Aleksandra Djuran

радијатор 2

Даљинско грејање на територији града поскупело је за 15,55 одсто   за кориснике којима се ова услуга обрачунава по метру квадратном, док је за грађане којима се даљинско грејање обрачунава по утрошку увећање 16,97 процената. Одлука о изменама цена донета је на заседању Скупштине града.

Према речима Душана Марјановића, в.д. директора ЈП „Топлана“ пословање ове фирме у првој половини године је у губитку 5,8 милиона динара, а разлог томе је већа цена енергента. У јануару ове године „Србијагас“ је цену природног гаса повећао за 11 процената, а 10 одсто поскупела је електрична енергија.  Исто повећање било је и у мају.

-Услед тржишних цена енергената, који директно утичу на формирање цене даљинског грејања, морали смо да повећамо цене наших услуга. Нове цене обрачунавају се од 1. новембра. Практично, то значи да ће на рачунима који стижу у децембру бити исказана нова цена. За стан од 60 метара квадратних по старој цени грејање је износило око 12.000 динара, а са поскупљењем оно ће бити 13.900 динара – рекао је Марјановић.

Поред свега наведеног, скупљи су материјали и услуге, али и цена рада.

-Није лако донети одлуку о повећању цена, али тржиште је то које диктира. Протекле две године, сведоци смо, да су гас и струја поскупели пет пута. У протеклих десетак година уложено је максимално у реконструкцију топловода и замену дотрајале опреме. На нама је да урадимо све да изнађемо средства да обезбедимо новац да заменимо дотрајале производне јединице, да модернизујемо и аутоматизујемо наша постројења. Издвојили смо 1,8 милиона динара у те сврхе, односно за израду пројектно-техничке документације и то за комплетну реконструкцију котларнице Центар. Уз подршку Града очекујем да ћемо ове године успети да завршимо неопходну документацију и да код покрајинских фондова конкуришемо за средства. То је начин да смањимо потрошњу гаса и електричне енергије и да формирамо цене не зависећи од поскупљења – прецизирао је Марјановић.

Марјановић је подвукао да поскупљење није хир „Топлане“ или локалне самоуправе него одлука која је морала да се донесе. Примера ради, у Шапцу је даљинско грејање поскупело 32 одсто, у Сомбору 20, у Суботици 17,5, а у Зрењанину је поднет предлог за поскупљење од 50 процената.

 

 

382654207_162080846953170_3296438402648486145_н

 Светски дан срца обележен је и у Кикинди мерењем притиска и шећера у крви. Акцију су организовали Дом здравља и Црвени крст са циљем да се скрене пажња на све факторе  ризика који могу довести до кардиоваскуларних болести које су и водећи здравствени проблем у развијеном свету. Међу онима који су се одазвали бесплатној контроли је и Зорица Митић.

притиска и шећера у крви. Акцију су организовали Дом здравља и Црвени крст са циљем да се скрене пажња на све факторе  ризика који могу довести до кардиоваскуларних болести које су и водећи здравствени проблем у развијеном свету. Међу онима који су се одазвали бесплатној контроли је и Зорица Митић.

-Кад год има оваквих акција ја им се одазовем. Имам генетске предиспозиције за дијабетес и трудим се да га проверам редовно. Поздрављам овакве акције и сматрам да би требало чешће да се организују – истакла је наша суграђанка.

Болести срца и крвних судова  водећи су узрок умирања у Србији. Превентива, али и здрави начин живота најважнији су у очувању срца и крвних судова, напоменула је Оливера Вучковић Попов, главна сестра Патронажне службе.

-Патронажна служба Дома здравља редовно обилазе старије од 65 година и у кућним условима им  проверавамо здравствено стање. Важно је мерити притисак и шећер у крви и  када не постоји здравствени проблем и то је вид превенције на које треба навићи суграђане. Неопходно је пратити и боди мас индекс. Болести кардиоваскуларног система у нашој средини су врло честе услед неадекватне исхране и недостатка физичке активности. На свима нама је да едукујемо становништво о здравој исхрани, али и да промовишемо здраве стилове живота – казала је Оливера Вучковић Попов.

Овогодишњи слоган је „Срцем упознај срце“. Акцији су се одазвала 33 пацијента међу којима је седам имало повишени шећер и један повишени притисак. Светска федерација за срце упозорава да најмање 80 одсто превремених смрти од срчаног и можданог удара може да се спречи контролом главних фактора ризика као што су пушење, неправилна исхрана и физичка неактивност.

 

седница

Председник Скупштине Града Младен Богдан за сутра (петак) у 10 сати заказао је 32. седницу. Одборници ће разматрати  доношење Одлуке о изменама и допунама одлуке о буџету града Кикинде за ову годину са пројекцијама на 2024. и 2025. Ребалансом се, буџет усклађује са досадашњом реализацијом и увећава за два процента за око 76 милиона динара, тако да ће изности нешто мање од четири милијарде динара.

На дневном реду је и доношење Одлуке о давању сагласности на другу измену и допуну програма пословања Јавног предузећа за комуналну инфраструктуру и услуге „Кикинда“ за текућу годину, као и доношење Одлуке о давању сагласности на другу измену програма коришћења средстава субвенције из буџета града.  Доношење одлука о давању сагласности на измене и допуне програма пословања ЈП „Топлана“, о  изменама и допунама Плана детаљне регулације Блока 31 у Кикинди, о доношењу измена и допуна Плана генералне регулације централног дела града,  о усвајању Локалног акционог плана за родну равноправност Града за од 2024. до 2026. године, али и доношење Одлуке о образовању Комисије за родну равноправност Града и о начину образовања, задацима и начину рада Савета за родну равноправност,  такође ће се наћи пред одборницима.

Одлука о преносу основних средстава без накнаде и решења о давању сагласности на ценовник услуга Зоохигијенске службе, као и решења о давању сагласности на цене услуга даљинског грејања „Топлана“  биће део сутрашњег заседања локалног парламента. Одборници ће се изјашњавати и о доношењу решења о стављању ван снаге решења о преносу непокретности односно грађевинског земљишта и објекта из јавне својине Републике Србије у јавну својину Града без накнаде, о доношењу решења   о  давању сагласности на употребу грба Града Миодрагу Мацури у хуманитарној акцији помоћи Националном удружењу деце оболеле од рака, као и о  доношењу решења о давању сагласности на употребу имена Кикинде фирми „ВТВ“ доо Суботица у називу радио станице. Разматраће се и решења о разрешењу и именовању чланова појединих надзорних  и школских одбора.

 

379863434_3518496365066496_6707727797988007652_н

Светски дан туризма, запослени у Туристичкој организацији обележили су са малишанима из вртића „Плави чуперак“. Њих су упознали са историјатом Градског трга, али и са најважнијим туристичким знаметостима: „Данима лудаје“, мамутицом Киком и совама. Како је истакла в.д. директорица Туристичке организације Јасмина Миланков овај дан обележава се трећи пут.

-Заједно са Предшколском установом „Драгољуб Удицки“ одлучили смо да сваке године наше предшколце обучимо да буду мали туристички водичи. Важно је да деца у том израсту упознају средину у којој живе и да заједничким снагама на најлепши начин представимо свој град – рекла је Јасмина Миланков.

Путем платформе е-туриста прати се долазак гостију. Око 80 одсто туриста који посећује Кикнду су домаћи туристи, а око 20 одсто су страни.

-Током зимских месеци, нарочито у време Совембра, имамо више страних туриста у односу на домаће. Госте нашег града све интересује, а у протеклим годинама све веће је интересовање за манифестациони туризам тако да су наши „Дани лудаје“ одлично посећени, али и „Мамутфест“, „Совембар“ – напоменула је наша саговорница.

Кикинда има више од 80 смештајаних јединица капацитета од два до педесет лежаја. Када су „Дани лудаје“ то није довољно, али током године они покривају потребе.

-Недостаје нам објекат који би могао да смести на истом месту и одједном стотину и више особа. Надамо се да ће се и тај проблем решити – закључила је Јасмина Милнаков.

За „Дане лудаје“ ове године Кикинду је посетило преко 50.000 људи, што је више него прошле. Исто тако у 2023.  било је  78.000 ноћења, што је повећање за 15 одсто  у односу на  претпрошлу годину.

 

 

20230928_085409

Влада Војводине, на седници, одобрила је средства за радове у двема кикиндским школама. Гимназија „Душан Васиљев“ добила је 12,5 милиона динара за обнову фасаде, а Основна школа „Свети Сава“ 11, 2 милиона динара за санацију тоалета.

Добијени новац послужиће да се обије постојећа фасада на згради коју користе Гимназија „Душан Васиљев“ и Економско – трговинска школа, истакла је директорица Гимназије Мирјана Дражић.

-Обијање фасаде је и први корак у комплетној реконструкцији зграде. Обиће се дворишна и фасада на делу објекта до Градског трга где се тренутно налазе скеле које су постављене због безбедности ученика, запослених, али и пролазника. Део новца биће утрошен и на санацију дела фасаде испод самог крова и олука. Пуно нам значе добијена средства. Зграда се налази под заштитом Завода за заштиту споменика Суботице и сви орнаменти који је красе биће враћени у првобитно стање, а и саму реконструкцију пратиће стручњаци поменутог Завода. Пројекат комплетног уређења је завршен, а за средства ћемо конкурисати код Министарства за јавна улагања – сазнајемо од Дражићеве.

Гимназије је основана 1858. године, а изградња наменског објекта завршена је 1900. Ове године школа је прославила 165 година постојања и једна је од најстаријих образованих установа у Војводини.

У Основној школи „Свети Сава“ добијени новац утрошиће се за санацију шест тоалета.

-Урадиће се комплетна реконструкција тоалета  на првом, другом и на трећем спрату. Радови се били неопходни с обзиром на то да годинама није улагано у санитарне чворове. Поред замене цеви, поставиће се нове санитарије, плочице и столарија, а пројектом су обухваћени и молерско – фарбарски радови – појаснила је директорица ОШ „Свети Сава“ Гордана Рацков.

ВЕЛИКА УЛАГАЊА ИЗ ПОКРАЈИНСКЕ КАСЕ

Напоменимо и то да је на челу покрајинског Одбора за науку и образовање суграђанка Станислава Хрњак, посланица у Скупштини АП Војводине која је својим залагањем допринела да велики број пројеката из нашег града, задобије подршку надлежних у покрајини. То потврђује и чињеница да је недавно, Покрајинска влада определила позамашна средства и за Основну школу „Фејеш Клара”. Наиме, за реконструкцију зграде ове образовне установе издвојено је чак 150 милиона динара.

Такође из покрајинске касе подржано је више пројеката у школама у граду и околним селима који ће допринети бољој опремљености и квалитетнијим условима рада.

 

 

 

 

384169509_871080831253847_447219579545376632_н

Делегација норвешке регије Нордланд, која у нашој земљи борави на позив Скупштине АП Војводине у склопу билатералне сарадње два пријатељска региона, посетила је и наш град. Норвешку и Кикинду спаја дугогодишње пријатељство проистекло из страдања кикиндских интернираца у граду Нарвику. Да су историјске везе нераскидиве потврдили су представници Норвешке који су, поред Новог Сада, посетили само Кикинду. Кари Ане Андреасен, председница регионалне Скупштине покрајине Нордланд истакла је да јој је велика част што је први пут у нашем граду.

-Између Нордланда и Војводине, и Нарвика и Кикинде постоје нераскидиве везе. Наша заједничка жеља је да продубимо сарадњу, а у разговору са представницима Кикинде договорили смо и конкретне кораке. Размена ученика и студената, искустава, културе и историје важна је за оба братска града и надам се да ћемо поново успоставити сарадњу каква је некада била. Разматрали смо размену ђака основних и средњих школа, али и студената. У граду Трумсеу постоји универзитет који има велики број активности у Нарвику, што би посебно било интересантно. Млади треба да познају своју историју и на нама је да им то омогућимо – рекла је Кари Ане Андреасен .

Домаћини гостима из Норвешке били су Никола Лукач, градоначелник, Миленко Јованов, народни посланик, Дијана Јакшић Киурски, заменица градоначелника, Станислава Хрњак и Миодраг Булајић, покрајински посланици, као и потпредседници Скупштине АП Војводине Александра Малетић и Немања Завишић.

-Кикинђани су посебно везани за Нарвик јер су наши преци током Другог светског рата интернирани у северну Норвешку. Кикинда и Нарвик збратимили су се 1966. године, а Декларација о пријатељству обновљена је 2019. године. Седамдесетих и осамдесетих година прошлог века имали смо интензивну сарадњу у свим областима. Поново желимо да, поред посета званичника једне и друге стране, успоставимо добре везе међу становницима оба града. Потрудићемо се да наша деца и млади бораве у вишедневним посетама  у Норвешкој, али и да Норвежани буду наши гости. Разматрамо идеју да студенти из Кикинде оду на студијске програме или специјализације у Норвешку. Ту је и размена спортских клубова, културних друштава, али и искустава у раду локалних самоуправа која ће допринети да наш град буде боље и напредније место за живот – прецизирао је Лукач.

Са лепотама Кикинде ималу су прилику да се упознају и Симон Јохнсен, заменик председника покрајине Нордланд,  Лисе В Нилсон, генерални секретар покрајинске канцеларије, Трине Гријтер, координатор за питања младих у покрајинској канцеларији, Од Арнолд Скогхолм, председавајући сталног Одбора за планирање и економију,  Ким Шеји, председавајући сталног Одбора за бизнис и индустрији и  Ашилд Опејен, виши саветник у покрајинској  канцеларији.

Након свечаног пријема у Градској кући, пријатељи из Норвешке  посетили су Народни музеј где су имали прилику да виде реплику мамутице Кике и сталну поставку, упознали су се са банатским специјалитетима од лудаје и традиционалним јелима које су за њих припремиле чланице удружења жена. Посетили су споменик интернирцима и Парк пријатељства „Нарвик“, улицу Генерала Драпшина која је једна од најлепших на свету, као и Музеј „Тера“.

 

имагес-_7_

Под слоганом „Срцем упознај срце“, Дом здравља и Црвени крст обележавају 29. септембар, Светски дан срца. Тим поводом биће организована превентивна акција у Црвеном крсту. Суграђани који желе моћи ће од 9 до 11 сати да измере крви притисак и шећер у крви. Из Црвеног крста позивају заинтересоване суграђане да  се одазову акцији и преконтролишу своје здравље.

Болести срца и крвних судова са учешћем од 47,3 процената у свим узроцима смрти, водећи су узрок умирања у Србији. Жене су  у прошлој години чешће умирале од болести срца у односу на мушкарце. Преко 70 одсто  свих симптома срчаног и можданог удара јавља се у кући, када је неко од чланова породице присутан и може да помогне. Зато је потребно препознати знаке и симптоме срчаног и можданог удара. Сваке године у свету 18,6 милиона људи умре од болести срца и крвних судова, а процењује се да ће до 2030. године тај број порасти на 23 милиона. Светска федерација за срце упозорава да најмање 80 одсто превремених смрти од срчаног и можданог удара може да се спречи контролом главних фактора ризика као што су пушење, неправилна исхрана и физичка неактивност.

болница улаз

Почев од сутра, 27. септембра, забрањене су посете пацијентима на свим одељењима Опште болнице одлучила је Комисија за спречавање интрахоспиталних инфекција, а на основу препоруке Радне групе за поступање у условима пандемије  ковд 19 Министарства здравља.  На болничком лечењу тренутно су три ковид позитивна пацијента, по један је на Интензивној нези, Инфективном и Дечијем одељењу.

 

Пакети за пацијенте ће моћи да се достављају од 15 до 17 сати, у просторији некадашње телефонске централе, где је било и приликом претходне забране посета. Обавезно је и ношење заштитних маски за све који улазе у болнички круг, као и  тестирање пацијената и запослених са знацима акутне респираторне инфекције.

Уколико је потребна хоспитализација ковид позитивних пацијената, они се примају на Инфективно одељење, деца на Дечије одељење, а труднице и породиље на Порођајно одељење. Предвиђено је да се на РТГ одељењу снимање фебрилних пацијената обавља од 17.30 до 18.30 часова, а лабораторија прима фебрилне пацијенте од 10 до 11 часова.

141016813_102404718530167_5615442717103134892_н

Од четвртка, од када је поново отворена амбуланта за фебрилна стања и респираторне сметње Дома здравља, до данас, у просеку се  дневно открије десет пацијената позитивних на корона вирус. Како сазнајемо од др Милоша Симића оболели долазе са лакшом клиничком сликом.

-Дневно прегледамо између 30 и 50 пацијената и још једном бих скренуо пажњу свим суграђанима код којих постоји сумњиво фебрилно стање и респираторне сметње да долазе само  у ову амбуланту на преглед. Клиничка слика је благо повишена температура, кијање, бол у грлу, малаксалост, главобоља. Поједини пацијенти имају и дијареју, осип по кожи и цурење носа – напомиње др Симић.

Амбуланта за фебрилна стања и респираторне сметње се налази у дворишту Друге здравствене станице у Светосавској улици број 53. Радно време је од 9 до 16 сати и улаз у амбуланту је кроз двориште.

У свету, али и околним земљама, циркулише подваријанта „ерис“, која се лакше и брже преноси, а која је регистрована и у Србији. „Ерис“ корона вирус нема неке специфичне симптоме, углавном су благи или уобичајени симптоми ковида 19.

 

383561290_801809518294070_933524906957489368_н

Инфо пулт за грађане заинтересоване за суфинансирање мера енергетске санације породичних кућа и станова отворен је у Услужном центру  до расписивања јавног позива. На шалтеру број 3 првих дана била је гужва, а како сазнајемо грађани су се највише интересовали за замену прозора и врата, као и за замену котла на гас. Међу онима који желе да конкуришу је и суграђанка Јасмина Настовски која је дошла да се распита за услове и шта јој треба.

 

-Желим да уведем централно грејање на гас у породичној кући. Грејемо се на плинске пећи, а како је кућа велика, има 150 квадрата, зими грејемо једну просторију од 30 метара квадратаних. У остатку куће је хладно и желимо да решимо овај проблем. Бесповратна средства, уколико их добијемо, пуно ће нам значити – истакла је Јасмина Настовски.

Грађани добијају списак неопходне документације са којом конкуришу, као и појашњење како да је најбрже прикупе. Добија и списак извођача радова за сваку од мера и папир са максималаним износом за који се може конкурисати за сваку од десет мера.  Инфо пулт отворен је од 11 до 13 сати, а за све додатне информације  може се позвати број телефона 410-210.

 

error: Content is protected !!