Aleksandra Djuran

agricultural-machine-1918989_1920

Сетва озимих култура спорадично је почела у кикиндском атару. На мањим површинама ратари заснивају раж, јечам, овас и уљану репицу. Највећи део пољопривредника још увек припрема земљиште за сетву, а најраспростањенија јесења култура биће пшеница.

-Већина агронoма заузела је став да о сетви пшенице пре 20. октобра не треба размишљати. Оптимално време за овај посао, услед промене климатских услова које је све израженије у протеклих неколико година, је последња декада октобра и прва у новембру – истакао је агроном Роберт Немеш.

Tractor agricultural machine cultivating field.

 

 

Ранија сетва је проблематична због температура које су више од просека за јесен и зиму. То практично значи да нема мировања култура, тако да биљке прерасле улазе зимски период.

-То доводи до болести тако да су потребне чешће прихране, али и прскање хербицидима и пестицидима. Поред болести проблем стварају штеточине попут мишева и волухарица, са којима су ратари имали проблема прошле сезоне јер су штете биле ненадокнадиве. Рани рокови сетве, показало се претходних година, доводе до тога да биљка превелика уђе у зимски период, а до пролећа има још два месеца. На таквим парцелама приноси су били знатно мањи и квалитет зрна лошији – прецизира наш саговорник.

Услови за сетву тренутно су неповољни због недостатка влаге у земљишту. Немешова препорука је да се сачека киша, па тек онда да се ваљано припреми земљиште и обави сетва. Претпоставка је да ће ове године највећи део произвођача сејати такозвану пшеницу са тавана. Разлог је ниска откупна цена жита која је тренутно између 16 и 17 динара за килограм. По тој цени не исплати се продаја, па ће већина газдинстава овогодишњи род искористити за сетву.

-Семе са тавана није добро решење. Услови складиштења пшенице, али и квалитет тог зрна су под знаком питања. Такву пшеницу је неопходно додатно третирати и то ће се сигурно одразити на квалитет производа. Све је почело пре три године и добар део произвођача није успео да наплати рад, тако да су дугови пренесени у ову годину, која није била толико добра у нашем рејону, да би се могло углагати на стандардном нивоу. Очекујем да ће се тај тренд нижих улагања и скромнијих очекивања наставити – закључио је Немеш.

Највећи издаци и ове сезоне биће нафта и употреба вештачког ђубрива.

ice_skating_pixabay

У организацији Спортског центра „Језеро“ Кикинда, у сарадњи са Туристичком организацијом, а под покровитељством и подршком Града, у Кикинди ће бити одржана манифестација „Ледено језеро“.

Зимска бајка почеће 9. децембра ове и трајаће до 15. јануара следеће године на великом паркингу код Спортског центра „Језеро“. Суграђани ће моћи да уживају у зимским чаролијама на клизалишту ледене површине од 20 пута 10 метара. Клизаљке свих бројева моћи ће да изнајмљују приликом куповине карата.

-Спортски центар „Језеро“ и Град, ослушкујући жеље и потребе  суграђана, а поготово оних најмлађих, ове године приредиће нешто ново , истинску зимску идилу. Последњих година, велики број деце из Кикинде, организовано са школама одлази у Нови Сад, како би клизали на тамошњим клизалиштима и уживали у зимским чаролијама. Ове године имаће прилику да осете те чари у свом Кикинди, на само пар минута од својих кућа. Надам се да ће ово постати традиција и да ћемо још више оплеменити туристичку понуду у зимском периоду. Поред самог клизалишта, са правим ледом и околних забавних садржаја, топлих напитака и програма за децу, организоваћемо бесплатну основну обуку клизања за наше основце у преподневним терминима, а у договору са школама. Потрудићемо се да „Ледено језеро“ постене традиција и да сваке године зима у Кикинди буде бајка – истакао је директор СЦ „Језеро“ Дејан Пудар.

Радно време клизалишта ће бити радним данима од 16 до 21 сат, а викендом од 16 до 22 часа. Цена улазнице ће бити 150 динара, за сат времена, а исто толико ће коштати изнајмљивање клизаљки. На дан отварања, 9. децембра, улазак ће бити бесплатан за све. На располагању ће бити и пратећи садржаји, топли напици који, мини забавни парк, дружење и сликање са Деда Мразом и Снежном краљицом, велика новогодишња јелка и још много тога.

nova gradiska 1

Енигматски клуб „Кикинда“ забележио је још један успех. Протеклог викенда на Првенству Хрватске у Новој Градишци, у веома јакој конкуренцији, екипа у саставу Јован Недић, Борис Бабич и Славко Бован освојила је друго место, одмах иза шампионске екипе „Чвора“ из Бјеловара.  На решавачком Првенству Хрватске, екипа кикиндских енигмата у саставу Небојша Драгомировић, Борис Бабич и Славко Бован пласирала се на четврто место, што је такође велики успех. У појединачној конкуренцији, Небојша Драгомировић освојио је прво место у решавању логичких задатака.

Енигмати из нашег града су годинама најбољи у Србији, па је овим успехом доказано да могу равноправно да се такмиче с најбољим хрватским енигматама на њиховом „терену“ и на хрватском језику.

125308163_374

У амбуланти за фебрилна стања Дома здравља дневно се у просеку јави педесетак пацијената, од којих је између пет и седам позитивно на корона вирус. Према речима др Милоша Симића, лекара у поменутој амбуланти ситуација није забрињавајућа.

-Пацијенти који нам се јаве и позитивни су на ковид имају лакшу клиничку слику. Њу прати повишена температура, цурење из носа и болови у леђима и зглобовима. Никога, до сада, нисмо слали на болничко лечење. Подсећам суграђане да сви који имају симптоме корона вируса, респираторних инфекција или обољења сличних грипу, без обзира на то да ли имају повишену телесну темепратуру или не, треба да се јаве у амубуланту у Микронасељу – рекао је др Симић.

Амбуланта је отворена од 8 до 16 часова. Како сазнајемо од надлежних, у Општој болници хоспитализована су четири позитивна пацијента. Троје је на Инфективном одељењу и један је на Дечијем. Свима је стање стабилно, а већина су старији суграђани са пропратним болестима.

Из Дома здравља подсећају и да је у току вакцинација против сезонског грипа.

-За две недеље, од како је почела вакцинација, заинтересованост је велика и до сада је дата 1.191 доза. Нашем Дому здравља дистрибуирано је 3.720 вакцина, тако да позивам све којима је препоручена имунизација против сезонског грипа да се јаве својим изабраним лекарима и заштите се – истакла је главна сестра Дома здравља Мира Пећанац.

Вакцина је четворовалентна и садржи два соја типа А и два соја типа Б вируса грипа. За стицање имунитета потребно је две до три недеље након вакцинације а поствакцинални имунитет варира и траје од шест до 12 месеци .

 

387472129_1074279903460975_5885955402223501623_n

Међународни дан слепих, 15. октобар, познат и као Дан белог штапа, чланови организације слепих и слабовидих  „Северни Банат” обележава реализацијом пројекта „Путовање у нова сазнања” који је подржала локална самоуправа. Тим поводом чланови кикиндске организације, њих 16, су са својим пратиоцима отпутовали на тродневни одмор до Бање  Врујци.  Градоначелник Никола Лукач испратио их је и пожелео им лепо време и пријатан одмор.

Светски дан белог штапа је прилика да се скрене пажња на друштвени положај слепих грађана, на њихове потребе и проблеме, могућности и достигнућа. Овај дан обележен  је уз поруку да се слепим и слабовидим особама призна право на једнаке шансе у свим областима живота.

download-_10_

Решењем Привредног суда у Зрењанину отворен је стечајни поступак у Земљорадничкој задрузи „Бонус Адрикола“ из Кикинде. Стечај је уведен на предлог кикиндског предузећа „Шпедиција“.  За стечајну управницу је именована Милица Богуновић из Зрењанина, а прво поверилачко рочиште заказано је за 7. новембар.

Како је наведено у образложењу решења о отварању стечаја, Земљорадничка задруга „Бонус Адрикола“ је, на основу правоснажних и извршних пресуда Привредног суда у Београду, имала обавезу да намири потраживања фирме „Шпедиција“ у износу од 30,6 милиона динара, као и нешто више од милион динара на име трошкова спора. Стечајни дужник, међутим, то није урадио, пошто се његов рачун налази у непрекидној блокади још од 15. септембра 2018. године.

Предлагач је навео и да Земљорадничка задруга „Бонус Адрицола“ има неизмирених обавеза у износу од 76,7 милиона динара. Утврђено је да је дужник престао са обављањем делатности за коју је регистрован и да не поседује имовину чијом продајом би се измирила потраживања поверилаца.

 

387543727_155812324219488_8426676080132340165_n

Октобар је Месец правилне исхране, а 16. октобар је Светски дан хране. Тим поводом ученицима другог разреда Основне школе „Ђура Јакшић“ Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој и др Сања Брусин Белош из Завод за јавно здравље, одржале су предавање о правилној исхрани и како она утиче на  здравље.

-Здрава храна су поврће попут купуса и салате, а од воћа то су банана и јабука. Треба сваки дан да је једемо јер биљке имају пуно витамина које ми, када поједемо, уносимо у наш организам – открио нам је ученик другог разреда Вукашин Бобић.

И Вукашинова другарица Петра Радак зна шта је правилна исхрана.

-Када уносимо пуно воћа и поврћа приликом јела, здраво се хранимо. Тако наш организам има снаге и правилно се развија. Највише волим јабуке, банане, јагоде, грожђе и лубенице  – открила нам је Петра.

Од најранијег узраста неопходна је правилна исхрана јер се тако предупређују многе болести, а др Сања Брусин Белош додаје и да се залаже да се о правилној исхрани говори свакодневно у школи и да то буде редован предмет.

-Живимо у Банату где је код половине становништва изражена гојазност, а 10 процената њих је потхрањено. Свега 35 одсто има оптималну телесну масу. Чак четвртина деца је гојазна тако да је наша мисија да тренутно стање поправимо. Последица гојазности су све масовне, незаразне болести, попут инфаркта, хипертензије, цереброваскуларне, ендокрине у друге болести – прецизирала је др Брусин Белош.

Како би деци приближили ову тему, представници Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој урадили су интересантну презентацију.

-Ђаци су се упознали са пирамидом исхране, као и са намирницама које треба да једу. На тај начин скренули смо им пажњу на то колико је важна  улога хране да  би били здрави и правилно се развијали.  Поред хране, ту је и бављење спортским активностима, на шта смо им такође скренули пажњу – истакла је Мирослава Наранчић.

Симболично, Стеван Иличић, члан Градског већа и Мирослава Наранчић, овом приликом ђацима су уручили ранчеве у којима је била јабука и блок у који ће моћи да уписују које су то намирнице здраве.

 

HDA-004

Историјски архив Кикинда је, захваљујући сарадњи са Хрватским државним архивом из Загреба, дошао у посед дигиталних фотокопија повеље коју је цар Франц I Хабзбуршки издао 1817. године Великокикиндском привилегованом дистрикту. Повеља се до октобра 1944. године налазила у Кикинди, а тада су је немачке окупационе трупе у повлачењу понеле са собом. Повеља из 1817. године потврђује и проширује права Дистрикта и наслања се на повељу Марије Терезије из 1774. године, којом је установљен Дистрикт.

– Прича да постоји повеља у Загребу овим је потврђена. Захваљујемо се Хрватском државном архиву, јер се после готово осам деценија повеља обрела у Кикинди, макар и у дигиталном облику. Наредене године је 250 године од успостављања Великокикиндског привилегованог дистрикта, тако да је у  плану да се изда монографија која ће на једном месту окупити све повеље, дипломе, значајна документа која се чувају у Историјском архиву. О сваком документу биће исписана и историјска позадина – истакао је Срђан Сивчев, в.д. директора Историјског архива.

Повеља је писана латинским језиком, превод на српски урадио је још 1868. године Александар Стојачковић, а архивиста Владимир Дудић га је објавио у новом, 19. броју часописа “Атендите”, уз извесна прилагођавања модерном српском језику.

 

CDA_1113-w1024

Удружења „Вретено“ органзује у суботу, 14. октобра, 7. „Иђошке ђаконије“. Maнифетација је осмишљена како би се од заборава сачувала традиционална јела и како би се мештани окупили на једном месту у време када су послови у пољу приведени крају. Очување традиције, народних обичаја и рукотворина управо је мисија Удружења „Вретено” из Иђоша које је осмислило ову манифестацију, рекла је председница Бранкица Микалачки.

-Циљ нам је да промовишемо гастрономске специјалитете нашег села и нематеријално културног наслеђа. Организујемо такмичење у кувању пилећег иђошког паприкаша, у припреми старинских колача, а пријављено је и више од 60 обредних пешкира од којих ћемо изабрати најлепши. Управо у овој категорији имамо и такмичаре из Мађарске, тако да ове године са поносом можемо да кажемо да су наше ђаконије међународног карактера – истакла је Бранкица Микалачки.

У кувању паприкаша пријављено је 15 екипа са територије града из Новог Сада, Падеја, Остојићева, Бечеја. Очекује се и велики број колача за оцењивање. Гостима, али и посетиоцима биће послужене чувене иђошке крофне и мекике.

-Имаћемо и етно базар домаћих производа. Позивам све који могу да посете Иђош и наше ђаконије – додала је наша саговорница.

Како би и деци пренели традицију, организована је радионица у припремим гурабија са малишанима из вртића „Златна рибица“  .

Према програму 10 сати је окупљање екипа. Свечано отварање  је у 12 часова и учествују деца из вртића, Основне школе „Миливој Оморац“, као и  удружења пензионера из Кикинде и Новог Сада. Проглашење победника је око 16 сати.

simptomi_ultrazvuk-dojke

Бесплатни превентивни прегледи биће обављени у недељу, 15. октобра, у амбуланти у Светосавској улици број 53. За суграђанке ће бити обезбеђен ултразвук дојке, док ће мушкарци моћи да преконтролишу ПСА маркер који указује на постојање карцинома простате, најавила је директорица Дома здравља др Биљана Марковић.

-У фокусу здравствене заштите је превенција која је и најважнија у очувању здравља. Стога у недељу од осам до 16 часова организујемо прегледе и за суграђане и за суграђанке. Жене старије од 40 година моћи ће да ураде ултразвук дојки, а мушкарци старији од 49 година имаће прилику да преконтролишу ПСА тумор маркер који указује на карцином простате који је учестала болест. Овај тест ради се путем крви  и резултати ће бити електронски послати изабраним лекарима, тако да ће сви који се тестирају имати увид у резултате – рекла је др Марковић и истакла помоћ Опште болнице и Фонда за здравство Филијале Кикинде у организовању прегледа.

Овакви прегледи организују се у  150 амбуланти у Србији.

-Пацијенати код којих се посумња на неку болест биће упућени код својих изабраних лекара који ће им исписати упуте за даљу дијагностику. Жене ће одмах  добити извештај лекара који ће им и саопштити да ли је неопходан даљи преглед код специјалисте – напоменула је наша саговорница.

Превентивни преглед организује се јер је октобар Међународни месец борбе против рака дојке који је водећи узрок оболевања и умирања од малигних болести код жена широм света. Рак дојке представља и један од водећих узрока превремене смрти код жена у Србији и он је на трећем месту као узрок смрти код жена од 45. до 64. године.

 

 

error: Content is protected !!