Друштво

Topola-Gospojina-(2)

У Банатској Тополи, у цркви Узнесења Блажене Девице Марије, у народу познате као Велике Госпе обележавање црквене славе почеће дан раније, 14. августа, како се то чини још од 19. века. Тог датума у ово место стижу ходочасници, многи у вери да ће им то свето место донети оздрављење.

Како сазнајемо од велечасног Јожефа Мелара, жупника ове цркве, записано је да се давне 1854. године, у тадашњој сеоској школи која се користила и као богомоља, појавио лик Богородице који је услишавао молитве болесних и несрећних.

– Прво виђење било је 9. децембра. У току наставе деца су видела да се оросио зид у облику женског лика и детета, лик Богородице. Обрисали су зид, али се слика поново појављивала. Људи су марамицама скидали воду са зида и њима брисали болесне делове тела, најчешће очи. Тада су почела ходочашћа, верници су долазили, у нади да ће њихове молитве бити услишене, многи су оздравили, неки и од последица можданог удара, и остављали су штаке на том месту – прича жупник Мелар.

Када се прочуло за ову појаву, бискупија из Темишвара је слала више делегација које су направиле записник о догађају са изјавама очевидаца под заклетвом. У прво време ходочастило се на два празника – на Велику, али и на Малу Госпојину, 7. и 8. септембра. Остало је записано да је по оздрављење и наду овде долазило и до десет хиљада људи, каже жупник.

Појављивање лика Богородице био је и повод да се исте, 1854. године започне изградња цркве која је трајала до 1871. Торањ је црква Узнесења Блажене Девице Марије добила тек 1914. године.

– Иако касније, у цркви, нису забележена нова виђења, оздрављења су се, на овом  посвећеном месту, и даље догађала. Људи су оздрављивали без лекова – додаје жупник.

Уочи Велике Госпојине, ходочасници ће доћи 14. августа поподне у цркву, за 16 сати, када ће млади приредити пригодан рецитал са песмама. Следе вечерња и Света миса од 18 и 19 сати, а затим и процесија са кипом Мајке Божије. Мису ће водити зрењанински бискуп Мирко Штефковић.

До пре двадесетак година, с обзиром на то да су верници стизали издалека, било је и бдења у цркви. У последње време, каже жупник, стижу верници свих генерација, углавном из Баната и Потисја. Истовремено се дешава и Буч који има посебно значење.

– Буч је опроштење, опраштају нам се учињени греси. Верници се моле, причесте, неки и исповедају, и то је везано за црквену славу, а пренело се и на простор око цркве.

Буч тако сада подразумева и штандове са различитом робом и храном, као и луна-парком за децу.

С. В. О.

Aleksandra-Dukatarov-(2)

Велику хуманост и разумевање показали су Кикинђани, појединци и установе, уплатама на рачун Фондације „Буди хуман“ – организацијом многобројних културних, спортских и музичких догађаја, хуманитарним продајама и огромним бројем прилога на њима. На тај начин, за само два месеца, сакупљен је цео износ, нешто више од 2,7 милиона динара за нашу суграђанку, четрдесетдвогодишњу Александру Дукатаров која се лечи од карцинома материце.

На Александрином рачуну у Фондацији сада има довољно новац за терапију подизања имунитета на приватној клиници у Београду, хемотерапије, лекове,  специјалистичке прегледе и за болничко лечење, како би могла да настави са терапијама.

Дијагноза злоћудног тумора Александри је успостављена пре три и по године. Како лечење цитостатицима и зрачењем у неколико наврата није дало резултате, болест је у прогресији, због чега је Александра на изузетно јаким лековима за ублажавање бола.

Свим добрим људима који су помогли да се прикупи новац, породица, мајка, као и Александрини пријатељи веома су захвални, каже њена блиска пријатељица. Александра и даље има сву подршку целе заједнице у борби у којој ће, верујемо, победити.

С. В. О.

Bovan-kviz

Славко Бован, наш суграђанин, врсни енигмата са небројено победа на квизовима и енигматским такмичењима, освојио је још једно признање – овога пута златну олимпијску медаљу. Бован је апсолутни победник синоћ одржаног финала Олимпијског квиза који је, 20. пут, био у програму Невесињске олимпијаде.

Како преноси Радио Невесиње, у узбудљивом финишу енигматско-забавног такмичења у Дому културе „Небојша Глоговац“, Бован је показао највише знања и концентрације. Њему је ово треће злато на Невесињској олимпијади.

 

Сребро је освојио осмоструки победник Олимпијског квиза, електро-инжењер Велимир Шмркић, док је професорици историје, Валентини Пудар, припала бронзана медаља.

Најуспешнијима је медаље уручио начелник општине и председник Организационог одбора Невесињске олимпијаде, Миленко Авдаловић.

Славко Бован је дипломирани правник и секретар Енигматског клуба „Кикинда“. Такође је наш колега, у „Комуни“ је аутор енигматске странице „Разбибрига“, а разговор са њим можете гледати на нашем подкасту, на нашем порталу.

С. В. О.

(Фото: Радио Невесиње)

Luka-(7)-1

Лука Момчилов има 23 године и ускоро ће дипломирати на новосадском Универзитету „Едуконс“, на студијама безбедности и постаће менаџер за корпоративну безбедност. Лука је Кикинђанин, овде је завршио Гимназију и, у међувремену је, своју љубав према музици, од хобија развио до посла којим остварује и зараду и задовољство.

Диџејингом се бави већ скоро четири године. Прву публику и фанове стекао је већ у школи, када им је песме бирао и пуштао са свог мобилног телефона. У међувремену је купио опрему – лаптоп и контролу (миксету), и сада већ стално наступа на различитим местима и на, тематски, различитим скуповима.

– Мој посао је да забавим публику која је дошла на журку, прославу, рођендан, да се лепо проведу. Нема правила, млади ме најчешће позивају за прославу пунолетства или на приватне журке, клубови за ди-џеј вечери, а често ме ангажују и на свадбама за један „блок“ наступа или чак за целу свадбу. Радио сам и прославе „округлих“ рођендана, 30-их, 40-их, 50-их. Ни старији се не устручавају да позову ди-џеја, нема предрасуда – прича Лука.

Каже да познаје музику јер је, и пре него што му је диџејинг постао професија, слушао сасвим различите жанрове. Ипак, после скоро четири године искуства, сасвим добро уме да ослушкује и претпостави какву „музичку слику“ ће представити којој циљној групи.

– Репертоар прилагођавам жељама клијента – каже. – Ако је у питању осамнаести рођендан, претежно пуштам нову музику, али, када се људи опусте, увек завршавамо са народњацима. Прославе 30 плус не могу да прођу без денса 90-их, као ни без ex-yu евергрина, песама које сви знају и не заборављају их, оне су незаобилазне.

Оцењује да ванвременске извођаче слушају све генерације, и његова, и оне које тек почињу да излазе. Ипак, млади имају своје фаворите са тренутно највећим хитовима.

– Издваја се Александра Пријовић коју сада много слушају, воле, затим Војаж, Бресквица, Десингерица, сви су они и гостовали у Кикинди. Мислим да то није дугог рока, показало се то и раније са другим извођачима, али су тренутно најслушанији.

Са каријером у сталном успону, овај комуникативан и ведар младић, увек има посла, па, осим у Новом Саду и Кикинди, много наступа и у Босни, Хрватској, али и у Грчкој.

– У Новом Саду има много посла, тамо млади излазе и сва три дана током викенда у току школске године, док је у Кикинди, главни дан за изласке субота – прича Лука. – Лети је сасвим друкчија ситуација, излази се чешће и лепша је атмосфера у граду.

После наступа на којима се прилагођава укусима публике, Лука се опушта уз баладе.

– Моја омиљена музика је нешто што најређе пуштам, то су лаганије песме Оливера Драгојевића, Владе Георгијева и, посебно, Здравка Чолића. После журки, њихове баладе ми највише пријају.

С обзиром на то да је положио све испите на основним студијама, после дипломског испита на јесен, планира да упише и мастер студије, али још увек није одлучио где ће то бити. За сада му је база још увек у Новом Саду, у којем је и део  DJ удружења “NS Party Team”, а срешћете га често и у Кикинди, или препознати, по звуку професионалног наступа увек насмејаног ди-џеја.

С. В. О.

(Фотографије: dexondee и MajkicFoto)

 

Kruna-(10)

У second hаnd-у „Круна“ настављају са хуманитарним акцијама. У суботу, 10. августа, сав приход од продаје биће дониран Удружењу мултипле склерозе у Кикинди.

– Кaо и увек када је у питању хуманитарна продаја у „Круни“, претходно ћемо локал допунити робом и сваки комад коштаће сто динара – каже власница, Александра Ракић.

Ова предузетница је, за годину дана постојања продавнице половне робе, организовала већ неколико хуманитарних акција, усмеравајући новац онима којима је најпотребније.

Роба „крем класе“, која се, у набавци, појединачно бира, редовним муштеријама и новим купцима доступна је у Немањиној 2, од 9 до 13 и од 16 до 20 сати радним данима и суботом од 9 до 13 сати.

beba-ruka

Министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски изјавила је данас да ће право на исплату увећаног родитељског додатка остварити све маме које су од почетка 2024. године донеле на свет нови живот.

Како се наводи, увећани родитељски додатак за прво дете износиће 500.000 динара једнократне новчане помоћи, за друго дете 600.000 динара, уз једнократну новчану помоћ од 135.000 динара.

Родитељски додатак за треће дете износиће 2.280.000 динара, уз једнократну помоћ од 135.000 динара, а додатак за четврто дете износиће 3.180.000 динара.

Додаци за друго, треће и четврто дете исплаћиваће се путем једнаких месечних рата.

Истовремено, она се захвалила председнику Србије Александру Вучићу на подршци предлогу мајки деце рођене од почетка 2024. године, које су у оквиру јавне расправе о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о финансијској подршци породици са децом, тражиле да се предложеним изменама обухвате сва деца рођена од 1. јануара ове године, наводи се у саопштењу Министарства.

“Овим је још једном потврђена опредељеност државе да брине о породицама и подржава родитељство, борећи се за будућност и сигурност свих наших грађана”, наводи се у саопштењу.

(Извор: РТВ)

Oluja-arhiv

У Биоскопу на отвореном Туристичке организације, вечерас ће, од 21 сата, на Старом језеру бити приказан филм „Олуја“, аутора Милоша Радуновића. Филм приказује догађаје који су претходили и током саме агресије хрватско-муслиманских снага уз помоћ НАТО пакта на Републику Српску Крајину у августу 1995. године. Тада је, из Далмације, Лике, Кордуна и Баније прогнано најмање 250 хиљада Срба. Овај погром носио је шифровано име „Олуја”.

Дан сећања на прогнано и страдало српско становништво у овој операцији 4. и 5. августа 1995. године, обележиће сутра (понедељак, 5. август) и Историјски архив и Српски ратни ветерани. Под покровитељством Града, у холу Историјског архива, у 10 сати, биће отворена изложба докумената и фотографија о страдању Срба на подручју Хрватске и БиХ од 1991. до 1995. године. Аутори изложбе су Вељко Ђурић Мишина и Ненад Антонијевић, испред Савеза Срба из региона.

penzioneri-5

Председник Србије Александар Вучић најавио је у обраћању грађанима да ће повећање пензија бити пре јануара следеће године и да ће износити 11 одсто што би, како је рекао, на данашњу просечну пензију било велико повећање од око 5.000 динара.

Вучић је истакао да је његова молба, пошто ће тек уследити преговори о повећању минималне зараде, да она буде увећана толико да буде значајно више од 50.000 динара. Нагласио је да је његова молба премијеру и министру финансија да минимална зарада буде значајније увећана од увећања просечне плате за јавни сектор.

Председник Србије је рекао да је раст БДП у другом кварталу износио 4,2 одсто и подсетио да је у првом кварталу тај раст био 4,7 одсто, по чему смо међу најбољима у Европи. Он је најавио да ће плате просветним радницима бити веће, као и да ће то повећање бити веће него што ће бити другима у јавном сектору. Према његовим речима, тренутно је просек плате за наставно особље 96.000, за ненаставно 68.000, односно просек је 85.000, и наша је обавеза да, без обзира на фонд радних сати, онима који васпитавају нашу децу обезбедимо већа примања.

“Верујем да повећање мора да буде значајно веће, као и за професоре на високим школама и факултетима без обзира на другачији вид примања јер и по том питању морамо да покажемо бригу. Тај проценат мора да буде већи од повећања пензија. Мора да се креће у оквирима који неће угрозити раст Србије”, рекао је Вучић.

Он је додао да су наши резултати показатељ грађанима Србије да се земља налази на добром путу. Навео је да имамо преко 6,5 милијарди евра на рачуну Републике Србије, што немају чак ни петоструко веће земље од нас, што значи да немамо никакав проблем са ликвидношћу и приливом новца, као ни са солвентношћу.

“Немамо никакве фискалне проблеме, стопа јавног дуга је 49,4 одсто, дакле испод 50 одсто у односу на бруто домаћи производ, то су ствари које функционишу одлично”, рекао је Вучић и додао да је разговарао са Милошем Вучевићем о пензијама и платама. “Вучевић није желео да угрожава било кога због вируса корона, али сам разговарао са њим дуго телефоном и са, наравно, министром финансија и свима осталима, и ми ћемо покушати да пензије подигнемо и да их људи добију и пре јануара следеће године. То не могу да обећам, али ћемо дати све од себе, људи знају када ја то кажем да то готово увек тако буде. Дакле, и пре јануара гледаћемо да то повећање не буде 10 одсто, већ да буде 11 одсто”, рекао је Вучић.

Навео је да је просечна пензија данас готово 46.000 динара, док је пре само 12 година била 22.000 динара и да ће стопа инфлације бити на нивоу између 3,8 и четири одсто. Додао је да је априлу минималну зараду примило 99.456 особа, док их је, пре само шест или седам година, било 350.000.

“Желимо да тиме покажемо бригу за најсиромашније, за оне који имају најмања примања. Разуме се, разговараћемо са послодавцима и са синдикатима о свему, јер увек синдикати траже више него што је реално, имајући у виду економске параметре. Послодавци увек траже мање. Али ће наша молба свакако бити да тај проценат буде већи од просечног повећања зарада. И ја верујем да са садашњих 47.154 динара минимална зарада мора да иде значајно преко 50.000, али нећу да говорим даље, да не бих покварио сам тог преговора и разговора који предстоје”, рекао је Вучић.

(Извор: NSUživo)

 

naslovna-razvodi

Брачни завети о доживотном заједничком животу и дељењу добра и зла, у пракси, у нашој средини, ређе се обистињују. У неславној статистици о учесталости развода бракова, Кикинда је водећи град. То недвосмислено показују недавно објављени подаци Републичког завода за статистику о закљученим и разведеним браковима на територији Републике Србије за 2023. годину. У нашој земљи, просечно се разведе сваки трећи брак, док је у Кикинди тај постотак знатно већи- чак два од три склопљена брака заврше ce разводом.

То значи да Кикинђанке и Кикинђани доживљавају брачни бродолом два пута чешће од просечног становника наше земље.

Шампионска позиција нашег града када је реч о разводима није нова, указује специјалиста клиничке психологије и судски вештак Ђорђе Поповић.

– Кикинда је хронично првак Србије у броју развода. У просеку, на 100 венчања имали смо око 50 развода. Време у ком живимо је богом дано за одгајање егоцентризма. Капитализам је са собом донео индивидуализам, који у слободном преводу значи егоцентризам, а егоцентризам у слободном преводу значи себичност, која се, само је питање времена, претвара у грамзивост, а она у похлепу, а похлепа, како је то говорио Ђура Јакшић, у пакост и злобу. Данас ретко ко има способност да достојанствено, мирно и одговорно дели живот са другом особом. Нове генерације нису одгајане у алтруистичком духу, већ управо супротно, за разлику од периода до деведесетих година, када смо умели да бринемо једни о другима, разумели туђу невољу, а не само сопствену. Дошло је време у којем је појединац себи најважнији на свету. У таквој клими незнатне су шансе да се дуго одржава и постоји квалитетан брак- оцењује Поповић.

Развод није само једна од најстреснијих ситуација у животу. Често је то болна траума који доноси много више невоља од сломљеног срца. Старатељство над децом и подела имовине представљају камен спотицања велике већине дојучерашњих партнера.

– Као судски вештак већ двадесетак година имам прилике да посматрам како се људи разводе. Ретко се дешава да се људи разведу као људи. Нажалост најчешће се разводе као разбојници који имају свашта да кажу једно о другом. Пошто послушам обе стране и сву могућу обострану артиљеријску паљбу, питам- ко вам је држао пиштољ кад сте потписивали судбоносно да. Тиме хоћу да кажем да је у реду развести се, ако супружници више не могу заједно, али разилажења у миру готово да нема. Могуће је да неки проценат људи може без злих речи да оду свако на своју страну, али то се врло ретко среће. Најчешће су ту бес, гнев, агресија, мржња…- прича наш саговорник.

Више од половине разведених су они који имају децу, а међу разведеним браковима с децом, најчешћи су они с једним дететом.

Старатељство добијају мајке, у 70 одсто случајева. Најболнија су међусобна разрачунавања бивших супружника преко деце.

– Имамо један случај развода брака који је био пре седам година, а супружници се од тад све време туже ко ће бити старатељ деце. То је отишло на више судске инстанце, укључене су бројне институције. Доста пута сам и чуо реченицу од „главе породице”- узећу ти све- стан, децу, ништа нећеш имати. У 90 или више одсто случајева, жена је та која пише тужбу за развод брака. Дозлогрди им јер се мужеви понашају као високи гости у хотелу у ком су протеклих година одседали и нису ништа нарочито радили. Подсетићу на изреку која ми се не свиђа, али је нашла место код нас: „Кућа не стоји на земљи, него на жени”. Та изрека потиче из времена ког више нема, а волео бих да се измени и да кућа не стоји на жени већ на мужу и жени равноправно, на два стуба- каже Поповић.

Разлози за окончање брака су: насиље, љубомора, мешање родитеља једне или друге стране у живот брачних парнера, прељуба, алкохолизам, непремостиве разлике у погледу најважнијих животних питања, финансијски разлози. Неретко се данас учесталост развода доводи и у везу са еманципацијом жена и њиховом економском самосталношћу.

– Истраживања су показала да два фактора најчешће доприносе разлазу, а то су љубомора и мешање родитеља једне или друге стране у живот брачних партнера. Љубомора кад уђе тешко се лечи, квари однос, руши поверење, као болест која има еволуцију. Још један феномен је одавно уочен. Брачни однос почиње да се клима у тренутку кад се роди прво дете – наводи Поповић.

Брак изискује посвећеност, љубав, разумевање, поверење, уважавање. Али може ли дугогодишње партнерство да доведе до засићења у вези? Наш саговорник указује и на овај феномен.

-Има једно искуство срочено у изреци: „Кад дуго живе заједно, животиње се заволе, а људи замрзе”. Феномен засићења се ретко помиње, понекад се говори о брачној монотонији, али то по мени није адекватан израз, пре бих рекао засићење. Посматрајте брачни пар који хода улицом- ћуте озбиљних лица на којима је видљив умор, за разлику од призора када видите момка и девојку, који су живахни, причају… Брак је озбиљан, дуготрајан и тежак посао, то би била моја дефиниција брака- каже Поповић.

Најновији подаци Републичког завода за статистику показују и то да после Севернобанатског округа, по учесталости развода предњачи Севернобачки регион. Две општине које се, у нашем округу, највише истичу су Ада, где су разводи чак учесталији од судбоносног да, и Сента у којој се на десет закључених бракова, безмало девет (8,7) оконча разводом.

БРАКОВИ НАЈЧЕШЋЕ ПУЦАЈУ У ЧЕТВРДЕСЕТИМ

Старосна доб при ступању у брак, али и разводу помера се навише. Просечна старост мужа при разводу брака у Србији је 45,2 године, а жене 41,7 година. Просечна старост младожење при ступању у први брак у нашој земљи је 31,8 година, а невесте 29,1 година. У Кикинди је нешто млађи просечан новопечени брачни пар. Кикинђани при ступању у први брак имају у просеку 30,8 година, а суграђанке 27, 8 година.

РАЗЛАЗ ПОСЛЕ КРАТКОГ, АЛИ И ДУГОГ БРАЧНОГ СТАЖА

Пут од меденог месеца до брачног бродолома некада је веома кратак. Разводе се млади брачни парови, после свега неколико година заједничког живота, али и они са вишедеценијским брачним стажом. Просечно трајање разведеног брака у Србији је 13,7 година, а у Кикинди. 14,2 године. Међутим, то не значи да после толиких година заједничког живота наступа најкритичнији период, већ да је у питању средња вредност. Наиме, највише је разведених супружника са брачним стажом до 9 година, али и оних који су добро и зло делили дуже од 25 година.

Просечно трајање разведеног брака се доста разликује по градовима, показују подаци РЗС. Примера ради, у Александровцу је свега 5,5 година, а у Житорађи 28,9 година.

Ј. Црногорац

Hor-mladih-(1)

Хор младих “Свети Николај Српски” објавио је спот за песму „Блажена Дјево“. Аутор текста и мелодије је Зоран Вучетић из Вршца, док је аранжман написала чланица Хора, Миња Петров. Аудио запис снимљен је прошле године, каже Живанка Шпирић која руководи Хором.

– Спот смо снимали у манастирима Средиште, Месић и Хајдучица, као и у Кикинди и објавили смо га 24. јула, у навечерје празника иконе Пресвете Богородице Тројеручице, поводом славе манастира Средиште и освећења манастирске цркве посвећене тој икони. – каже Живанка Шпирић.

Хор je основан 2005. године. Има 35 чланова узраста од пет до 17 година и ради при храмовима Светог Николе у Кикинди и Успенија Пресвете Богородице у Руском Селу.

– Негујемо духовне, етно и родољубиве песме. Поред тога, одговарамо на Светој литургији и учествујемо на духовним вечерима које се организују поводом црквених празника, на књижевним вечерима, концертима, смотрама, саборима, академијама и приредбама – наводи Шпирићева.

Чланови Хора три пута су наступали на Дечијем православном сабору на Цетињу, 2011, 2016. и 2018. године. Први компакт-диск, под називом „Овим побеђуј“, снимили су 2013. Већ наредне године снимљен је и други – „Божанствена Литургија Светог Јована Златоустог“. Током 2017. и 2021. године објављене су песме о Божићу – „У сусрет Рождеству“ и „Не бој се, само веруј“, CD на коме је и прва ауторска песма, „Жича“. Текст за песму написала је Маја Ковачевић из Краљева, а музику Миња Петров.

Прошле године Хор младих “Свети Николај Српски” добио је Награду „Бранко Радунковић – Воља чини чуда“ од истоимене Мале школе из Вршца.

Најновији спот, за песму „Блажена Дјево“, можете гледати на овом линку.

С. В. О.

(Фото: ФБ страница Живанка Шпирић)

error: Content is protected !!