Aleksandra Djuran

marija-bursac-(2)

Културно- уметничко друштво „Марија Бурсаћ” из Банатског Великог Села рођенда друштва обележиће концертом. У суботу, 11. маја у 20 часова у сали биоскопа поред домаћина наступиће и гости КУД „Свети Сава” из Каћа.

Друштво које окупља више од стотину чланова постоји 75 година, а ово је 28. година од обновљеног рада. „Марија Бурсаћ” има више фолклорних и певачких секција.

bicikli-dokumentacija-(2)

Интересовање суграђана за субвенцију за куповину бицикала уз субвенцију локалне самоуправе је велико. Већ од седам часова суграђани који желе подстицај од 10.000 динара, који додељује Град, стрпљиво су у реду чекали да предају неопходну документацију. Подељено је више од 300 бројева и према редоследу како је ко долазио у Услужном центру подносили су се захтеви.

-Поздрављам ову акцију и драго ми је што нам наш Град помаже до купимо бицикле. Конкуришем за дечији бицикл и желим да похвалим меру која нам омогућује да добијемо субвенцију и лакше приуштимо детету нови бицикл  – рекао нам је Дарко Ђомпарин.

И Бранкица Зариће жели да изненади старијег сина, а са млађим је дошла да поднесе документацију.

-Син ће од јесени постати ђак првак и желимо да га изненадимо новим бициклом. Сматрам да је ова акција одлична и пуно ће нам помоћи да детету испунимо жељу. Уједно ће помоћи да суграђани буду активнији и здравији – напоменула је Бранкица Зарић.

Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој очекује да ће се конкурс данас и затворити с обзиром на то да је опредељено 2,5 милиона динара за 250 бицикала.

-Како је и прошле године интересовање било велико предузете су све мере како би суграђани што брже и ефикасније завршили неопходне процедуре. И прошле године доделили смо средства за исти број бицикала, а конкурс је такође био и отворен и затворен у једном дану. То показује да Кикинђани возе бицикле, а да је мера одличан начин да се дође до новог двоточкаша, као и да је подстицај значајна олакшица и уштеда у кућном буџету – истакла је Мирослава Наранчић.

Оно што следи је прегледање документације и објављивање прелиминарне листе следеће недеље. Коначна листа биће објављена седам дана након тога.Ово је трећи пут да локална самоуправа издваја новац за субвенционисану куповину бицикала као еколошки прихватљивог превозног средства.

crkva-bvs
Цркве Светог Василија Острошког у Банатском Великом Селу обеле у суботу, 11 маја обележиће храмовну славу.
Уочи Светог Василија у суботу 11. маја са почетком од 17 часова биће служена Вечерња служба. На сам дан славе, у цркви ће се служити Литургија са почетком од 9 сати, а након Литургије биће организован ручак.
Храмовна слава је  прилика да се  мештани окупе и разговарју о завршетка  храма. Планирано је да се у наредном периоду заврше спољашњи радове на цркви и  осветљење.
biblioteka-simic-(3)

У Народној библиотеци „Јован Поповић” промовисана је књига Драгослава Симића „Гласом писана историја” и „Век сликан микрофоном”. Драгослав Симић био је дугогодишњи уредник емисије „Говори да бих те видео” Другог програма Радио-Београда и аутор серије документарних емисија. Његови саговорници били су анонимни и заборављени људи, али и познате личности. Симић је њихова сећања забележио микрофоном и живу реч преточио у ове две књиге.

-Књига „Век сликан микрофоном” јединствена је у издавачкој продукцији Србије с обзиром на то да се базира на QR кодовима који омогућавају и да се чита и да се слуша. Све моје саговорнике читаоци ће моћи и да чују захваљујући паметном телефону који ће вас уз помоћ кодова одвести да чујете особу о којој се пише у књизи – каже Симић.

Неки од његових саговорника били су: Бранко Лустиг, филмски продуцент и добитник два Оскара за филмове „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“, Тугомил Ујчић, професор и преживели сведок стрељања у Крагујевцу 1941., Бубиша Симић, музичар, композитор и диригент, Ранко Бугарски, лингвиста, Драгица Срзентић, прва супруга Јована Поповића, учесница НОБ-а и жена која је 1948. уручила Стаљину Титово историјско писмо, Зоран Христић, композитор музике за Олимпијске игре у Сарајеву и многи други.

-Књига је усмена историја 20. века.Било је јако важно сачувати снимке људи са којима сам разговарао. Све се налази на сајту архив Симић и он је услова да књига има савремени приступ читаоцима. Читалац који жели да чује како је одређене личности моћи ће то да уради, без питања новинара говорила  У књизи има 40 значајних личности 20.века и она се подупире на књигу „Гласом писана историја“ – истакао је Драгослав Симић.

Поред аутора о књигама је говорио и Радоман Кањевац, писац и некадашњи уредник Студентског радио програма Индекс 202. Модератор вечери била је Милана Бајкин.

 

A.Ђ.

dan-pobede-venci-(2)

Полагањем венаца и шетњом  Бесмртног пука у Кикинди је обележен 9. мај, Дан победе над фашизмом. Венци су положени на Руском гробљу и споменику „Туга“ одакле је кренула шетња представника Града, амбасаде Русије, борачких организација и грађана Градским тргом. Дужна почаст одата је и на споменику жртвама фашизма, а венац је положен и на спомен плочу бригадиру Драгутину Ристићу. У име локалне самоуправе венце су положили градоначелник Никола Лукач и председник Скупштине Града Младен Богдан, док је испред амбасаде Руске Федерације у Србији то учинио први секретар Јуриј Бутков који се Кикинђанима захвалио на организацији и напоменуо да је заједничка борба савезника против фашизма у Другом светском рату донела победу. Градоначелник Лукач честитао је Дан победе и напоменуо да је фашизам највеће зло 20. века.

-На жалост, и у 21. веку, тиња ова идеологија која је довела до бројних страдања. Кикинда и Србија увек су били на страни истине и правде. Одабрали смо страну победника и наш народ, који је пуно пропатио, увек се борио против неправде и у Првом и у Другом светском рату, али и у ратовима деведесетих. Дан победе за све нас је посебан јер се са пијететом сећамо свих жртава и хероја који су дали своје животе како би ми данас живели у слободи. Није увек било лако, ни једноставно, а и сада су нови изазови пред нама, а наш град је увек био слободарског духа,  поштује сваку жртву и сваког суграђанина који се борио за нашу слободу. Морамо истрајати и у најновијим изазовима, али и послати јасну поруку да смо против сваке неправде и да смо увек на страни Кикинде и државе Србије. Уз наше пријатеље и дугогодишње савезнике обележаваћемо достојанствено овај дан – рекао је Лукач.

Догађај је организовало удружење Српски ратни ветерани јер не постоји породица у Кикинди која нема некога ко није страдао у сукобима током Другог светског рата.

-Шетњом Бесмртног пука Дан победе обележава се од 2019. године. Ово је прилика да се поклонимо сенима наших предака и укажемо младим нараштајима на важност чувања културе сећања – рекао је Владимир Радојчић испред организације Српски ратни ветерани.

У ноћи између 8. и 9. маја 1945. године Немачка је потписала безусловну капитулацију. Тиме је формално завршен Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа и њихових савезника још неколико дана пружали отпор. У Југославији је то потрајало до 15. маја.

Данашњи дан се од 1950. године слави и као Дан Европе.

А.Ђ.

vlada-prva

ови Сад, 08. мај – На данашњој седници Скупштине АП Војводине већином гласова изабрана је нова Покрајинска влада, а за председницу Покрајинске владе у новом мандату изабрана је Маја Гојковић.

У свом експозеу, Маја Гојковић је представила планове, основне смернице, приоритете и циљеве рада нове Покрајинске владе. Између осталог, најавила је континуитет у реализацији развојних пројеката са фокусом на области привреде, саобраћаја, комуналне инфраструктуре, културе и социјалне заштите.

„У свим предстојећим пројектима, текућим, капиталним и развојним, у свим областима своје надлежности, Покрајинска влада биће руковођена интересима свих грађана Аутономне Покрајине Војводине, њиховом добробити и просперитетом. Тако ћемо, заједништвом и покретањем свих потенцијала и ресурса, дати пун замајац остварењу зацртаних циљева и превазилажењу свих изазова који стоје пред Аутономном Покрајином Војводином и Републиком Србијом“, нагласила је председница Гојковић и истакла да ће Покрајинска влада у наредном периоду представљени оквир испуњавати конкретним пројектима, мерама и свим другим активностима, у најбољем могућем интересу свих грађанки и грађана Војводине, те се захвалила на подршци и указаном поверењу.

Поред председнице Гојковић, Покрајинску владу чине:

Сандра Божић, изабрана за потпредседницу Покрајинске владе,

Отот Роберт, изабран за потпредседника Покрајинске владе и покрајинског секретара за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице,

Владимир Галић, изабран за потпредседника Покрајинске владе и покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство,

Др Милан Попов, изабран за потпредседника Покрајинске владе  и покрајинског секретара за здравство,

Немања Ерцег, изабран за покрајинског секретара за урбанизам и заштиту животне средине,

Ненад Иванишевић, изабран за покрајинског секретара за привреду и туризам,

Предраг Вулетић, изабран за покрајинског секретара за социјалну политику, демографију и равноправност полова,

Александар Софић, изабран за покрајинског секретара за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу,

Александра Ћирић Бошковић, изабрана за покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама,

Смиљка Јовановић, изабрана за покрајинског секретара за финансије,

Проф. др Бранко Маркоски, изабран за покрајинског секретара за високо образовање и научно-истраживачку делатност,

Дане Баста, изабран за покрајинског секретара за спорт и омладину,

Бојан Врањковић, изабран за покрајинског секретара за енергетику, грађевинарство и саобраћај.

Након избора, председница, потпредседници и чланови нове Покрајинске владе положили су заклетву у Скупштини АП Војводине. Новој Покрајинској влади честитке су упутили председник, потпредседници и посланици Скупштине, који су им пожелели успешан рад и добру сарадњу.

Скупштина АП Војводине је именовала Жолта Сакалаша за заменика генералног секретара Скупштине Аутономе покрајине Војводине.

eko festival 4

Еко тим Предшколске установе „Драгољуб Удицки“ позива вас на пети „Еко фестивал“ који ће се у петак, 10. маја,  у 17 сати бити одржати у дворишту Културног центра.

Песмом, плесом и порукама малишани ће указати на важност очувања животне средине и планете Земље. Еко фестивал предшколаца осмислио је и реализовао Еко тим предшколске установе

djura-brainfinity-(1)

Ученици Основне школе „Ђура Јакшић“ у финалу су Brainfinity такмичења. Четворочлана екипа, која је сада осми разред, већ четири године  заредом успешна је у јединственом такмичењу где ученици у тимовима решавају проблеме у реалном контексту, користећи све предности информационих технологија. Њихова менторка је наставница математике Љубица Поповић која се нада да ће њени „Фениксовци“, како се екипа зове, успети ове године да освоје прву награду, ајпод, коју жарко желе.

-Раде се логички, комбинаторно – проблемски задаци са применом у свакодневном животу. Примера ради треба да на гугл мапама пронађу одређено место, па у њему улицу и то све помоћу шифрованог задатка. Прелиминарна такмичења организована су онлајн и наша екипа је била одлична и ушла у финале – појаснила нам је Љубица Поповић.

 

Како би са што више поена сакупили за финале треба им помоћ суграђана који треба да гласају за њих на друштвеним мрежама.

-Најбоља екипа са гласања на друштвеним мрежама биће она која у збиру има највише шерова са фејсбука помножених са пет и лајкова на инстаграму. Поени које финалисти на овај начин прикупе биће урачунати у њихов крајњи резултат у финалу. Рачунају  се само шерови на оригиналној објави односно страници Brainfinity – каже наша саговорница.

Екипа „Fenikssi“ у континуитету од петог разреда решава проблемске задатке. Од септембра, од када је почело овогодишње надметање, једном недељно су требали да дођу до тачног одговора. Рад односно одговор предају у Power Point презентацији и он мора да садржи објашњење како су, Теодора Прибиш, Теодора Ћурчин, Сергеј Богосављев и Огњен Ђомпарин, дошли до резултата. Ускоро их очекује  финале у Београду, а сваки глас ће им помоћи да победе и освоје жељену награду.

 

А.Ђ.

struja (4)

Због планираних радова на електро мрежи у четвртак, 9. маја од 9 до 12 часова струје неће бити у следећим улицама у Кикинди: Жарка Зрењанина од Стерије Поповић до Саве Липованов, Стерије Поповића од Жарка Зрењанина до Призренске, у Призренској од Николе Француског до Стерије Поповића, Сувачарској од Жарка Зрењанина до Ђуре Даничића, Ђуре Даничића од Сувачарске до Краљевића Марка,  Лазе Костића од Албертове до Краљевића Марка, Гаврила Принципа парна страна од Жарка Зрењанина до Новосадске, Димитрије Туцовића од Албертове до Краљевића Марка, у улици Кинђа, Краљевића Марка од Димитрије Туцовића до Жарка
Зрењанина, Кумановској од Димитрије Туцовића до Вељка Петровића, Албертовој од Димитрија Туцовића до Жарка Зрењанина, Вељка Петровића од Албертове до Кумановске и у Сутјеској од Жарка Зрењанина до првог сокачета.

glass-475451_640

Због радова на водоводној мрежи сутра, 9. маја без воде ће од 8 до 15 часова остати станари на Тргу, од раскрснице Светосавске са Вука Караџића према центру, са једне и друге стране, до угла апотеке „Стеса“ односно кинеске продавнице.

Из ЈП „Кикинда” моле  потрошаче да обезбеде довољну количину воде за своје потребе.

error: Content is protected !!