Град

sestre-gobovic

U okviru obeležavanja gradske slave – letnjeg Svetog Nikole, Kikinđani su večeras uživali u posebnoj muzičkoj večeri. Publiku su osvojile sestre Gobović, bliznakinje i interpretatorke tradicionalne izvorne muzike, koje su još jednom pokazale zašto važe za jedne od najprepoznatljivijih čuvarki srpske muzičke tradicije.

– Posebna nam je čast i zadovoljstvo što smo večeras ovde u Kikindi da obeležimo slavu grada. Pripremile smo divan program i iskreno se nadamo da će svi uživati – poručile su sestre Gobović pred koncert.

Foto: Grad Kikinda

Njihovi nastupi odavno su prevazišli granice Srbije. Kako kažu, publika ih jednako srdačno dočekuje i u zemlji i širom sveta, a upravo u tome vide potvrdu da tradicija i dalje živi među ljudima.

– Imamo mnogo koncerata kako u našoj lepoj Srbiji, tako i po celom svetu. Ono što nas posebno raduje jeste što su naši koncerti veoma posećeni i zapaženi. Izvodimo autentičnu izvornu muziku, ali i pesme u modernijim aranžmanima, tako da spajamo tradiciju i novo vreme – istakle su umetnice.

Posebnu pažnju privukla je priča o njihovom nedavnom gostovanju u Kini, gde su publiku iznenadile izvođenjem čak tri pesme na kineskom jeziku.

– Kada god putujemo u neku zemlju, volimo da pripremimo pesmu tog naroda. Tako smo u Kini pevale tri pesme na kineskom jeziku, a večeras smo i kikindskoj publici predstavile pesme drugih zemalja, između ostalog i kinesku pesmu. Smatramo da je tradicija univerzalni jezik koji povezuje ljude – rekle su sestre Gobović.

Publika u Kikindi imala je priliku da čuje i numere sa njihovog osmog albuma „Trag večnosti“, posvećenog velikanima srpske istorije i kulture.

– Pevamo o Milunki Savić, Karađorđu, patrijarhu Pavlu, Milutinu Milankoviću… To su ljudi koji su ostavili trag u vremenu svojim delima i dostignućima. Veoma smo ponosne na taj album – navele su umetnice.

Marina i Marija Gobović ističu da im posebno priznanje predstavlja Sretenjski orden, koji su dobile od predsednika Srbije za doprinos očuvanju tradicionalne muzike.

– To je kruna naše dosadašnje karijere i veliki podstrek da nastavimo našu misiju. Više od 20 godina bavimo se ovim muzičkim pravcem i verujemo da tradicija mora da se čuva i prenosi dalje – poručile su.

Foto: Grad Kikinda

slava-grada-2026-(3)

Uz rezanje slavskog kolača i u prisustvu predstavnika lokalne samouprave, gostiju, sugrađana u Gradskoj kući obeležena je slava Letnji Sveti Nikola. Ove godine kumovi su bili uspešni učenici i sportisti Helena Grujić, Milan Panić, Aleksa Kockar, Staša Radak, Ilijana Lazičić i Dragana Gavrilović.

Protojerej Boban Petrović, starešina Hrama Svetih Kozme i Damjana je istakao da je radost je ovako proslaviti slavu.

-Hramovna slava slavi se oduvek, ali danas je to bilo uz sabornost zajedništva sveštenstva, Gradske uprave, naroda i najveće radosti dece. Na nama je velika odgovornost, jer mi, Kikinđani, imamo na koga da se ugledamo na zaštitnika našeg grada Svetog Nikolu. Želim da se zahvalim mnogobrojnim đacima koji su bili deo Litije koji su na ovaj način učili šta je Litija i zašto je ona – poručio je protojerej Petrović.

Okupljene je pozdravio gradonačelnik Mladen Bogdan.

-Mi smo danas u Kikindi jedno i svi se okupili da zajedno, ujedinjeni i jedinstveni, kao porodica proslavimo slavu. Letnji Sveti Nikola je deo naše istorije i treba da ga obeležavamo svake godine čime odajemo poštovanje onima koji su gradili, voleli i branili naš grad. Ona je i naše sabiranje, vreme kada pokazujemo koliko smo jedinstveni pred najtežim izazovima i da težimo ka istom cilju da razvijamo našu zemlju i naš grad. Posebno želim da se zahvalim našim ratnim veteranima, kumovima hramovne slave, koji su branili i brane našu otadžbinu. Svoje živote su rizikovali, braneći naše – istakao je prvi čovek grada.

Organizovano je i takmičenje za najbolji slavski kolač i ove godine u konkurenciji je bilo rekordnih 31 kolač. Prema oceni stručnog žirija, predsednika kuvara Radovana Subina, Biljane Kikić, zamenice gradonačelnika Biljane Kikić i predstavnika Doma učenika „Nikola Vojvodić“  naj kolač umesila je Marija Nakrajkućin (67), penzionerka.

-Recept za slavski kolač prenela mi je baka Dara Mikalački koja ima 90 godina. Živela sam kod nje i ona je naučila da mesim testo. Recept je već 40 godina isti uvek isti brašno, kvasac, mleko, maslinovo ulje i tri žumanca. Najvažnije je kako se radi rukom, a potrebno je da testo premesite više puta i da ga ostavite da kisne.

Nagradu za najukusniji slavski kolač dobila je Kosana Tatomir iz Iđoša, dok je titula najlepšeg pripala Boji Oljači iz Novih Kozaraca.

A.Đ.

litija-2026-(2)

Slava grada Kikinde proslavlja se danas, 22. maja. Ujedno je i slava Hrama Svetog Oca Nikole i obeležava se od 1769. godine kada je započeta izgradnja crkve.

Nakon Drugog svetskog rata obeležavanje slave je ukinuto, a obnovljeno je 2006. godine. Od 2017. godine Grad i Crkvena opština zajednički obeležavaju  ovaj važan datum, kada je prvi put održana i svečana Litija, prenos mošti Svetog Oca Nikole.

 

Svečana Litija, koju su predvodili sveštenici, predstavnici grada i crkveni kumovi, članovi udruženja „Srpski ratni veterani“, okupila je više stotina sugrađana.

 

Čast da nose ikonu, pripala je rukometašima „Kikinde Grindeks“.

 

Zajedno su prošetali ulicama Kikinde, od crkve, ulicama Braće Tatić, Generala Drapšina, Čanadske do kružnog toka, Kralja Petra Prvog pored Narodne biblioteke, Katoličke crkve i nazad do Hrama. Svečana povorka, sa krstovima, horugvama i ikonama, praćena je molitvom i pesmom.

U prošlosti, litija se služila i za prestanak kiše, suše, rata, neke zarazne bolesti. Stoga su se u crkvi građanima deliti strukovi pšenice kako bi rod „hlebnog“ zrna bio što bogatiji.

 

smart

Regionalna privredna komora Severnobanatskog upravnog okruga u Kikindi bila je domaćin prezentacije „Novog programa podrške početnicima u poslovanju“. Ovaj sveobuhvatni program lansiran je krajem marta ove godine kao zajednička inicijativa Privredne komore Srbije i Srpske fondacije za preduzetništvo, uz podršku Vlade Savezne Republike Nemačke, preko Nemačke razvojne banke KfW.

Milana Vujović, viši savetnik Centra za programe podrške privredi i MSP Privredne komore Srbije istakla je glavni cilj ove inicijative, a to je stvaranje stimulativnog ambijenta za razvoj lokalnog preduzetništva, podsticanje održivih poslovnih ideja i otvaranje novih radnih mesta. Uz kombinaciju finansijskih i nefinansijskih mera, ponuđena je kompletna podrška svima koji tek započinju sopstveni posao ili su u njegovoj ranoj fazi razvoja.

 Foto: RPK Kikinda

Program je namenjen pojedincima koji imaju jasnu poslovnu ideju, novoosnovanim preduzetnicima, kao i mikro i malim preduzećima. Vremenski okvir za prijavu je jasno definisan: to mogu da budu novoosnovani preduzetnici, mikro i mala preduzeća koja posluju najduže do 36 meseci, odnosno do 48 meseci, ako je reč o ženskom preduzetništvu i pod uslovom da je većinski vlasnik žena.

Finansijski deo programa realizuje se kroz namenske kredite kod jedne od šest partnerskih poslovnih banaka, a maksimalni iznos sredstava je do 30.000 evra u dinarskoj protivvrednosti. Posebnu pogodnost predstavljaju bespovratna sredstva koja iznose do 20 odsto vrednosti odobrenog kredita (maksimalno 3.000 evra). Ovaj grant se isplaćuje na kraju, kao svojevrsna nagrada za korisnike koji uredno otplaćuju kredit i uspešno nastave da razvijaju svoj posao.

Kao obavezan uslov za dobijanje novca, svi kandidati prethodno moraju da prođu kroz petodnevnu besplatnu obuku koju organizuje Privredna komora Srbije, gde će uz pomoć stručnjaka naučiti kako da postave održiv biznis plan i uspešno vode sopstveno preduzeće.

 

preduzetnici-novac-2026-(2)

U Gradskoj kući potpisani su ugovori sa vlasnicima malih, mikro i srednjih preduzeća sa teritorije grada, koji su na konkursu  lokalne samouprave aplicirali za sredstva, a ispunili su uslove. Ugovore je dodelio gradonačelnik Mladen Bogdan, a između ostalih, podsticaj je dobila i firma „Artis 1973“ koja posluje u Ruskom Selu i zapošljava 15 radnika.

-Bavimo se proizvodnjom integralnih grisina, ovsenih i proteinskih čokoladica – istakla je Jovana Kulizić, komercijalni direktor. – I u ranijem periodu imali smo podršku od grada, a ovoga puta odobreno nam je 200.000 dinara za linije „ekstruder“ i za sušenje integralnih grisina. Poslujemo četiri godine.

Pečenjara „Rašević KI“ dobila je 190.000 dinara, napomenuo je vlasnik Željko Rašević:

-U planu je kupovina mašine punilica za kobasice, za mlevenje mesa i furune za pečenje mesa. Pomoć nam puno znači, a sa novom opremom povećaćemo kapacitet proizvoda i sebi olakšati svakodnevni rad. Radimo već četiri godine i ovo je prvi put da konkurišemo za sredstva.

Subvencije su namenjene za unapređenje proizvodnje. Na konkurs je pristiglo 34 zahteva, a podsticaji su odobreni vlasnicima 21 firme, precizirao je gradonačelnik Bogdan.

– Želimo da vam pomognemo da kupite alate i mašine neophodne za rad radi poboljšanja uslova i kvaliteta posla. Lokalne firme nam puno znače i verujem da će vam sredstva pomoći. Uvek možete da računate na našu podršku  – precizirao je Mladen Bogdan.

Pravo na podsticaje za razvoj preduzetništva imala su mikro, mala i srednja preduzeća do 100 zaposlenih, a za ovu meru opredeljeno je tri miliona dinara dinara, i to za sufinansiranje nabavke mašina i opreme, nove i polovne do sedam godina starosti. Najmanji iznos sredstava koji je odobren je 75.000 dinara, a najveći je 400.000 dinara.

A.Đ.

 

 

litija-(6)

Obeležavanje gradske i hramovne slave, letnjeg Svetog Nikole, sutra će početi svečanom liturgijom u Hramu Svetog Oca Nikole, u 9 časova. Nakon bogosluženja, od 10 sati i 30 minuta okupljeni građani krenuće u svečanu litiju ulicama grada.

Po završetku litije u Hramu Svetog Nikole biće obavljeno svečano sečenje slavskog kolača, dok će isti obred nešto kasnije biti upriličen i na svečanosti u Gradskoj kući. Tradicionalno, i ove godine biće uručene nagrade za najlepše i najbolje pripremljene slavske kolače.

U okviru svečanog obeležavanja gradske slave, sutra (petak) od 19 sati u Narodnog pozorištu biće održan koncert sestara Gobović. Muzički tandem koji izvodi tradicionalnu muziku čine bliznakinje Marina i Marija Gobović, koje su za svoj rad dobile zlatnu Medalju za zasluge Republike Srbije. Laureatkinje su brojnih nagrada i priznanja za očuvanje srpske izvorne muzike, doprinos kulturi, umetničko stvaralaštvo i rad sa najmlađima.[

bolnica-dr-tomin-(4)

Ministarstvo za javna ulaganja finansira i rekonstrukciju Opšte bolnice, što je jedan od najznačajnijih projekata u oblasti zdravstva u ovom delu Vojvodine. Prilikom posete ministar Darko Glišić istakao je da je sve spremno za početak druge faze radova.

-Građevinski radovi koji su planirani u drugoj fazi, ne mogu da započnu dok se ne stvore uslovi da se pacijenti premeste u zgradu koja je završena. Tek nakon što se opremi objekat u kojem su Dečije odeljenje, Palijativna nega i druge službe možemo da nastavimo rekonstrukciju. Kada se uređuju zdravstveni objekti najvažnije je da se obezbede mesta za sve pacijente koji leže u Bolnici. To nije mali broj ljudi, s obzirom na to da kikindska zdravstvena ustanova ima ležećih bolesnika iz čitavog okruga – pojasnio je ministar Glišić.

Građevinski radovi u okviru prve faze su završeni.

-Nedostaje nameštaj i medicinska oprema koju će finansirati Pokrajina. Radi se o ulaganju većem od 100 miliona dinara, što nisu mala sredstva. Ono što je važno napomenuti je i činjenica da se na medicinsku opremu čeka između šest i devet meseci – dodao je ministar Darko Glišić.

Lokalna samouprava bila je u obavezi da obezbedi sredstva za izgradnju parking mesta oko Opšte bolnice pre početka druge faze radova, rekao je gradonačelnik Mladen Bogdan:

-Mi smo to učinili i sve što je bilo do nas je urađeno. Uporni smo i u tome da se opremanje rekonstruisanog objekta završi što pre i razgovaramo sa nadležnima u Pokrajini koja će nam pomoći u ovom segmentu.

U rekonstruisanom delu Opšte bolnice planirana je nova, savremena, medicinska oprema, kao i novi nameštaj što će značajno unaprediti zdravstvenu zaštitu.

gimnazija-glisic-(6)

Ministar za javna ulaganja Darko Glišić, u okviru posete Kikindi, zajedno sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom i njegovim saradnicima, obišao je zgradu Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i Ekonomsko – trgovinske škole u kojoj je u toku  sveobuhvatna rekonstrukcija. Radovi na jednom od najznačajnijih obrazovnih i kulturno-istorijskih zdanja u našem gradu su kompleksni i bilo je nepredviđenih okolnosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

-Više od 850 miliona dinara uložiće se u ovaj obrazovni objekat i nadam se da će biti ispoštovan zadati rok za završetak, kraj godine. Pomno pratimo kako posao napreduje, ali nikada ne znate da li će doći do nepredviđenih okolnosti s obzirom na to koliko je ova ustanova stara. Već sada razmišljamo i o tome da se ishoduju sve neophodne dozvole, kao i da zgrada bude opremljena novim nameštajem i opremom – naveo je ministar Glišić.

Među skelama, radnicima i mašinama koje već uveliko menjaju izgled starog objekta, ministar je još jednom poslao jasnu poruku, da je država  ozbiljno usmerila investicije ka severu Banata.

Na gradilištu je u toku rekonstrukcija krova, kao i zamena instalacija u učionicama, radovi na zidovima i podovima, a kako su istakli predstavnici izvođača radova, sada su i povoljni vremenski uslovi za radove na fasadi.  Rekonstrukcija Gimnazije, stare više od jednog veka, jedan je od najvećih infrastrukturnih projekata u oblasti obrazovanja u ovom delu Srbije, podsetio je gradonačelnik Bogdan:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

-Svakodnevno dobijamo izveštaje o napretku radova od izvođača radova, ali i od direktora obe škole. Zgrada u kojoj svakog dana boravi oko 700 srednjoškolaca stara je više od 120 godina i do sada nikada nije bila rekonstruisana u ovom obimu. Kada otpočnu radovi, neretko se naiđe na nepredviđene probleme. Bez obzira na sve pomenuto, verujem da će sve biti završeno u planiranom roku, kako bi se početkom godine srednjoškolci dve škole vratili u svoje učionice.

Cilj je da Kikinda dobije potpuno obnovljen, moderan i funkcionalan objekat, ali bez gubitka prepoznatljivog izgleda gimnazije koja predstavlja jedan od simbola gradskog jezgra. I unutrašnjost će biti potpuno modernizovana, a škola će po prvi put dobiti i lift, kako bi bila pristupačna i osobama sa invaliditetom.

Ovom prilikom istaknuto je i da lokalna samouprava ima pripremljenu dokumentaciju za rekonstrukciju vodovodne mreže.

-Radi se o jednoj petini vodovodnih cevi u gradu i na svim selima i siguran sam da će nam Ministarstvo za javna ulaganja pomoći. Nakon izgradnje fabrike vode, neophodno je zameniti sve dotrajale cevi kako bi kvalitet pijaće vode bio još bolji – napomenuo je Mladen Bogdan.

stasa,-dragana-ilijana-prijem-(4)

Mlade sugrađanke Staša Radak, Ilijana Lazičić i Dragana Gavrilović ostvarile su uspehe na republičkom i regionalnom nivou, te je za njih prijem u Gradskoj kući organizovao gradonačelnik Mladen Bogdan.

 

Staša Radak, učenica Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“, osvojila je prvu nagradu u sviranju saksofona na 31. Republičkom takmičenju održanom u Beogradu. Kako ističe dugo se pripremala za ovo nadmetanje, a u proteklom periodu osvojila je i druga vredna priznanja.

-U petom razredu bila sam koncertu Nikoline Suvajdžić, nastavnice u Muzičkoj školi, koja takođe svira saksofon, i tada sam odlučila da i sama naučim da sviram ovaj instrument. Puno truda i rada sam uložila spremajući se za takmičenja, a ovih dana položila sam i prijemni ispit i od septembra ću biti učenica srednje Muzičke škole „Isidor Bajić“ u Novom Sadu – rekla je Staša.

 

Ilijana Lazičić, članica Dečjeg hora „Čuperak“ osvojila je prvo mesto na Međunarodnom festivalu „Raspjevane pahuljice“, održanom u Mrkonjić Gradu, a druga je bila u Trstu gde je učestvovala na manifestaciji „Angel Voice“.

-Pevala sam numeru „Želja“ po tekstu Tode Nikoletića, u aranžmanu Lade Leša, a muziku je uradila Svetlana Milić. Jula prošle godine počela sam da se takmičim na muzičkim festivalima. Već sa pet godina postala sam članica hora „Čuperak“. Cilj mi je da budem još uspešnija – dodala je Ivana.

Dragana Gavrilović, učenica šestog razreda OŠ „1. Oktobar“ iz Bašaida osvojila je prvo mesto na Republičkom takmičenju iz matematike, održanom u Beogradu.

-Za takmičenje me je pripremala mama, a od malena volim brojeve i matematiku. Od pet zadataka na Republičkom nadmetanju jedan je bio težak, ostale sam lako savladala. U matematici najviše volim geometriju – otkrila nam je Dragana.

Uz prvog čoveka grada, koji je talentovanim sugrađankama uručio poklone, prijemu su prisustvovali i članovi Gradskog veća Tihomir Farkaš i Bojan Mikalački. Gradonačelnik Bogdan poželeo im je da nastave da nižu ovakve uspehe:

-Čestitam vam na postignutim rezultatima, a osim toga što ste na najbolji način predstavile sebe, vi ste promovisale i svoj grad. U Gradskoj kući uvek ćete imati podršku i pomoć u svemu što vam je neophodno da biste bile još bolje i uspešnije. Ovi uspesi nisu došli preko noći nego je za njih bio potreban predan rad i zalaganje.

A.Đ.

eko-festival-predskolaca-2026-(1)

Eko festival Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“, 16. po redu, obeležili su najmlađi koji su plesali, pevali i recitovali, a sve u cilju da skrenu pažnju koliko je koliko je važno negovati i čuvati planetu Zemlju.

-Eko tim naše ustanove, u koji su uključeni vaspitači od 2009. godine okuplja vaspitače koji svojim idejama, entuzijazmom i kreativnošću osmišljavaju i organizuju ekološke aktivnosti – rekla je vaspitačica Nevena Soleša, koordinatorka Eko tima. – Čitave školske godine organizuju se akcija, ne propuštamo da obeležimo  i sve značajne ekološke datume.

Festival je kruna svega što se dešava u vrtićima, a ove godine učestvovalo je 208 mališana.

-Želja nam je da promovišemo ekologiju , širimo ekološku svest i stvaramo ekološke navike uz igru i druženje. Ove godine predmeti nastali u ekološkim radionicama u vrtićima prodavani su po simboličnoj ceni i sav novac biće uplaćen udruženju NURDOR – dodala je Soleša.

 

U dvorištu Kulturnog centra najpre su organizovane ekološke radionice, dok su decu koja su nastupala na bini imala podršku mama i tata, baka i deka koji su ih  pozdravili aplauzima.

A.Đ.

 

error: Content is protected !!