Aleksandra Djuran

agricultural-machine-1918989_1920

Setva ozimih kultura sporadično je počela u kikindskom ataru. Na manjim površinama ratari zasnivaju raž, ječam, ovas i uljanu repicu. Najveći deo poljoprivrednika još uvek priprema zemljište za setvu, a najrasprostanjenija jesenja kultura biće pšenica.

-Većina agronoma zauzela je stav da o setvi pšenice pre 20. oktobra ne treba razmišljati. Optimalno vreme za ovaj posao, usled promene klimatskih uslova koje je sve izraženije u proteklih nekoliko godina, je poslednja dekada oktobra i prva u novembru – istakao je agronom Robert Nemeš.

Tractor agricultural machine cultivating field.

 

 

Ranija setva je problematična zbog temperatura koje su više od proseka za jesen i zimu. To praktično znači da nema mirovanja kultura, tako da biljke prerasle ulaze zimski period.

-To dovodi do bolesti tako da su potrebne češće prihrane, ali i prskanje herbicidima i pesticidima. Pored bolesti problem stvaraju štetočine poput miševa i voluharica, sa kojima su ratari imali problema prošle sezone jer su štete bile nenadoknadive. Rani rokovi setve, pokazalo se prethodnih godina, dovode do toga da biljka prevelika uđe u zimski period, a do proleća ima još dva meseca. Na takvim parcelama prinosi su bili znatno manji i kvalitet zrna lošiji – precizira naš sagovornik.

Uslovi za setvu trenutno su nepovoljni zbog nedostatka vlage u zemljištu. Nemešova preporuka je da se sačeka kiša, pa tek onda da se valjano pripremi zemljište i obavi setva. Pretpostavka je da će ove godine najveći deo proizvođača sejati takozvanu pšenicu sa tavana. Razlog je niska otkupna cena žita koja je trenutno između 16 i 17 dinara za kilogram. Po toj ceni ne isplati se prodaja, pa će većina gazdinstava ovogodišnji rod iskoristiti za setvu.

-Seme sa tavana nije dobro rešenje. Uslovi skladištenja pšenice, ali i kvalitet tog zrna su pod znakom pitanja. Takvu pšenicu je neophodno dodatno tretirati i to će se sigurno odraziti na kvalitet proizvoda. Sve je počelo pre tri godine i dobar deo proizvođača nije uspeo da naplati rad, tako da su dugovi preneseni u ovu godinu, koja nije bila toliko dobra u našem rejonu, da bi se moglo uglagati na standardnom nivou. Očekujem da će se taj trend nižih ulaganja i skromnijih očekivanja nastaviti – zaključio je Nemeš.

Najveći izdaci i ove sezone biće nafta i upotreba veštačkog đubriva.

ice_skating_pixabay

U organizaciji Sportskog centra „Jezero“ Kikinda, u saradnji sa Turističkom organizacijom, a pod pokroviteljstvom i podrškom Grada, u Kikindi će biti održana manifestacija „Ledeno jezero“.

Zimska bajka počeće 9. decembra ove i trajaće do 15. januara sledeće godine na velikom parkingu kod Sportskog centra „Jezero“. Sugrađani će moći da uživaju u zimskim čarolijama na klizalištu ledene površine od 20 puta 10 metara. Klizaljke svih brojeva moći će da iznajmljuju prilikom kupovine karata.

-Sportski centar „Jezero“ i Grad, osluškujući želje i potrebe  sugrađana, a pogotovo onih najmlađih, ove godine prirediće nešto novo , istinsku zimsku idilu. Poslednjih godina, veliki broj dece iz Kikinde, organizovano sa školama odlazi u Novi Sad, kako bi klizali na tamošnjim klizalištima i uživali u zimskim čarolijama. Ove godine imaće priliku da osete te čari u svom Kikindi, na samo par minuta od svojih kuća. Nadam se da će ovo postati tradicija i da ćemo još više oplemeniti turističku ponudu u zimskom periodu. Pored samog klizališta, sa pravim ledom i okolnih zabavnih sadržaja, toplih napitaka i programa za decu, organizovaćemo besplatnu osnovnu obuku klizanja za naše osnovce u prepodnevnim terminima, a u dogovoru sa školama. Potrudićemo se da „Ledeno jezero“ postene tradicija i da svake godine zima u Kikindi bude bajka – istakao je direktor SC „Jezero“ Dejan Pudar.

Radno vreme klizališta će biti radnim danima od 16 do 21 sat, a vikendom od 16 do 22 časa. Cena ulaznice će biti 150 dinara, za sat vremena, a isto toliko će koštati iznajmljivanje klizaljki. Na dan otvaranja, 9. decembra, ulazak će biti besplatan za sve. Na raspolaganju će biti i prateći sadržaji, topli napici koji, mini zabavni park, druženje i slikanje sa Deda Mrazom i Snežnom kraljicom, velika novogodišnja jelka i još mnogo toga.

nova gradiska 1

Enigmatski klub „Kikinda“ zabeležio je još jedan uspeh. Proteklog vikenda na Prvenstvu Hrvatske u Novoj Gradišci, u veoma jakoj konkurenciji, ekipa u sastavu Jovan Nedić, Boris Babič i Slavko Bovan osvojila je drugo mesto, odmah iza šampionske ekipe „Čvora“ iz Bjelovara.  Na rešavačkom Prvenstvu Hrvatske, ekipa kikindskih enigmata u sastavu Nebojša Dragomirović, Boris Babič i Slavko Bovan plasirala se na četvrto mesto, što je takođe veliki uspeh. U pojedinačnoj konkurenciji, Nebojša Dragomirović osvojio je prvo mesto u rešavanju logičkih zadataka.

Enigmati iz našeg grada su godinama najbolji u Srbiji, pa je ovim uspehom dokazano da mogu ravnopravno da se takmiče s najboljim hrvatskim enigmatama na njihovom „terenu“ i na hrvatskom jeziku.

125308163_374

U ambulanti za febrilna stanja Doma zdravlja dnevno se u proseku javi pedesetak pacijenata, od kojih je između pet i sedam pozitivno na korona virus. Prema rečima dr Miloša Simića, lekara u pomenutoj ambulanti situacija nije zabrinjavajuća.

-Pacijenti koji nam se jave i pozitivni su na kovid imaju lakšu kliničku sliku. Nju prati povišena temperatura, curenje iz nosa i bolovi u leđima i zglobovima. Nikoga, do sada, nismo slali na bolničko lečenje. Podsećam sugrađane da svi koji imaju simptome korona virusa, respiratornih infekcija ili oboljenja sličnih gripu, bez obzira na to da li imaju povišenu telesnu temepraturu ili ne, treba da se jave u amubulantu u Mikronaselju – rekao je dr Simić.

Ambulanta je otvorena od 8 do 16 časova. Kako saznajemo od nadležnih, u Opštoj bolnici hospitalizovana su četiri pozitivna pacijenta. Troje je na Infektivnom odeljenju i jedan je na Dečijem. Svima je stanje stabilno, a većina su stariji sugrađani sa propratnim bolestima.

Iz Doma zdravlja podsećaju i da je u toku vakcinacija protiv sezonskog gripa.

-Za dve nedelje, od kako je počela vakcinacija, zainteresovanost je velika i do sada je data 1.191 doza. Našem Domu zdravlja distribuirano je 3.720 vakcina, tako da pozivam sve kojima je preporučena imunizacija protiv sezonskog gripa da se jave svojim izabranim lekarima i zaštite se – istakla je glavna sestra Doma zdravlja Mira Pećanac.

Vakcina je četvorovalentna i sadrži dva soja tipa A i dva soja tipa B virusa gripa. Za sticanje imuniteta potrebno je dve do tri nedelje nakon vakcinacije a postvakcinalni imunitet varira i traje od šest do 12 meseci .

 

387472129_1074279903460975_5885955402223501623_n

Međunarodni dan slepih, 15. oktobar, poznat i kao Dan belog štapa, članovi organizacije slepih i slabovidih  „Severni Banat” obeležava realizacijom projekta „Putovanje u nova saznanja” koji je podržala lokalna samouprava. Tim povodom članovi kikindske organizacije, njih 16, su sa svojim pratiocima otputovali na trodnevni odmor do Banje  Vrujci.  Gradonačelnik Nikola Lukač ispratio ih je i poželeo im lepo vreme i prijatan odmor.

Svetski dan belog štapa je prilika da se skrene pažnja na društveni položaj slepih građana, na njihove potrebe i probleme, mogućnosti i dostignuća. Ovaj dan obeležen  je uz poruku da se slepim i slabovidim osobama prizna pravo na jednake šanse u svim oblastima života.

download-_10_

Rešenjem Privrednog suda u Zrenjaninu otvoren je stečajni postupak u Zemljoradničkoj zadruzi „Bonus Adrikola“ iz Kikinde. Stečaj je uveden na predlog kikindskog preduzeća „Špedicija“.  Za stečajnu upravnicu je imenovana Milica Bogunović iz Zrenjanina, a prvo poverilačko ročište zakazano je za 7. novembar.

Kako je navedeno u obrazloženju rešenja o otvaranju stečaja, Zemljoradnička zadruga „Bonus Adrikola“ je, na osnovu pravosnažnih i izvršnih presuda Privrednog suda u Beogradu, imala obavezu da namiri potraživanja firme „Špedicija“ u iznosu od 30,6 miliona dinara, kao i nešto više od milion dinara na ime troškova spora. Stečajni dužnik, međutim, to nije uradio, pošto se njegov račun nalazi u neprekidnoj blokadi još od 15. septembra 2018. godine.

Predlagač je naveo i da Zemljoradnička zadruga „Bonus Adricola“ ima neizmirenih obaveza u iznosu od 76,7 miliona dinara. Utvrđeno je da je dužnik prestao sa obavljanjem delatnosti za koju je registrovan i da ne poseduje imovinu čijom prodajom bi se izmirila potraživanja poverilaca.

 

387543727_155812324219488_8426676080132340165_n

Oktobar je Mesec pravilne ishrane, a 16. oktobar je Svetski dan hrane. Tim povodom učenicima drugog razreda Osnovne škole „Đura Jakšić“ Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj i dr Sanja Brusin Beloš iz Zavod za javno zdravlje, održale su predavanje o pravilnoj ishrani i kako ona utiče na  zdravlje.

-Zdrava hrana su povrće poput kupusa i salate, a od voća to su banana i jabuka. Treba svaki dan da je jedemo jer biljke imaju puno vitamina koje mi, kada pojedemo, unosimo u naš organizam – otkrio nam je učenik drugog razreda Vukašin Bobić.

I Vukašinova drugarica Petra Radak zna šta je pravilna ishrana.

-Kada unosimo puno voća i povrća prilikom jela, zdravo se hranimo. Tako naš organizam ima snage i pravilno se razvija. Najviše volim jabuke, banane, jagode, grožđe i lubenice  – otkrila nam je Petra.

Od najranijeg uzrasta neophodna je pravilna ishrana jer se tako predupređuju mnoge bolesti, a dr Sanja Brusin Beloš dodaje i da se zalaže da se o pravilnoj ishrani govori svakodnevno u školi i da to bude redovan predmet.

-Živimo u Banatu gde je kod polovine stanovništva izražena gojaznost, a 10 procenata njih je pothranjeno. Svega 35 odsto ima optimalnu telesnu masu. Čak četvrtina deca je gojazna tako da je naša misija da trenutno stanje popravimo. Posledica gojaznosti su sve masovne, nezarazne bolesti, poput infarkta, hipertenzije, cerebrovaskularne, endokrine u druge bolesti – precizirala je dr Brusin Beloš.

Kako bi deci približili ovu temu, predstavnici Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj uradili su interesantnu prezentaciju.

-Đaci su se upoznali sa piramidom ishrane, kao i sa namirnicama koje treba da jedu. Na taj način skrenuli smo im pažnju na to koliko je važna  uloga hrane da  bi bili zdravi i pravilno se razvijali.  Pored hrane, tu je i bavljenje sportskim aktivnostima, na šta smo im takođe skrenuli pažnju – istakla je Miroslava Narančić.

Simbolično, Stevan Iličić, član Gradskog veća i Miroslava Narančić, ovom prilikom đacima su uručili rančeve u kojima je bila jabuka i blok u koji će moći da upisuju koje su to namirnice zdrave.

 

HDA-004

Istorijski arhiv Kikinda je, zahvaljujući saradnji sa Hrvatskim državnim arhivom iz Zagreba, došao u posed digitalnih fotokopija povelje koju je car Franc I Habzburški izdao 1817. godine Velikokikindskom privilegovanom distriktu. Povelja se do oktobra 1944. godine nalazila u Kikindi, a tada su je nemačke okupacione trupe u povlačenju ponele sa sobom. Povelja iz 1817. godine potvrđuje i proširuje prava Distrikta i naslanja se na povelju Marije Terezije iz 1774. godine, kojom je ustanovljen Distrikt.

– Priča da postoji povelja u Zagrebu ovim je potvrđena. Zahvaljujemo se Hrvatskom državnom arhivu, jer se posle gotovo osam decenija povelja obrela u Kikindi, makar i u digitalnom obliku. Naredene godine je 250 godine od uspostavljanja Velikokikindskog privilegovanog distrikta, tako da je u  planu da se izda monografija koja će na jednom mestu okupiti sve povelje, diplome, značajna dokumenta koja se čuvaju u Istorijskom arhivu. O svakom dokumentu biće ispisana i istorijska pozadina – istakao je Srđan Sivčev, v.d. direktora Istorijskog arhiva.

Povelja je pisana latinskim jezikom, prevod na srpski uradio je još 1868. godine Aleksandar Stojačković, a arhivista Vladimir Dudić ga je objavio u novom, 19. broju časopisa “Atendite”, uz izvesna prilagođavanja modernom srpskom jeziku.

 

CDA_1113-w1024

Udruženja „Vreteno“ organzuje u subotu, 14. oktobra, 7. „Iđoške đakonije“. Manifetacija je osmišljena kako bi se od zaborava sačuvala tradicionalna jela i kako bi se meštani okupili na jednom mestu u vreme kada su poslovi u polju privedeni kraju. Očuvanje tradicije, narodnih običaja i rukotvorina upravo je misija Udruženja „Vreteno” iz Iđoša koje je osmislilo ovu manifestaciju, rekla je predsednica Brankica Mikalački.

-Cilj nam je da promovišemo gastronomske specijalitete našeg sela i nematerijalno kulturnog nasleđa. Organizujemo takmičenje u kuvanju pilećeg iđoškog paprikaša, u pripremi starinskih kolača, a prijavljeno je i više od 60 obrednih peškira od kojih ćemo izabrati najlepši. Upravo u ovoj kategoriji imamo i takmičare iz Mađarske, tako da ove godine sa ponosom možemo da kažemo da su naše đakonije međunarodnog karaktera – istakla je Brankica Mikalački.

U kuvanju paprikaša prijavljeno je 15 ekipa sa teritorije grada iz Novog Sada, Padeja, Ostojićeva, Bečeja. Očekuje se i veliki broj kolača za ocenjivanje. Gostima, ali i posetiocima biće poslužene čuvene iđoške krofne i mekike.

-Imaćemo i etno bazar domaćih proizvoda. Pozivam sve koji mogu da posete Iđoš i naše đakonije – dodala je naša sagovornica.

Kako bi i deci preneli tradiciju, organizovana je radionica u pripremim gurabija sa mališanima iz vrtića „Zlatna ribica“  .

Prema programu 10 sati je okupljanje ekipa. Svečano otvaranje  je u 12 časova i učestvuju deca iz vrtića, Osnovne škole „Milivoj Omorac“, kao i  udruženja penzionera iz Kikinde i Novog Sada. Proglašenje pobednika je oko 16 sati.

simptomi_ultrazvuk-dojke

Besplatni preventivni pregledi biće obavljeni u nedelju, 15. oktobra, u ambulanti u Svetosavskoj ulici broj 53. Za sugrađanke će biti obezbeđen ultrazvuk dojke, dok će muškarci moći da prekontrolišu PSA marker koji ukazuje na postojanje karcinoma prostate, najavila je direktorica Doma zdravlja dr Biljana Marković.

-U fokusu zdravstvene zaštite je prevencija koja je i najvažnija u očuvanju zdravlja. Stoga u nedelju od osam do 16 časova organizujemo preglede i za sugrađane i za sugrađanke. Žene starije od 40 godina moći će da urade ultrazvuk dojki, a muškarci stariji od 49 godina imaće priliku da prekontrolišu PSA tumor marker koji ukazuje na karcinom prostate koji je učestala bolest. Ovaj test radi se putem krvi  i rezultati će biti elektronski poslati izabranim lekarima, tako da će svi koji se testiraju imati uvid u rezultate – rekla je dr Marković i istakla pomoć Opšte bolnice i Fonda za zdravstvo Filijale Kikinde u organizovanju pregleda.

Ovakvi pregledi organizuju se u  150 ambulanti u Srbiji.

-Pacijenati kod kojih se posumnja na neku bolest biće upućeni kod svojih izabranih lekara koji će im ispisati upute za dalju dijagnostiku. Žene će odmah  dobiti izveštaj lekara koji će im i saopštiti da li je neophodan dalji pregled kod specijaliste – napomenula je naša sagovornica.

Preventivni pregled organizuje se jer je oktobar Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke koji je vodeći uzrok obolevanja i umiranja od malignih bolesti kod žena širom sveta. Rak dojke predstavlja i jedan od vodećih uzroka prevremene smrti kod žena u Srbiji i on je na trećem mestu kao uzrok smrti kod žena od 45. do 64. godine.

 

 

error: Content is protected !!