

-Већ 38 година сам медицинска сестра. Почела сам у Општој болници где имам 20 година стажа, а сада сам у Дому здравља где ћу радити исто толико. Бити медицински сестра је најлепши позив и одувек сам желела да радим овај посао. Имам још годину и по дана до пензије и драго ми је што ћу последње године радног века провести са децом са којом је најлепше радити – сазнали смо од Зорице Јанић.

Повеље су припале Марији Мутуц из Дома здравља, Сањи Павловић, Јелени Срдић, Золтану Барни и Моники Фекете из Опште болнице.

-У јануару сам напунио 40 година радног стажа. Још увек немам године старости за пензију, а планирам да радим до краја године. Хирургија је захтевно одељење са најтежим пацијентима. Посла има јако пуно, а смене су по 12 сати. Нисам планирао да завршим у здравству, волео сам биологију и 1983. када сам уписивао средњу школу медицински техничар је био најближе ономе што сам желео. Првих месец дана радио сам на нервном одељењу и од тада до данас на хирургији. Заволео сам овај посао врло брзо. Више је лепих него оних мање лепих тренутака, али најважније је када допринесете нечијем оздрављењу – каже Золтан Барна.

Присутне је поздравила председнице Организације здравствених радника Кикинде, главна сестра Гинеколошко-акушерског одељења Мелинда Клачак:

-Лекари, сестре и уопште сви здравствени радници су један тим. Важно је да сваког дана радимо заједно на унапређењу здравствене заштите. Мото за Дан медицинских сестара, техничара и бабица је да „Осмех лечи“, а посвећен је  у знак сећања на Флоренс Најтингејл која се сматра оснивачем савременог сестринства. Сва признања додељена су на предлог медицинских сестара.

Ово је прилика да се укаже на то да здравствени радници свој посао обављају професионално и без задршке.

Овом приликом додељено је и 22 похвалница, међу којима су и медицинске сестре и техничари који су недавно или врло брзо одлазе у заслужену пензију.

А.Ђ.

error: Content is protected !!