Aleksandra Djuran

384534592_3553478551556505_6090110696625917975_н

У улици Краљевића Марка број 40 отворен је девети малопродајни објекат „Зеленог драгостора“. Овом догађају присуствовали су градоначелник Никола Лукач и његова заменица Дијана Јакшић Киурски. Владимир Радовановић, власник „Зеленог драгстора“ истиче да продавнице отварају на захтев грађана.

-Запошљавамо седамдесетак радника и циљ нам је да врло брзо дођемо до стотину запослених. Хвала локалној самоуправи што нас подржава, а ми смо ту да помогнемо развоју Града – рекао је Радовановић.

Градоначелник Лукач истакао је да ће он и његов тим увек подржати локална предузећа и фирме.

-Владимир Радовановић је и друштвено одговоран. Више пута до сада помогао је појединце, али и јавне установе. Локалне фирме увек ћемо подржати јер нам је жеља да расту и развијају се и упошљавају што већи број суграђана – додао је Лукач.

386437132_1278618736191357_3738280714879583012_н

Полагањем венаца на споменик Жртвама фашизма у центру града обележено је 79 година од ослобођења Кикинде у Другом светском рату. Почаст погинулим борцима одали су представници локалне самоуправе на челу са градоначелником Николом Лукачем, амбасаде Руске Федерације , СУБНОР-а , Војске Србије и Министарства одбране, борачких удружења, политичких партија. Обраћајући се окупљенима градоначелник Лукач истакао је да је те 1944. године, након година несреће, туге и бола коначно дошла слобода.

-Грађани Кикинде дали  су свој допринос ослобођењу од фашистичког зла, борећи се на различите начине против окупатора и њихових сарадника. Њихове жртве никада нећемо забораваити, а њихова храброст мора да буде поука свим нараштајима. Морамо се сетити и велике храбрости совјетске армије која је учествовала у ослобођењу нашег града. Наш однос према борцима може се видети и кроз реконструкцију и очување споменика Жртвама фашизма, али и других спомен обележја који је обављен у претходном периоду – навео је Лукач.

Кикинда је ослобођена 6. октобра 1944. године када су трупе Совјетске црвене армије заједно са Великокикиндским партизанским одредом након тросатне борбе са немачком артиљеријом на улазу у град извојевале победу. Скупу је присуствовао и Јово Барошвевчић , председник СУБНОР-а Војводине и потпредседник СУБНОР-а Србије.

-Ово је велики дан за Кикинду јер је пре 79 година стигла слобода. Ваш град дао је огроман допринос у Другом светском рату јер је од самог почетка учествовао у ослобођењу земље против окупатора. Данас одајемо почаст свим жртвама рата – навео је Барошевчић.

Саветник у Влади Србије генерал Милорад Ступар рекао је да је важно да се код деце негује култура сећања.

-Важно је да се сећамо оних који су нам дали слободу и ми у Кикинди не заборављамо оне који су погинули бранећи је. Српски народ цени своју слободу и никада није нити ће угрожавати слободу других народа. Одувек смо нудили руку суживота и то чинимо и данас. Ценећи нашу слободу, ценимо и слободу других народа – прецизирао је Ступар.

Црвена армија је, 6. октобра 1944. године, у снажном удару разбила остатке немачких јединица који су били присутни у Кикинди. Са 35 тенкова ушли су у наш град, а у ослобођењу су учествовали  партизани Севернобанатског одреда. Младен Богдан, председник Скупштине Града напоменуо је да је у савременој кикиндској историји 6. октобар је један од најзначајнијих датума и да је представљао ново поглавље у историји Града.

-Велике жртве поднете су да би наш град, али и читава земља били слободни. Свих оних који су дали најдрогаценије, свој живот, ми ћемо се сећати са пијететом. И данас сви заједно, представници републичке, покрајинске и локалне власти, шаљемо поруку из Кикинде да нам је и данас, као и тада, потребно заједништво и саборност – додао је Богдан.

У Другом светском рату живот је изгубило 648 Кикинђана. Поводом овог датума у Великом парку отворена је и изложба специјалних јединица полиције.

 

 

 

 

ЦДА_5354

Центар за стручно усавршавање домаћин је Ликовној колонији која се организује други пут у простору ове установе. Милован Пенков, магистар вајарства и сликарства из Ниша један је од учесника колоније.

-У Кикинди сам био на колонији у Геронтолошком центру и драго ми је што сам после десетак година поново у вашем граду. Планирам да оставим три до четири дела чија продаја ће помоћи неком – казао је Пенков.

Циљ је промоција  Кикинде, а колонија је хуманитарна, истакао је директор Центра за стручно усавршавање Дејан Карановић.

-Прва ликовна колонија одржана је 2019. године, након чега  је уследила корона и нисмо могли да је организујемо. Окупили смо 25 сликара који ће стварати у прелепом амбијенту  научног парка. Наши гости имаће прилику да посете и знаменитости Кикинде, Музеј „Теру“ и Сувачу и још боље упознају наш град. Настала дела продаваће се на јавној аукцији, а новац ће бити усмерен или здравственим установима или појединцима којима буде неопходан – појаснио је Карановић.

Сликаре је посетила Валентина Мицковски, чланица Градског већа.

-Ликовна колонија у Центру за стручно усавршавање окупила је сликаре из наше средине, али и других места Србије. Ово ће бити прилика да упознају Кикинду, али и да покажу хуманост јер ће се средства од продаје слика донирати ономе коме су најпотребнија. Поздрављам ову иницијативу – рекла је Валентина Мицковски.

Колонија траје до недеље.

384501940_855719729158674_3565428808531970432_н

Представници Града, Савета Месне заједнице и СУБНОР-а полагањем венаца на споменик жртвама фашизма у центру Руског Села обележили су Дан ослобођења у Другом светском рату. Све жртве рата заслужују почаст јер су погинуле бранећи слободу, истакли су обраћајући се окупљенима Саво Орељ, председник СУБНОР-а и генерал Милорад Ступар, саветник у Влади Србије и председник Удружења српских ратника.

Одржана је и свечана седница на којој је председник Савета МЗ Руско Село Душан Марјановић говорио о инвестицијама које су урађене у овом месту.

-Покрајински секретаријат за спорт и омладину одобрио је пет милиона динара, а Град Кикинда 7,5 милиона динара са којима смо потпуно реконструисали објекте на стадиону ФК „Црвена звезда“ који су свечано отворени за славу села. Адаптиран је простор Дома културе и после 30 година у реновираним просторијама поново имамо сеоску библиотеку. Асфалтирано је 900 метара Његошеве улице, а уз проширење банкина добили смо одличан пут. За најкасније 15 дана почеће изградња паркинга на четири локације: код православног гробља, испред католичке цркве, испред амбуланте Дома здравља и у дворишту Омладинске сале. Очекује нас и чишћење дивље депоније. До краја године наставићемо и радове на сеоском парку површине 2,5 хектара у центру села – образложио је Марјановић.

Свечаности је присуствовао градоначелник Никола Лукач са сарадницима који је истакао да свако насељено место у локалној самоуправи има квалитетеног партнера.

-Рускоселци знају да цене слободу и достојанствено обележавају све важне датуме у месту. Драго ми је што је обележавању присуствовао велики број мештана, посебно младих, којима треба да пренесемо осећај привржености својој држави и народу. Руско Село може да рачуна на градску управу, да заједнички радимо на побољшању квалитета живота у овој месној заједници – истакао је Лукач.

Ово је била прилика да се Руско Село одужи најзаслужнијим појединцима и колективима. Петооктобарску повељу добио је Милан Ковачевић, власник фирме „Стовариште Ковачевић“ која је показала друштвену одговорност.

-Част ми је што је препознато наше залагање да Руско Село буде још лепше и боље место. Увек се одазивамо свим акцијама, а помажемо и спортистима, талентованим ђацима, али и организовање манифестација.  Фирма је основана пре седам година и наша жеља је да се село развија, да млади остају на селу и да село живи – рекао је Милан Ковачевић.

Лазо Драгић и Бранислав Бербаков захвалнице су добили за друштвено користан рад, али и ангажованост када је неопходно анимирати мештане да се помогне.

-Покренуо сам иницијативу да се уреди православно гробље које је у лошем стању. Нема стаза и не може се прићи појединим гробовима, није било колица за превоз покојника и цвећа. Колица су направљена, а прикупљена су и средства за изливање дела стазе дуге 88 метара  – сазнајемо од Драгића.

У Другом светском рату живот је изгубило 77 Рускоселаца , а место је ослобођено 1944. године.

386881130_990408045559269_3970023270661715941_н

У Накову је обележен 5. октобар Дан ослобођења села у Другом светском рату, али и Дан колонизације. Венце су положили представници Савета месне заједнице, Града и СУБНОР-а. Наковчани негују тековине Народноослободилачке борбе, али се на овај  дан сећају и својих нјмилијих који су се пре 78 година са обронака Шатора, Грмеча и Пљешевице, вођени жељом за животом достојним човека, доселили у Наково, рекао је Бранислав Чубрило, члан Савета месне заједнице.

-Трудимо се да на достојан начин обележимо важне датуме у селу. Морамо да се сећамо и не смемо да заборавимо времена која су била тешка, времена у којима су људи давали своје животе да би  ми данас могли да живимо у миру и слободи. Данас је важно да се присетимо свих оних који су били спремни да се изборе да нама данас буде боље – додао је Чубрило.

Дан села Наковчанима је честитао градоначелник Никола Лукач.

-Морамо неговати културу сећања на све оне који су се жртвовали за наше боље сутра и морамо поштовати све који су се борили за слободу, када се цео свет ујединио против фазима,  највећег зла двадесетог века. Ово је дан када се присећамо  и својих корена и одакле потичемо. Важно је да томе научимо нашу децу и младе. На нама је да уједињени градимо бољу и квалитетнију будућност поштујући и чувајући једни друге – истакао је Лукач.

384503182_250625897483647_3960196550253609582_н

„Од атома до галаксије“ назив је једносатног предавања Младена Ђурана, дипломираног хемичара чија је пасија астрономија. На интересантан начин, суграђанима окупљеним у свечаној сали Културног центра, појаснио је структуру атома, организацију, хемијске везе, молекуле, хемију живота ДНК, сунчев систем и еволуцију звезда.

-Моје предавање прилагођено је за све од 7 до 77 година. За сваког је прича интересантна и свако је могао да се пронађе у сегментима излагања. Неко се подсетио на стечена знања, а неко од окупљених је стекао нова.  Жеља ми је да код ђака, који су вечерас били присутни, пробудим будућег физичара, хемичара, биолога или астронома. Наука и знања су нам на дохват руке, треба само да смо довољно заинтересовани да их савладамо и разумемо – истакао је Ђуран.

Предавање је организовано у оквиру обележавања Светске недеље свемира којој се придружио и наш град, напоменула је в.д. директорица Туристичке организације Јасмина Миланков.

-Морам да се вратим годину дана уназад када је  Кикинда постала један од градова који широм света, сваки на свој начин, обележавају Светску недељу свемира. Прошле године осврнулу смо се на дело нашег суграђанина Миливоја Југина који се прославио тиме што је био део тима људи који су омогућили да први човек оде на Месец. Ове године то је Младен Ђуран, астроном аматер, који је своје знање  поделио са свима који су били присутни – појаснила је Јасмина Миланков.

Да суграђане интересује ова тема, показалу су тиме што је свечана сала била испуњена до последњег места, а имали су и питања на које им је Ђуран радо одговорио. Светска недеља свемира је међународна манифестација у којој се афирмишу достигнућа науке и технологије и њихов допринос побољшању и развоју људског живота и обележава се сваке године од 4. октобра до 10. октобра.

 

 

383303118_258765760479668_3029642261877921712_н

Од данас до петка Културни центар организује манифестацију „Змајеве дечије игре“ које се у нашем граду одржавају 30., јубиларни, пут. Под слоганом „Свака звезда има свога пута…“ од јутрос су одржани квиз за основце, дечија ликовна колонија и јавни час балета ученика Балетске школице у Кикинди. Отварена је и ретроспектива изложбе „30 година змајевања у Кикинди” којој је присуствовала Душица Мариновић, директорица „Змајевих дечијих игара“.

-Кикинда је једини град, после Новог Сада, који оволико организује најлепшу дечију манифестацију. Можемо да се похвалимо са три деценије успешне сарадње са децом, младима, менторима и породицама у вашем граду који је одличан домаћин. За све ове године учествовало је мноштво културних стваралаца који су радо сарађивали са некадашњим Домом омладине, а садашњим Културним центром. Програмима су била обухваћена и села, тако да су најмлађи могли да се друже са Мињом Суботом, Бранком Веселиновић, Драганом Лукићем, Душком Трифуновићев, као и познатим глумцима – рекла је Душица Мариновић.

Марко Марковљев, директор КЦК додаје да су „Змајеве дечије игре” најстарија и најдуговечнија дечија манифестација у Кикинди која није прекинута ни за време недаћа које су снашле нашу земљу.

-Изложба је направљена у сарадњи са новосадским „Змајевим дечијим играма“, Историјским архивом и део материјала је из наше архиве. Представља ретроспективу 30 година манифестације. Овде  је мали део онога што је организовано. На фотографијама су деца која су сада одрасли људи и имају своју децу која учествују у нашим програмима – истакао је Марковљев.

На тему овогодишњег слогана пристигао је велики број литерарних и ликовних радова. За најбољи литерарни рад у категорији од првог до четвртог разреда проглашен је састав Емануеле Дабић из иђошке Школе „Миливој Оморац“, док је у категорији од петог до осмог разреда награду добила Милица Весков из мокринске Школе „Васа Стајић“.

У категорији ликовних радова награђен је Михајло Станкић из вртића „Пчелица“, Јања Цветићанин, ученица ОШ „Жарко Зрењанин“ била је најбоља у нижим, а Мартин Куцуровски из ОШ „Фејеш Клара“ прво место освојио је у категорији виших разреда основних школа.

На првим „Змајевим дечијим играма“  у Кикинди учествовали су писци Мира Алечковић, Раша Попов, Павле Јанковић Шоле, Перо Зубац, Раде Обреновић, Миња Субота и други.

 

 

 

386818511_1319740882008584_3054362606102699218_н

До краја недеље биће завршено асфалтирање у улици Уроша Предића. Осим реконструкције пута у дужини од 270 метара, уређени су и колски прилази, а  постављене  су и  риголе и ивичњаци који ће омогућити одводњавање вишка воде ка колекторима у улицама Уроша Предића и Сутјеска. Становници улице истичу да од када је изграђено ово насеље није било радова на путу. Марија Бор живи у улици Уроша Предића 46 година.

-Улица је била катастрофална. Када падне киша вода се задржавала и практично смо пливали у води. Презадовољна сам што је оно што нам је обећано и урађено – рекла је Марија Бор.

Становници улице дуго година апелују да се она реконструише, сазнајемо од Миленка Бабића.

 

-Ова улица била је најгора у Граду. Точак од бицикла или аутомобила није могао да прође, а да не упадне у рупу. Градоначелник Лукач нас је саслушао, био је у улици када је падала киша и уверио се да је то неопходно. Свака част власти која испуњава обећања – додао је Бабић.

Градилиште су посетили градоначелник Никола Лукач и в.д. директор ЈП „Кикинда“ Чедо Гверо који је истакао да се реконструкција и санација путева на територији Града приводе се крају.

 

-Асфалтирање, изградња паркинг места, реконструкција комплетне инфраструктуре у улици Уроша Предића значајно је за становнике јер је решен дугогодишњи проблем који су имали са одвођењем воде. Осим у Граду, средства у износу од 70 милиона динара, али и радове смо равномерно расподелили и у селима тако да су завршени послови у Мокрину, а започети су у Руском Селу. Очекује нас реконструкција у Банатској Тополи и у Башаиду. Извођач  радова је „Еко градња“ и сав посао биће завршен за месец дана – рекао је Гверо.

Приоритетне радове заједно су договорили ЈП „Кикинда“ и локална самоуправа, јер је најважније да посао буде квалитетно обављен, казао је Никола Лукач.

 

-Обилазак радова, али и разговор са грађанима који нас дочекају важни су за нас који водимо град, јер у непосредном разговору чујемо предлоге о томе шта недостаје у појединим деловима града. Становници улице Уроша Предића задовољни су јер је проблем који су имали решен. Настављамо са радовима на селима, онако како смо и договорили са мештанима почетком године. Ускоро ће почети санација улице Бранка Радичевића код Градске пијаце према вртићу „Плави чуперак“, ради се на атмосферској канализацији у Чанадској, а на више локација у току је замена водовода. Молим моје суграђане за стрпљење због раскопаних улица, али сви поменути радови су значајни и важни. Захваљујем се на разумевању покрајинској и републичкој власти која има слуха за важне  инфраструктурне пројекте за наш град – прецизирао је Лукач.

Ускоро ће бити расписана јавна набавка за одбир зимске службе. У оквиру овог уговора биће предвиђено такозвано хладно крпљење које ће подразумевати санацију ударних рупа током зиме, када температуре то дозволе.

 

ИМГ_9084-w1024-х768 (1)

Културни центар Кикинда јубиларни, 30. пут, организује најстарију манифестацију за децу у нашем граду „Змајеве дечје игре” ове године под слоганом „Свака звезда има свога пута….”.

Манифестација почиње данас , 4. октобра и траје до петка, 6. октобра, када је централна приредба на Градском тргу. За сутра, почев од 10 часова, планирани су квиз за основце, дечија ликовна колонија, јавни час балета ученика Балетске школице у Кикинди, отварање ретроспективне изложбе „30 година змајевања у Кикинди”, додела награда за најбоље ликовне и литерарне радове на тему овогодишњег слогана, концерт ученика ОМШ „Слободан Малбашки“, као и предавање „Од атома до галаксије“.

У четвртак, такође од 10 сати, на програму су дечија представа „Царство другарство“, изложба „Гертруде“ Весне Пантелић у Галерији „Тера“, вођење кроз изложбу „Лета пре нета“ у Народном музеју, пројекција филма „Лето кад сам научила да летим“ у Културном центру, а Народна библиотека „Јован Поповић“ организоваће радионицу „Отвара се школа за пачиће мале“.

У петак ће у рускоселској ОШ „Глигорије Попов“ бити организована приредба „На Змајевим крилима“, и у 15 сати је централну приреба у којој учествују малишани из вртића ПУ „Драгољуб Удицки“ и дечији писци.

 

wатер-г49774ф5аа_1280

Због  реконструкције водоводне мреже сутра, 4. октобра, без воде ће од 7 до 20 часова  остати потрошачи у  Кумановској  од Ђуре Оличкова до Жарка Гавранова и Жарка Гавранова од Албертове до Кумановске.

Из ЈП „Кикинда“ моле  потрошаче да обезбеде довољну количину воде за своје потребе. За све додатне информације обратите се позивном центру на број 422-760 и 062/8844888.

 

 

error: Content is protected !!