Град

izgorela-prodavnica-3

U Ulici Rade Trnića u Kikindi sinoć je izbio požar na napuštenom objektu u kojem se nekada nalazila prodavnica. Na lice mesta odmah su izašli pripadnici vatrogasno-spasilačke jedinice i policije, koji su brzom intervencijom stavili vatru pod kontrolu.

Prema prvim informacijama, u požaru nije bilo povređenih lica, dok je na objektu pričinjena materijalna šteta.

Prema nezvaničnim saznanjima, sumnja se da je požar izazvala grupa maloletnika, ali će tačan uzrok biti poznat nakon istrage i uviđaja nadležnih službi.

Napušteni objekat se duže vreme nalazi bez namene, a u njegovoj blizini često su se okupljala deca i mladi. Policija radi na utvrđivanju svih okolnosti ovog događaja.

dan-porodice-kck-(3)

Dom zdravlja, Škola roditeljstva i Kulturni centar obeležili su 15. maj, Međunarodni dan porodice. Ovom prilikom organizovano je takmičenje u puzanju beba, a najbrža je bila sedmomesečna Helena Zagorac koja je došla sa mamom Ivanom:

-Helena svuda puže, po čitavoj kući. Već sa šest meseci je počela i sada se baš ubrzala. Počela je i da se podiže i nadam se da će uskoro i prohodati. Želeli smo da se lepo provedemo, ali i da podržimo obeležavanje Međunarodnog dana porodice koja je osnov svih nas.

Olivera Vučković Popov, glavna sestra Doma zdravlja i koordinatorka Škole roditeljstva istakla je da je porodica osnovna baza koja detetu, na prvom mestu, treba da pruži ljubav, sigurnost i samopouzdanje.

-Vrlo često nas roditelji pitaju, a mi, zdravstveni radnici prošli smo značajan broj obuka o samo disciplinovanju. Kod nas je tradicija da je: „Batina iz raja izašla“, što nije tačno. Trebalo bi da učimo našu decu šta treba da rade, a ne ono što ne treba. Stoga je disciplina vrlo važna. Roditelji treba da budu na korak ispred deteta te smo sa njima prošli radionicu pod nazivom „Razvojna šetnja“. Odrasli su „obuli“ cipele dece različitih uzrasta kako bi osetili kako je njima. Sve bebe, kada se rode, su u istoj ravni i vremenom neke od njih idu više koraka napred, neke više koraka nazad, a pojedine ostaju u istoj ravni – rekla je Vučković Popov.

Međunarodni dan porodice je dan posvećen negovanju porodičnih vrednosti, međusobnog razumevanja i zajedništva.U najranijem detinjstvu porodica ima ključnu ulogu u formiranju detetove ličnosti, emocionalne sigurnosti i odnosa prema svetu. Ljubav, podrška, razgovor i zajednički trenuci predstavljaju temelje zdravog odrastanja. Kada dete odrasta u podsticajnom i sigurnom porodičnom okruženju, ono razvija samopouzdanje, empatiju i spremnost za učenje i saradnju.

Ove godine obeležava se pod motom „Porodice, nejednakosti i dobrobit dece“ i ukazuje na to kako rastuće nejednakosti oblikuju porodični život i utiču na budućnost dece. Porodice imaju centralnu ulogu u društvenom i ekonomskom napretku, ali se mnoge suočavaju sa nesigurnim prihodima, ograničenom podrškom u brizi o deci i nejednakim pristupom osnovnim uslugama. Bez adekvatne podrške, porodice sa malom decom izložene su većem riziku od siromaštva, što može imati dugoročne posledice po zdravlje, obrazovanje i ukupnu dobrobit dece.

A.Đ.

 

kolibri-dan-porodice-(4)

Povodom Međunarodnog Dana porodice,  15. maja, vaspitači, deca i njihovi roditelji u vrtiću „Kolibri” organizovali su  sadnju u dvorištu pod nazivom ,,Cvet – za bolji svet”. Oko 190 dece, iz deset vaspitnih grupa, zasadila su cveće i tako oplemenila prostor u kojem borave.

Cilj je bio da se podseti koliko je važno da se neguju odnosi sa porodicom unutar predškolske ustanove, navela je Aleksandra Ludajić, pedagoški savetnik:

-Projekte koje realizujemo u vrtiću iniciraju deca, a roditelji su nas podržali. Naš vrtić postao je bogatiji sa novim cvetnim površinama, a sadnji je prethodila edukacija mališana o značaju pčela, kako da im napravimo pašu, kako da ih očuvamo i kako da doprinesemo da naše okruženje bude lepše i bolje. Sve što radimo sa decom širi se i u porodici i na taj način roditelji postaju naši partneri.

Najmlađi su  zasadili semena cveća koja su bila u recikliranim papirićima koje su pripremili njihovi stariji drugari.

-Ovo nije naša prva ekološka akcija – dodaje vaspitačica Branislava Grujić, vođa Eko tima „Ekolibri“. – Do sada smo vodili računa o starim stablima, prošle godine zasnovali smo mini voćnjak sa patuljastim voćkama, a ove godine odlučili smo se za cvetnu baštu. Kako smo od roditelja dobili ukrasni bagrem, naši predškolci su ga zasadili i zajedno sa njim ukopali su  i vremensku kapsulu sa ekološkim porukama. Na taj način će nešto vredno ostati iza njih i mlađim drugarima još dugo praviti hlad u dvorištu.

 

U Eko tim ovog vrtića uključeni su svi zaposleni.

A.Đ.

 

 

 

 

muzicka-skola-(2)

Osnovna muzička škola „Slobodan Malbaški“ pozvala je sve zainteresovane roditelje da prijave svoju decu za proveru sposobnosti radi upisa u muzičku školu za narednu školsku godinu.

Budući učenici imaće priliku da se opredele za neki od instrumenata koji su zastupljeni u školi, a na raspolaganju su flauta, klarinet, violina, klavir, gitara, saksofon, truba, tambura, harmonika, udaraljke, kao i solo pevanje. Formiraće se i pripremna grupa za najmlađe polaznike.

Prijave se podnose putem mejl adrese msmalbaski@msmalbaski.com ili telefonom na broj 0230/442-474, radnim danima od 9 do 12 časova.

U prijavi je potrebno navesti ime i prezime deteta i roditelja, JMBG, osnovnu školu i razred koji će dete pohađati od septembra 2026. godine, kao i instrument za koji se prijavljuje. Iz škole napominju da je poželjno navesti više mogućih izbora instrumenata.

Rok za dostavljanje prijava je 22. maj 2026. godine, dok će prijemni ispiti biti organizovani 30. maja i 20. juna.

bicikli-gradajani-(5)

Prijavljivanje građana na konkurs za subvenciju za kupovinu bicikla kao ekološki prihvatljivog prevoznog sredstva i ove godine trajalo je jedan dan. Za ovu meru pristiglo je oko 200 prijava, a sredstva se odobravaju za 160 jer je u gradskom budžetu za ovu namenu opredeljeno 1,6 miliona dinara. Subvencija po jednoj prijavi je 10.000 dinara.

-Prvi put konkurišem za subvenciju za kupovinu bicikla. Mera je odlična i puno znači, posebno nama kojima je to najbolje i najbrže prevozno sredstvo – saznajemo od Aranke Skakić koju smo zatekli da predaje dokumentaciju.

 

I Luka Bunić pohvalio je ovu meru:

-Pre četiri godine konkurisao sam i kupio sebi bicikl. Sada sam predao papire za suprugu koja septembra ide u penziju. Procedura je jednostavna, a grad praktično daje polovinu sredstava što puno znači.

Svakom ko je konkurisao i po redosledu kako je stizao zaposleni u Sekretarijatu za zaštitu životne sredine poljoprivredu i ruralni razvoj delili su brojeve. Po njima će moći da se prati i preliminarna i konačna lista za dobijanje podsticaja za kupovinu bicikala. Preliminarna lista očekuje se početkom naredne nedelje.

A.Đ.

 

liga-malih-sampiona-(6)

Kikindski predškolci i deca starijih grupa Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“ prvi put su učestvovali u „Ligi malih šampiona“. Oko 200 mališana  učestvovalo je u manifestaciji koju četvrtu godinu zaredom organizuju Sportski savez Srbije i Savez za predškolski sport i fizičko vaspitanje Srbije, uz podršku teritorijalnih sportskih saveza i predškolskih ustanova.

Goran Vještica, predsednik Saveza za predškolski sport Srbije pozdravljajući učesnike naveo je da ove godine u nadmetanju učestvuje 58 gradova i opština:

– Cilj je da se deci od malih nogu pravilno razvijaju motoričke sposobnosti i da steknu zdrave navike. Takmiče se u dve discipline motoričkom poligonu sa preprekama i štafetnoj trci. Dve pobedničke ekipe učestvovaće krajem septembra na velikom Sajmu sporta u Beogradu.

 

Deca od pet do sedam godina pokazala su spretnost u obema kategorijama „Budi brz i spretan“ i „Trka na 20.000 santimetara“ , a manifestaciju je otvorio Mladen Bogdan, gradonačelnik.

-Svi vi, koji učestvujete, ste pobednici. Pokazali ste da ste spretni, okretni i da ste se maksimalno pripremili za igru na poligonima – istakao je gradonačelnik Bogdan.

Predsednica Sportskog saveza grada Jelena Čudanov ovom prilikom uručila je zahvalnicu direktorici PU „Dragoljub Udicki“ Kristini Drljić i izrazila uverenje da će i narednih godina predškolci biti deo ove lige.

-Svi znamo koliko je važno da se deca pravilno razvijaju od najranijeg detinjstva, a to najbolje mogu tako što će biti više fizički aktivna – dodala je Čudanov.

Na republičko takmičenje plasirale su se ekipe iz vrtića „Poletarac“ i „Miki“.

A.Đ.

zastitnik-pacijenata-(2)

Kikinda je bila domaćin sastanku  pokrajinske ombudsmanke docent dr Dragane Ćorić sa savetnicima za zaštitu prava pacijenata i resornim članovima veća u Kikindi i opštinama Kanjiža, Senta, Ada, Čoka i Novi Kneževac.

Ovom prilikom razgovarano je o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju, kao i o pritužbama pacijenata.

-Ove godine je 10 godina od donošenja Zakona koji je ustanovio instituciju zaštitnika pacijenta. U okviru zdravstvenog sistema zaštitnik pacijenata pomaže građanima da ostvare svoja prava u okviru zdravstvene zaštite. Kroz razgovore sa predstavnicima svih lokalnih samouprava želimo da utvrdimo realno stanje, gde ima ili nema zaštitnika pacijenata i sa kojim problemima se suočavaju kako zaštitnici pacijenata tako i zdravstvene ustanove. Pošto obiđemo sve okruge daćemo preporuke i mišljenja. Pacijenti se najviše žale na papirologiju koja je neujednačena, nedostatak informacija i na hronični nedostatak medicinskog osoblja, kako lekara tako i drugih, što onemogućava da dobiju najbolju zdravstvenu zaštitu – rekla je dr Ćorić.

Boris Stupar, zaštitnik prava pacijenata za naš grad naveo sa čim se suočava:

-Ovaj posao obavljam od 2013. godine i žalbe građana podelio bih na dva segmenta. Na onaj na koji možemo da utičemo poput kvalitet rada doktora, ljubaznost, ponašanje, stručne greške. Drugi segment je onaj na koji ne možemo da utičemo kao što je nedovoljan broj termina za zakazivanje koji izdaju lekari specijalisti i gužve koje se stvaraju usled nedostatka doktora. Mesečno ima, u proseku desetak pritužbi – istakao je Stupar.

Na osnovu dosadašnje iskustva, prepoznata je potreba jačanja sistema zaštite prava pacijenata. Zaključak je i da su konstantno otvoreni konkursi za prijem lekara i drugog medicinskog osoblja, ali  da se na njih niko ne javlja.

-Cilj je da uradimo opsežnu analizu i da damo preporuke koje će biti u interesu svih – zaključila je dr Dragana Ćorić.

A.Đ.

 

uzorkovanje-zemljista-(1)

U okviru izrade izveštaja o kvalitetu urbanog zemljišta na teritoriji grada zaposleni u Istraživačko – razvojnom centru „Eko – Morava projekt“ uzorkovali i analiziraće zemljište na više lokacija. Hemijskim analizama biće obuhvaćena zemljišta iz Bloka C2, ispred dečijeg igrališta na Gradskom trgu, kao i zemljišta na igralištu Javnog preduzeća za sport „Jezero“, Eko kutka na Starom jezeru, Mikronaselju između vrtića i škole i park ispred vrtića „Kolibri“.

Profesor Ilija Brčevski iz Instituta „Mol“ istakao je da je ovo početak monitoringa koji će se češće organizovati.

-Uzorkovanjem zemljišta na najprometnijim lokacijama izradićemo ekološki skrining. Analize će obuhvatiti teške metale i potencijalne pesticide. Ukoliko one budu zadovoljavajuće daljih preporuka neće biti. U suprotnom predlažemo sanaciju, remedijaciju i druge mere koje će doprineti da se otklone eventualni nedostaci. Iskustvo pokazuje da su ljudi i njihove aktivnosti glavni uzrok svih zagađenja, pa i zemljišta – pojasnio je Brčevski.

Lokalna samouprava konstantno se bavi unapređenjem životne sredine kroz pošumljavanje, ozelenjavanje, podsetio je gradonačelnik Mladen Bogdan koji je prisustvovao uzorkovanju:

-Uzorkovanje gradskog građevinskog zemljišta nije rađeno od 2017. godine. Želimo da znamo kakvo je zemljište posebno na lokacijama na kojim ima najviše dece, a samim tim i sugrađana. Najviše nas interesuje prisustvo teških metala ili opasnog otpada. One će nam pokazati da li je potrebno i na koji način tretirati zemljište. U razgovoru sa predstavnicima Istraživačko -razvojnog centra jedna smo od retkih sredina koja se bavi stalnim analizama poljoprivrednog zemljišta.

Ovom prilikom najavljeno je da će analize zemljišta biti rađene puno češće. Preporuka je da se one rade na dve do tri godine.

-I investicije i ulaganja takođe su izvesnije ukoliko postoje analize gradskog građevinskog zemljišta i urbanih delova grada – dodao je gradonačelnik Bogdan.

Analize uzorkovanog zemljišta biće gotove u narednih mesec dana.

A.Đ.

 

 

brzina-na-putu

Tokom prethodnog dana na putevima u Republici Srbiji dogodilo se 89 saobraćajnih nezgoda, u kojima nije bilo poginulih, a povređena su 53 lica. Tokom prethodnog dana na putevima koje pokriva Policijska uprava Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda u kojoj je povređena jedna osoba.

Prilagođena brzina jedan je od najvažnijih uslova uslova bezbedne vožnje. Bez obzira na to šta piše na saobraćajnom znaku, neophodno je da ona bude usklađena sa stanjem kolovoza, vremenskim prilikama i vidljivošću na putu.

-Usporite kada je kolovoz mokar ili klizav. U takvim uslovima i najiskusniji vozači teže reaguju, a zaustavni put vozila, može biti i nekoliko puta duži nego na suvom putu. Posebno treba da se obrati pažnja prilikom vožnje noću ili pri jakim padavinama, kada je vidljivost značajno smanjen. Uz pravilnu procenu rastojanje, izbegavanje naglih kočenja i ubrzanja, štitite i sebe i druge učesnike u saobraćaju, posebno pešake i bicikliste koji su najugroženiji – kažu u MUP-u.

Svi učesnici u saobraćaju treba da prilagode brzinu uslovima puta i povećaju pažnju, jer je odgovorno ponašanje jedini način da se smanji broj saobraćajnih nezgoda i sačuvaju ljudski životi.

dan-sestrinstva-2026-(10)

Međunarodni dan sestrinstva, 12. maj, obeležen je u Opštoj bolnici. Ovom priliko dodeljene su plaketa, povelje i pohvalnica najzaslužnijim pojedincima zaposlenim u kikindskim zdravstvenim ustanovama. Najviše priznanje za požrtvovan rad, plaketa, ove godine pripala je Zorici Janić, glavnoj sestri u Dečijem i školskom dispanzeru.

-Već 38 godina sam medicinska sestra. Počela sam u Opštoj bolnici gde imam 20 godina staža, a sada sam u Domu zdravlja gde ću raditi isto toliko. Biti medicinski sestra je najlepši poziv i oduvek sam želela da radim ovaj posao. Imam još godinu i po dana do penzije i drago mi je što ću poslednje godine radnog veka provesti sa decom sa kojom je najlepše raditi – saznali smo od Zorice Janić.

Povelje su pripale Mariji Mutuc iz Doma zdravlja, Sanji Pavlović, Jeleni Srdić, Zoltanu Barni i Moniki Fekete iz Opšte bolnice.

-U januaru sam napunio 40 godina radnog staža. Još uvek nemam godine starosti za penziju, a planiram da radim do kraja godine. Hirurgija je zahtevno odeljenje sa najtežim pacijentima. Posla ima jako puno, a smene su po 12 sati. Nisam planirao da završim u zdravstvu, voleo sam biologiju i 1983. kada sam upisivao srednju školu medicinski tehničar je bio najbliže onome što sam želeo. Prvih mesec dana radio sam na nervnom odeljenju i od tada do danas na hirurgiji. Zavoleo sam ovaj posao vrlo brzo. Više je lepih nego onih manje lepih trenutaka, ali najvažnije je kada doprinesete nečijem ozdravljenju – kaže Zoltan Barna.

Prisutne je pozdravila predsednice Organizacije zdravstvenih radnika Kikinde, glavna sestra Ginekološko-akušerskog odeljenja Melinda Klačak:

-Lekari, sestre i uopšte svi zdravstveni radnici su jedan tim. Važno je da svakog dana radimo zajedno na unapređenju zdravstvene zaštite. Moto za Dan medicinskih sestara, tehničara i babica je da „Osmeh leči“, a posvećen je  u znak sećanja na Florens Najtingejl koja se smatra osnivačem savremenog sestrinstva. Sva priznanja dodeljena su na predlog medicinskih sestara.

Ovo je prilika da se ukaže na to da zdravstveni radnici svoj posao obavljaju profesionalno i bez zadrške.

Ovom prilikom dodeljeno je i 22 pohvalnica, među kojima su i medicinske sestre i tehničari koji su nedavno ili vrlo brzo odlaze u zasluženu penziju.

A.Đ.

error: Content is protected !!