Aleksandra Djuran

362523538_659832629507719_8234518770195999007_н

Наоблачење са кишом, пљусковима, грмљавином, падом температуре и појачаним северозападним ветром које ће данас после подне и увече захватити северне и западне крајеве Србије, а крајем дана, током ноћи и сутра, 24. септембра, прошириће се на целу земљу уз интензивирање падавина и локалну појаву краткотрајних временских непогода праћених градом, олујним ветром и великом количином падавина.

 

Обилне падавине у Бачкој и Срему се очекују већ данас после подне и увече, а у осталим крајевима сутра, и то посебно у другом делу дана, од 40 до 80 милиметара, а локално и око 100 милиметара  за 24 сата, што представља месечну количину падавина.

Тим поводом и Сектор за ванредне ситуације МУП-а проследио је надлежним штабовима за ванредне ситуације упозорење за предузимање превентивних и оперативних мера у циљу спречавања и отклањања последица временских непогода и заштите живота људи и имовине.

 

„Апелујемо на све грађане, посебно на оне који живе у близини водотокова да прате упутства надлежног штаба за ванредне ситуације који ће их редовно информисати о околностима у вези са предстојећим временским непогодама“ – истакнуто је у саопштењу МУП-а.

 

 

 

379640975_243614164908510_2841643626570841397_н

Више од 300 бициклиста учествовало је у рекреативној – бициклистичкој вожњи поводом Дана мобилности. Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој ове године организовао је вожњу од Ватрогасног дома до фазанерије „Млака“, а позиву се одазвао велики број младих и деце.

Сања Јовановић, ученица Основне школе „Свети Сава“ истакла је да је вожња бициклом њена омиљена рекреација.

-Бицикл возим свакодневно и уживам у томе. Заједно са другарицама сам се пријавила за ову вожњу, како би се дружиле и искусиле нешто ново – казала је Сања.

Њена другарица Александра Бањац истог је мишљења.

-Свако вече возим бицикл и са другарима истражујем град. Ово је прилика да видим делове града у којима до сада нисам била – открила нам је Александра.

Међу великим бројем младих, уочили смо и Жељку Џомбић (63), која се први пут придружила овој вожњи.

-Бицикл ми је основно превозно средство и возим га сваког дана. Ово је прави начин да тестирам себе и видим да ли могу да возим бицикл до фазанерије и назад. Уједно ћу видети и како „Млака“ сада изгледа – открила нам је Жељка Џомбић.

У вожњи бицикала суграђанима се придружио и градоначелник Никола Лукач који је и личним примером, као дугодишњи спортиста,  показао да се залаже за здрав начин живота

-Град девети пут учествује у Европској недељи мобилности и овогодишња је најмасовнија до сада. И на овај начин показујемо да нам је стало до наше средине и да сви знамо колико је штетно загађење од издувних гасова Драго ми је што се велики број суграђана, пре свега младих и деце, одлучио да проведе дан промовишући праве вредности – рекао је Лукач.

Да вожња протекне безбедно побринули су се запослени у саобраћајној полицији и Хитној служби. У оба правца рута је 15 километара.

-Ово је рекордан број учесника и драго ми је што акција из године у годину окупља све више суграђана. Циљ је да укажемо на здраве стилове живота, да боравимо у природи и дружимо се. Нашу децу и младе накратко смо одвојили од телефона и рачунара како би провели леп дан и упознали се са богатсвом које има фазанерија „Млака“ – напоменула је Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

На фазанерији су чланови Ловачког друштва „Кикинда“ обезбедили ручак за све учеснике, али и упознали своје госте са историјатом ловачког друштва које је основано 1885. године и једно је од најстаријих удружења.

 

 

.

Попуњавање-коверте

Други круг наградне игре „Узми рачун и победи 2023″ почиње 14. октобра и током пет извлачења, до 11. новембра, грађанима ће бити подељено 10 станова, најавио је  потпредседник Владе и министар финансија Србије Синиша Мали. У бази заједно са пристиглим рачунима налази укупно 217 милиона рачуна које су слали грађани.

 

-Дневно се у просеку шаље 804.000 рачуна чији је просечан износ 1.046 динара –  казао је Мали и додао да је укупан промет са свих рачуна који су до сада послати 226 милијарди динара, а укупан порез на рачунима коју су до сада прикупљени преко ове игре је 32 милијарде динара.

Према подацима више од милион грађана има инсталирану апликацију преко које шаљу рачуне за ову наградну игру.

2333абце8а784ц8а127д300ц4еб9730ц

За становнике северне Земљине полулопте јесен почиње у суботу, 23. септембра, у осам сати и 50 минута, саопштило је Астрономско друштво “Руђер Бошковић” из Београда.

То значи да ће у суботу ујутру Сунце бити у равни Земљиног екватора, односно прелази са северне на јужну небеску полулопту, тако да у исто време за становнике јужне Земљине полулопте почиње пролеће.

На дан почетка јесени Сунце  излази у 6.25, а залази у 18.34, што значи да ће обданица  трајати 12 сати и девет минута, а ноћ 11 сати и 51 минут. Обданица и ноћ ће бити исте дужине 26. септембра, истакнуто је у саопштењу.

379631805_206142965816676_3778623770702825123_н

Полицијска управа у Кикинди, Саобраћајна полиција и Ватрогасно-спасилачка јединица  у сарадњи са Градском управом, Домом здравља, Црвеним крстом и Центром за социјални рад организовала је  промоцију пројекта „Заједно и безбедно кроз детињство“. Основцима, окупљеним на Градском тргу, представљени су сви сегменти рада поменутих служби, а ради подизања свести код ученика о последицама насилног понашања у стварном и виртуелном свету, истакао је начелник Полицијске управе Павле Рајков.

-Министарство унутрашњих послова заједно са Министарством просвете одлучили се да примене нови приступ у решавању проблема који се јављају у школама. На нама је да ученицима, наставницима и родитељима помогнемо да све пробелеме решавају без конфликта. Поред стварног суочени смо и са насиљем у виртуелном свету. На нама је да заједничким снагама урадимо све да нам деца буду безбедна – поручио је Рајков.

Промоцији пројекта присуствовао је градоначелник Никола Лукач са члановима Градског већа Небојшом Јовановим и Валентином Мицковски.

-У нову школску годину ступили смо опрезнији, свесни трагедија које су се десиле пре неколико месеци. На родитељима, наставницима, али и свима нама је да разговарамо са децом и укажемо им на претње које вребају у виртуелној стварности. Кроз пројекат „Заједно и безбедно кроз детињство“ приближићемо основцима рад јавних служби, али им и указати на то да је увек и о свему најважније разговарати, прво са родитељима, а потом и са онима који потенцијални проблем могу да реше. Безбедност и сигурност деце нам је најважније и учинићемо све да допринесемо овој акцији – прецизирао је Лукач.

У оквиру пројекта потребно је препознати различите видове насиља и дискриминације, усвојити стратегију за помоћ другима у невољи и вештине ненасилног решавања конфликта, развити саосећање, али и усвојити знања и вештине о безбедном учешћу у саобраћају и понашању у ванредним ситуацијама. Тим поводом у основним и средњим школама, од понедељка, започеће радионице о безбедности у саобраћају и ванредним ситуацијама и превенцији наслиног понашања. Осим тога у вишим разредима основних и у средњим школама  за ученике ће се организовати предавања на тему употреба дрога. За родитеље је планирана едукација о томе како да препознају да им дете узима дроге .

 

 

ПлинскА-ПЕЦ-ПАНОРАМИК-Р1

Поводом повећања цене природног гаса у јавном снабдевања за 10 одсто, генерални директор „Србијагаса” Душан Бајатовић изјавио је  да ће повећање износити око 847 динара, на потрошњу од 2.100 киловат-сати или 200 кубних метара. На 400 кубика рачун ће бити већи око 1.600 динара.

-Обећали  смо да поскупљење неће бити веће од 10 одсто, тако смо урадили. Одлука је донета и њена примена почиње од од 1. новембра. То практично значи да ће се гас по скупљој цени плаћати у од 1. децембра – изјавио је Бајатовић за РТС.

379638263_1768809773547890_2046715660099492108_н

Малишани из кикиндских вртића учествовали су на 33. кросу РТС-а „Кроз Србију“. У дворишту Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско трговинске школе, у трци коју подржава Мнистарство просвете, учествовало је 324 деце, а најбољима су уручене дипломе. У категорији девојчица прва је била Хана Жувела, док је од дечака најбржи био Марко Пилиповић.

-Другу годину заредом наша установа прикључује се кросу РТС-а  који се организује широм земље. Важно нам је да се деца учествују у спортским активностима. Сви су победници и најважније је да осете радост трчања – рекао је Душан Попесков, сарадник за спорт и физичко васпитање Предшколске установе „Драгољуб Удицки“.

Малишане су са трибина бодрили њихови вршњаци, али и чланови Градског већа Валентина Мицковски и Драган Пецарски.

-Крос РТС-а је једна од највећих атлетских манифестација и драго ми је што су део ње и  деца из наших вртића. У предшколском узрасту важна је физичка активност и бављење спортом јер их учи здравом начину живота  – напоменуо је Пецарски.

Крос РТС највећа је аталетска манифестација у Европи и широм земље подржали су је предшколци и ђаци.

 

379625309_319040107468195_78598506302510329_н

У оквиру прекограничног пројекта „Романиан – Сербиан Цросс Бордер Риск Мониторинг ин цасе оф Емергенцy Ситуатионс” на простору касарне одржана је заједничка тактичка вежба гашења пожара. Циљ је био да се у што реалнијим условима, уз поштовање свих прописаних мера безбедности и заштите, провере способности и мобилност ватрогасаца – спасиоца  из Кикинде, као и ватрогасаца – добровољаца Градског ватрогасног савеза.  Гашењу пожара у објекту присуствовалли су чланови ватрогасно – спасилачких  јединица и јединица цивилне заштите из Румуније и Зрењанина, Града Кикинде и Севернобанатског округа.

У пројекту који је почео прошле године учествују ватрогасци и полицајци из Жупаније Тимиш, док су са српске стране партнери градови Зрењанин и Кикинда. Мирослав Сладојевић,командир јединице цивилне заштите опште намене из Зрењанина напомиње да је слична вежба током јуна одржна у овом граду.

-Ми смо приказали тактичку вежбу спашавања из поплављеног подручја. Показали смо спашавање на води и са воде. Овакав пројекат је значајан јер се међусобно повезујемо, али и набављамо опрему неопходну за свакодневни рад – рекао је Сладојевић.

Вежби су присуствовали и партнери из Жупаније Тимиш, а Богдан Михаеску, менаџер пројекта, захвалио је партнерима на који учествују   и прецизирао да ће пројекат бити завршен до краја године.

-Пројекат ће омогућити да се за ватрогасно- спасилачке екипе обезбеди опрема неопходна за гашење пожара и спашавање живота. Повезаће суседе из Србије и Румуније, а и са једне и са друге стране границе планиране су радионице за децу и младе који ће моћи да сазнају више о раду ватрогасаца, али и опасностима  – казао је Михаеску.

Подршку су  дали и представници Града на челу са градоначелником Николом Лукачем, као и начелник Севернобанатског управног округа Мирослав Дучић.

-Важна нам је сарадња са првим комшијама, а вежбе показују да се спремно дочекује свака кризна ситуација. Овакви пројекти помажу што бољем оспособљавању ватрогасно-спасилачких екипа, али и добровољних ватрогасаца и јединице цивилне заштите.  Током вежбе видели смо спремност да се ризикује сопствени, како би се спасао туђи живот и имовина – поручио је Лукач.

Пројекат је нашем граду омогућио куповину потребне опреме и камиона цистерне која је вишенаменска, сазнајемо од Саше Танацкова, члана Градског већа. Укупна вредност је милион и 108 хиљада евра, а Кикинди је припала 181.000 евра.

-Цистерна се користи  за пијаћу воду и као испомоћ ватрогасним јединицима у случају великих пожара, када је неопходно допуњавање ватрогасних камиона водом. Осим тога сарадња која је успостављена са службама из Жупаније Тимиш и Зрењанина је немерљива нарочито уколико је неопходно да заједнички реагују у случају елементарних непогода и других инцидентних ситуација  – прецизирао је Танацков.

У оквиру пројекта у  октобру, вежба спашавања из рушевина након земљотреса, биће одржана у Темишвару. Крајем следећег месеца Кикинда ће бити домаћин радионицама намењених деци, али и пољопривредницима јер није редак случај да се у атару запали усев или стрњиште.

141917479_102405325196773_3630163075865200986_н

Од данас поново ради амбуланта за фебрилна стања и респираторне сметње Дома здравља. Како сазнајемо од главне сестре Мире Пећанац услед повећања броја особа позитивних на корона вирус амбуланта ће поново бити на услузи пацијентима.

-Као и до сада амбуланта за фебрилна стања и респираторне сметње се налази у дворишту Друге здравствене станице у Светосавској улици број 53. Радно време је од 9 до 16 сати, а сви суграђани код којих постоји сумњиво фебрилно стање и респираторне сметње долазе у ову амбуланту на преглед. Дежурни лекар након прегледа одредиће којим пацијентима ће се радити тест на ковид – истакла је Мира Пежанац и напоменула да је улаз у амбуланту, која није радила два и и по месеца, кроз двориште.

Последње две недеље повећан је број тестирања на вирус корона на дневном нивоу тако да је од укупно тестираних око 20 процената узорака позитивно на корона вирус. У свету, али и околним земљама, циркулише подваријанта „ерис“, која се лакше и брже преноси, а која је регистрована и у Србији. Симптоми су повишена температура, кијање, бол у грлу, малаксалост, главобоља. Поједини пацијенти  имају и дијареју, осип по кожи и цурење носа.

Од данас су, у Дому здравља, али и у Општој болници, обавезне маске за све који улазе у поменуте здравствене установе, као и за запослене.

ДАН ПЕСАЦЕЊА 2

Планинарско друштво „Кинђа“ и ове године организује успон на Кинђу у оквиру Дана пешачења који се обележава у суботу, 23. септембра.

Скуп је у 10 са на платоу испред Спортског центра „Језеро“, из „Кинђе“ напомињу да је важно имати јаку и удобну обућу. До највишег брда у граду хода се по тврдој подлози   асфалту и земљаном путу. Треба обући тренерку са дугим ногавицама с обзиром на то да је брдо прекривене травом, као и воду, слаткиш и нешто да се поједе. Пре поласка на пешачење доручак је обавезан. Кружна стаза дужине је око 10 километара и креће се кроз улице у Баранди,након чега се атарским путем стиже до  Кинђе. Након успона до врха уследиће повратак  до почетне тачке истим путем. Предвиђено време пешачења је  око два сата.

Дан пешачења подржали су министарства просвете и спорта и  институт „Др Милан Јовановић Батут”. Под слоганом „Корак ближе здрављу“ циљ је да се покрену житељи Србије да живи здравије и да код грађана подигне свест о активном и редовном пешачењу, као основном предуслову неопходном за очување здравља.

 

 

 

error: Content is protected !!