Aleksandra Djuran

362523538_659832629507719_8234518770195999007_n

Naoblačenje sa kišom, pljuskovima, grmljavinom, padom temperature i pojačanim severozapadnim vetrom koje će danas posle podne i uveče zahvatiti severne i zapadne krajeve Srbije, a krajem dana, tokom noći i sutra, 24. septembra, proširiće se na celu zemlju uz intenziviranje padavina i lokalnu pojavu kratkotrajnih vremenskih nepogoda praćenih gradom, olujnim vetrom i velikom količinom padavina.

 

Obilne padavine u Bačkoj i Sremu se očekuju već danas posle podne i uveče, a u ostalim krajevima sutra, i to posebno u drugom delu dana, od 40 do 80 milimetara, a lokalno i oko 100 milimetara  za 24 sata, što predstavlja mesečnu količinu padavina.

Tim povodom i Sektor za vanredne situacije MUP-a prosledio je nadležnim štabovima za vanredne situacije upozorenje za preduzimanje preventivnih i operativnih mera u cilju sprečavanja i otklanjanja posledica vremenskih nepogoda i zaštite života ljudi i imovine.

 

„Apelujemo na sve građane, posebno na one koji žive u blizini vodotokova da prate uputstva nadležnog štaba za vanredne situacije koji će ih redovno informisati o okolnostima u vezi sa predstojećim vremenskim nepogodama“ – istaknuto je u saopštenju MUP-a.

 

 

 

379640975_243614164908510_2841643626570841397_n

Više od 300 biciklista učestvovalo je u rekreativnoj – biciklističkoj vožnji povodom Dana mobilnosti. Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj ove godine organizovao je vožnju od Vatrogasnog doma do fazanerije „Mlaka“, a pozivu se odazvao veliki broj mladih i dece.

Sanja Jovanović, učenica Osnovne škole „Sveti Sava“ istakla je da je vožnja biciklom njena omiljena rekreacija.

-Bicikl vozim svakodnevno i uživam u tome. Zajedno sa drugaricama sam se prijavila za ovu vožnju, kako bi se družile i iskusile nešto novo – kazala je Sanja.

Njena drugarica Aleksandra Banjac istog je mišljenja.

-Svako veče vozim bicikl i sa drugarima istražujem grad. Ovo je prilika da vidim delove grada u kojima do sada nisam bila – otkrila nam je Aleksandra.

Među velikim brojem mladih, uočili smo i Željku Džombić (63), koja se prvi put pridružila ovoj vožnji.

-Bicikl mi je osnovno prevozno sredstvo i vozim ga svakog dana. Ovo je pravi način da testiram sebe i vidim da li mogu da vozim bicikl do fazanerije i nazad. Ujedno ću videti i kako „Mlaka“ sada izgleda – otkrila nam je Željka Džombić.

U vožnji bicikala sugrađanima se pridružio i gradonačelnik Nikola Lukač koji je i ličnim primerom, kao dugodišnji sportista,  pokazao da se zalaže za zdrav način života

-Grad deveti put učestvuje u Evropskoj nedelji mobilnosti i ovogodišnja je najmasovnija do sada. I na ovaj način pokazujemo da nam je stalo do naše sredine i da svi znamo koliko je štetno zagađenje od izduvnih gasova Drago mi je što se veliki broj sugrađana, pre svega mladih i dece, odlučio da provede dan promovišući prave vrednosti – rekao je Lukač.

Da vožnja protekne bezbedno pobrinuli su se zaposleni u saobraćajnoj policiji i Hitnoj službi. U oba pravca ruta je 15 kilometara.

-Ovo je rekordan broj učesnika i drago mi je što akcija iz godine u godinu okuplja sve više sugrađana. Cilj je da ukažemo na zdrave stilove života, da boravimo u prirodi i družimo se. Našu decu i mlade nakratko smo odvojili od telefona i računara kako bi proveli lep dan i upoznali se sa bogatsvom koje ima fazanerija „Mlaka“ – napomenula je Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

Na fazaneriji su članovi Lovačkog društva „Kikinda“ obezbedili ručak za sve učesnike, ali i upoznali svoje goste sa istorijatom lovačkog društva koje je osnovano 1885. godine i jedno je od najstarijih udruženja.

 

 

.

Popunjavanje-koverte

Drugi krug nagradne igre „Uzmi račun i pobedi 2023″ počinje 14. oktobra i tokom pet izvlačenja, do 11. novembra, građanima će biti podeljeno 10 stanova, najavio je  potpredsednik Vlade i ministar finansija Srbije Siniša Mali. U bazi zajedno sa pristiglim računima nalazi ukupno 217 miliona računa koje su slali građani.

 

-Dnevno se u proseku šalje 804.000 računa čiji je prosečan iznos 1.046 dinara –  kazao je Mali i dodao da je ukupan promet sa svih računa koji su do sada poslati 226 milijardi dinara, a ukupan porez na računima koju su do sada prikupljeni preko ove igre je 32 milijarde dinara.

Prema podacima više od milion građana ima instaliranu aplikaciju preko koje šalju račune za ovu nagradnu igru.

2333abce8a784c8a127d300c4eb9730c

Za stanovnike severne Zemljine polulopte jesen počinje u subotu, 23. septembra, u osam sati i 50 minuta, saopštilo je Astronomsko društvo “Ruđer Bošković” iz Beograda.

To znači da će u subotu ujutru Sunce biti u ravni Zemljinog ekvatora, odnosno prelazi sa severne na južnu nebesku poluloptu, tako da u isto vreme za stanovnike južne Zemljine polulopte počinje proleće.

Na dan početka jeseni Sunce  izlazi u 6.25, a zalazi u 18.34, što znači da će obdanica  trajati 12 sati i devet minuta, a noć 11 sati i 51 minut. Obdanica i noć će biti iste dužine 26. septembra, istaknuto je u saopštenju.

379631805_206142965816676_3778623770702825123_n

Policijska uprava u Kikindi, Saobraćajna policija i Vatrogasno-spasilačka jedinica  u saradnji sa Gradskom upravom, Domom zdravlja, Crvenim krstom i Centrom za socijalni rad organizovala je  promociju projekta „Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo“. Osnovcima, okupljenim na Gradskom trgu, predstavljeni su svi segmenti rada pomenutih službi, a radi podizanja svesti kod učenika o posledicama nasilnog ponašanja u stvarnom i virtuelnom svetu, istakao je načelnik Policijske uprave Pavle Rajkov.

-Ministarstvo unutrašnjih poslova zajedno sa Ministarstvom prosvete odlučili se da primene novi pristup u rešavanju problema koji se javljaju u školama. Na nama je da učenicima, nastavnicima i roditeljima pomognemo da sve probeleme rešavaju bez konflikta. Pored stvarnog suočeni smo i sa nasiljem u virtuelnom svetu. Na nama je da zajedničkim snagama uradimo sve da nam deca budu bezbedna – poručio je Rajkov.

Promociji projekta prisustvovao je gradonačelnik Nikola Lukač sa članovima Gradskog veća Nebojšom Jovanovim i Valentinom Mickovski.

-U novu školsku godinu stupili smo oprezniji, svesni tragedija koje su se desile pre nekoliko meseci. Na roditeljima, nastavnicima, ali i svima nama je da razgovaramo sa decom i ukažemo im na pretnje koje vrebaju u virtuelnoj stvarnosti. Kroz projekat „Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo“ približićemo osnovcima rad javnih službi, ali im i ukazati na to da je uvek i o svemu najvažnije razgovarati, prvo sa roditeljima, a potom i sa onima koji potencijalni problem mogu da reše. Bezbednost i sigurnost dece nam je najvažnije i učinićemo sve da doprinesemo ovoj akciji – precizirao je Lukač.

U okviru projekta potrebno je prepoznati različite vidove nasilja i diskriminacije, usvojiti strategiju za pomoć drugima u nevolji i veštine nenasilnog rešavanja konflikta, razviti saosećanje, ali i usvojiti znanja i veštine o bezbednom učešću u saobraćaju i ponašanju u vanrednim situacijama. Tim povodom u osnovnim i srednjim školama, od ponedeljka, započeće radionice o bezbednosti u saobraćaju i vanrednim situacijama i prevenciji naslinog ponašanja. Osim toga u višim razredima osnovnih i u srednjim školama  za učenike će se organizovati predavanja na temu upotreba droga. Za roditelje je planirana edukacija o tome kako da prepoznaju da im dete uzima droge .

 

 

PlinskA-PEC-PANORAMIK-R1

Povodom povećanja cene prirodnog gasa u javnom snabdevanja za 10 odsto, generalni direktor „Srbijagasa” Dušan Bajatović izjavio je  da će povećanje iznositi oko 847 dinara, na potrošnju od 2.100 kilovat-sati ili 200 kubnih metara. Na 400 kubika račun će biti veći oko 1.600 dinara.

-Obećali  smo da poskupljenje neće biti veće od 10 odsto, tako smo uradili. Odluka je doneta i njena primena počinje od od 1. novembra. To praktično znači da će se gas po skupljoj ceni plaćati u od 1. decembra – izjavio je Bajatović za RTS.

379638263_1768809773547890_2046715660099492108_n

Mališani iz kikindskih vrtića učestvovali su na 33. krosu RTS-a „Kroz Srbiju“. U dvorištu Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i Ekonomsko trgovinske škole, u trci koju podržava Mnistarstvo prosvete, učestvovalo je 324 dece, a najboljima su uručene diplome. U kategoriji devojčica prva je bila Hana Žuvela, dok je od dečaka najbrži bio Marko Pilipović.

-Drugu godinu zaredom naša ustanova priključuje se krosu RTS-a  koji se organizuje širom zemlje. Važno nam je da se deca učestvuju u sportskim aktivnostima. Svi su pobednici i najvažnije je da osete radost trčanja – rekao je Dušan Popeskov, saradnik za sport i fizičko vaspitanje Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“.

Mališane su sa tribina bodrili njihovi vršnjaci, ali i članovi Gradskog veća Valentina Mickovski i Dragan Pecarski.

-Kros RTS-a je jedna od najvećih atletskih manifestacija i drago mi je što su deo nje i  deca iz naših vrtića. U predškolskom uzrastu važna je fizička aktivnost i bavljenje sportom jer ih uči zdravom načinu života  – napomenuo je Pecarski.

Kros RTS najveća je ataletska manifestacija u Evropi i širom zemlje podržali su je predškolci i đaci.

 

379625309_319040107468195_78598506302510329_n

U okviru prekograničnog projekta „Romanian – Serbian Cross Border Risk Monitoring in case of Emergency Situations” na prostoru kasarne održana je zajednička taktička vežba gašenja požara. Cilj je bio da se u što realnijim uslovima, uz poštovanje svih propisanih mera bezbednosti i zaštite, provere sposobnosti i mobilnost vatrogasaca – spasioca  iz Kikinde, kao i vatrogasaca – dobrovoljaca Gradskog vatrogasnog saveza.  Gašenju požara u objektu prisustvovalli su članovi vatrogasno – spasilačkih  jedinica i jedinica civilne zaštite iz Rumunije i Zrenjanina, Grada Kikinde i Severnobanatskog okruga.

U projektu koji je počeo prošle godine učestvuju vatrogasci i policajci iz Županije Timiš, dok su sa srpske strane partneri gradovi Zrenjanin i Kikinda. Miroslav Sladojević,komandir jedinice civilne zaštite opšte namene iz Zrenjanina napominje da je slična vežba tokom juna održna u ovom gradu.

-Mi smo prikazali taktičku vežbu spašavanja iz poplavljenog područja. Pokazali smo spašavanje na vodi i sa vode. Ovakav projekat je značajan jer se međusobno povezujemo, ali i nabavljamo opremu neophodnu za svakodnevni rad – rekao je Sladojević.

Vežbi su prisustvovali i partneri iz Županije Timiš, a Bogdan Mihaesku, menadžer projekta, zahvalio je partnerima na koji učestvuju   i precizirao da će projekat biti završen do kraja godine.

-Projekat će omogućiti da se za vatrogasno- spasilačke ekipe obezbedi oprema neophodna za gašenje požara i spašavanje života. Povezaće susede iz Srbije i Rumunije, a i sa jedne i sa druge strane granice planirane su radionice za decu i mlade koji će moći da saznaju više o radu vatrogasaca, ali i opasnostima  – kazao je Mihaesku.

Podršku su  dali i predstavnici Grada na čelu sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem, kao i načelnik Severnobanatskog upravnog okruga Miroslav Dučić.

-Važna nam je saradnja sa prvim komšijama, a vežbe pokazuju da se spremno dočekuje svaka krizna situacija. Ovakvi projekti pomažu što boljem osposobljavanju vatrogasno-spasilačkih ekipa, ali i dobrovoljnih vatrogasaca i jedinice civilne zaštite.  Tokom vežbe videli smo spremnost da se rizikuje sopstveni, kako bi se spasao tuđi život i imovina – poručio je Lukač.

Projekat je našem gradu omogućio kupovinu potrebne opreme i kamiona cisterne koja je višenamenska, saznajemo od Saše Tanackova, člana Gradskog veća. Ukupna vrednost je milion i 108 hiljada evra, a Kikindi je pripala 181.000 evra.

-Cisterna se koristi  za pijaću vodu i kao ispomoć vatrogasnim jedinicima u slučaju velikih požara, kada je neophodno dopunjavanje vatrogasnih kamiona vodom. Osim toga saradnja koja je uspostavljena sa službama iz Županije Timiš i Zrenjanina je nemerljiva naročito ukoliko je neophodno da zajednički reaguju u slučaju elementarnih nepogoda i drugih incidentnih situacija  – precizirao je Tanackov.

U okviru projekta u  oktobru, vežba spašavanja iz ruševina nakon zemljotresa, biće održana u Temišvaru. Krajem sledećeg meseca Kikinda će biti domaćin radionicama namenjenih deci, ali i poljoprivrednicima jer nije redak slučaj da se u ataru zapali usev ili strnjište.

141917479_102405325196773_3630163075865200986_n

Od danas ponovo radi ambulanta za febrilna stanja i respiratorne smetnje Doma zdravlja. Kako saznajemo od glavne sestre Mire Pećanac usled povećanja broja osoba pozitivnih na korona virus ambulanta će ponovo biti na usluzi pacijentima.

-Kao i do sada ambulanta za febrilna stanja i respiratorne smetnje se nalazi u dvorištu Druge zdravstvene stanice u Svetosavskoj ulici broj 53. Radno vreme je od 9 do 16 sati, a svi sugrađani kod kojih postoji sumnjivo febrilno stanje i respiratorne smetnje dolaze u ovu ambulantu na pregled. Dežurni lekar nakon pregleda odrediće kojim pacijentima će se raditi test na kovid – istakla je Mira Pežanac i napomenula da je ulaz u ambulantu, koja nije radila dva i i po meseca, kroz dvorište.

Poslednje dve nedelje povećan je broj testiranja na virus korona na dnevnom nivou tako da je od ukupno testiranih oko 20 procenata uzoraka pozitivno na korona virus. U svetu, ali i okolnim zemljama, cirkuliše podvarijanta „eris“, koja se lakše i brže prenosi, a koja je registrovana i u Srbiji. Simptomi su povišena temperatura, kijanje, bol u grlu, malaksalost, glavobolja. Pojedini pacijenti  imaju i dijareju, osip po koži i curenje nosa.

Od danas su, u Domu zdravlja, ali i u Opštoj bolnici, obavezne maske za sve koji ulaze u pomenute zdravstvene ustanove, kao i za zaposlene.

DAN PESACENJA 2

Planinarsko društvo „Kinđa“ i ove godine organizuje uspon na Kinđu u okviru Dana pešačenja koji se obeležava u subotu, 23. septembra.

Skup je u 10 sa na platou ispred Sportskog centra „Jezero“, iz „Kinđe“ napominju da je važno imati jaku i udobnu obuću. Do najvišeg brda u gradu hoda se po tvrdoj podlozi   asfaltu i zemljanom putu. Treba obući trenerku sa dugim nogavicama s obzirom na to da je brdo prekrivene travom, kao i vodu, slatkiš i nešto da se pojede. Pre polaska na pešačenje doručak je obavezan. Kružna staza dužine je oko 10 kilometara i kreće se kroz ulice u Barandi,nakon čega se atarskim putem stiže do  Kinđe. Nakon uspona do vrha uslediće povratak  do početne tačke istim putem. Predviđeno vreme pešačenja je  oko dva sata.

Dan pešačenja podržali su ministarstva prosvete i sporta i  institut „Dr Milan Jovanović Batut”. Pod sloganom „Korak bliže zdravlju“ cilj je da se pokrenu žitelji Srbije da živi zdravije i da kod građana podigne svest o aktivnom i redovnom pešačenju, kao osnovnom preduslovu neophodnom za očuvanje zdravlja.

 

 

 

error: Content is protected !!