Aleksandra Djuran

новац

Национална служба за запошљавање обавештава јавност да ће преко банке „Поштанска штедионица“ исплатити редовну и привремену новчану накнаду за месец август 2023. године.

Редовна новчана накнада за незапослена лица биће исплаћена у четвртак 21. септембра, док ће привремена новчана накнада за лица која живе на и изван територије АП Косово и Метохија бити исплаћена у петак 22. септембра 2023. године.

379425163_314350081177534_5843723984411216222_н

Средња стручна школа „Милош Црњански“ домаћин је гимназијалцима из Љеша из Албаније у оквиру програма „Супершколе“ који спроводи Регионална канцеларија за сарадњу младих. Након што су Кикинђани боравили у Гимназији „Хидајет Љежа“ и упознали се са културом, историјским знаментостима, начином живота, школским програмом у Љешу, сада су добили прилику да узврате гостопримство током боравка 12 ученика и две професорке из Албаније у нашем граду.

Аурора  Симони поделила је са нама своје утиске о боравку у Кикинди.

-Кикинда је леп град, а наши пријатељи из Кикинде потрудили су се да нам покажу све његове лепоте. Искуство и пријатељства које смо стекли памтићемо. Сазнали смо пуно о историји, традицији, о лудајама, али и о совама које долазе током зиме – рекла је Аурора.

Клаудија Сули додаје да је сигурна да ће стечена пријатељства наставити.

-Историја, култура, људи, госторпимљивост, начин на који се живи овде, све је на мене оставило позитиван утисак. Иако живимо другачије имамо пуно сличности и то је најбоље од свега – напоменула је Клаудија.

Основна идеја пројекта је да млади из региона упознају једни друге и уче о другим локалним заједницама. Програм су подржале владе Албаније, Србије, Црне Горе, Северне Македоније и Босне и Херцеговине, појаснио је Вања Томашев, професор ССШ „Милош Црњански.

-У јуну смо ми боравили у Албанији и сада смо узвратили гостопримство. Током размена организовано је мноштво активности, радионица, посета. Циљ пројекта је помирење, разбијање предрасуда и зближавање народа на западном Балкану и ми смо их употпуности испунили – закључио је Томашев.

Ђаци и професорке из Албаније посету Кикинди завршавају сутра, а тим поводом организовано је представљање пројекта ком су присуствовали Милица Вучићевић, помоћница покрајинског секретара за образовање и чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Пројекат има огроман значај јер је идеја водиља неговање међуљудских односа и мултикултуралности. Драго ми је што су наши гости имали прилику да дођу у Кикинду док су трајали „Дани лудаје“, да осете нашу срдачност и зближе се са кикиндским ђацима  – казала је Валетина Мицковски.

Програм „Супершкола“ подржали су локална самоуправа и Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине, а финансира га Европска унија и Немачка.

 

 

сајан депонија

Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине одобрио је пет милиона динара Граду Кикинди на конкурсу за чишћење дивљих депонија у Сајану, Руском Селу и Новим Козарцима. Како истиче Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој локална самоуправа издвојила је милион динара за овај посао, тако да ће укупна вредност радова бити шест милиона динара.

-У Сајану, Руском Селу и Новим Козарцима депоније се нису чистиле неколико протеклих година. Кад год смо их уклонили, поново су настајале, тако да смо конкурисали за бесповратна средства за њихово уклањање. Са овим послом започећемо до краја октобра, како би до краја године он био завршен – рекла је Мирослава Наранчић.

Сваке године знатна средства улажу се за уклањање  дивљих сметлишта.

-Добри примери, да су средства сврсисходно утрошена, су депонија у Накову која је очишћена пре пет година. Сада се на месту, у непосредној близини језера, налази зелени појас и шума. У Банатској улици и на Старој кланици у Кикинди такође су постојале депоније и пошто су уклоњене нико годинама не одлаже отпад на овим локацијама. Са друге стране депонија у Мокрину, очишћена прошле године, за коју је издвојено 11 милиона динара, поново постаје сметлиште. Свега неколико дана након чишћења неодговорни суграђани поново су почели да одлажу отпад. Огромна средства која се улажу могу да се искористе за друге намене – сазнајемо од наше саговорнице.

У сваком селу организовано се сакупља комунални отпад, а организују се и акције одношења кабастог отпада током којих грађани могу да одложе све што не спада у стандардно кућно смеће.

-Неопходно је да сви имамо свест о томе да стварањем дивљих депонија загађујемо околину у којој живимо. Важно је да сви заједно водимо рачуна да нам средина у којој живимо буде уређена и здрава како бисмо дали пример будућим генерацијама – закључила је Мирослава Нараничић.

 

 

 

 

 

 

 

 

wатер-г048421де9_1920

Због радова на мрежи сутра, 19. септембра, без воде ће од 8 до 17 часова, остати потрошачи у Кикинди у улици Марка Миљанова од угла Светосавске до Немањине. Из ЈП „Кикинда“ апелују на становнике поменуте улице  да обезбеде довољну количину воде за своје потребе.

За све додатне информације обратите се позивном центру на број 422-760 и 062/8844888.

вибер_имаге_2023-09-16_16-46-38-142

Друштво пријатеља железнице „Кикинда“ протеклог викенда било је домаћин четрдесетом сусрету друштава Кикинде, Сегедина и Жомбоља. Сарадња датира од 2001. године, а од 2003. проширена је турниром у малом фудбалу рекреативаца друштава.

У суботу, у оквиру програма „Дана лудаје“, организован је турнир у малом фудбалу екипа пријатељских градова. Победници турнира су сви учесници, али је ипак највише победа однела екипа Кикинде, освојивши велики пехар.

У знак признања очувању традиције сусрета и неговање пријатељства душтава, златним медаљама и дипломама награђени су и Арпад Тот, члан извршног већа општине Жомбољ, Аркадие Ордоди, директор организације „Банат рипензис“ из Жомбоља, Петер Капошвари, пензионисани директор обласних железница Сегедин, Золтан Хусар, директор путничког саобраћаја мађарских железница, Иван Симић председник кикиндског друштва и Јожеф Блат, члан Друштва пријатеља железнице Кикинда и покретач ових сусрета. Захваљујући великој подршци туристичке организације и градској управи овај сусрет је достојно јубилеја обележен.

 

146859921_761539041138935_3203306751466192635_н

Пионир слободна школа уписује нову генерацију полазника ученика ВИИИ разреда основних школа и И, ИИ и ИИИ разреда средњих школа који су  заинтересовани за електротехнику, програмирање, програмирање, дизајн и комуникације, електронику, али и писање, цртање, видео монтажу. Школа је, као и до сада, бесплатна за полазнике, а предзнања нису потребна. Ове године фокус је на кандидатима који су заинтересовани за развој хардвера и електронику.

Пионир није само школа за програмирање, већ је циљ да кроз шире холистичко гледање на свет комбинујемо креативност и технологију ка решавању великих друштвених проблема, радимо на занимљивим пројектима и знањем променимо свет.

У  Пиониру ће моћи да раде на практичним пројектима и сигурни смо да ћемо полазницима помоћи да напредују у школи и да добију предност у даљем образовању, каријери, и прилике за факултет. Пионир расте из генерације у генерацију, ученици ове школе су шампиони УНИЦЕФ-овог изазова, а школа је награђенапризнањем  „Зелени лист“ за пројекте који се тичу заштите здраве животне околине. У нову генерацију позивају све младе који мисле да могу да се развијају, да померају границе могућег.

-Као и прошле године партнери су нам највеће светске компаније и организације (Гитхуб, ГитЛаб, Гоогле, Програм за развој Уједињених Нација, Јетбраинс, ЈЛЦПЦБ), а очекујемо и учешће светских стручњака као предавача у самом програму, хакатоне и друге активности у оквиру програма” – каже управитељ Пионир слободне школе, Марко Кажић.

Позив је отворен до 1. октобра 2023. и кандидати се могу ближе информисати на https://pionir.org, а линк за директну пријаву је https://tiny.cc/PionirPrijava

Саобрацајна полиција

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодило се пет саобраћајних незгода. Једна особа задобила је тешке, две лаке телесне повреде и у три незгоде причињена је материјална штета. Укупна материјална штета у свим саобраћајним незгодама је 745.000 динара. Саобраћајне незгоде, и то четири, догодиле су се због радње возилом, а једна услед неприлогођене брзине.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 22 учесника у саобраћају и издата су 122 прекршајна налога.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 11 возача, од којих је пет  задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму.

Такође, откривено је 13 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 84 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 59 осталих прекршаја.

377586962_3459481797636455_5142157222660637588_н

Овогодишњи, 38. „Дани лудаје“ , привукли су велики број посетилаца из наше земље, региона, као и комшија из Румуније.  Сви они имали су прилику да уживају у културним, спортским, забавним садржајима, да пробају традиционална јела, али и да се увере да је Кикинда престоница лудаја.

 

 

-Током четири дана, од четвртка до недеље, више од 50.000 људи прошетало је Градским тргом, нашом Гостинском собом. Имали смо много више ноћења и гостију у односу на неке раније године. Сви посетиоци уверили су се у нашу гостопримљивост и гостољубивост, а имали су и прилику да виде лудају  од 865,5 килограма која је оборила све до садашње рекорде. Добили смо и нове производе од лудаје, као и нову категорију такмичења, најслађа лудаја. Сигуран сам да су наши гости уживали и уверили се да је Кикинда топао град,  а ми добри домаћини. Ово је била прилика да се видимо и са представницима братских градова и наставимо наша пријатељства, а они који су први пут били у нашем граду сигурно ће долазити и наредних година – рекао је градоначелник Никола Лукач.

 

378192168_142536622213873_3259288235861639593_н

Последње вече 38. „Дана лудаја“ резервисано је за бенд шаљивог имена „Банда дрвена“. Чине је Срборанци и Новосађани, а познати су по томе што на неконвенционалан начин изводе хитове  екс Југославије, попа, рока, класичног евергрина, али и тамбурашку музику.

-„Банда дрвена“ је заправо добровољно друштво које се бави муизиком и отворено је за све људе добре воље. Свирамо, дружимо се и трудимо се да нам буде лепо. Уколико је нама лепо, лепо је и онима који нас слушају – истакао је Далибор Станојевић.

У репертоар су уврштене ауторске обраде и у потпуности оригиналне песме на чијим студијским верзијама бенд тренутно ради.

-Свако од нас баре једном је до сада био на „Данима лудаје“ и драго нам је што смо добили могућност да наступамо пред Кикинђанима. Када смо видели лудаје нисмо могли да верујемо колике су – рекао је наш саговорник.

ИМГ_20230917_130053 (1)

Коњички клуб „Банат“ у оквру „Дана лудаје“ домаћин је 28. Ревији параднихзапрега . Овом приликом представљају се двопрези, двопрези младих грла, четворопрези, пони запреге, деца возачи и јахачи. Ревију је отворио градоначелник Никола Лукач, а овом догађају присуствовали су и председник Скупштине града Младен Богдан и члан Градског већа Небојша Јованов.

Драган Шорак, председник КК „Банат“ рекао је да се ревији одазвало више од 60 учесника.

-Наш клуб је међу водећим организаторима ревије запрега у Србији. Један смо од првих клубова који је почео да организује смотре. Највише гостију имамо из Војводине, а дошли су и наши пријатељи из уже Србије. Све више младих укључено је у коњички спорт и то ме радује јер то значи да има ко да настави оно што смо започели пре скоро три деценије – напоменуо је Шорак.

Коњички спорт у Кикинди се негује одавнина, истакао је Младен Богдан.

-Ревија парадних запрега употпуњује нашу највећу манифестацију. Ово је прилика да и пријатељи клуба „Банат“ буду наши драги гости и уживају у „Данима лудаје“. Град ће подржава овакве манифестације чији је циљ да се очува традиција коњичког спорта – рекао је Богдан.

error: Content is protected !!