Aleksandra Djuran

novac

Nacionalna služba za zapošljavanje obaveštava javnost da će preko banke „Poštanska štedionica“ isplatiti redovnu i privremenu novčanu naknadu za mesec avgust 2023. godine.

Redovna novčana naknada za nezaposlena lica biće isplaćena u četvrtak 21. septembra, dok će privremena novčana naknada za lica koja žive na i izvan teritorije AP Kosovo i Metohija biti isplaćena u petak 22. septembra 2023. godine.

379425163_314350081177534_5843723984411216222_n

Srednja stručna škola „Miloš Crnjanski“ domaćin je gimnazijalcima iz Lješa iz Albanije u okviru programa „Superškole“ koji sprovodi Regionalna kancelarija za saradnju mladih. Nakon što su Kikinđani boravili u Gimnaziji „Hidajet Lježa“ i upoznali se sa kulturom, istorijskim znamentostima, načinom života, školskim programom u Lješu, sada su dobili priliku da uzvrate gostoprimstvo tokom boravka 12 učenika i dve profesorke iz Albanije u našem gradu.

Aurora  Simoni podelila je sa nama svoje utiske o boravku u Kikindi.

-Kikinda je lep grad, a naši prijatelji iz Kikinde potrudili su se da nam pokažu sve njegove lepote. Iskustvo i prijateljstva koje smo stekli pamtićemo. Saznali smo puno o istoriji, tradiciji, o ludajama, ali i o sovama koje dolaze tokom zime – rekla je Aurora.

Klaudija Suli dodaje da je sigurna da će stečena prijateljstva nastaviti.

-Istorija, kultura, ljudi, gostorpimljivost, način na koji se živi ovde, sve je na mene ostavilo pozitivan utisak. Iako živimo drugačije imamo puno sličnosti i to je najbolje od svega – napomenula je Klaudija.

Osnovna ideja projekta je da mladi iz regiona upoznaju jedni druge i uče o drugim lokalnim zajednicama. Program su podržale vlade Albanije, Srbije, Crne Gore, Severne Makedonije i Bosne i Hercegovine, pojasnio je Vanja Tomašev, profesor SSŠ „Miloš Crnjanski.

-U junu smo mi boravili u Albaniji i sada smo uzvratili gostoprimstvo. Tokom razmena organizovano je mnoštvo aktivnosti, radionica, poseta. Cilj projekta je pomirenje, razbijanje predrasuda i zbližavanje naroda na zapadnom Balkanu i mi smo ih upotpunosti ispunili – zaključio je Tomašev.

Đaci i profesorke iz Albanije posetu Kikindi završavaju sutra, a tim povodom organizovano je predstavljanje projekta kom su prisustvovali Milica Vučićević, pomoćnica pokrajinskog sekretara za obrazovanje i članica Gradskog veća Valentina Mickovski.

-Projekat ima ogroman značaj jer je ideja vodilja negovanje međuljudskih odnosa i multikulturalnosti. Drago mi je što su naši gosti imali priliku da dođu u Kikindu dok su trajali „Dani ludaje“, da osete našu srdačnost i zbliže se sa kikindskim đacima  – kazala je Valetina Mickovski.

Program „Superškola“ podržali su lokalna samouprava i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine, a finansira ga Evropska unija i Nemačka.

 

 

sajan deponija

Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine odobrio je pet miliona dinara Gradu Kikindi na konkursu za čišćenje divljih deponija u Sajanu, Ruskom Selu i Novim Kozarcima. Kako ističe Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj lokalna samouprava izdvojila je milion dinara za ovaj posao, tako da će ukupna vrednost radova biti šest miliona dinara.

-U Sajanu, Ruskom Selu i Novim Kozarcima deponije se nisu čistile nekoliko proteklih godina. Kad god smo ih uklonili, ponovo su nastajale, tako da smo konkurisali za bespovratna sredstva za njihovo uklanjanje. Sa ovim poslom započećemo do kraja oktobra, kako bi do kraja godine on bio završen – rekla je Miroslava Narančić.

Svake godine znatna sredstva ulažu se za uklanjanje  divljih smetlišta.

-Dobri primeri, da su sredstva svrsishodno utrošena, su deponija u Nakovu koja je očišćena pre pet godina. Sada se na mestu, u neposrednoj blizini jezera, nalazi zeleni pojas i šuma. U Banatskoj ulici i na Staroj klanici u Kikindi takođe su postojale deponije i pošto su uklonjene niko godinama ne odlaže otpad na ovim lokacijama. Sa druge strane deponija u Mokrinu, očišćena prošle godine, za koju je izdvojeno 11 miliona dinara, ponovo postaje smetlište. Svega nekoliko dana nakon čišćenja neodgovorni sugrađani ponovo su počeli da odlažu otpad. Ogromna sredstva koja se ulažu mogu da se iskoriste za druge namene – saznajemo od naše sagovornice.

U svakom selu organizovano se sakuplja komunalni otpad, a organizuju se i akcije odnošenja kabastog otpada tokom kojih građani mogu da odlože sve što ne spada u standardno kućno smeće.

-Neophodno je da svi imamo svest o tome da stvaranjem divljih deponija zagađujemo okolinu u kojoj živimo. Važno je da svi zajedno vodimo računa da nam sredina u kojoj živimo bude uređena i zdrava kako bismo dali primer budućim generacijama – zaključila je Miroslava Naraničić.

 

 

 

 

 

 

 

 

water-g048421de9_1920

Zbog radova na mreži sutra, 19. septembra, bez vode će od 8 do 17 časova, ostati potrošači u Kikindi u ulici Marka Miljanova od ugla Svetosavske do Nemanjine. Iz JP „Kikinda“ apeluju na stanovnike pomenute ulice  da obezbede dovoljnu količinu vode za svoje potrebe.

Za sve dodatne informacije obratite se pozivnom centru na broj 422-760 i 062/8844888.

viber_image_2023-09-16_16-46-38-142

Društvo prijatelja železnice „Kikinda“ proteklog vikenda bilo je domaćin četrdesetom susretu društava Kikinde, Segedina i Žombolja. Saradnja datira od 2001. godine, a od 2003. proširena je turnirom u malom fudbalu rekreativaca društava.

U subotu, u okviru programa „Dana ludaje“, organizovan je turnir u malom fudbalu ekipa prijateljskih gradova. Pobednici turnira su svi učesnici, ali je ipak najviše pobeda odnela ekipa Kikinde, osvojivši veliki pehar.

U znak priznanja očuvanju tradicije susreta i negovanje prijateljstva duštava, zlatnim medaljama i diplomama nagrađeni su i Arpad Tot, član izvršnog veća opštine Žombolj, Arkadie Ordodi, direktor organizacije „Banat ripenzis“ iz Žombolja, Peter Kapošvari, penzionisani direktor oblasnih železnica Segedin, Zoltan Husar, direktor putničkog saobraćaja mađarskih železnica, Ivan Simić predsednik kikindskog društva i Jožef Blat, član Društva prijatelja železnice Kikinda i pokretač ovih susreta. Zahvaljujući velikoj podršci turističke organizacije i gradskoj upravi ovaj susret je dostojno jubileja obeležen.

 

146859921_761539041138935_3203306751466192635_n

Pionir slobodna škola upisuje novu generaciju polaznika učenika VIII razreda osnovnih škola i I, II i III razreda srednjih škola koji su  zainteresovani za elektrotehniku, programiranje, programiranje, dizajn i komunikacije, elektroniku, ali i pisanje, crtanje, video montažu. Škola je, kao i do sada, besplatna za polaznike, a predznanja nisu potrebna. Ove godine fokus je na kandidatima koji su zainteresovani za razvoj hardvera i elektroniku.

Pionir nije samo škola za programiranje, već je cilj da kroz šire holističko gledanje na svet kombinujemo kreativnost i tehnologiju ka rešavanju velikih društvenih problema, radimo na zanimljivim projektima i znanjem promenimo svet.

U  Pioniru će moći da rade na praktičnim projektima i sigurni smo da ćemo polaznicima pomoći da napreduju u školi i da dobiju prednost u daljem obrazovanju, karijeri, i prilike za fakultet. Pionir raste iz generacije u generaciju, učenici ove škole su šampioni UNICEF-ovog izazova, a škola je nagrađenapriznanjem  „Zeleni list“ za projekte koji se tiču zaštite zdrave životne okoline. U novu generaciju pozivaju sve mlade koji misle da mogu da se razvijaju, da pomeraju granice mogućeg.

-Kao i prošle godine partneri su nam najveće svetske kompanije i organizacije (Github, GitLab, Google, Program za razvoj Ujedinjenih Nacija, Jetbrains, JLCPCB), a očekujemo i učešće svetskih stručnjaka kao predavača u samom programu, hakatone i druge aktivnosti u okviru programa” – kaže upravitelj Pionir slobodne škole, Marko Kažić.

Poziv je otvoren do 1. oktobra 2023. i kandidati se mogu bliže informisati na https://pionir.org, a link za direktnu prijavu je https://tiny.cc/PionirPrijava

Saobracajna policija

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodilo se pet saobraćajnih nezgoda. Jedna osoba zadobila je teške, dve lake telesne povrede i u tri nezgode pričinjena je materijalna šteta. Ukupna materijalna šteta u svim saobraćajnim nezgodama je 745.000 dinara. Saobraćajne nezgode, i to četiri, dogodile su se zbog radnje vozilom, a jedna usled neprilogođene brzine.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja, zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka podneti su protiv 22 učesnika u saobraćaju i izdata su 122 prekršajna naloga.

Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno 11 vozača, od kojih je pet  zadržano u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila alkohola u organizmu.

Takođe, otkriveno je 13 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 84 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 59 ostalih prekršaja.

377586962_3459481797636455_5142157222660637588_n

Ovogodišnji, 38. „Dani ludaje“ , privukli su veliki broj posetilaca iz naše zemlje, regiona, kao i komšija iz Rumunije.  Svi oni imali su priliku da uživaju u kulturnim, sportskim, zabavnim sadržajima, da probaju tradicionalna jela, ali i da se uvere da je Kikinda prestonica ludaja.

 

 

-Tokom četiri dana, od četvrtka do nedelje, više od 50.000 ljudi prošetalo je Gradskim trgom, našom Gostinskom sobom. Imali smo mnogo više noćenja i gostiju u odnosu na neke ranije godine. Svi posetioci uverili su se u našu gostoprimljivost i gostoljubivost, a imali su i priliku da vide ludaju  od 865,5 kilograma koja je oborila sve do sadašnje rekorde. Dobili smo i nove proizvode od ludaje, kao i novu kategoriju takmičenja, najslađa ludaja. Siguran sam da su naši gosti uživali i uverili se da je Kikinda topao grad,  a mi dobri domaćini. Ovo je bila prilika da se vidimo i sa predstavnicima bratskih gradova i nastavimo naša prijateljstva, a oni koji su prvi put bili u našem gradu sigurno će dolaziti i narednih godina – rekao je gradonačelnik Nikola Lukač.

 

378192168_142536622213873_3259288235861639593_n

Poslednje veče 38. „Dana ludaja“ rezervisano je za bend šaljivog imena „Banda drvena“. Čine je Srboranci i Novosađani, a poznati su po tome što na nekonvencionalan način izvode hitove  eks Jugoslavije, popa, roka, klasičnog evergrina, ali i tamburašku muziku.

-„Banda drvena“ je zapravo dobrovoljno društvo koje se bavi muizikom i otvoreno je za sve ljude dobre volje. Sviramo, družimo se i trudimo se da nam bude lepo. Ukoliko je nama lepo, lepo je i onima koji nas slušaju – istakao je Dalibor Stanojević.

U repertoar su uvrštene autorske obrade i u potpunosti originalne pesme na čijim studijskim verzijama bend trenutno radi.

-Svako od nas bare jednom je do sada bio na „Danima ludaje“ i drago nam je što smo dobili mogućnost da nastupamo pred Kikinđanima. Kada smo videli ludaje nismo mogli da verujemo kolike su – rekao je naš sagovornik.

IMG_20230917_130053 (1)

Konjički klub „Banat“ u okvru „Dana ludaje“ domaćin je 28. Reviji paradnihzaprega . Ovom prilikom predstavljaju se dvoprezi, dvoprezi mladih grla, četvoroprezi, poni zaprege, deca vozači i jahači. Reviju je otvorio gradonačelnik Nikola Lukač, a ovom događaju prisustvovali su i predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan i član Gradskog veća Nebojša Jovanov.

Dragan Šorak, predsednik KK „Banat“ rekao je da se reviji odazvalo više od 60 učesnika.

-Naš klub je među vodećim organizatorima revije zaprega u Srbiji. Jedan smo od prvih klubova koji je počeo da organizuje smotre. Najviše gostiju imamo iz Vojvodine, a došli su i naši prijatelji iz uže Srbije. Sve više mladih uključeno je u konjički sport i to me raduje jer to znači da ima ko da nastavi ono što smo započeli pre skoro tri decenije – napomenuo je Šorak.

Konjički sport u Kikindi se neguje odavnina, istakao je Mladen Bogdan.

-Revija paradnih zaprega upotpunjuje našu najveću manifestaciju. Ovo je prilika da i prijatelji kluba „Banat“ budu naši dragi gosti i uživaju u „Danima ludaje“. Grad će podržava ovakve manifestacije čiji je cilj da se očuva tradicija konjičkog sporta – rekao je Bogdan.

error: Content is protected !!