Aleksandra Djuran

Saobracajna policija

Do 15. oktobra, u 30 evropskih zemalja koje su članice organizacije „Roadpola”, mreže saobraćajnih policija Evrope, među kojima je i Srbija, biće sprovedena međunarodna akcija pod nazivom „Fokus na putu“, saopštio je MUP.

Akcija će biti usmerena na otkrivanje i sankcionisanje prekršaja nepropisnog korišćenja mobilnog telefona kod vozača, kao i nepropisnog korišćenja mobilnog telefona i slušalica pešaka prilikom prelaska kolovoza.
Korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje povećava rizik od saobraćajne nezgode za četiri do čak 20 puta, što čini ovaj prekršaj jednim od trenutno najvećih problema bezbednosti saobraćaja na putevima.

Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja, oko pet odsto pešaka nepropisno koristi mobilni telefon ili slušalice prilikom prelaska kolovoza, dok se procenat vozača koji nepropisno koriste mobilni telefon za vreme vožnje kreće od četiri do 15 odsto u zavisnosti od vrste vozila.

Policijski službenici saobraćajne policije od početka ove godine sankcionisali su oko 38.000 vozača zbog nepropisnog korišćenja mobilnog telefona za vreme vožnje i oko 2.500 pešaka zbog nepropisnog korišćenja telefona ili slušalica.

384538207_328944502960193_1789966969478633679_n

Hana Todorić, učenica 7. razreda Osnovne škole „Sveti Sava“ u Kikindu je donela još jedno priznanje. Mlada solistkinja  prvi put je  učestvovala na Međunarodnom festivalu „Dok teče Lašva“ u Novom Travniku  i uspela je da osvoji treće mesto.  Predstavila se kompozicijom „Tajna prve ljubavi“ za koju je  tekst i muziku napisala Svetlana Milić, a aranžman Lado Leš.

Međunarodni festval okupio je učesnike iz Bosne i Hercegovine,  Hrvatske, Slovenije, Crne Gore i  Bugraske.

Već narednog meseca Hana i njena  mlađa sestra Petra učestvuju na festivalu „Školjkice“ u Novom Sadu odakle su već donele priznanja.

 

376558709_972790390802230_8634571327525228077_n

Narodni muzej u Kikindi u okviru izložbe “Leta pre neta”  od 10. oktobra organizuje edukativne radionice. Kao prateći program izložbe “Leta pre neta” biće organizovana radionica “Pozdrav sa izložbe” u kojoj će osnovci učiti kako da napišu i pošalju pismo.

Edukativni sadržaj namenjen je osnovcim od prvog do četvrtog razreda.

Izložbu “Leta pre neta” realizovao je Muzej nauke i tehnike iz Beograda. Cilj je da se mlađim geeneracijama predstavi, a da se oni stariji podsete kako su se provodila leta pre interneta.

387206006_1461959327926290_969330528840787169_n

U Banatskoj Topoli u ulici Vuka Karadžića 12 meštani su ovog vikenda složno izlivali donji deo temelja nove crkve.

-Uz blagoslov Srpske pravoslavne crkve započeta je izgradnja hrama Svetog Petra i Pavla. Ovo je prva pravoslavna crkva u našem mestu. Za izgradnju su bili meštani, ali i predstavnici crkve – istakao je predsednik Saveta MZ Nedeljko Cimeša.

Plac je najvećim delom otkupila crkva, a učestvovali su i meštani koji su složni i imaju veliku želju da crkva što ptre bude završena.

-Do sada smo dobrovoljno radili 162 dana i radićemo dok god treba. Na mestu buduće crkve nekada je bila stambena kuća koju smo prvo porušili i odneli šut, nakon čega smo kopali temelje, da bi ih danas izlili – pojasnio nam je Cimeša.

Sam objekat gradiće se sredstvima crkve. Hram će biti dužine 15 i širine sedam metara.

-Kada smo složni sve se može. Rešeni smo da se posao uradi što pre. Puno nam pomaže bašaidski sveštenik Aleksandar Lekić koji će  služiti u dve parohije u bašaidu i Banatskoj Topoli – saznali smo od našeg sagovornika.

387323145_255739746955757_7140105313531338932_n

Pita za Ginisa duga 30 metara i 53 centimetara napravljena je na ovogodišnjoj Pitijadai u Novim Kozarcima. Kako je istakla predsednica udruženja žena „Novi Kozarci“ Boja Oljača utrošeno je oko 25 kilograma brašna, isto toliko krompira, 10 litara ulja, šest kilograma luka, so i biber.

-Ove godine dvadesetak žena pravilo je pitu krompirušu po kojoj je naše selo nadaleko poznato. Svaka je imala svoj zadatak, sve smo bile složne i sa puno ljubavi zamesile smo ovogodišnju rekorderku. Članice našeg udruženja su poreklom iz krajeva gde se jela pita krompiruša. Poseban recept ne postoji, najvažnija je ljubav. Uvek ide isto: brašno, so, voda krompir, luk, začini. Važna je spretnost domaćice, ali i ono što se nasledi od majki, baka i  prabaka – istakala je Boja Oljača.

Pobednica u pojedinačnoj konkurenciji, u najpiti,  u kojoj je bilo 85 krompiruša je Mirjana Dukić iz udruženja „023“ iz Zrenjanina. Ocenjivan je oblik, ukus, odnos kora i fila i boja pite.

-Prvi put smo na Pitijadi i prvi put se takmičimo. Nismo se nadali ovakvom uspehu. Tajni recept su vredne ruke i da se pravi od srca. Volim da kuvam i to mi ide od ruke. Najvažniji je dobar odnos svih namirnica, ali i ukus onoga ko ocenjuje pitu. Majka mi je Vranjanka i od nje sam naučila da pravim i makedonske pite koje su ovde retkost  – saznali smo od Mirjane Dukić.

Ovogodišnjoj, 13. Pitijadi prisustvovao je gradonačelnik Nikola Lukač koji je i uručio nagrade. Manifestcaiju su podržali i narodni poslanik Milenko Jovanov i pokrajinska poslanica Stanislava Hrnjak.

-Kozarčanke su nadaleko poznate po svojim pitama. Recepti se prenose sa kolena na koleno, a u Krajini, odakle su Novi Kozarci naseljeni, krompiruša je tradicionalno jelo. Važno je da znamo ko smo i odakle smo i da prenosimo na mlađe generacije. Žene su nosioci porodice i udružene mogu puno toga. Uvek smo tu da podržimo manifestacije koje čuvaju tradiciju i običaje – rekao je Lukač.

Mesna zajednica ponosi se ovom manifestacijom, dodao je Drgoljub Ćosić, predsednik Saveta Mesne zajednice Novi Kozarci.

-Inicijator ove manifestacije je, sada pokojni, Milorad Majkić koji je na dva točka stigao u Atinu i Peking na Olimpijske igre i uvek se zalagao za promociju rodnog mesta. Ove godine imamo i rekordan broj takmičarskih pita što nam govori da je sve više zainteresovanih da se oproba u pravljenju krompiruša i da dođe u Nove Kozarce. Hvala lokalnoj samoupravi što nas maksimalno podržava – napomenuo je Ćosić.

Na Pitijadi je učestvovalo petnaestak udruženja žena sa teritorije Kikinde i iz regiona.

 

IMG_2790

Pod motom „Imamo cilj, dođi na start” održana je 34. Trka za srećnije detinjstvo čiji je organizator Crveni krst Kikinde. Ovo je najveća i najmasovnija rekreativno-humanitarna manifestacija u našem gradu čiji je cilj promovisanje zdravih stilova života, humanosti i volonterizma. Na samom početku mališani iz vrtića „Kolibri”, „Plavi čueprak” i „Mendo” uz pesmu i igru podržali su starije drugare.

Trku je otvorio predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan koji je pozdravljajući učesnike i njihove navijače istakao da još jednom šaljemo najlepšu sliku iz Kikinde.

-Duga tradicija ove trke pokazuje koliko je važno da se okupljamo oko humanih vrednosti, kao i da našu decu učimo da poštuju jedni druge, roditelje, bake i deke – rekao je Bogdan.

Prva je bila šetnja roditelja sa bebama do godinu dana. Nagradu Crvenog krsta Vojvodine, porodični vikend u odmaralištu Vršački breg, osvojila je Jelena Mirković koja je zajedno sa osmosečenom ćerkom prvi put podržala ovu manifestaciju.

-Imam i dva sina i oni su želeli da učestvujemo. Drago nam je što smo osvojili nagradu i zahvaljujem se svima koji su nam to omogućili. Sa troje dece baš i nemamo priliku da odemo negde na odmor i ovo nam je pravi poklon – kazala je Jelena Mirković.

Marko Filipović iz vrtića „Kolibri“ kao prvi u trci predškolaca osvojio je trotinet.

-Treniram fudbal i puno trčim tako da trka nije bila teška. Trotinet ću pokloniti seki Staši za koju sam i pobedio. Trčao sam i za moje vaspitače i drugare iz vrtića – otkrio nam je Marko.

U trci devojčica prvih razreda najbrža je bila Una Joksimović iz OŠ „Vuk Karadžić“. Kao nagradu dobila je bicikl.

-Nisam se dugo spremala i drago mi je što sam prva. Srećna sam što sam dobila novi bicikl. Kod kuće ga imam, ali je već star i mali mi je. Idem u Baletsku školu gde puno vežbamo – saznali smo od Une.

Ni ove godine nije izostala podrška lokalne samouprave koja kao generalni pokrovitelj  prepoznaje značaj ove manifestacije.

-Svake ove godine podržavamo Trku za srećnije detinjstvo koja je jedna od najmasovnijih u našem gradu. Nama je važno da se promovišu zdravi stilovi života i  bavljenje fizičkom aktivnošću – istakao je član Gradskog veća Dragan Pecarski.

Sreću svim učesnicima poželeo je i Vojislav Bulatović finansijski direktor kompanije „Grindeks“ koja je i generalni sponzor trke.

-Kompanija „Grindeks“ je desetu godinu zaredom generalni sponzor Trke za srećnije detinjstvo. Privilegija je biti deo ove manifestacije koja, pre svega, promoviše zdrave načine života Naš cilj je da podržavamo ono što je lepo, zdravo i na ponos svih nas, a to su deca i mladi – rekao je  Bulatović.

Predsednica Crvenog krsta Marijana Mirkov  napomenula da je trku podržalo 3.700 učesnika što je i najveći broj do sada.

-I ovo je način da učimo decu da budu humani i uz promociju pravih vrednosti očekujem da većina njih postane deo porodice Crvenog krsta. Pored  Grada Kikinde „Grindeksa“ i drugih sponzora manifestaaciju je podržala i kompanija „Jafa“ tako da su svi dobili  slatkiše – saznajemo od Marijane Mirkov.

Sva sredstva od startnih brojeva i donatora biće vraćena školama i vrtićima srazmeno broju učesnika.

 

 

osmeh_vojvodine_230423_tw1024

Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine objavio je u Službenom listu AP Vojvodine Prostorni plan područja posebne namene infrastrukturnog koridora državnog puta IB reda od  graničnog prelaza sa Mađarskom, Bački Breg preko Sombora, Kule, Vrbasa, Srbobrana, Bečeja do Kikinde, granični prelaz sa Rumunijom u Nakovu. Buduća saobraćajnica, poznata i kao „Osmeh Vojvodine” biće duga 164,392 kilometara i projektovana je za brzinu od 100 ilometara na sat. Ukupna površina obuhvata prostornog plana je 11.273,42 hektara. Od mađarske do rumunske granice gradiće se 11 petlji.

Koridor motoputa Sombor-Kikinda, počinje od površinske kružne raskrsnice neposredno nakon graničnog prelaza Bački Breg  i završava se u zoni Grada Kikinde, na površinskoj kružnoj raskrsnici odnosno na izlazu ka naselju Nakovo i graničnog prelaza Nakovo.

Deonica 8 na teritoriji Grada Kikinde biće  dužine od 16,2 kilometara. Počinje na granici opštine Novi Bečej i grada Kikinde i završava se na površinskoj raskrsnici na DP broj 15 na pravcu ka Nakovu. Tehničkom dokumentacijom se predviđaju tri ukrštanja u nivou površinske – kružne raskrsnice, Kikinda jug, Kikinda istok, Kikinda sever. Trasa prelazi preko više meliorativnih kanala, preko kanala OKM HS DTD, Kikindskog kanala na granici deonice sa deonicom Novi Bečej, regionalnih pruga, državnih i opštinskih puteva i ukrštanjima sa infrastrukturnim sistemima.

 

Podsetimo, izgradnja ove saobraćajnice je zaključkom Vlade Srbije 26. avgusta 2021. godine, proglašena projektom od posebnog značaja za Republiku Srbiju i njegova realizacija obaviće se na osnovu Zakona o posebnim postupcima radi realizacije projekta izgradnje i rekonstrukcije linijskih infrastrukturnih objekata od posebnog značaja za Republiku Srbiju.

Početak izgradnje „smajli“ saobraćajnice na deonici puta Bački Breg-Nakovo, predviđen je u toku 2023. godine, najavio je nedavno ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.

 

 

 

387356589_1358210451761627_9220537192033166584_n

U Osnovnoj školi „Jovan Popović“ organizovana je radionica pod nazivom „Zajedno možemo promeniti Svet“. Cilj je da se kod učenika neguju prave životne vrednosti među kojima je fer plej. Stoga je u školi organizovan sportski dan u kojem su učešće uzeli učenici i njihovi roditelji.

-U okviru našeg akcionog plana zacrtano je da saradnja između zaposlenih, učenika i roditelja bude još čvršća i bolja. Kako bismo pokazali deci da zajedno možemo puno toga da radimo i da se pri tom zabavimo organizovali smo sportsko takmičenje. Osam ekipa roditelja i isto toliko ekipa učenika viših razreda, odmerili su svoje snage u šutiranju penala rukom ili nogom. Učenici nižih razreda učili su kako se fer plej navija, tako da smo animirali sve đake u školi – istakla je direktorica Škole Jelena Krvopić.

Ovog poslepodneva najmanje je bilo važno ko je pobedio. Učenici su se potrudili i napravili transparente, a roditelji su se prisetili školskih dana. Na kraju je odigrana utakmica u basketu između roditelja i učenika, a svi su nagrađeni diplomama.

Kako je ova Škola prva u Gradu koja je od ove školske godine  upotpunosti zabranila upotrebu mobilnih telefona u školskoj zgradi, ali i u dvorištu i za vreme odmora upitali smo našu sagovornicu da li su se đaci privikli na ovu novinu.

-Svi su se prilagodili bez problema. Naši đaci za vreme odmora razgovaraju ili se igraju, kao da mobilni telefoni nikada nisu postojali – otkrila nam je Jelena Krvopić.

385389581_7057664547601767_6768438521268299443_n

Trodnevna manifestacija „Zmajeve dečije igre“ završena je sa najslađim i najmlađim učesnicima, decom iz Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“ i Baletske škole. U čast dečijeg pisca Jovana Jovanovića Zmaja oni su pevali, igrali, recitovali, a podržali su ih  poznati dečiji pisci i stvaraoci Peđolino, Tode Nikoletića, Duško Domanović, Bojana Stupar i Goran Novakov.

Najstariju i jubilarnu, 30. manifestaciju, otvorila je zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski koja je zajedno sa članovima Gradskog veća prisustvovala centralnoj priredbi.

-Ponosni smo što smo domaćini tridesetim „Zmajevim dečijim igrama“. Manifestacija ima svoju vrednost i zato i traje ovoliko. Namenjena je deci uz sećanje na poeziju Jovana Jovanovića Zmaja, bez čijih stihova ne može da se zamisli odrastanje i detinjstvo. On nas uči o ljubavi, prijateljstvu, plemenitosti, dobroti, pravim vrednostima koje treba usaditi deci odmalena – istakla je Dijana Jakšić Kiurski.

Tanja Nožica iz Kulturnog centra napominje da je tri decenije manifestacije obeleženo mnoštvom radionica i sadržaja za decu.

-Čika Jova Zmaj prvi je dečiji pesnik i najpoznatiji je njegov stih „Deca su ukras sveta“. Deca to zaista jesu i na nama je da ih učimo pravim vrednostima koje je Jovan Jovanović Zmaj promovisao. Sa njegovim pesmama  se susreću u najranijoj dobi, pa sve do starosti. Na nama je da održimo tradiciju i da približimo deci  najpoznatijeg pisca – napomenula je Tanja Nožica.

error: Content is protected !!