Aleksandra Djuran

71983b23-e8d3-42a3-a05f-ed8e75dd7b6c

Уз резање и освећење славског колача, химну Светом Сави, многобројни чланови Удружења пензионера у Кикинди прославили су данас славу, Светог Саву.  Значајном дану присуствовали су и представници Града на челу са градоначелником Николом Лукачем који је био и кум овогодишње славе, министарка Министарства за бригу о породици и демографију др Дарија Кисић и државни секретар Радош Бајић, као и председник Скупштине Града Младен Богдан.

 

-Честитам славу удружењу пензионера. Свети Сава велики је православни празник и право је задовољство и част бити кум славе. Локална самоуправа уважава мишљење и искуство наших најстаријих суграђана. Пензионери су најмудрији део друштво и на нама је да их слушамо и искористимо њихово знање како би изградили што боље друштво за живот. Ту смо да им помогнемо и изађемо им у сусрет за све потребе које имају, а суграђани треће доби нас подржавају у нашем раду и труду да од Кикинда буде средина за дивљење – напоменуо је градоначелник Лукач.

На обележавању је било 150 најстаријих суграђана, заједно са гостима из околних места и Румуније, рекао је  Милан Периз , председник удружења пензионера.

-Одушевљен сам што су заједно са нама и представници Министарства за бригу о породици и демографију. Ово је дан када се сви окупимо, дружимо се и угостимо све наше пријатеље. Искористимо прилику како би разменили искуства, учврстили постојећа и створили нова пријатељства све са заједничким циљем, добробит пензионера, да боље и квалитетније живе – навео је Периз.

У програму су учествовали чланови КУД-а „Сунчана јесен“. Током година удружење пензионера организује богате и разноврсне активности, а  броји  око 7.000 чланова.

8da2560a-9b03-482b-81fb-285898273e0f

„Улица отвореног срца“ први пут организована у Кикинди била је посвећена деци са ахондроплазијом. Седиште удружења „Деца са ахондроплазијом Србије“  и путем ове акције и хуманитарног базара скренута је пажња на малишане који имају ову ретку дијагнозу међу којима је и  суграђанка Сташа Терзин стара 4,5 године.

Прву манифестацију подржали су представници Града, на челу са градоначелником Николом Лукачем, али министарка у Министарства за бригу о породици и демографију професорка др  Дарија Кисић и државни секретар Радош Пејовић који си били део хумане улице.

-Хвала Кикинђанима што су такви какви јесу и што су отвореног срца. Задовољство ми је што сам са вама када се први пут организује „Улица отвореног срца“. Ахондроплазија је ретка болест о којој се није пуно причало претходних година и за коју постоји иновативна терапија. Наш земља оболелима омогућава да се лече од ње.  Министарство за бригу о породици и демографију има организациону јединици усмерену ка побољшању квалитета живота породица које имају децу са ретким болестима. Пуног срца подржали смо ову акцију, али ћемо Кикинди пружити подршку у свим активностима чији је циљ подршка породици и деци јер се ваша средина протеклих година показала као пример добре праксе – истакла је министарка др Дарија Кисић.

Градоначелник Лукач захвалио је министарки Кисић  и Пејовићу који су својим доласком подржали нашу средину која одувек била хумана.

-Наш град максимално је посвећен породици и деци и то је наше, али и главно опредељење Владе Србије. Породица је основна јединица друштва и на нама је да је подржимо и да се боримо за њу. Желимо да укажемо на ретку болест ахондроплазију која је у протеклих годину дана препозната и у држави и надлежном Министарству здравља. Кикинда је град хуманих људи који се увек одазову апелу за прикупљање средстава онима којима је новац потребан – рекао је градоначелник Лукач.

Суграђани су се окупили у великом броју како би подржали догађај, а за децу са ахондроплазијом прикупљана су средства како би што квалитетније живела. Давор Терзин, председник удружења „Деца са ахондроплазијом Србије“  и отац једине суграђанке оболеле од ове ретке болести напомиње да није сумњао у овакав одзив. Он  је градоначелнику Лукачу уручио плакету у знак захвалности за подршку.

-Иновативну терапију прима троје, а наредне недеље са њом ће започети још четворо деце међу којима је и Сташа. Она се прима свакодневно и даје изузетне резултате када је реч о здрављу и квалитету живота оболелих. До сада је једино лечење било са инвазивним апаратима, екстремно болних и нехуманих. Нова терапија помаже деци да расту онако како би и требало да расту, без операција, без социјалне искључености и без бола и за то смо се борили да донесемо у Србији. Наш глас се чуо и што је још важније разумели су нас они који одлучују – додао је Терзин.

„Улицу отвореног срца“ подржали су и локални произвођачи, удружење „Кар брадерс“ који су од аутомобила формирали срце унутар ког је организован „Кутак црвених носева“, чланови Дечијег позоришта „Лане“ костимирани у кловнове, малишанима је оцртавано лице малишана, волонтери Црвеног крста су  продавали „Чај од срца“, а могли су и  да се купе и црвени носеви. У програму су наступили чланови хорића ОМШ  „Слободан Малбашки“, плесне школе „Денс енд Соул“, млађи дечији ансамбл АДЗНМ „Гусле“, школе модерног плеса „ Степ ап“ и  бубњарска секција „Кикинда“ Сав приход од ових активности такође иде за Удружење „Деца са ахондроплазијом“ Србије.

25.01_Orlic1

У Скупштини Србије, судије које су изабране на седницама Високог савета судства у прошлој години, положиле су заклетву. Заклетву су положили пред председницом Врховног суда Јасмином Васовић и председником Скупштине Србије Владимиром Орлићем.

Међу новоименованим судијама су и две  Кикинђанке. Љубица Гаврилов Грађин која је постала судија Основног суда, након што већ више од две деценије ради у овој установи. Сада кикиндски суд броји једанаест судија.

Нови судија Прекршајног суда у Кикинди је Бранислава Зарић Зубанов која је такође дуго година обављала посао сарадника. Овај суд сада има четири судије, од којих један ради у Новом Кнежевцу. Ускоро ће и сарадник Тања Ђурић бити позвана да полаже судијску заклетву тако ће Прекршајни суд имати пет судија.

Јасмина Васовић им је честитала на положеној заклетви, те изразила наду да ће се у раду придржавати заклетве и етичког кодекса.

Осим у Кикинди нове судије у основним судовима именоване су и у Бачкој Паланци, Врбасу, Кикинди, Трстенику, Параћину, Јагодини, Пирот Суботици, Новом Пазару, Сјеници, Панчеву, Крагујевцу, Бору, Смедереву, Великој Плани, Бачкој Паланци и Мионици. У прекршајним судовима, осим у нашем граду, нове судије именоване су и у Зрењанину, Краљеву, Јагодини, Суботици, Пожеги, Ужицу,  Пријепољу, Неготин, Зајечару  и Смедереву и Рашки.

ikonopisana-1094

Српска православна црква и верници данас обележавају Светог Саву, који се сматра једном од најзначајнијих личности српске историје. Савиндан се обележава у част првог српског архиепископа, просветитеља и творца законодавства. Свети Сава се сматра зачетником српске средњовековне књижевности и заштитником просветних установа.

Свети Сава се сматра зачетником српске средњовековне књижевности, стога је и заштитник просветних установа. Празник Свети Сава је установљен за школску славу 1840. године, на предлог Атанасија Николића, ректора Лицеја у Крагујевцу. После полувековне забране, 1990. године поново се обележава као школска слава. Нарочито ревносно Светог Саву празнују сточари из разних крајева.

Многи српски народни обичаји око Светог Саве везани су за стоку и за страх од вукова. Пред Савиндан се није смела стока терати у шуму. У многим крајевима се овај празник прославља врло свечано и пре њега се постило седам дана. Постоји много народних веровања у вези са Савинданом, међу којима и то да ако на Светог Саву грми, десиће се важни догађаји.

Svetosavska akademija 5

Српска православна црквена општина и Град Кикинда, поводом обележавања успомене на првог српског просветитеља, Растка Немањића сутра, 27. јануара у 18 сати у Народном позоришту организују Светосавску академију.

Ово је друга година заредом да се на овај начин обележава дан посвећен Светом Сави. У програму учествују хор КЦК „Атендите“ и дечији хор „Кикиндијанци“, Женска певачка група АДЗНМ „Гусале“, хор ОШ „Јован Поповић”- „Јовине звезде”, дечији хор „Чуперак“ и хор при храму Светих Козме и Дамјана „Свети Јосиф Темишварски“. Кумови славе су професори и ученици Техничке школе.

1706276951701

Нова активност Културног центра биће драмска секција. Водиће је Стефан Остојић, глумац, а циљ је да се младима у граду понуди још један садржај за креативно изражавање.

-Драмска секција почиње 11. фебруара, а сви заинтересовани детаље могу пронаћи на фејсбук страници Културног центра. Аудиције неће бити и ко год се појави је добродошао. Одвојено ће се радити са средњошколцима, као и са основцима од петог до осмог разреда. Планиране су и две представе, са сваком групом по једна, чије премијере се очекују крајем априла, почетком маја. Сада већ могу да кажем да ће млађа група извести представу о Краљевићу Марку. Старија ће радити на сличном тексту јер нам је жеља да обе представе спојимо у једну која може да гостује у друга места – истакао је Стефан Остојић.

Идеја Стефана Остојића је да полазници истражују тему, текст, ликове, јер је, како каже, уверен да има доста младих који желе да  се опробају на даскама које живот значе. У мноштву садржаја које нуди ова установа културе наћи ће се места и за глуму, додао је Марко Марковљев, в.д. директор КЦК.

-Увидели смо потребу да младима у нашој установи понудимо још један културни садржај. Драмска радионица односно театар окупљаће све оне који имају афинитета ка глуми и сценском изразу. Нови културни садржај који се произведе биће намењен свим суграђанима. Окупљања ће бити недељом у преподневним сатима  – казао је Марковљев.

Стефан Остојић је млад и перспективан глумац и није му страно да своје искуство и знање преноси на нешто млађе од њега. Марковљев напомиње и да ће заједно са њим будући чланови секције научити пуно тога, а пре свега стећи самопоуздање у креативном изражавању.

7482d59e-4c90-40d3-a7a6-d583a0e09970

Поводом обележавања школске славе, Светог Саве, Месна заједница Башаид и ове године обрадовала малишане првих разреда. Поклоне, пакетиће пуне слаткиша и сланиша, уручили су им председник Савета Месне заједнице Бојан Микалачки и директор Мирко Влајков.

-Дугогодишња је традиција да поводом школске славе обрадујемо наше прваке. Ове године у првом разреду имамо 26 ученика, док у у специјалном одељењу Основне школе „1. октобар“ имамо петоро ђака. Пакетиће је обезбедила Месна заједница и наши прваци се увек обрадују поклону – рекао је Микалачки и додао да ће и наредних година организовати акцију даривања поводом Светог Саве.

sveti sava radovi

Замена канализационих цеви у сали за физичко васпитање у току је у Основној школи „Свети Сава“. Како је приликом радова дошло до хаварије на водоводним цевима и оне ће бити замењене, рекла је директорица Гордана Рацков.

-Посао је започет током распуста и у завршној су фази  јер су радови изискивали и измештање постојећег хидранта. Од радова нас очекује глетовање зидова, кречење, постављање плочица, фарбање радијатора. Финансијер је локална самоуправа која је издвојила 2,5 милиона динара – додала је Гордана Рацков.

Током зимског распуста уређен је кабинет за физику. Све је окречено, стигао је и нови намештај, столови и ормари, као и нови пројектор који се већ користи у настави

Школи је током прошле године од Покрајинске Владе одобрено и  11,2 милиона динара за санацију шест  тоалета.

-За ове радове завршена је сва неопходна документација и тендер. -Урадиће се комплетна реконструкција тоалета  на првом, другом и на трећем спрату. Радови се били неопходни с обзиром на то да годинама није улагано у санитарне чворове. Поред замене цеви, поставиће се нове санитарије, плочице и столарија, а пројектом су обухваћени и молерско – фарбарски радови – појаснила је наша саговорница.

Evropska-nedelja-prevencije-raka-grlica-materice-POSTER-GZZJZ-2024-1-732x1024

Од 22. до 28. јануара обележава се 18. Европска недеља превенције рака грлића материце. Циљ је подизања свести жена о овој болести, као и промоција значаја очувања репродуктивног здравља и могућности коришћења доступних мера превенције, истакла је епидемиолог др Татјана Пецарски, начелница Центра за контролу и превенцију болести Завода за јавно здравље.

-Желимо да пошаљемо поруку да се рак грлића материце може спречити тако да је овогодишњи слоган кампање „Заједно против рака грлића материце“. Важно је да свака жена одвоји време и да бар једном годишње оде на превентивни преглед. Рана дијагностика има огромну улогу у лечењу и спречавању морталитета – рекла је др Пецарски.

 

Примарна превенција  је одговорно сексуално понашање и ХПВ имунизација,  док је секундарна превенција раног откривања карцинома грлића материце путем Папаниколау теста и редовне посете гинекологу.

-На жалост Севернобанатски округ спада у средине са високом стопом оболевања од карцинома грлића материце и изнад је просека у Србији. Мораталите је у нивоу просека у земљи. Апелујем на све жене да воде рачуна о свом здрављу јер се ова болест може спречити. У Србији око 500 жена умре од рака грлића материце, а оболи око 1.500 – додала је наша саговорница.

Скоро сви случајеви рака грлића материце, 99 одсто процената, повезани су са инфекцијом високоризичним хуманим папилома вирусом (ХПВ), изузетно честим вирусом који се преноси сексуалним контактом. Иако се већина инфекција ХПВ-ом спонтано повлачи и не изазива никакве симптоме, упорна инфекција може изазвати рак грлића материце код жена.

IMG-1fc3abc498971f249f4f6002eef0f5c1-V

У Кикинди и северном Банату је потврђена циркулација вируса грипа. Како је истакла епидемиолог  др Татјана Пецарски, начелница Центра за контролу и превенцију болести у лабораторији Завода за јавно здравље испитивање на грип почело је 1. септембра.

-До сада смо урадили 176 узорака на грип, од којих је у нашој лабораторији потврђено шест позитивних и то почетком јануара. Један је тип Б код мештанина Чоке, док је преосталих пет потврђено код Кикинђана међу којима је четири тип А и један није идентификован. Узорке типа А послали смо и на Институт „Торлак“ где је потврђено да су два тип АХ3, а један је тип АХ1, док је један остао неидентификован – сазнајемо од др Пецарски.

 

Становник Чоке оболео од типа Б је старији од 50 година, док су сви оболели Кикинђани од типа А узраста од четири до 15 година.

-Дете од четири године због вируса је било хоспитализовано у Општој болници. Код њега је потврђен тип АХ3, али је јуче пуштено са болничког на кућно лечење. И оболења слична грипу и акутне респираторне инфекције у највећој мери региструју се код деце од пет до 14 година. Касније имамо грип у односу на прошлу годину регистровали смо у децембру 2022. и тек сада почиње сезона – додала је наша саговорница.

 

Грип је тек почео и још увек није касно за вакцинацију. На територији округа у домове здравља дистрибуирано је 7.000 доза, а у вакцинисано је 5.074 особе. Кикинди је припало 3.800 доза и 2.800 је утрошено.

-За вакцинацију још увек није касно. Препорука је да се вакцинишу сви хронични болесници, запослени у јавним службама, установама социјалне заштите, здравственим установама – каже др Пецарски.

У Кикинди је и три потврђена случаја великог кашља, две особе имају више од 50 година, код којих је вакцинални статус непознат и једно је дете од четири месеца које није стасало за вакцинацију.

-Дете је било у Болници и након лечења пуштено је кући и сада се добро осећа. Сваке године ми региструјемо до четири особе оболеле од великог кашља и ово није новина. Од 2013. постоји надзор над великим кашљем – појашњава др Татјана Пецарски.

 

Против пертусиса односно великог кашља вакцинише се са 2,5 месеца, када се прима прва доза, ревакцина је са 15 месеци и трећа доза даје се пре поласка у школу. Реч је о заразном обољењу изазвано бактеријом.

У овом моменту нешто је мањи број оболелих од ковида до 15 дневно у Севернобанатском округу, док их је у новембру и децембру било више. Тада је било и до 50 одсто позитивних у односу на број тестираних на овај вирус у току једног дана.

error: Content is protected !!