Aleksandra Djuran

71983b23-e8d3-42a3-a05f-ed8e75dd7b6c

Uz rezanje i osvećenje slavskog kolača, himnu Svetom Savi, mnogobrojni članovi Udruženja penzionera u Kikindi proslavili su danas slavu, Svetog Savu.  Značajnom danu prisustvovali su i predstavnici Grada na čelu sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem koji je bio i kum ovogodišnje slave, ministarka Ministarstva za brigu o porodici i demografiju dr Darija Kisić i državni sekretar Radoš Bajić, kao i predsednik Skupštine Grada Mladen Bogdan.

 

-Čestitam slavu udruženju penzionera. Sveti Sava veliki je pravoslavni praznik i pravo je zadovoljstvo i čast biti kum slave. Lokalna samouprava uvažava mišljenje i iskustvo naših najstarijih sugrađana. Penzioneri su najmudriji deo društvo i na nama je da ih slušamo i iskoristimo njihovo znanje kako bi izgradili što bolje društvo za život. Tu smo da im pomognemo i izađemo im u susret za sve potrebe koje imaju, a sugrađani treće dobi nas podržavaju u našem radu i trudu da od Kikinda bude sredina za divljenje – napomenuo je gradonačelnik Lukač.

Na obeležavanju je bilo 150 najstarijih sugrađana, zajedno sa gostima iz okolnih mesta i Rumunije, rekao je  Milan Periz , predsednik udruženja penzionera.

-Oduševljen sam što su zajedno sa nama i predstavnici Ministarstva za brigu o porodici i demografiju. Ovo je dan kada se svi okupimo, družimo se i ugostimo sve naše prijatelje. Iskoristimo priliku kako bi razmenili iskustva, učvrstili postojeća i stvorili nova prijateljstva sve sa zajedničkim ciljem, dobrobit penzionera, da bolje i kvalitetnije žive – naveo je Periz.

U programu su učestvovali članovi KUD-a „Sunčana jesen“. Tokom godina udruženje penzionera organizuje bogate i raznovrsne aktivnosti, a  broji  oko 7.000 članova.

8da2560a-9b03-482b-81fb-285898273e0f

„Ulica otvorenog srca“ prvi put organizovana u Kikindi bila je posvećena deci sa ahondroplazijom. Sedište udruženja „Deca sa ahondroplazijom Srbije“  i putem ove akcije i humanitarnog bazara skrenuta je pažnja na mališane koji imaju ovu retku dijagnozu među kojima je i  sugrađanka Staša Terzin stara 4,5 godine.

Prvu manifestaciju podržali su predstavnici Grada, na čelu sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem, ali ministarka u Ministarstva za brigu o porodici i demografiju profesorka dr  Darija Kisić i državni sekretar Radoš Pejović koji si bili deo humane ulice.

-Hvala Kikinđanima što su takvi kakvi jesu i što su otvorenog srca. Zadovoljstvo mi je što sam sa vama kada se prvi put organizuje „Ulica otvorenog srca“. Ahondroplazija je retka bolest o kojoj se nije puno pričalo prethodnih godina i za koju postoji inovativna terapija. Naš zemlja obolelima omogućava da se leče od nje.  Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju ima organizacionu jedinici usmerenu ka poboljšanju kvaliteta života porodica koje imaju decu sa retkim bolestima. Punog srca podržali smo ovu akciju, ali ćemo Kikindi pružiti podršku u svim aktivnostima čiji je cilj podrška porodici i deci jer se vaša sredina proteklih godina pokazala kao primer dobre prakse – istakla je ministarka dr Darija Kisić.

Gradonačelnik Lukač zahvalio je ministarki Kisić  i Pejoviću koji su svojim dolaskom podržali našu sredinu koja oduvek bila humana.

-Naš grad maksimalno je posvećen porodici i deci i to je naše, ali i glavno opredeljenje Vlade Srbije. Porodica je osnovna jedinica društva i na nama je da je podržimo i da se borimo za nju. Želimo da ukažemo na retku bolest ahondroplaziju koja je u proteklih godinu dana prepoznata i u državi i nadležnom Ministarstvu zdravlja. Kikinda je grad humanih ljudi koji se uvek odazovu apelu za prikupljanje sredstava onima kojima je novac potreban – rekao je gradonačelnik Lukač.

Sugrađani su se okupili u velikom broju kako bi podržali događaj, a za decu sa ahondroplazijom prikupljana su sredstva kako bi što kvalitetnije živela. Davor Terzin, predsednik udruženja „Deca sa ahondroplazijom Srbije“  i otac jedine sugrađanke obolele od ove retke bolesti napominje da nije sumnjao u ovakav odziv. On  je gradonačelniku Lukaču uručio plaketu u znak zahvalnosti za podršku.

-Inovativnu terapiju prima troje, a naredne nedelje sa njom će započeti još četvoro dece među kojima je i Staša. Ona se prima svakodnevno i daje izuzetne rezultate kada je reč o zdravlju i kvalitetu života obolelih. Do sada je jedino lečenje bilo sa invazivnim aparatima, ekstremno bolnih i nehumanih. Nova terapija pomaže deci da rastu onako kako bi i trebalo da rastu, bez operacija, bez socijalne isključenosti i bez bola i za to smo se borili da donesemo u Srbiji. Naš glas se čuo i što je još važnije razumeli su nas oni koji odlučuju – dodao je Terzin.

„Ulicu otvorenog srca“ podržali su i lokalni proizvođači, udruženje „Kar braders“ koji su od automobila formirali srce unutar kog je organizovan „Kutak crvenih noseva“, članovi Dečijeg pozorišta „Lane“ kostimirani u klovnove, mališanima je ocrtavano lice mališana, volonteri Crvenog krsta su  prodavali „Čaj od srca“, a mogli su i  da se kupe i crveni nosevi. U programu su nastupili članovi horića OMŠ  „Slobodan Malbaški“, plesne škole „Dens end Soul“, mlađi dečiji ansambl ADZNM „Gusle“, škole modernog plesa „ Step ap“ i  bubnjarska sekcija „Kikinda“ Sav prihod od ovih aktivnosti takođe ide za Udruženje „Deca sa ahondroplazijom“ Srbije.

25.01_Orlic1

U Skupštini Srbije, sudije koje su izabrane na sednicama Visokog saveta sudstva u prošloj godini, položile su zakletvu. Zakletvu su položili pred predsednicom Vrhovnog suda Jasminom Vasović i predsednikom Skupštine Srbije Vladimirom Orlićem.

Među novoimenovanim sudijama su i dve  Kikinđanke. Ljubica Gavrilov Građin koja je postala sudija Osnovnog suda, nakon što već više od dve decenije radi u ovoj ustanovi. Sada kikindski sud broji jedanaest sudija.

Novi sudija Prekršajnog suda u Kikindi je Branislava Zarić Zubanov koja je takođe dugo godina obavljala posao saradnika. Ovaj sud sada ima četiri sudije, od kojih jedan radi u Novom Kneževcu. Uskoro će i saradnik Tanja Đurić biti pozvana da polaže sudijsku zakletvu tako će Prekršajni sud imati pet sudija.

Jasmina Vasović im je čestitala na položenoj zakletvi, te izrazila nadu da će se u radu pridržavati zakletve i etičkog kodeksa.

Osim u Kikindi nove sudije u osnovnim sudovima imenovane su i u Bačkoj Palanci, Vrbasu, Kikindi, Trsteniku, Paraćinu, Jagodini, Pirot Subotici, Novom Pazaru, Sjenici, Pančevu, Kragujevcu, Boru, Smederevu, Velikoj Plani, Bačkoj Palanci i Mionici. U prekršajnim sudovima, osim u našem gradu, nove sudije imenovane su i u Zrenjaninu, Kraljevu, Jagodini, Subotici, Požegi, Užicu,  Prijepolju, Negotin, Zaječaru  i Smederevu i Raški.

ikonopisana-1094

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeležavaju Svetog Savu, koji se smatra jednom od najznačajnijih ličnosti srpske istorije. Savindan se obeležava u čast prvog srpskog arhiepiskopa, prosvetitelja i tvorca zakonodavstva. Sveti Sava se smatra začetnikom srpske srednjovekovne književnosti i zaštitnikom prosvetnih ustanova.

Sveti Sava se smatra začetnikom srpske srednjovekovne književnosti, stoga je i zaštitnik prosvetnih ustanova. Praznik Sveti Sava je ustanovljen za školsku slavu 1840. godine, na predlog Atanasija Nikolića, rektora Liceja u Kragujevcu. Posle poluvekovne zabrane, 1990. godine ponovo se obeležava kao školska slava. Naročito revnosno Svetog Savu praznuju stočari iz raznih krajeva.

Mnogi srpski narodni običaji oko Svetog Save vezani su za stoku i za strah od vukova. Pred Savindan se nije smela stoka terati u šumu. U mnogim krajevima se ovaj praznik proslavlja vrlo svečano i pre njega se postilo sedam dana. Postoji mnogo narodnih verovanja u vezi sa Savindanom, među kojima i to da ako na Svetog Savu grmi, desiće se važni događaji.

Svetosavska akademija 5

Srpska pravoslavna crkvena opština i Grad Kikinda, povodom obeležavanja uspomene na prvog srpskog prosvetitelja, Rastka Nemanjića sutra, 27. januara u 18 sati u Narodnom pozorištu organizuju Svetosavsku akademiju.

Ovo je druga godina zaredom da se na ovaj način obeležava dan posvećen Svetom Savi. U programu učestvuju hor KCK „Atendite“ i dečiji hor „Kikindijanci“, Ženska pevačka grupa ADZNM „Gusale“, hor OŠ „Jovan Popović”- „Jovine zvezde”, dečiji hor „Čuperak“ i hor pri hramu Svetih Kozme i Damjana „Sveti Josif Temišvarski“. Kumovi slave su profesori i učenici Tehničke škole.

1706276951701

Nova aktivnost Kulturnog centra biće dramska sekcija. Vodiće je Stefan Ostojić, glumac, a cilj je da se mladima u gradu ponudi još jedan sadržaj za kreativno izražavanje.

-Dramska sekcija počinje 11. februara, a svi zainteresovani detalje mogu pronaći na fejsbuk stranici Kulturnog centra. Audicije neće biti i ko god se pojavi je dobrodošao. Odvojeno će se raditi sa srednjoškolcima, kao i sa osnovcima od petog do osmog razreda. Planirane su i dve predstave, sa svakom grupom po jedna, čije premijere se očekuju krajem aprila, početkom maja. Sada već mogu da kažem da će mlađa grupa izvesti predstavu o Kraljeviću Marku. Starija će raditi na sličnom tekstu jer nam je želja da obe predstave spojimo u jednu koja može da gostuje u druga mesta – istakao je Stefan Ostojić.

Ideja Stefana Ostojića je da polaznici istražuju temu, tekst, likove, jer je, kako kaže, uveren da ima dosta mladih koji žele da  se oprobaju na daskama koje život znače. U mnoštvu sadržaja koje nudi ova ustanova kulture naći će se mesta i za glumu, dodao je Marko Markovljev, v.d. direktor KCK.

-Uvideli smo potrebu da mladima u našoj ustanovi ponudimo još jedan kulturni sadržaj. Dramska radionica odnosno teatar okupljaće sve one koji imaju afiniteta ka glumi i scenskom izrazu. Novi kulturni sadržaj koji se proizvede biće namenjen svim sugrađanima. Okupljanja će biti nedeljom u prepodnevnim satima  – kazao je Markovljev.

Stefan Ostojić je mlad i perspektivan glumac i nije mu strano da svoje iskustvo i znanje prenosi na nešto mlađe od njega. Markovljev napominje i da će zajedno sa njim budući članovi sekcije naučiti puno toga, a pre svega steći samopouzdanje u kreativnom izražavanju.

7482d59e-4c90-40d3-a7a6-d583a0e09970

Povodom obeležavanja školske slave, Svetog Save, Mesna zajednica Bašaid i ove godine obradovala mališane prvih razreda. Poklone, paketiće pune slatkiša i slaniša, uručili su im predsednik Saveta Mesne zajednice Bojan Mikalački i direktor Mirko Vlajkov.

-Dugogodišnja je tradicija da povodom školske slave obradujemo naše prvake. Ove godine u prvom razredu imamo 26 učenika, dok u u specijalnom odeljenju Osnovne škole „1. oktobar“ imamo petoro đaka. Paketiće je obezbedila Mesna zajednica i naši prvaci se uvek obraduju poklonu – rekao je Mikalački i dodao da će i narednih godina organizovati akciju darivanja povodom Svetog Save.

sveti sava radovi

Zamena kanalizacionih cevi u sali za fizičko vaspitanje u toku je u Osnovnoj školi „Sveti Sava“. Kako je prilikom radova došlo do havarije na vodovodnim cevima i one će biti zamenjene, rekla je direktorica Gordana Rackov.

-Posao je započet tokom raspusta i u završnoj su fazi  jer su radovi iziskivali i izmeštanje postojećeg hidranta. Od radova nas očekuje gletovanje zidova, krečenje, postavljanje pločica, farbanje radijatora. Finansijer je lokalna samouprava koja je izdvojila 2,5 miliona dinara – dodala je Gordana Rackov.

Tokom zimskog raspusta uređen je kabinet za fiziku. Sve je okrečeno, stigao je i novi nameštaj, stolovi i ormari, kao i novi projektor koji se već koristi u nastavi

Školi je tokom prošle godine od Pokrajinske Vlade odobreno i  11,2 miliona dinara za sanaciju šest  toaleta.

-Za ove radove završena je sva neophodna dokumentacija i tender. -Uradiće se kompletna rekonstrukcija toaleta  na prvom, drugom i na trećem spratu. Radovi se bili neophodni s obzirom na to da godinama nije ulagano u sanitarne čvorove. Pored zamene cevi, postaviće se nove sanitarije, pločice i stolarija, a projektom su obuhvaćeni i molersko – farbarski radovi – pojasnila je naša sagovornica.

Evropska-nedelja-prevencije-raka-grlica-materice-POSTER-GZZJZ-2024-1-732x1024

Od 22. do 28. januara obeležava se 18. Evropska nedelja prevencije raka grlića materice. Cilj je podizanja svesti žena o ovoj bolesti, kao i promocija značaja očuvanja reproduktivnog zdravlja i mogućnosti korišćenja dostupnih mera prevencije, istakla je epidemiolog dr Tatjana Pecarski, načelnica Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Zavoda za javno zdravlje.

-Želimo da pošaljemo poruku da se rak grlića materice može sprečiti tako da je ovogodišnji slogan kampanje „Zajedno protiv raka grlića materice“. Važno je da svaka žena odvoji vreme i da bar jednom godišnje ode na preventivni pregled. Rana dijagnostika ima ogromnu ulogu u lečenju i sprečavanju mortaliteta – rekla je dr Pecarski.

 

Primarna prevencija  je odgovorno seksualno ponašanje i HPV imunizacija,  dok je sekundarna prevencija ranog otkrivanja karcinoma grlića materice putem Papanikolau testa i redovne posete ginekologu.

-Na žalost Severnobanatski okrug spada u sredine sa visokom stopom obolevanja od karcinoma grlića materice i iznad je proseka u Srbiji. Moratalite je u nivou proseka u zemlji. Apelujem na sve žene da vode računa o svom zdravlju jer se ova bolest može sprečiti. U Srbiji oko 500 žena umre od raka grlića materice, a oboli oko 1.500 – dodala je naša sagovornica.

Skoro svi slučajevi raka grlića materice, 99 odsto procenata, povezani su sa infekcijom visokorizičnim humanim papiloma virusom (HPV), izuzetno čestim virusom koji se prenosi seksualnim kontaktom. Iako se većina infekcija HPV-om spontano povlači i ne izaziva nikakve simptome, uporna infekcija može izazvati rak grlića materice kod žena.

IMG-1fc3abc498971f249f4f6002eef0f5c1-V

U Kikindi i severnom Banatu je potvrđena cirkulacija virusa gripa. Kako je istakla epidemiolog  dr Tatjana Pecarski, načelnica Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u laboratoriji Zavoda za javno zdravlje ispitivanje na grip počelo je 1. septembra.

-Do sada smo uradili 176 uzoraka na grip, od kojih je u našoj laboratoriji potvrđeno šest pozitivnih i to početkom januara. Jedan je tip B kod meštanina Čoke, dok je preostalih pet potvrđeno kod Kikinđana među kojima je četiri tip A i jedan nije identifikovan. Uzorke tipa A poslali smo i na Institut „Torlak“ gde je potvrđeno da su dva tip AH3, a jedan je tip AH1, dok je jedan ostao neidentifikovan – saznajemo od dr Pecarski.

 

Stanovnik Čoke oboleo od tipa B je stariji od 50 godina, dok su svi oboleli Kikinđani od tipa A uzrasta od četiri do 15 godina.

-Dete od četiri godine zbog virusa je bilo hospitalizovano u Opštoj bolnici. Kod njega je potvrđen tip AH3, ali je juče pušteno sa bolničkog na kućno lečenje. I obolenja slična gripu i akutne respiratorne infekcije u najvećoj meri registruju se kod dece od pet do 14 godina. Kasnije imamo grip u odnosu na prošlu godinu registrovali smo u decembru 2022. i tek sada počinje sezona – dodala je naša sagovornica.

 

Grip je tek počeo i još uvek nije kasno za vakcinaciju. Na teritoriji okruga u domove zdravlja distribuirano je 7.000 doza, a u vakcinisano je 5.074 osobe. Kikindi je pripalo 3.800 doza i 2.800 je utrošeno.

-Za vakcinaciju još uvek nije kasno. Preporuka je da se vakcinišu svi hronični bolesnici, zaposleni u javnim službama, ustanovama socijalne zaštite, zdravstvenim ustanovama – kaže dr Pecarski.

U Kikindi je i tri potvrđena slučaja velikog kašlja, dve osobe imaju više od 50 godina, kod kojih je vakcinalni status nepoznat i jedno je dete od četiri meseca koje nije stasalo za vakcinaciju.

-Dete je bilo u Bolnici i nakon lečenja pušteno je kući i sada se dobro oseća. Svake godine mi registrujemo do četiri osobe obolele od velikog kašlja i ovo nije novina. Od 2013. postoji nadzor nad velikim kašljem – pojašnjava dr Tatjana Pecarski.

 

Protiv pertusisa odnosno velikog kašlja vakciniše se sa 2,5 meseca, kada se prima prva doza, revakcina je sa 15 meseci i treća doza daje se pre polaska u školu. Reč je o zaraznom oboljenju izazvano bakterijom.

U ovom momentu nešto je manji broj obolelih od kovida do 15 dnevno u Severnobanatskom okrugu, dok ih je u novembru i decembru bilo više. Tada je bilo i do 50 odsto pozitivnih u odnosu na broj testiranih na ovaj virus u toku jednog dana.

error: Content is protected !!