радионице

tera-noc-muzeja-2026-(4)

Međunarodni dan muzeja i Evropska noć muzeja obeležen je u Muzeju „Tera“. Ove godine programi namenjeni deci i odraslima organizovani su pod motom „Glina susreće svetlo“. Najviše učesnika bilo je u radionicama za decu i igrama namenjenih najmlađima. Igra sa glinom „Topanje“ koja je i tradicionalna severnobanatska dečja igra okupila je predškolce i osnovnoškolce. Među njima je vila i Nađa Lazarov:

-Napravila sam činiju od gline. Volim da stvaram, a od gline se lako prave predmeti. Sam mnom je puno drugara i svi smo dali sve od sebe da naše skulpture budu najlepše – otkrila nam je Nađa.

Upoznavanje muzeja  organizovano je i putem radionica štampe na tekstilu, uz mentora Anamariju Malenčić i vajarska radionica sa Sanjom Radusin Smiljanić, Igorom Smiljanić i Tera timom, kao i kroz dečja radionicu „Grad SkulpTerra“ koju je vodila Katarina Dragin, muzejski edukator. Cilj  je upoznavanje dece sa kulturnim nasleđem kroz igru i umetnost.

-Najviše mi se svidela skulptura koju je napravila umetnica iz Japana, žena koja drži svinju. Lju sam nacrtao, obojio, isekao makazama, a potome je lepkom zalepio uz ostale. Na ovaj način napravili smo mapu Kikinde kao grada-muzeja – rekao nam je Marko Mirković koji je učestvovao u ovom programu.

Deca si uspela da povezuju motive terakota kolekcije „Tera“ sa lokalnom arhitekturom, a to je uspelo i bratu i sestri Stefanu i Aglaji koji su zajedno sa tatom Andrejom Levošev pre tri godine došli iz Rusije. Prvi put su prisustvovali Noći muzeja u „Teri“.

-Svidelo mi se da slikamo skulpture koje nam se najviše dopadaju i da ih potom postavljamo na mapu grada. I sestra i ja smo se jako lepo proveli – kazao je Stefan.

Tokom ove večer organizovana su stručna vođenja kako kroz Muzej, tako i izložbi. Sanja Radusin Smiljanić, v.d. direktorica CLPU „Tera“ istakla je da je veoma zadovoljna odzivom sugrađana i gostiju:

-Međunarodna noć muzeja okupila je veliki broj porodica i deca koji su rado učestvovali u svim programima i radionicama.

Vrhunac večeri je „Tera Ephemera“, jedinstveni multimedijalni događaj u kojem monumentalne terakota skulpture susreću svetlo, projekciju i pokret. Cilj nam je bio da stalnu postavku našeg Muzeja predstavimo publici na drugačiji način i sigurna sam da smo u tome uspeli.

A.Đ.

radionica-staro-sajmiste-4

U okviru izložbe „Umetnička kolonija na Starom sajmištu: umetnici iz zbirke Rajka Mamuzića“, u Narodnom muzeju tokom prethodne tri nedelje realizovano je 16 radionica za učenike osnovnih škola. Kroz interaktivan program, 291 učenik i 19 nastavnika imali su priliku da upoznaju umetnike, dela i istorijski kontekst prostora Starog sajmišta.

Radionice su organizovane od 27. januara do 13. februara i bile su namenjene učenicima od trećeg do osmog razreda. Kako objašnjava dr Dragan Kiurski, muzejski savetnik, cilj je bio da deca na interaktivan način dožive izložbu i prostor o kome ona govori.

-Trudili smo se da prilagodimo radionice svakom uzrastu – nije isto raditi sa trećim i osmim razredom – kaže Kiurski.

Radionice su se odvijale u tri dela. U uvodnom segmentu učenici su upoznavani sa istorijskim kontekstom Starog sajmišta i njegovom „trostrukom funkcijom – sajam, logor, atelje“. Nakon toga, izložbu su obilazili uz radne listove i zadatke koji su ih podsticali da posmatraju, zaključuju i lično dožive umetnička dela.

-Nismo im pričali o delima, već su kroz zadatke imali priliku da na interaktivan način dožive izložbu – ističe Kiurski.

U završnom delu učenici su analizirali odgovore i iznosili lične utiske – birali najtišu, najdinamičniju ili sliku koju bi poneli kući, kao i onu koja ih podseća na članove porodice.

Posebnu dinamiku programu dala je dramska interpretacija: učenici su „oživljavali“ slike i skulpture, dajući im lični pečat.

Prema rečima Kiurskog, upoznavanje istorije Starog sajmišta kroz umetnost daje širu perspektivu od udžbenika.

-Udžbenici pružaju samo istorijski kontekst, onu stranu koja se vezuje za logor. Mi smo najpre govorili o sajmištu, zatim pomenuli funkciju logora, ali smo se najviše fokusirali na umetnički deo – naglašava on.

On dodaje da je kultura sećanja važna, jer prostori mogu menjati funkciju, ali ne sme se zaboraviti njihova prošlost.

Tokom radionica učenici su pokazali veliko interesovanje za umetničke pojmove.

-Pitali su nas šta je pejzaž, autoportret, mrtva priroda, apstrakcija, akt – termini iz oblasti slikarstva – kaže Kiurski.

Radionice su bile usmerene na interpretaciju umetničkog nasleđa i podsticanje dijaloga.

-Prostori koji su se u istoriji vezivali za ratne strahote zaslužuju da budu pretvoreni u umetničke prostore, jer će na taj način živeti i čuvati sećanje – poručuje Kiurski.

On naglašava da su posleratni umetnici imali snagu da stvaraju i ožive prostor, kao i da umetnost podstiče razgovor, kritičko mišljenje i povezuje ljude.

-Zavolite umetnost, jer ona nas okrepljuje i tera na dijalog – zaključuje on.

T. D.

 

Jovan-Popovic-8

Na dan rođenja književnika Jovana Popovića, 18. novembra, Osnovna škola koja nosi njegovo ime obeležila je Dan škole i 75 godina postojanja. Hodnici i učionice bili su ispunjeni dečijom grajom, muzikom, recitacijama i radionicama posvećenim ovogodišnjoj temi „Koliko se poznajemo“, kojom je škola odlučila da u prvi plan stavi prijateljstvo, empatiju i razumevanje među učenicima.

Nakon svečane priredbe sa muzičkim tačkama i recitatorskim nastupima, učenici su nastavili druženje u učionicama, kroz radionice i kvizove u kojima su proveravali koliko zapravo znaju jedni o drugima. Nekoliko nedelja ranije, đaci su dobili formulare sa ličnim pitanjima – od omiljene boje do najboljeg druga.

Na Dan škole, odeljenske starešine su formirale ekipe od po tri učenika i čitale im odgovore sa formulara kako bi pogodili o kom drugu se radi. Najuspešnije ekipe nagrađene su medaljama i slatkišima a niži razredi imali su slične, uzrastu prilagođene aktivnosti.

Direktorka škole Jelena Krvopić ističe da je ovakav način obeležavanja Dana škole postao prepoznatljiv za ovu obrazovnu ustanovu: radionice, zajedništvo i aktivno učešće sve dece.

-Odlučili smo da naše učenike okrenemo jedne ka drugima i da ih podsetimo koliko su prijateljstvo i empatija važni – rekla je Krvopić.

Kako naglašava, cilj je da svaki učenik oseti da je ovaj dan posvećen upravo njemu, ali i da nauči koliko je važno da vidi drugare pored sebe, da ih bolje upozna i razume.

Jedno od odeljenja drugog razreda otišlo je i korak dalje, osmislivši akciju „Knjiga za znanje, slatkiš za drugare“. Oni su prikupili više od sedamdeset knjiga i lektira koje će pokloniti školskoj biblioteci, dok su slatkiše namenili međusobnom darivanju. Na taj način, mališani su povezali ljubav prema čitanju sa kulturom deljenja i pažnje prema drugima, što je još jedan od načina da se učvrste vršnjačke veze u školskom kolektivu.

Obeležavanju Dana škole prisustvovao je i član Gradskog veća zadužen za obrazovanje, Tihomir Farkaš, koji je istakao da OŠ „Jovan Popović“ već decenijama prepoznaju po dobroj atmosferi i posvećenosti deci.

-Lokalna samouprava stoji uz školu „Jovan Popović“ i podržava sve aktivnosti koje ona organizuje. Ovo je jedna lepa škola u kojoj se oseća domaćinska atmosfera. Uvek je zadovoljstvo doći ovde. Roditeljima, deci i zaposlenima čestitam dan škole i želim da nastave da nižu uspehe – poručio je Farkaš.

Škola danas ima 302 učenika raspoređenih u 16 odeljenja, a želja kolektiva, kako kaže direktorka, jeste da naredne godine donesu „neka lepša vremena“ za sve škole. Upravo ovakvi dani pokazuju koliko je škola važan oslonac zajednice – mesto gde deca ne uče samo gradivo, već i kako da budu bolji drugari, pažljivi sagovornici i aktivni učesnici u životu svoje sredine.

T. D.

Sovembar-2

Manifestacija koja svake jeseni pretvara Kikindu u prestonicu malih ušara, održava se 3. do 28. novembra, pod sloganom „Sove Kikindu svetu preporučuju“.

Manifestacija ima edukativni, ekološki i turistički značaj, spajajući znanje, prirodu i zajedništvo u duhu ovog jedinstvenog simbola našeg grada.  

– Četrnaesti „Sovembar“, kao i prethodnih godina, obuhvatiće niz edukativnih, kulturnih i umetničkih aktivnosti usmerenih na promociju zaštite prirode i podizanje svesti o značaju očuvanja prirodnog nasleđa. Novina u ovogodišnjem programu je aktivnost „Sovembal – maskota sove“, u okviru koje će učenici osnovnih i srednjih škola kreirati svoju školsku maskotu sove. Na kraju manifestacije biće organizovan izbor najlepše školske sove uz nagrađivanje najkreativnijeg rada – najavljuje Jasmina Orašanin, v. d. direktorka Turističke organizacije Kikinde. 

U Kulturnom centru u toku je edukativna nastava za đake trećeg razreda, koja će biti nastavljena i narednih dana, u organizaciji Turističke organizacije i Sekretarijata za zaštitu životne sredine.

Tokom čitavog novembra, posetioci će moći da učestvuju u brojnim edukativnim, kreativnim i istraživačkim radionicama namenjenim deci i porodicama kao i da prisustvuju zanimljivim pričama o sovama u školama. Centralno mesto dešavanja biće Narodni muzej Kikinda, gde će se svakodnevno (od ponedeljka do subote) organizovati aktivnosti poput „Šta je sova pojela“ i „Sovin pogled“. 

Od 24. do 28. novembra, biblioteka „Jovan Popović“ i njeni ogranci u Banatskoj Topoli, Nakovu, Bašaidu, Novim Kozarcima, Mokrinu, Ruskom Selu, i Banatskom Velikom Selu, prirediće sovembarski čitanjac – interaktivnu radionicu za mališane predškolskog uzrasta. 

Koncert pod maskama učenika muzičke škole „Slobodan Malbaški“ biće održan u utorak 25. novembra u 18 časova u Velikoj sali Narodnog muzeja. U petak, 28. novembra, imaćemo priliku da prisustvujemo predstavljanju osnovnih i srednjih škola u Sali „Partizana“ na temu „Moja vizura – sova ušara“, kao i kvizu znanja „Svet sova ušara“ u Kulturnom centru. U to vreme, na gradskom trgu „Sova patrola“ započeće prvo brojanje jedinki uz pomoć članova Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, na čelu sa Milanom Ružićem. 

Organizatori „Sovembra“ i ove godine su Turistička organizacija Grada Kikinde, Narodni muzej Kikinda, Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj i Narodna biblioteka „Jovan Popović“. 

T. D.

 

sove

Kikinda u novembru ponovo postaje grad sova. Sovembar je počeo zvanično danas i trajaće do 28. novembra, pod sloganom „Sove Kikindu svetu preporučuju“.

Muzejski savetnik i diplomirani biolog Ljubica Vojvodić ističe da je ove godine u Narodnom muzeju Kikinda pripremljena i jedna nova radionica namenjena deci od 6 do 12 godina.

-U pitanju je edukativno-kreativan program koji deci na zanimljiv način približava svet sova i otkriva kako njihova izoštrena čula omogućavaju lov u mraku. Radionica je namenjena školskim grupama i nosi naziv „Sovine super moći: sluh i vid u akciji“, a učešće je moguće uz prethodnu najavu na broj telefona 422-500 – navodi Vojvodić.

Tokom čitavog novembra, posetioci će moći da učestvuju u brojnim edukativnim, kreativnim i istraživačkim radionicama namenjenim deci i porodicama kao i da prisustvuju zanimljivim pričama o sovama u školama. Centralno mesto dešavanja biće Narodni muzej Kikinda, gde će se svakodnevno (od ponedeljka do subote) organizovati aktivnosti poput „Šta je sova pojela“ i „Sovin pogled“. Prijava je jedino neophodna za radionicu „Sovine super moći“, dok su ostale aktivnosti otvorene za svu decu i roditelje.

-Novina u ovogodišnjem programu je aktivnost „Sovembal – maskota sove“, u okviru koje će učenici osnovnih i srednjih škola kreirati svoju školsku maskotu sove. Na kraju manifestacije biće organizovan izbor najlepše školske sove – izjavila je Jasmina Orašanin, direktorka Turističke organizacije Kikinde.

Cilj ovogodišnjeg „Sovembra“, kako ističu organizatori, jeste da se kod dece probudi radoznalost i ljubav prema prirodi, koja sve više ustupa mesto digitalnim uređajima. Svi programi su besplatni, a iz Muzeja pozivaju građane da tokom novembra posete izložbe i radionice, nauče nešto novo i uživaju u druženju sa ovom mističnom pticom.

T.D.

 

 

 

 

 

idjos-dan-skole-2025-(1)

Osnovna škola „Milivoj Omorac“ iz Iđoša obeležava Dan škole. Ovom prilikom posetili su ih pesnici, korisnici „Naše kuće“, kao i učenici iz drugih škola. Zanimljivim i edukativnim radionicama učenici su, kroz igru, stekli nova znanja.

-Dan škole je 6. oktobar, ali ga ove godine obeležavamo nešto ranije jer smo imali priliku da ugostimo pisce koji učestvuju u „Zmajevim dečijim igrama“. Tema kojom proslavljamo važan dan su mostovi jer nas oni povezuju i spajaju različitosti. Želimo da ukažemo na to da su naši đaci temelj svakog mosta – navela Vesna Šavija, direktorica.

Danu škole prisustvovao je i član Gradskog veća Tihomir Farkaš.

-Učenici i zaposleni osmislili su lep program, a ovo je prilika za druženje i razmenu iskustava sa drugim školama. Želim im da nastave da rade kao i do sada s obzirom na to da je ova obrazovna ustanovama promer dobre prakse na koji način treba da se povežu deca i odrasli – kazao je Tihomir Farkaš.

Pomenutu obrazovnu ustanova pohađa 134 đaka, među kojima je 20 prvaka

-Primetna je tendencija većeg broja učenika, što je posebno značajno za seosku sredinu. Svake godine trudimo se da ulažemo u učionice i zgradu tako da je ove godine u planu adaptacija dela kotlarnice u koju će se izmestiti školska arhiva koja će najpre biti sređena. Među većim investicijama je i potpuno opremanje učionica digitalnim tehnologijama poput projektora i klimatizacija – dodala je Vena Šavija.

Iđošku školu posetili su učenici Osnovne škole „Jovan Popović“ iz Kikinde, ali i udruženja građana iz sela.

A.Đ.

zmaj-decije-igre-4

Od sutra, 1. do petka 3. oktobra u Kikindi će biti održane 32. „Zmajeve dečije igre“ u organizaciji Kulturnog centra. Ove godine slogan je „U širokom svetu, bude čuda svaka“.

Prvog dana u 10 sati u Velikoj sali KCK biće održana predstava za decu „Ko se boji knjige još“ u izvođenju „Radionice snova“ iz Novog Bečeja, a od od 18 časova na istom mestu je koncert učenika OMŠ „Slobodan Malbaški“.

U četvrtak u 9 sati počinje književno-likovna radionica Roberta Takariča i Gorana Novakovića, u 10 je u Velikoj sali KCK monodrama za decu „Ćilimandar, gusan izumitelj“ u izvođenju Aleksandra Milkovića. Za podne je planirano predstavljanje zbirke nemačkih narodnih bajki „U zlatnome vrtu“ Milice Šijakovića sa Katedre za germanistiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, kao i izložba ilustracija iz knjige i likovna radionica.

Poseta dečijih pisaca OŠ „Milivoj Omorac“ je u petak, a istog dana od 15 časova na Gradskom trgu je i centralna priredba u kojoj će učestvovati kikindski mališani.

djura-dan-skole

Učenici i zaposleni Osnovne škole „Đura Jakšić“ proslavili su 75. rođendan. U obeležavanje su se uključili svi učenici sa svojim učiteljima i nastavnicima, a radionice je osmislio Đački parlament.

-Učenici su mogli da se uključe u izvođenja ogleda iz prirodnih nauka, da učestvuju u zanimljivoj geografiji, u debati – za i protiv mobilnih telefona u školi i da li treba smanjiti broj časova, da igraju šah – istakla je direktorica Biljana Šimon. – Zanimljiv je bio i kviza o Đuri Jakšiću jer nam je važno da se naši učenici više upoznaju sa likom i delom velikog slikara i književnika, po kojem naša škola nosi ime. U proteklom periodu urađeno je puno toga. Postavljena je kompletna spoljna rasveta i sada je dvorište odlično osvetljeno. Uređene su i učionice za prvake i svi učenici niže smene imaju svoje ormariće za odlaganje udžbenika i školskog pribora, adaptiran je i kabinet za biologiju. U narednom periodu planiramo da konkurišemo za sredstva za osavremenjavanje školske Biblioteke i za uređenje Dnevnog boravka.

Danu škole prisustvovali su i gradonačelnik Mladen Bogdan i članica Gradskog veća Marijana Mirkov.

-Dan škole osmišljen je da svi podjednako budu zastupljeni, u skladu sa interesovanjima, a da se to svidelo đacima potvrdili su mi u razgovoru – precizirao je gradonačelnik Mladen Bodan. – I predškolska grupa koja se nalazi u prostorijama škole odlično funkcioniše i oni su takođe učestvovali u radionicama. Ova škola primer je na koji način može da se reši problem nedostatka mesta u vrtićima. U objekat i u osavremenjavanje nastave dosta je uloženo, na zadovoljstvo đaka, nastavnika i roditelja.

Za učenike  od prvog do četvrtog razreda organizovane su „Kefalica“ i đačka pijaca. U okviru sportskih aktivnosti odigrane su utakmice fudbala, odbojke i košarke.

OŠ „Đura Jakšić“ ima 380 učenika.

A.Đ.

evropska-noc-istrazivaca-2025

Manifestacija „Evropska noć istraživača” biće održana 26. septembra od 16 do 22 sata, u 16 gradova širom Srbije. Pod sloganom „U toku sa naukom” manifestacija će biti održana u Kikindi, kao i u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu, Čačku, Kruševcu, Subotici, Smederevu, Pirotu, Leskovcu, u Ranovac u Petrovcu na Mlavi, Zaječaru, Svilajncu, Šapcu i Inđiji.

U ponedeljak, 22. septembra je u Naučnom klubu organizovana radionica učenice Milice Tomić „Američki san izvan ekrana“ . Narednog dana realizovan je program „Pronađi me pomoću VI“ predavača profesora Miroslava Grujića.

Danas (sreda) je radionica „Mladi i veštačka inteligencija- pametna rešenja za pametno društvo“ Milane Božulić i Anje Pejinović.

Sutra su dve radionice Arpada Pastora i Gordane Rajkov. Prva „Umetnost pomoću VI“ je od 15.30 u OŠ „Sveti Sava“, a druga „Programiranje u Skreču pomoću VI“ je u 17 časova u Naučnom klubu. Poslednjeg dana u petak, od 10 sati u CSU, program „Istražujemo prirodu pomoću veštačke inteligencije“ pripremila je učiteljica Desanka Ristić. Od 12 časova na temu „Veštačka inteligencija u farmaciji i medicini“ govoriće Kristina Kovačević.

Programi su besplatni za sve posetioce.

Evropska noć istraživača organizuje se već 20 godina uz podršku Evropske komisije širom Evrope, sa ciljem da na zanimljiv način afirmiše istraživače i nauku, približi njihov rad široj javnosti i podstakne mlade da se opredele za naučno-istraživačku karijeru.

A.Đ.

 

smart

Poslovna akademija Privredne komore Srbije i Regionalna privredna komora Severnobanatskog upravnog okruga u Kikindi organizovali su besplatnu radionicu na temu „Kako unaprediti poslovanje malih i srednjih preduzeća pomoću veštačke inteligencije“.

Brojni predstavnici male privrede, preduzetništva i javnog sektora imali su mogućnost da od stručnjaka za veštačku inteligenciju Stefana Dailovskog saznaju koje su sve mogućnosti primene veštačke inteligencije u njihovom poslovanju i svakodnevnom radu.

Tokom jednodnevne radionice tridesetak polaznika su imali mogućnost da saznaju više o alatima, kao i da se upoznaju sa primerima primene veštačke inteligencije (Artificial intelligence)  u poslovnim procesima, kao i njenim korišćenjem za optimizaciju poslovanja.

Primena veštačke inteligencije u radu malih i srednjih preduzeća postala je sve prisutnija zbog prednosti koje omogućava. Veštačka inteligencija pruža automatizaciju procesa rada i marketinga, virtuelni asistenti odgovaraju na pitanja zainteresovanih kupaca 24/7, AI radi analizu tržišta, unapređuje efikasnost poslovanja, utiče na povećanje preciznosti…

U finansijama postoje alati za automatsko generisanje faktura, praćenje troškova,  ona vrši kategoraziaciju računa, može da prognozira novčane tokove, optimizuje zalihe…Takođe, veštačka inteligencija može da pomogne u pronalaženju optimalnog kandidata za određeno radno mesto, da čita komentare kupaca i korisnika, da prevodi na više jezika, itd. Sa razvojem tehnologije veštačka inteligencija ima potencijal da transformiše društvo i ona će biti ključni faktor u ljudskoj civilizacije modernog doba.

DEVET INOVATIVNIH ALATA

Privredna komora Srbije je lider u našoj državi u promociji i primeni veštačke inteligencije u poslovne svrhe. Nedavno je plasirano devet inovativnih digitalnih alata za privredu čiji je cilj povećanje konkurentnosti mikro, malih i srednjih preduzeća, ne samo na domaćem već, kako  na tržištu Evropske unije, tako i u globalnim razmerama. Inače, Poslovna akademija Privredne komore Srbije organizuje brojne stručne radionice i specijalističke obuke u različitim oblastima koje su namenjene malim i srednjim preduzećima (https://akademijapks.rs/) u cilju usavršavanja i sticanja novih znanja i veština.

 

 

error: Content is protected !!