Aleksandra Djuran

Saobracajna policija

До 15. октобра, у 30 европских земаља које су чланице организације „Роадпола”, мреже саобраћајних полиција Европе, међу којима је и Србија, биће спроведена међународна акција под називом „Фокус на путу“, саопштио је МУП.

Акција ће бити усмерена на откривање и санкционисање прекршаја непрописног коришћења мобилног телефона код возача, као и непрописног коришћења мобилног телефона и слушалица пешака приликом преласка коловоза.
Коришћење мобилног телефона током вожње повећава ризик од саобраћајне незгоде за четири до чак 20 пута, што чини овај прекршај једним од тренутно највећих проблема безбедности саобраћаја на путевима.

Према подацима Агенције за безбедност саобраћаја, око пет одсто пешака непрописно користи мобилни телефон или слушалице приликом преласка коловоза, док се проценат возача који непрописно користе мобилни телефон за време вожње креће од четири до 15 одсто у зависности од врсте возила.

Полицијски службеници саобраћајне полиције од почетка ове године санкционисали су око 38.000 возача због непрописног коришћења мобилног телефона за време вожње и око 2.500 пешака због непрописног коришћења телефона или слушалица.

384538207_328944502960193_1789966969478633679_n

Хана Тодорић, ученица 7. разреда Основне школе „Свети Сава“ у Кикинду је донела још једно признање. Млада солисткиња  први пут је  учествовала на Међународном фестивалу „Док тече Лашва“ у Новом Травнику  и успела је да освоји треће место.  Представила се композицијом „Тајна прве љубави“ за коју је  текст и музику написала Светлана Милић, а аранжман Ладо Леш.

Међународни фествал окупио је учеснике из Босне и Херцеговине,  Хрватске, Словеније, Црне Горе и  Буграске.

Већ наредног месеца Хана и њена  млађа сестра Петра учествују на фестивалу „Шкољкице“ у Новом Саду одакле су већ донеле признања.

 

376558709_972790390802230_8634571327525228077_n

Народни музеј у Кикинди у оквиру изложбе “Лета пре нета”  од 10. октобра организује едукативне радионице. Као пратећи програм изложбе “Лета пре нета” биће организована радионица “Поздрав са изложбе” у којој ће основци учити како да напишу и пошаљу писмо.

Едукативни садржај намењен је основцим од првог до четвртог разреда.

Изложбу “Лета пре нета” реализовао је Музеј науке и технике из Београда. Циљ је да се млађим геенерацијама представи, а да се они старији подсете како су се проводила лета пре интернета.

387206006_1461959327926290_969330528840787169_n

У Банатској Тополи у улици Вука Караџића 12 мештани су овог викенда сложно изливали доњи део темеља нове цркве.

-Уз благослов Српске православне цркве започета је изградња храма Светог Петра и Павла. Ово је прва православна црква у нашем месту. За изградњу су били мештани, али и представници цркве – истакао је председник Савета МЗ Недељко Цимеша.

Плац је највећим делом откупила црква, а учествовали су и мештани који су сложни и имају велику жељу да црква што птре буде завршена.

-До сада смо добровољно радили 162 дана и радићемо док год треба. На месту будуће цркве некада је била стамбена кућа коју смо прво порушили и однели шут, након чега смо копали темеље, да би их данас излили – појаснио нам је Цимеша.

Сам објекат градиће се средствима цркве. Храм ће бити дужине 15 и ширине седам метара.

-Када смо сложни све се може. Решени смо да се посао уради што пре. Пуно нам помаже башаидски свештеник Александар Лекић који ће  служити у две парохије у башаиду и Банатској Тополи – сазнали смо од нашег саговорника.

387323145_255739746955757_7140105313531338932_n

Пита за Гиниса дуга 30 метара и 53 центиметара направљена је на овогодишњој Питијадаи у Новим Козарцима. Како је истакла председница удружења жена „Нови Козарци“ Боја Ољача утрошено је око 25 килограма брашна, исто толико кромпира, 10 литара уља, шест килограма лука, со и бибер.

-Ове године двадесетак жена правило је питу кромпирушу по којој је наше село надалеко познато. Свака је имала свој задатак, све смо биле сложне и са пуно љубави замесиле смо овогодишњу рекордерку. Чланице нашег удружења су пореклом из крајева где се јела пита кромпируша. Посебан рецепт не постоји, најважнија је љубав. Увек иде исто: брашно, со, вода кромпир, лук, зачини. Важна је спретност домаћице, али и оно што се наследи од мајки, бака и  прабака – истакала је Боја Ољача.

Победница у појединачној конкуренцији, у најпити,  у којој је било 85 кромпируша је Мирјана Дукић из удружења „023“ из Зрењанина. Оцењиван је облик, укус, однос кора и фила и боја пите.

-Први пут смо на Питијади и први пут се такмичимо. Нисмо се надали оваквом успеху. Тајни рецепт су вредне руке и да се прави од срца. Волим да кувам и то ми иде од руке. Најважнији је добар однос свих намирница, али и укус онога ко оцењује питу. Мајка ми је Врањанка и од ње сам научила да правим и македонске пите које су овде реткост  – сазнали смо од Мирјане Дукић.

Овогодишњој, 13. Питијади присуствовао је градоначелник Никола Лукач који је и уручио награде. Манифестцаију су подржали и народни посланик Миленко Јованов и покрајинска посланица Станислава Хрњак.

-Козарчанке су надалеко познате по својим питама. Рецепти се преносе са колена на колено, а у Крајини, одакле су Нови Козарци насељени, кромпируша је традиционално јело. Важно је да знамо ко смо и одакле смо и да преносимо на млађе генерације. Жене су носиоци породице и удружене могу пуно тога. Увек смо ту да подржимо манифестације које чувају традицију и обичаје – рекао је Лукач.

Месна заједница поноси се овом манифестацијом, додао је Дргољуб Ћосић, председник Савета Месне заједнице Нови Козарци.

-Иницијатор ове манифестације је, сада покојни, Милорад Мајкић који је на два точка стигао у Атину и Пекинг на Олимпијске игре и увек се залагао за промоцију родног места. Ове године имамо и рекордан број такмичарских пита што нам говори да је све више заинтересованих да се опроба у прављењу кромпируша и да дође у Нове Козарце. Хвала локалној самоуправи што нас максимално подржава – напоменуо је Ћосић.

На Питијади је учествовало петнаестак удружења жена са територије Кикинде и из региона.

 

IMG_2790

Под мотом „Имамо циљ, дођи на старт” одржана је 34. Трка за срећније детињство чији је организатор Црвени крст Кикинде. Ово је највећа и најмасовнија рекреативно-хуманитарна манифестација у нашем граду чији је циљ промовисање здравих стилова живота, хуманости и волонтеризма. На самом почетку малишани из вртића „Колибри”, „Плави чуепрак” и „Мендо” уз песму и игру подржали су старије другаре.

Трку је отворио председник Скупштине града Младен Богдан који је поздрављајући учеснике и њихове навијаче истакао да још једном шаљемо најлепшу слику из Кикинде.

-Дуга традиција ове трке показује колико је важно да се окупљамо око хуманих вредности, као и да нашу децу учимо да поштују једни друге, родитеље, баке и деке – рекао је Богдан.

Прва је била шетња родитеља са бебама до годину дана. Награду Црвеног крста Војводине, породични викенд у одмаралишту Вршачки брег, освојила је Јелена Мирковић која је заједно са осмосеченом ћерком први пут подржала ову манифестацију.

-Имам и два сина и они су желели да учествујемо. Драго нам је што смо освојили награду и захваљујем се свима који су нам то омогућили. Са троје деце баш и немамо прилику да одемо негде на одмор и ово нам је прави поклон – казала је Јелена Мирковић.

Марко Филиповић из вртића „Колибри“ као први у трци предшколаца освојио је тротинет.

-Тренирам фудбал и пуно трчим тако да трка није била тешка. Тротинет ћу поклонити секи Сташи за коју сам и победио. Трчао сам и за моје васпитаче и другаре из вртића – открио нам је Марко.

У трци девојчица првих разреда најбржа је била Уна Јоксимовић из ОШ „Вук Караџић“. Као награду добила је бицикл.

-Нисам се дуго спремала и драго ми је што сам прва. Срећна сам што сам добила нови бицикл. Код куће га имам, али је већ стар и мали ми је. Идем у Балетску школу где пуно вежбамо – сазнали смо од Уне.

Ни ове године није изостала подршка локалне самоуправе која као генерални покровитељ  препознаје значај ове манифестације.

-Сваке ове године подржавамо Трку за срећније детињство која је једна од најмасовнијих у нашем граду. Нама је важно да се промовишу здрави стилови живота и  бављење физичком активношћу – истакао је члан Градског већа Драган Пецарски.

Срећу свим учесницима пожелео је и Војислав Булатовић финансијски директор компаније „Гриндекс“ која је и генерални спонзор трке.

-Компанија „Гриндекс“ је десету годину заредом генерални спонзор Трке за срећније детињство. Привилегија је бити део ове манифестације која, пре свега, промовише здраве начине живота Наш циљ је да подржавамо оно што је лепо, здраво и на понос свих нас, а то су деца и млади – рекао је  Булатовић.

Председница Црвеног крста Маријана Мирков  напоменула да је трку подржало 3.700 учесника што је и највећи број до сада.

-И ово је начин да учимо децу да буду хумани и уз промоцију правих вредности очекујем да већина њих постане део породице Црвеног крста. Поред  Града Кикинде „Гриндекса“ и других спонзора манифестаацију је подржала и компанија „Јафа“ тако да су сви добили  слаткише – сазнајемо од Маријане Мирков.

Сва средства од стартних бројева и донатора биће враћена школама и вртићима сразмено броју учесника.

 

 

osmeh_vojvodine_230423_tw1024

Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине објавио је у Службеном листу АП Војводине Просторни план подручја посебне намене инфраструктурног коридора државног пута ИБ реда од  граничног прелаза са Мађарском, Бачки Брег преко Сомбора, Куле, Врбаса, Србобрана, Бечеја до Кикинде, гранични прелаз са Румунијом у Накову. Будућа саобраћајница, позната и као „Осмех Војводине” биће дуга 164,392 километара и пројектована је за брзину од 100 илометара на сат. Укупна површина обухвата просторног плана је 11.273,42 хектара. Од мађарске до румунске границе градиће се 11 петљи.

Коридор мотопута Сомбор-Кикинда, почиње од површинске кружне раскрснице непосредно након граничног прелаза Бачки Брег  и завршава се у зони Града Кикинде, на површинској кружној раскрсници односно на излазу ка насељу Наково и граничног прелаза Наково.

Деоница 8 на територији Града Кикинде биће  дужине од 16,2 километара. Почиње на граници општине Нови Бечеј и града Кикинде и завршава се на површинској раскрсници на ДП број 15 на правцу ка Накову. Техничком документацијом се предвиђају три укрштања у нивоу површинске – кружне раскрснице, Кикинда југ, Кикинда исток, Кикинда север. Траса прелази преко више мелиоративних канала, преко канала ОКМ ХС ДТД, Кикиндског канала на граници деонице са деоницом Нови Бечеј, регионалних пруга, државних и општинских путева и укрштањима са инфраструктурним системима.

 

Подсетимо, изградња ове саобраћајнице је закључком Владе Србије 26. августа 2021. године, проглашена пројектом од посебног значаја за Републику Србију и његова реализација обавиће се на основу Закона о посебним поступцима ради реализације пројекта изградње и реконструкције линијских инфраструктурних објеката од посебног значаја за Републику Србију.

Почетак изградње „смајли“ саобраћајнице на деоници пута Бачки Брег-Наково, предвиђен је у току 2023. године, најавио је недавно министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић.

 

 

 

387356589_1358210451761627_9220537192033166584_n

У Основној школи „Јован Поповић“ организована је радионица под називом „Заједно можемо променити Свет“. Циљ је да се код ученика негују праве животне вредности међу којима је фер плеј. Стога је у школи организован спортски дан у којем су учешће узели ученици и њихови родитељи.

-У оквиру нашег акционог плана зацртано је да сарадња између запослених, ученика и родитеља буде још чвршћа и боља. Како бисмо показали деци да заједно можемо пуно тога да радимо и да се при том забавимо организовали смо спортско такмичење. Осам екипа родитеља и исто толико екипа ученика виших разреда, одмерили су своје снаге у шутирању пенала руком или ногом. Ученици нижих разреда учили су како се фер плеј навија, тако да смо анимирали све ђаке у школи – истакла је директорица Школе Јелена Крвопић.

Овог послеподнева најмање је било важно ко је победио. Ученици су се потрудили и направили транспаренте, а родитељи су се присетили школских дана. На крају је одиграна утакмица у баскету између родитеља и ученика, а сви су награђени дипломама.

Како је ова Школа прва у Граду која је од ове школске године  употпуности забранила употребу мобилних телефона у школској згради, али и у дворишту и за време одмора упитали смо нашу саговорницу да ли су се ђаци привикли на ову новину.

-Сви су се прилагодили без проблема. Наши ђаци за време одмора разговарају или се играју, као да мобилни телефони никада нису постојали – открила нам је Јелена Крвопић.

385389581_7057664547601767_6768438521268299443_n

Тродневна манифестација „Змајеве дечије игре“ завршена је са најслађим и најмлађим учесницима, децом из Предшколске установе „Драгољуб Удицки“ и Балетске школе. У част дечијег писца Јована Јовановића Змаја они су певали, играли, рецитовали, а подржали су их  познати дечији писци и ствараоци Пеђолино, Тоде Николетића, Душко Домановић, Бојана Ступар и Горан Новаков.

Најстарију и јубиларну, 30. манифестацију, отворила је заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски која је заједно са члановима Градског већа присуствовала централној приредби.

-Поносни смо што смо домаћини тридесетим „Змајевим дечијим играма“. Манифестација има своју вредност и зато и траје оволико. Намењена је деци уз сећање на поезију Јована Јовановића Змаја, без чијих стихова не може да се замисли одрастање и детињство. Он нас учи о љубави, пријатељству, племенитости, доброти, правим вредностима које треба усадити деци одмалена – истакла је Дијана Јакшић Киурски.

Тања Ножица из Културног центра напомиње да је три деценије манифестације обележено мноштвом радионица и садржаја за децу.

-Чика Јова Змај први је дечији песник и најпознатији је његов стих „Деца су украс света“. Деца то заиста јесу и на нама је да их учимо правим вредностима које је Јован Јовановић Змај промовисао. Са његовим песмама  се сусрећу у најранијој доби, па све до старости. На нама је да одржимо традицију и да приближимо деци  најпознатијег писца – напоменула је Тања Ножица.

error: Content is protected !!