Aleksandra Djuran

marija-bursac-(2)

Kulturno- umetničko društvo „Marija Bursać” iz Banatskog Velikog Sela rođenda društva obeležiće koncertom. U subotu, 11. maja u 20 časova u sali bioskopa pored domaćina nastupiće i gosti KUD „Sveti Sava” iz Kaća.

Društvo koje okuplja više od stotinu članova postoji 75 godina, a ovo je 28. godina od obnovljenog rada. „Marija Bursać” ima više folklornih i pevačkih sekcija.

bicikli-dokumentacija-(2)

Interesovanje sugrađana za subvenciju za kupovinu bicikala uz subvenciju lokalne samouprave je veliko. Već od sedam časova sugrađani koji žele podsticaj od 10.000 dinara, koji dodeljuje Grad, strpljivo su u redu čekali da predaju neophodnu dokumentaciju. Podeljeno je više od 300 brojeva i prema redosledu kako je ko dolazio u Uslužnom centru podnosili su se zahtevi.

-Pozdravljam ovu akciju i drago mi je što nam naš Grad pomaže do kupimo bicikle. Konkurišem za dečiji bicikl i želim da pohvalim meru koja nam omogućuje da dobijemo subvenciju i lakše priuštimo detetu novi bicikl  – rekao nam je Darko Đomparin.

I Brankica Zariće želi da iznenadi starijeg sina, a sa mlađim je došla da podnese dokumentaciju.

-Sin će od jeseni postati đak prvak i želimo da ga iznenadimo novim biciklom. Smatram da je ova akcija odlična i puno će nam pomoći da detetu ispunimo želju. Ujedno će pomoći da sugrađani budu aktivniji i zdraviji – napomenula je Brankica Zarić.

Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj očekuje da će se konkurs danas i zatvoriti s obzirom na to da je opredeljeno 2,5 miliona dinara za 250 bicikala.

-Kako je i prošle godine interesovanje bilo veliko preduzete su sve mere kako bi sugrađani što brže i efikasnije završili neophodne procedure. I prošle godine dodelili smo sredstva za isti broj bicikala, a konkurs je takođe bio i otvoren i zatvoren u jednom danu. To pokazuje da Kikinđani voze bicikle, a da je mera odličan način da se dođe do novog dvotočkaša, kao i da je podsticaj značajna olakšica i ušteda u kućnom budžetu – istakla je Miroslava Narančić.

Ono što sledi je pregledanje dokumentacije i objavljivanje preliminarne liste sledeće nedelje. Konačna lista biće objavljena sedam dana nakon toga.Ovo je treći put da lokalna samouprava izdvaja novac za subvencionisanu kupovinu bicikala kao ekološki prihvatljivog prevoznog sredstva.

crkva-bvs
Crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Banatskom Velikom Selu obele u subotu, 11 maja obeležiće hramovnu slavu.
Uoči Svetog Vasilija u subotu 11. maja sa početkom od 17 časova biće služena Večernja služba. Na sam dan slave, u crkvi će se služiti Liturgija sa početkom od 9 sati, a nakon Liturgije biće organizovan ručak.
Hramovna slava je  prilika da se  meštani okupe i razgovarju o završetka  hrama. Planirano je da se u narednom periodu završe spoljašnji radove na crkvi i  osvetljenje.
biblioteka-simic-(3)

U Narodnoj biblioteci „Jovan Popović” promovisana je knjiga Dragoslava Simića „Glasom pisana istorija” i „Vek slikan mikrofonom”. Dragoslav Simić bio je dugogodišnji urednik emisije „Govori da bih te video” Drugog programa Radio-Beograda i autor serije dokumentarnih emisija. Njegovi sagovornici bili su anonimni i zaboravljeni ljudi, ali i poznate ličnosti. Simić je njihova sećanja zabeležio mikrofonom i živu reč pretočio u ove dve knjige.

-Knjiga „Vek slikan mikrofonom” jedinstvena je u izdavačkoj produkciji Srbije s obzirom na to da se bazira na QR kodovima koji omogućavaju i da se čita i da se sluša. Sve moje sagovornike čitaoci će moći i da čuju zahvaljujući pametnom telefonu koji će vas uz pomoć kodova odvesti da čujete osobu o kojoj se piše u knjizi – kaže Simić.

Neki od njegovih sagovornika bili su: Branko Lustig, filmski producent i dobitnik dva Oskara za filmove „Šindlerova lista“ i „Gladijator“, Tugomil Ujčić, profesor i preživeli svedok streljanja u Kragujevcu 1941., Bubiša Simić, muzičar, kompozitor i dirigent, Ranko Bugarski, lingvista, Dragica Srzentić, prva supruga Jovana Popovića, učesnica NOB-a i žena koja je 1948. uručila Staljinu Titovo istorijsko pismo, Zoran Hristić, kompozitor muzike za Olimpijske igre u Sarajevu i mnogi drugi.

-Knjiga je usmena istorija 20. veka.Bilo je jako važno sačuvati snimke ljudi sa kojima sam razgovarao. Sve se nalazi na sajtu arhiv Simić i on je uslova da knjiga ima savremeni pristup čitaocima. Čitalac koji želi da čuje kako je određene ličnosti moći će to da uradi, bez pitanja novinara govorila  U knjizi ima 40 značajnih ličnosti 20.veka i ona se podupire na knjigu „Glasom pisana istorija“ – istakao je Dragoslav Simić.

Pored autora o knjigama je govorio i Radoman Kanjevac, pisac i nekadašnji urednik Studentskog radio programa Indeks 202. Moderator večeri bila je Milana Bajkin.

 

A.Đ.

dan-pobede-venci-(2)

Polaganjem venaca i šetnjom  Besmrtnog puka u Kikindi je obeležen 9. maj, Dan pobede nad fašizmom. Venci su položeni na Ruskom groblju i spomeniku „Tuga“ odakle je krenula šetnja predstavnika Grada, ambasade Rusije, boračkih organizacija i građana Gradskim trgom. Dužna počast odata je i na spomeniku žrtvama fašizma, a venac je položen i na spomen ploču brigadiru Dragutinu Ristiću. U ime lokalne samouprave vence su položili gradonačelnik Nikola Lukač i predsednik Skupštine Grada Mladen Bogdan, dok je ispred ambasade Ruske Federacije u Srbiji to učinio prvi sekretar Jurij Butkov koji se Kikinđanima zahvalio na organizaciji i napomenuo da je zajednička borba saveznika protiv fašizma u Drugom svetskom ratu donela pobedu. Gradonačelnik Lukač čestitao je Dan pobede i napomenuo da je fašizam najveće zlo 20. veka.

-Na žalost, i u 21. veku, tinja ova ideologija koja je dovela do brojnih stradanja. Kikinda i Srbija uvek su bili na strani istine i pravde. Odabrali smo stranu pobednika i naš narod, koji je puno propatio, uvek se borio protiv nepravde i u Prvom i u Drugom svetskom ratu, ali i u ratovima devedesetih. Dan pobede za sve nas je poseban jer se sa pijetetom sećamo svih žrtava i heroja koji su dali svoje živote kako bi mi danas živeli u slobodi. Nije uvek bilo lako, ni jednostavno, a i sada su novi izazovi pred nama, a naš grad je uvek bio slobodarskog duha,  poštuje svaku žrtvu i svakog sugrađanina koji se borio za našu slobodu. Moramo istrajati i u najnovijim izazovima, ali i poslati jasnu poruku da smo protiv svake nepravde i da smo uvek na strani Kikinde i države Srbije. Uz naše prijatelje i dugogodišnje saveznike obeležavaćemo dostojanstveno ovaj dan – rekao je Lukač.

Događaj je organizovalo udruženje Srpski ratni veterani jer ne postoji porodica u Kikindi koja nema nekoga ko nije stradao u sukobima tokom Drugog svetskog rata.

-Šetnjom Besmrtnog puka Dan pobede obeležava se od 2019. godine. Ovo je prilika da se poklonimo senima naših predaka i ukažemo mladim naraštajima na važnost čuvanja kulture sećanja – rekao je Vladimir Radojčić ispred organizacije Srpski ratni veterani.

U noći između 8. i 9. maja 1945. godine Nemačka je potpisala bezuslovnu kapitulaciju. Time je formalno završen Drugi svetski rat u Evropi, ali su ostaci nemačkih trupa i njihovih saveznika još nekoliko dana pružali otpor. U Jugoslaviji je to potrajalo do 15. maja.

Današnji dan se od 1950. godine slavi i kao Dan Evrope.

A.Đ.

vlada-prva

ovi Sad, 08. maj – Na današnjoj sednici Skupštine AP Vojvodine većinom glasova izabrana je nova Pokrajinska vlada, a za predsednicu Pokrajinske vlade u novom mandatu izabrana je Maja Gojković.

U svom ekspozeu, Maja Gojković je predstavila planove, osnovne smernice, prioritete i ciljeve rada nove Pokrajinske vlade. Između ostalog, najavila je kontinuitet u realizaciji razvojnih projekata sa fokusom na oblasti privrede, saobraćaja, komunalne infrastrukture, kulture i socijalne zaštite.

„U svim predstojećim projektima, tekućim, kapitalnim i razvojnim, u svim oblastima svoje nadležnosti, Pokrajinska vlada biće rukovođena interesima svih građana Autonomne Pokrajine Vojvodine, njihovom dobrobiti i prosperitetom. Tako ćemo, zajedništvom i pokretanjem svih potencijala i resursa, dati pun zamajac ostvarenju zacrtanih ciljeva i prevazilaženju svih izazova koji stoje pred Autonomnom Pokrajinom Vojvodinom i Republikom Srbijom“, naglasila je predsednica Gojković i istakla da će Pokrajinska vlada u narednom periodu predstavljeni okvir ispunjavati konkretnim projektima, merama i svim drugim aktivnostima, u najboljem mogućem interesu svih građanki i građana Vojvodine, te se zahvalila na podršci i ukazanom poverenju.

Pored predsednice Gojković, Pokrajinsku vladu čine:

Sandra Božić, izabrana za potpredsednicu Pokrajinske vlade,

Otot Robert, izabran za potpredsednika Pokrajinske vlade i pokrajinskog sekretara za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice,

Vladimir Galić, izabran za potpredsednika Pokrajinske vlade i pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo,

Dr Milan Popov, izabran za potpredsednika Pokrajinske vlade  i pokrajinskog sekretara za zdravstvo,

Nemanja Erceg, izabran za pokrajinskog sekretara za urbanizam i zaštitu životne sredine,

Nenad Ivanišević, izabran za pokrajinskog sekretara za privredu i turizam,

Predrag Vuletić, izabran za pokrajinskog sekretara za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova,

Aleksandar Sofić, izabran za pokrajinskog sekretara za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu,

Aleksandra Ćirić Bošković, izabrana za pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama,

Smiljka Jovanović, izabrana za pokrajinskog sekretara za finansije,

Prof. dr Branko Markoski, izabran za pokrajinskog sekretara za visoko obrazovanje i naučno-istraživačku delatnost,

Dane Basta, izabran za pokrajinskog sekretara za sport i omladinu,

Bojan Vranjković, izabran za pokrajinskog sekretara za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj.

Nakon izbora, predsednica, potpredsednici i članovi nove Pokrajinske vlade položili su zakletvu u Skupštini AP Vojvodine. Novoj Pokrajinskoj vladi čestitke su uputili predsednik, potpredsednici i poslanici Skupštine, koji su im poželeli uspešan rad i dobru saradnju.

Skupština AP Vojvodine je imenovala Žolta Sakalaša za zamenika generalnog sekretara Skupštine Autonome pokrajine Vojvodine.

eko festival 4

Eko tim Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“ poziva vas na peti „Eko festival“ koji će se u petak, 10. maja,  u 17 sati biti održati u dvorištu Kulturnog centra.

Pesmom, plesom i porukama mališani će ukazati na važnost očuvanja životne sredine i planete Zemlje. Eko festival predškolaca osmislio je i realizovao Eko tim predškolske ustanove

djura-brainfinity-(1)

Učenici Osnovne škole „Đura Jakšić“ u finalu su Brainfinity takmičenja. Četvoročlana ekipa, koja je sada osmi razred, već četiri godine  zaredom uspešna je u jedinstvenom takmičenju gde učenici u timovima rešavaju probleme u realnom kontekstu, koristeći sve prednosti informacionih tehnologija. Njihova mentorka je nastavnica matematike Ljubica Popović koja se nada da će njeni „Feniksovci“, kako se ekipa zove, uspeti ove godine da osvoje prvu nagradu, ajpod, koju žarko žele.

-Rade se logički, kombinatorno – problemski zadaci sa primenom u svakodnevnom životu. Primera radi treba da na gugl mapama pronađu određeno mesto, pa u njemu ulicu i to sve pomoću šifrovanog zadatka. Preliminarna takmičenja organizovana su onlajn i naša ekipa je bila odlična i ušla u finale – pojasnila nam je Ljubica Popović.

 

Kako bi sa što više poena sakupili za finale treba im pomoć sugrađana koji treba da glasaju za njih na društvenim mrežama.

-Najbolja ekipa sa glasanja na društvenim mrežama biće ona koja u zbiru ima najviše šerova sa fejsbuka pomnoženih sa pet i lajkova na instagramu. Poeni koje finalisti na ovaj način prikupe biće uračunati u njihov krajnji rezultat u finalu. Računaju  se samo šerovi na originalnoj objavi odnosno stranici Brainfinity – kaže naša sagovornica.

Ekipa „Fenikssi“ u kontinuitetu od petog razreda rešava problemske zadatke. Od septembra, od kada je počelo ovogodišnje nadmetanje, jednom nedeljno su trebali da dođu do tačnog odgovora. Rad odnosno odgovor predaju u Power Point prezentaciji i on mora da sadrži objašnjenje kako su, Teodora Pribiš, Teodora Ćurčin, Sergej Bogosavljev i Ognjen Đomparin, došli do rezultata. Uskoro ih očekuje  finale u Beogradu, a svaki glas će im pomoći da pobede i osvoje željenu nagradu.

 

A.Đ.

struja (4)

Zbog planiranih radova na elektro mreži u četvrtak, 9. maja od 9 do 12 časova struje neće biti u sledećim ulicama u Kikindi: Žarka Zrenjanina od Sterije Popović do Save Lipovanov, Sterije Popovića od Žarka Zrenjanina do Prizrenske, u Prizrenskoj od Nikole Francuskog do Sterije Popovića, Suvačarskoj od Žarka Zrenjanina do Đure Daničića, Đure Daničića od Suvačarske do Kraljevića Marka,  Laze Kostića od Albertove do Kraljevića Marka, Gavrila Principa parna strana od Žarka Zrenjanina do Novosadske, Dimitrije Tucovića od Albertove do Kraljevića Marka, u ulici Kinđa, Kraljevića Marka od Dimitrije Tucovića do Žarka
Zrenjanina, Kumanovskoj od Dimitrije Tucovića do Veljka Petrovića, Albertovoj od Dimitrija Tucovića do Žarka Zrenjanina, Veljka Petrovića od Albertove do Kumanovske i u Sutjeskoj od Žarka Zrenjanina do prvog sokačeta.

glass-475451_640

Zbog radova na vodovodnoj mreži sutra, 9. maja bez vode će od 8 do 15 časova ostati stanari na Trgu, od raskrsnice Svetosavske sa Vuka Karadžića prema centru, sa jedne i druge strane, do ugla apoteke „Stesa“ odnosno kineske prodavnice.

Iz JP „Kikinda” mole  potrošače da obezbede dovoljnu količinu vode za svoje potrebe.

error: Content is protected !!