Град

седница-тера-(45)

Већином гласова одборник на 16. седници Скупштине града дужности директора Центра за ликовну у примењену уметност „Тера“ разрешен је Александар Липован, а за в.д. директора именована је Сања Радусин Смиљанић, мастер вајар из Кикинде. Радусин Смиљанић ради на пројекту дигитализације установе, аутор је многобројних самосталних и колективних изложби, а добитник је и бројних награда. Највећа полемика међу одборницима водила се управо о овој тачки дневног реда. За представнике опозиције реч је о политичкој смени на шта је одговорила заменица градоначелника Биљана Кикић:

-Јако добро знамо вредност „Тере“ како код нас, тако и у свету. Подсетићу вас да смо ми именовали Александра Липована на функцију директора. Тада нисмо били политички острашћени, а сада јесмо? Његово политичко опредељење није играло улогу ни тада ни сада јер свако има право да бира политичку опцију коју ће подржати. Једини критеријум по којем се неко поставља и разрешава било које дужности јесте његов квалитет.

Пошто је одборнике опозиционих партија градоначелник Младен Богдан упитао чије су руке крваве, што су потенцирали носећи беџеве, и након расправе првог човека града и одборника Мирослава Панића који је добацивао са места, они су напустили скупштинско заседање.

-Центар за ликовну и примењену уметност „Тера“ има велики значај за наш град. И када чујемо на седници колико се жустро бране наши предлози, тада постављамо себи питање: „Због чега је то толико важно, ко уноси политичку конотацију у рад установе и ко меша политику и културу?“ – упитао је градоначелник Богдан. – Кажете да смењујемо старог директора због генералног штрајка у култури. Штрајк није био генерални, него нелегална обустава рада, а и током тог периода поједини запослени у „Тери“ су радили. Ниједна установа, а пре свега она која се бави културом, не треба да се бави политиком. Напуштањем седнице опозиција је јасно показала колико им је стало до културе и до тога да им се истина каже у лице. Овим поручују да се тобоже залажу за демократију и слободу говора и речи, али и да не трпе никакве разлике, нити да им се одговори на питање. Ово је, драги Кикинђани, слика и прилика оне алтернативе која нам се нуди. Жао ми је што су напустили седници јер имао сам још пуно питања за њих, који се овде представљају као опозициони политичари, а са друге стране се причају како подржавају студенте. Подржавам и ја студенте, али оне који се не баве политиком, који марљиво уче и раде. Не подржавам нелегалне блокаде и бављење политиком у установама културе. Са господином Липованов разговарали смо више пута и предочени су му стварни разлози његовог разрешења. Наш циљ је партнерство са „Тером“ које је нарушено упливом политике. Град је оснивач ове установе културе која треба да буде наш партнер, а не опонент. То је установа грађана Кикинде и желимо да је вратимо народу, а не да буде, као до сада, нечија приватна прћија која је постала полигон за одређене политичке делатности.

Након обраћања градоначелника Богдана опозициони одборници вратили су се поново у скупштинску салу.

Усвојен је  и извештај Драгише Михајловића локалног омбудсмана за прошлу годину. Како је истакнуто од 26. априла до 31. децембра прошле године, локални омбудсман града Кикинде је сачинио и упутио једну препоруку са мишљењем по којој није поступљено до краја 2025. године. Током поменутог периода било било је укупно 97 обраћања. Михајловић је као локални омбудсман 25 притужби одбацио.

-Циљ који ћу настојати да остварим и даље ће бити јачање превентивне улоге институције локалног омбудсмана у насељеним местима Града и ту у сврху ћу увести редовне отворене дане у селима како би се осигурала равноправна заштита свих грађана како у урбаним тако и у руралним деловима. Значај локалног омбудсмана огледа се у томе што служи као мост који преводи круту бирократску терминологију у разумљив језик људских права и што представља прву линију заштите права у директном контакту са локалном администрацијом. Моја мисија ће и даље бити очување достигнутих нивоа заштите грађана и грађанки и њиховог даљег унапређења – рекао је Михајловић.

Донета је и одлука о давању сагласности на Статут Јавног предузећа за спорт „Језеро“.

А.Ђ.

 

 

скупстина-(5)

Пред одборницима Скупштине града Кикинде на данашњој седници заказаној за 10 сати наћи ће се четири тачке дневног реда.

Одборници ће разматрати годишњи извештај о раду локалног омбудсмана за 2025. годину. Овај документ даје увид у стање заштите права грађана, број и врсту притужби, као и поступање надлежних органа.

На дневном реду је и доношење одлуке о давању сагласности на Статут Јавног предузећа за спорт „Језеро“, што представља важан корак у уређењу рада једног од кључних система у области спорта и рекреације у граду.

Скупштина ће се изјашњавати и о предложеној кадровској промени у Центру за ликовну и примењену уметност „Тера“. Одборници ће одлучивати о разрешењу дужности досадашњег директора и именовању новог вршиоца дужности. Предложено је да уместо Александра Липована, руководеће место у “Тери” на период од годину дана преузме Сања Радусин Смиљанић, мастер вајарка.

Како је наведено у скупштинском материјалу, Сања Радусин Смиљанић је рођена 1989. године у Новом Саду. Завршила је основне студије 2017. године, а 2019. године и мастер студије на Академији уметности у Новом Саду, где је стекла звање мастер вајар. Завршила је и специјалистичке студије 2021. године на студијском програму Скулптура у теракоти. Чланица је Савеза удружења ликовних уметника Војводине. Живи и ствара у Кикинди. Ради на пројекту дигитализације установе „Тера“. Аутор је многобројних самосталних и колективних изложби, а добитник је и бројних награда.

физицка-активност-(2)

Поводом обележавања Међународног дана физичке активности, у Кикинди ће у понедељак, 11. маја, бити организована манифестација „Кретањем до здравља“. Програм ће се одржати на Старом језеру у термину од 17 до 19 часова.

Грађани ће имати прилику да се упознају са различитим облицима рекреације и спорта, као и да активно учествују у бројним садржајима које припремају локална удружења, клубови и институције. Циљ манифестације је промоција здравих стилова живота и значаја редовне физичке активности за све генерације.

У програму учествују Градско удружење пензионера Кикинда, Извиђачки одред „Прока С. Плави“, Сова Гyм, АДЗНМ „Гусле“, Спортско јога удружење „Сунце“, Спортски клуб „СНАП 07“, Балет за одрасле у организацији Културног центра Кикинда, Спортико Кидс, КСЦ „Језеро“, Атлетски клуб „Партизан“, Спортски савез Кикинде, Ронилачки клуб „Орка“, РК „Гриндекс“, ГЖОК „Кикинда 0230“, КК „Велика Кикинда“, Карате клуб „Феникс“, Џудо клуб „Партизан“, ОФК „Кикинда“ и ОК „Северни Банат“.

Организатори позивају све суграђане да се придруже, проведу време у природи и направе корак ка здравијем начину живота.

Т. Д.

дан-победе-(3)

Поводом обележавања 9. маја – Дана победе, Градска управа и СУБНОР Града Кикинде позивају грађане, као и потомке учесника ратова, да се придруже шетњи „Бесмртног пука“ и програму који ће бити организован тим поводом.

Овај значајан датум биће обележен свечаним програмом који почиње у 10.30 часова окупљањем испред просторија СУБНОР-а, где ће бити формирана колона „Бесмртног пука“. У 11 часова предвиђено је полагање венца на Спомен-плочу бригадиру Ристићу у холу Градске управе, након чега ће колона кренути у шетњу ка споменику „Туга“.

Полагање венца код споменика „Туга“ планирано је у 11.30 часова, а десет минута касније колона наставља кретање ка споменику посвећеном жртвама Другог светског рата 1941–1945.

Централни програм код овог споменика почиње у 12 часова, када је предвиђено полагање венаца, извођење химне, обраћања и пригодан уметнички програм.

Организатори позивају грађане да понесу фотографије својих предака – учесника ратова, како би на симболичан начин одали почаст њиховој жртви и доприносу слободи. Потомци који желе да увећају фотографије својих предака, могу то учинити без надокнаде у фото-радњи „Сретеновић“.

Председник СУБНОР-а Кикинда, Саво Орељ, упутио је позив свим суграђанима да својим присуством увеличају обележавање Дана победе.

Т. Д.

 

снс-акција-викенд-насловна

Активисти Градског одбора Српске напредне странке искористили су протекли, празнични викенд да, у оквиру акције „Србија побеђује“, буду тамо где је најважније – међу суграђанима.

На више локација вођени су непосредни разговори у атмосфери која је јасно показала подршку политици развоја и стабилности.

Грађани су имали прилику да изнесу своја мишљења, као и да се информишу о досадашњим резултатима и плановима за наредни период. Посебан акценат стављен је на директан контакт и отворен дијалог, који остаје један од кључних принципа деловања странке.

Снажан одзив суграђана обележио је све активности, у великом броју су исказали подршку Српској напредној странци и председнику Александру Вучићу, уз поруку да желе наставак политике стабилности, развоја и нових улагања.

У акцијама су учествовали бројни активисти и функционери странке, потврђујући јединство и спремност за даљи рад на терену.

Енергија, јединство и подршка – управо то је обележило акције СНС протеклог викенда, уз јасну слику да грађани препознају рад и резултате.

музицка-изолација-(2)

Основној музичкој школи „Слободан Малбашки” за звучну изолацију учионица на конкурсу Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице опредељено је 5,7 милиона динара.

– Наше учионице су мале, а зидови танки, па се звуци из једне чују у другој учионици што често омета час. Радови ће обухватити спуштање плафона и изолацију зидова у свих 16 учионица, колико их има у школи. Улагање нам много значи и допринеће бољем квалитету рада ђака и наставника – појашњава директорка Музичке школе Маргита Детари.

Радови су почели пре Ускрса, а биће завршени до почетка маја.

А.Ђ.

илија-дрљиц

Овогодишњи Празник рада дочекујемо у атмосфери пуној изазова, у којој се последице привредних и геополитичких дешавања у свету све јаче осећају и код нас. На то указују у Већу Савеза самосталних синдиката Србије за град Кикинду и општине Чока, Нова Црња и Нови Кнежевац уз поруку да је борба за права радника константна и да даје резултате.

Председник Већа ССС у Кикинди Илија Дрљић не крије забринутост, али ни одлучност.

-Гледајући све што се дешава у свету, последице су већ ту. Посебно нас брине структура привреде у нашем граду. Добро је што имамо пољопривреду као неку врсту ослонца. Велики број људи ради у ауто-индустрији, која је у озбиљној кризи- истиче Дрљић.

Слика тржишта рада се мења, и то не на боље. Како наводи, оно се већ донекле сузило, али се ситуација пажљиво прати и тражи одговор на нове изазове.

-Управо зато синдикати интензивирају своје активности, да заштите радна места и обезбеде што стабилније услове за запослене- наводи Дрљић.

Први мај биће обележен у духу заједништва и солидарности, уз централно окупљање у Лисовићу.

-То је прилика да разговарамо, разменимо искуства, повежемо људе из јавног и реалног сектора и додатно ојачамо сарадњу. Желимо да укључимо што више људи и покажемо да синдикат није само институција, већ заједница- каже наш саговорник.

Јасна је и порука синдиката – баланс је кључ.

-Не тражимо немогуће. Желимо да се плате повећају, али и да фирме опстану. Само тако можемо да сачувамо радна места и обезбедимо будућност- закључује Дрљић.

После празника следи нова рунда важних корака, потписивање колективних уговора у јавном сектору. Како истиче, сва стечена права су сачувана, а у најави су и нова, што би могло донети додатну сигурност запосленима.

на-матуру-без-аутомобила-(5)

Агенција за безбедност саобраћаја и ове године покренула је кампању под називом „На матуру без аутомобила“. Трибина у оквиру акције организована је и у Градској кући, а матуранти кикиндских средњих школа имали су прилику да чују прича Милана Срдића, запосленог у поменутој Агенцији:

-Током средње школе доживео сам саобраћајну незгоду као возач мотоцикла. Тада сам био убеђен да ништа лоше мени не може да се деси. Мислио сам да сам недодирљив и возио сам мотор без заштитне опреме. У саобраћајној незгоди поломио сам кичму и од тада сам у инвалидским колицима. И поред свих недаћа успео сам да завршим Саобраћајни факултет и посветио сам се томе да укажем младима колико је важно поштовати све прописе и безбедност у саобраћају.

Циљ кампање је разговор са младима како би се безбедно понашали у саобраћају. Брзина, невезивање сигурносног појаса, вожња под дејством алкохола и коришћење мобилних телефона током вожње најчешћи су узроци саобраћајних несрећа са фаталним исходом. Окупљенима се обратио и Тихомир Фаркаш, члан Градског већа.

-Матурско вече треба да остане свима у најлепшој успомени стога и апелујемо да се на прославу иде без аутомобила и да се алкохол не конзумира. Жеља свих нас је да се овог важног тренутка сећате са осмехом на лицу. Завршетак средње школе је велики и значајан корак у животу и сви треба да буду одговорни према себи и према другима – рекао је Фаркаш.

У току 2025. године, према прелиминарним подацима, у саобраћају су смртно страдале 102 младе особе старости од 15 до 30 година. Од тог броја 43-оје њих погинуло је у својству возача путничког аутомобила, а 23-оје као путник у путничком аутомобилу, што представља 65 одсто од укупног броја погинулих младих у Србији. Скоро свака пета особа  страдала у саобраћају је млада.

Кампања „На матуру без аутомобила“ покренута је 2014. године у Крагујевцу, као одговор на трагичну несрећу у којој су страдали средњошколци враћајући се са матурске вечери, а узрок била је била вожња под дејством алкохола. Од тада до данас прерасла је у једну од најзначајнијих националних акција у области превенције саобраћајних незгода код младих.

Млади у Кикинди су се упознали са ризицима небезбедног понашања у саобраћају и начинима како да их избегну.

А.Ђ.

хелена-грујиц-2

Градоначелник Кикинде, Младен Богдан, угостио је данас у свом кабинету Хелену Грујић, ученицу трећег разреда природно-математичког смера Гимназије „Душан Васиљев“, која је освојила друго место на Светском првенству младих истраживача одржаном у Индији. Успех младе Кикинђанке одјекнуо је далеко изван граница нашег града и земље.

Том приликом, градоначелник је Хелени уручио симболичну златну медаљу, истичући да је она „наша златна девојчица“ и понос Кикинде и Србије. Како је навео, овај резултат представља изузетан подстрек за све младе који се баве науком и доказ да се рад и посвећеност исплате.

Као знак захвалности за постигнут резултат, Град Кикинда је Хелену наградио и вредним поклоном – Мекбук Нео, који ће јој, како је истакнуто, бити подршка у даљем образовању и научном раду.

Хелена Грујић је у свом обраћању поделила утиске са такмичења, истичући да је пут до успеха био захтеван. Одмах по доласку у Индију, након дугог пута и свега неколико сати сна, уследиле су презентације пред строгом међународном комисијом коју су чинили доктори наука из више земаља.

– Конкуренција је била изузетно јака, учесници су дошли из целог света. Презентовала сам на енглеском језику, што је додатни изазов, али сам успела да превазиђем све препреке. Када су прозвали моје име, била сам у шоку и преплављена емоцијама – рекла је Хелена.

Она је додала да је један од најлепших тренутака био када је развила заставу Србије пред учесницима из целог света, истичући да јој највећу снагу даје подршка људи који верују у њу.

Овај успех потврђује да Кикинда има младе људе који су спремни да знањем и талентом стану раме уз раме са вршњацима из целог света, а Хелена Грујић већ сада најављује нове изазове и будућа међународна такмичења и медаље.

Т. Д.

симицев-салас-косење-(1)

У сусрет 1. мају, који се традиционално проводи у природи, најпопуларнија излетишта на територији града: Симићев салаш, Водице, Старо језеро, простор некадашње Кванташке пијаце, али и друге зелене већ су уређене и третирана су два пута против крпеља.

-Апелујем на све суграђане, да приликом боравка у природи, не забораве да сав отпад сакупе и одложе у контејнере који ће бити постављени на најпопуларнијим излетиштима – истиче Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој. – Такође, сви који ће празник провести у природи треба да се понашају одговорно, да не ломе и не секу гране, већ да са собом понесу све што им је неопходно за потпалу ватре и припрему хране. И сав мобилијар треба да чувамо.

Према одредбама Закона о државним празницима нерадни дани су петак, 1. и субота 2. мај.

А.Ђ.

error: Content is protected !!