Ученици Гимназије победници другог такмичења у дебатовању

Надметање под називом „Дебатујмо заједно“ ове године иницирали су и организовали ученици Гимназије и Економско-трговинске школе. У Народном позоришту данас су се сучељавала мишљења о: обавезнoм војном року, усвајању деце и браку у истополним заједницама, веронауци као обавезном предмету у школама и о цензури јавних личности као средству за заштиту друштва.

– Дебата је тимска игра, и заиста сматрам да се на овај начин вежбају вештина комуникације и самопоуздање, што верујем да недостаје нашој генерацији, јер нам се живот своди на друштвене мреже – сматра Анђела Белош, гимназијалка, чланица победничке екипе.

У такмичењу су наступиле екипе све четири средње школе. До финала је стигла и Економско-трговинска школа, али су, одлуком жирија, ученици Гимназије „Душан Васиљев“ били убедљивији.

– Сам концепт дебате младима је непознат и зато смо и организовали овакав догађај – рекао је капитен гимназијске екипе, Филип Бабић. – Екипе су биле сјајне, уживао сам у овом дану и поносан сам на свој тим. Припремали смо се са нашом менторком, психологом Школе, Миљаном Китановић.

Финалистима је честитао и поклоне уручио градоначелник Никола Лукач који је, са сарадницима, присуствовао догађају.

– Град подржава младе и изузетно сам задовољан што су сами наметнули теме о којима желе да дебатују. Таква комуникација допринеће и бољем друштву али и томе да схвате колико су важни и породица и школа, њихов град и држава. Пуна сала њихових вршњака показује да је ово одличан начин да покажу своје мишљење – рекао је Лукач и изразио наду да ће се и убудуће организовати овакви програми.

Председник жирија, омбудсман за људска права БиХ, проф. др Недељко Врањеш, истакао је зрелост средњошколаца и њихову потребу за оваквом врстом комуникације и сучељавања мишљења.

– У ери нових технологија и динамичног света ови млади људи су се јако добро снашли, показали су висок ниво свести о значајним друштвеним темама. Било је импресивно слушати их. Недостају нам овакви програми и ово јесте прави пут да се млади докажу и да се правилно усмере у нашем, традиционалном окружењу – нагласио је проф. др Врањеш.

Такмичење у дебатовању први пут је одржано прошлог лета, на иницијативу и у организацији градског омбудсмана, Милана Новаковића.

– Ове године ученички парламенти две школе су били иницијатори и позвали су ме да будем модератор – објашњава Новаковић. – Пошто су омбудсмански послови у области људских права и словода, у жирију су биле моје колеге из Крагујевца, Краљева и Житишта. Апелујем и надам се да ће ова идеја заживети и да ћемо, за неколико година, имати и национално такмичење у дебатовању.

Да младима данас жива реч у размени и сучељавањњу ставова веома недостаје, показала је и пуна сала средњошколаца који су пажљиво пратили дебате и подржавали своје представнике.

Don`t copy text!