Град

sestre-gobovic

У оквиру обележавања градске славе – летњег Светог Николе, Кикинђани су вечерас уживали у посебној музичкој вечери. Публику су освојиле сестре Гобовић, близнакиње и интерпретаторке традиционалне изворне музике, које су још једном показале зашто важе за једне од најпрепознатљивијих чуварки српске музичке традиције.

– Посебна нам је част и задовољство што смо вечерас овде у Кикинди да обележимо славу града. Припремиле смо диван програм и искрено се надамо да ће сви уживати – поручиле су сестре Гобовић пред концерт.

Фото: Град Кикинда

Њихови наступи одавно су превазишли границе Србије. Како кажу, публика их једнако срдачно дочекује и у земљи и широм света, а управо у томе виде потврду да традиција и даље живи међу људима.

– Имамо много концерата како у нашој лепој Србији, тако и по целом свету. Оно што нас посебно радује јесте што су наши концерти веома посећени и запажени. Изводимо аутентичну изворну музику, али и песме у модернијим аранжманима, тако да спајамо традицију и ново време – истакле су уметнице.

Посебну пажњу привукла је прича о њиховом недавном гостовању у Кини, где су публику изненадиле извођењем чак три песме на кинеском језику.

– Када год путујемо у неку земљу, волимо да припремимо песму тог народа. Тако смо у Кини певале три песме на кинеском језику, а вечерас смо и кикиндској публици представиле песме других земаља, између осталог и кинеску песму. Сматрамо да је традиција универзални језик који повезује људе – рекле су сестре Гобовић.

Публика у Кикинди имала је прилику да чује и нумере са њиховог осмог албума „Траг вечности“, посвећеног великанима српске историје и културе.

– Певамо о Милунки Савић, Карађорђу, патријарху Павлу, Милутину Миланковићу… То су људи који су оставили траг у времену својим делима и достигнућима. Веома смо поносне на тај албум – навеле су уметнице.

Марина и Марија Гобовић истичу да им посебно признање представља Сретењски орден, који су добиле од председника Србије за допринос очувању традиционалне музике.

– То је круна наше досадашње каријере и велики подстрек да наставимо нашу мисију. Више од 20 година бавимо се овим музичким правцем и верујемо да традиција мора да се чува и преноси даље – поручиле су.

Фото: Град Кикинда

slava-grada-2026-(3)

Уз резање славског колача и у присуству представника локалне самоуправе, гостију, суграђана у Градској кући обележена је слава Летњи Свети Никола. Ове године кумови су били успешни ученици и спортисти Хелена Грујић, Милан Панић, Алекса Коцкар, Сташа Радак, Илијана Лазичић и Драгана Гавриловић.

Протојереј Бобан Петровић, старешина Храма Светих Козме и Дамјана је истакао да је радост је овако прославити славу.

-Храмовна слава слави се одувек, али данас је то било уз саборност заједништва свештенства, Градске управе, народа и највеће радости деце. На нама је велика одговорност, јер ми, Кикинђани, имамо на кога да се угледамо на заштитника нашег града Светог Николу. Желим да се захвалим многобројним ђацима који су били део Литије који су на овај начин учили шта је Литија и зашто је она – поручио је протојереј Петровић.

Окупљене је поздравио градоначелник Младен Богдан.

-Ми смо данас у Кикинди једно и сви се окупили да заједно, уједињени и јединствени, као породица прославимо славу. Летњи Свети Никола је део наше историје и треба да га обележавамо сваке године чиме одајемо поштовање онима који су градили, волели и бранили наш град. Она је и наше сабирање, време када показујемо колико смо јединствени пред најтежим изазовима и да тежимо ка истом циљу да развијамо нашу земљу и наш град. Посебно желим да се захвалим нашим ратним ветеранима, кумовима храмовне славе, који су бранили и бране нашу отаџбину. Своје животе су ризиковали, бранећи наше – истакао је први човек града.

Организовано је и такмичење за најбољи славски колач и ове године у конкуренцији је било рекордних 31 колач. Према оцени стручног жирија, председника кувара Радована Субина, Биљане Кикић, заменице градоначелника Биљане Кикић и представника Дома ученика „Никола Војводић“  нај колач умесила је Марија Накрајкућин (67), пензионерка.

-Рецепт за славски колач пренела ми је бака Дара Микалачки која има 90 година. Живела сам код ње и она је научила да месим тесто. Рецепт је већ 40 година исти увек исти брашно, квасац, млеко, маслиново уље и три жуманца. Најважније је како се ради руком, а потребно је да тесто премесите више пута и да га оставите да кисне.

Награду за најукуснији славски колач добила је Косана Татомир из Иђоша, док је титула најлепшег припала Боји Ољачи из Нових Козараца.

А.Ђ.

litija-2026-(2)

Слава града Кикинде прославља се данас, 22. маја. Уједно је и слава Храма Светог Оца Николе и обележава се од 1769. године када је започета изградња цркве.

Након Другог светског рата обележавање славе је укинуто, а обновљено је 2006. године. Од 2017. године Град и Црквена општина заједнички обележавају  овај важан датум, када је први пут одржана и свечана Литија, пренос мошти Светог Оца Николе.

 

Свечана Литија, коју су предводили свештеници, представници града и црквени кумови, чланови удружења „Српски ратни ветерани“, окупила је више стотина суграђана.

 

Част да носе икону, припала је рукометашима „Кикинде Гриндекс“.

 

Заједно су прошетали улицама Кикинде, од цркве, улицама Браће Татић, Генерала Драпшина, Чанадске до кружног тока, Краља Петра Првог поред Народне библиотеке, Католичке цркве и назад до Храма. Свечана поворка, са крстовима, хоругвама и иконама, праћена је молитвом и песмом.

У прошлости, литија се служила и за престанак кише, суше, рата, неке заразне болести. Стога су се у цркви грађанима делити струкови пшенице како би род „хлебног“ зрна био што богатији.

 

smart

Регионална привредна комора Севернобанатског управног округа у Кикинди била је домаћин презентације „Новог програма подршке почетницима у пословању“. Овај свеобухватни програм лансиран је крајем марта ове године као заједничка иницијатива Привредне коморе Србије и Српске фондације за предузетништво, уз подршку Владе Савезне Републике Немачке, преко Немачке развојне банке KfW.

Милана Вујовић, виши саветник Центра за програме подршке привреди и МСП Привредне коморе Србије истакла је главни циљ ове иницијативе, а то је стварање стимулативног амбијента за развој локалног предузетништва, подстицање одрживих пословних идеја и отварање нових радних места. Уз комбинацију финансијских и нефинансијских мера, понуђена је комплетна подршка свима који тек започињу сопствени посао или су у његовој раној фази развоја.

 Фото: РПК Кикинда

Програм је намењен појединцима који имају јасну пословну идеју, новооснованим предузетницима, као и микро и малим предузећима. Временски оквир за пријаву је јасно дефинисан: то могу да буду новоосновани предузетници, микро и мала предузећа која послују најдуже до 36 месеци, односно до 48 месеци, ако је реч о женском предузетништву и под условом да је већински власник жена.

Финансијски део програма реализује се кроз наменске кредите код једне од шест партнерских пословних банака, а максимални износ средстава је до 30.000 евра у динарској противвредности. Посебну погодност представљају бесповратна средства која износе до 20 одсто вредности одобреног кредита (максимално 3.000 евра). Овај грант се исплаћује на крају, као својеврсна награда за кориснике који уредно отплаћују кредит и успешно наставе да развијају свој посао.

Као обавезан услов за добијање новца, сви кандидати претходно морају да прођу кроз петодневну бесплатну обуку коју организује Привредна комора Србије, где ће уз помоћ стручњака научити како да поставе одржив бизнис план и успешно воде сопствено предузеће.

 

preduzetnici-novac-2026-(2)

У Градској кући потписани су уговори са власницима малих, микро и средњих предузећа са територије града, који су на конкурсу  локалне самоуправе аплицирали за средства, а испунили су услове. Уговоре је доделио градоначелник Младен Богдан, а између осталих, подстицај је добила и фирма „Артис 1973“ која послује у Руском Селу и запошљава 15 радника.

-Бавимо се производњом интегралних грисина, овсених и протеинских чоколадица – истакла је Јована Кулизић, комерцијални директор. – И у ранијем периоду имали смо подршку од града, а овога пута одобрено нам је 200.000 динара за линије „екструдер“ и за сушење интегралних грисина. Послујемо четири године.

Печењара „Рашевић КИ“ добила је 190.000 динара, напоменуо је власник Жељко Рашевић:

-У плану је куповина машине пунилица за кобасице, за млевење меса и фуруне за печење меса. Помоћ нам пуно значи, а са новом опремом повећаћемо капацитет производа и себи олакшати свакодневни рад. Радимо већ четири године и ово је први пут да конкуришемо за средства.

Субвенције су намењене за унапређење производње. На конкурс је пристигло 34 захтева, а подстицаји су одобрени власницима 21 фирме, прецизирао је градоначелник Богдан.

– Желимо да вам помогнемо да купите алате и машине неопходне за рад ради побољшања услова и квалитета посла. Локалне фирме нам пуно значе и верујем да ће вам средства помоћи. Увек можете да рачунате на нашу подршку  – прецизирао је Младен Богдан.

Право на подстицаје за развој предузетништва имала су микро, мала и средња предузећа до 100 запослених, а за ову меру опредељено је три милиона динара динара, и то за суфинансирање набавке машина и опреме, нове и половне до седам година старости. Најмањи износ средстава који је одобрен је 75.000 динара, а највећи је 400.000 динара.

А.Ђ.

 

 

litija-(6)

Обележавање градске и храмовне славе, летњег Светог Николе, сутра ће почети свечаном литургијом у Храму Светог Оца Николе, у 9 часова. Након богослужења, од 10 сати и 30 минута окупљени грађани кренуће у свечану литију улицама града.

По завршетку литије у Храму Светог Николе биће обављено свечано сечење славског колача, док ће исти обред нешто касније бити уприличен и на свечаности у Градској кући. Традиционално, и ове године биће уручене награде за најлепше и најбоље припремљене славске колаче.

У оквиру свечаног обележавања градске славе, сутра (петак) од 19 сати у Народног позоришту биће одржан концерт сестара Гобовић. Музички тандем који изводи традиционалну музику чине близнакиње Марина и Марија Гобовић, које су за свој рад добиле златну Медаљу за заслуге Републике Србије. Лауреаткиње су бројних награда и признања за очување српске изворне музике, допринос култури, уметничко стваралаштво и рад са најмлађима.[

bolnica-dr-tomin-(4)

Министарство за јавна улагања финансира и реконструкцију Опште болнице, што је један од најзначајнијих пројеката у области здравства у овом делу Војводине. Приликом посете министар Дарко Глишић истакао је да је све спремно за почетак друге фазе радова.

-Грађевински радови који су планирани у другој фази, не могу да започну док се не створе услови да се пацијенти преместе у зграду која је завршена. Тек након што се опреми објекат у којем су Дечије одељење, Палијативна нега и друге службе можемо да наставимо реконструкцију. Када се уређују здравствени објекти најважније је да се обезбеде места за све пацијенте који леже у Болници. То није мали број људи, с обзиром на то да кикиндска здравствена установа има лежећих болесника из читавог округа – појаснио је министар Глишић.

Грађевински радови у оквиру прве фазе су завршени.

-Недостаје намештај и медицинска опрема коју ће финансирати Покрајина. Ради се о улагању већем од 100 милиона динара, што нису мала средства. Оно што је важно напоменути је и чињеница да се на медицинску опрему чека између шест и девет месеци – додао је министар Дарко Глишић.

Локална самоуправа била је у обавези да обезбеди средства за изградњу паркинг места око Опште болнице пре почетка друге фазе радова, рекао је градоначелник Младен Богдан:

-Ми смо то учинили и све што је било до нас је урађено. Упорни смо и у томе да се опремање реконструисаног објекта заврши што пре и разговарамо са надлежнима у Покрајини која ће нам помоћи у овом сегменту.

У реконструисаном делу Опште болнице планирана је нова, савремена, медицинска опрема, као и нови намештај што ће значајно унапредити здравствену заштиту.

gimnazija-glisic-(6)

Министар за јавна улагања Дарко Глишић, у оквиру посете Кикинди, заједно са градоначелником Младеном Богданом и његовим сарадницима, обишао је зграду Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско – трговинске школе у којој је у току  свеобухватна реконструкција. Радови на једном од најзначајнијих образовних и културно-историјских здања у нашем граду су комплексни и било је непредвиђених околности.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

-Више од 850 милиона динара уложиће се у овај образовни објекат и надам се да ће бити испоштован задати рок за завршетак, крај године. Помно пратимо како посао напредује, али никада не знате да ли ће доћи до непредвиђених околности с обзиром на то колико је ова установа стара. Већ сада размишљамо и о томе да се исходују све неопходне дозволе, као и да зграда буде опремљена новим намештајем и опремом – навео је министар Глишић.

Међу скелама, радницима и машинама које већ увелико мењају изглед старог објекта, министар је још једном послао јасну поруку, да је држава  озбиљно усмерила инвестиције ка северу Баната.

На градилишту је у току реконструкција крова, као и замена инсталација у учионицама, радови на зидовима и подовима, а како су истакли представници извођача радова, сада су и повољни временски услови за радове на фасади.  Реконструкција Гимназије, старе више од једног века, један је од највећих инфраструктурних пројеката у области образовања у овом делу Србије, подсетио је градоначелник Богдан:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

-Свакодневно добијамо извештаје о напретку радова од извођача радова, али и од директора обе школе. Зграда у којој сваког дана борави око 700 средњошколаца стара је више од 120 година и до сада никада није била реконструисана у овом обиму. Када отпочну радови, неретко се наиђе на непредвиђене проблеме. Без обзира на све поменуто, верујем да ће све бити завршено у планираном року, како би се почетком године средњошколци две школе вратили у своје учионице.

Циљ је да Кикинда добије потпуно обновљен, модеран и функционалан објекат, али без губитка препознатљивог изгледа гимназије која представља један од симбола градског језгра. И унутрашњост ће бити потпуно модернизована, а школа ће по први пут добити и лифт, како би била приступачна и особама са инвалидитетом.

Овом приликом истакнуто је и да локална самоуправа има припремљену документацију за реконструкцију водоводне мреже.

-Ради се о једној петини водоводних цеви у граду и на свим селима и сигуран сам да ће нам Министарство за јавна улагања помоћи. Након изградње фабрике воде, неопходно је заменити све дотрајале цеви како би квалитет пијаће воде био још бољи – напоменуо је Младен Богдан.

stasa,-dragana-ilijana-prijem-(4)

Младе суграђанке Сташа Радак, Илијана Лазичић и Драгана Гавриловић оствариле су успехе на републичком и регионалном нивоу, те је за њих пријем у Градској кући организовао градоначелник Младен Богдан.

 

Сташа Радак, ученица Основне музичке школе „Слободан Малбашки“, освојила је прву награду у свирању саксофона на 31. Републичком такмичењу одржаном у Београду. Како истиче дуго се припремала за ово надметање, а у протеклом периоду освојила је и друга вредна признања.

-У петом разреду била сам концерту Николине Сувајџић, наставнице у Музичкој школи, која такође свира саксофон, и тада сам одлучила да и сама научим да свирам овај инструмент. Пуно труда и рада сам уложила спремајући се за такмичења, а ових дана положила сам и пријемни испит и од септембра ћу бити ученица средње Музичке школе „Исидор Бајић“ у Новом Саду – рекла је Сташа.

 

Илијана Лазичић, чланица Дечјег хора „Чуперак“ освојила је прво место на Међународном фестивалу „Распјеване пахуљице“, одржаном у Мркоњић Граду, а друга је била у Трсту где је учествовала на манифестацији „Angel Voice“.

-Певала сам нумеру „Жеља“ по тексту Тоде Николетића, у аранжману Ладе Леша, а музику је урадила Светлана Милић. Јула прошле године почела сам да се такмичим на музичким фестивалима. Већ са пет година постала сам чланица хора „Чуперак“. Циљ ми је да будем још успешнија – додала је Ивана.

Драгана Гавриловић, ученица шестог разреда ОШ „1. Октобар“ из Башаида освојила је прво место на Републичком такмичењу из математике, одржаном у Београду.

-За такмичење ме је припремала мама, а од малена волим бројеве и математику. Од пет задатака на Републичком надметању један је био тежак, остале сам лако савладала. У математици највише волим геометрију – открила нам је Драгана.

Уз првог човека града, који је талентованим суграђанкама уручио поклоне, пријему су присуствовали и чланови Градског већа Тихомир Фаркаш и Бојан Микалачки. Градоначелник Богдан пожелео им је да наставе да нижу овакве успехе:

-Честитам вам на постигнутим резултатима, а осим тога што сте на најбољи начин представиле себе, ви сте промовисале и свој град. У Градској кући увек ћете имати подршку и помоћ у свему што вам је неопходно да бисте биле још боље и успешније. Ови успеси нису дошли преко ноћи него је за њих био потребан предан рад и залагање.

А.Ђ.

eko-festival-predskolaca-2026-(1)

Еко фестивал Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, 16. по реду, обележили су најмлађи који су плесали, певали и рецитовали, а све у циљу да скрену пажњу колико је колико је важно неговати и чувати планету Земљу.

-Еко тим наше установе, у који су укључени васпитачи од 2009. године окупља васпитаче који својим идејама, ентузијазмом и креативношћу осмишљавају и организују еколошке активности – рекла је васпитачица Невена Солеша, координаторка Еко тима. – Читаве школске године организују се акција, не пропуштамо да обележимо  и све значајне еколошке датуме.

Фестивал је круна свега што се дешава у вртићима, а ове године учествовало је 208 малишана.

-Жеља нам је да промовишемо екологију , ширимо еколошку свест и стварамо еколошке навике уз игру и дружење. Ове године предмети настали у еколошким радионицама у вртићима продавани су по симболичној цени и сав новац биће уплаћен удружењу НУРДОР – додала је Солеша.

 

У дворишту Културног центра најпре су организоване еколошке радионице, док су децу која су наступала на бини имала подршку мама и тата, бака и дека који су их  поздравили аплаузима.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!